Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

zerknij na poprzednią stronę do czego było to wyliczenie - do zużycia węgla 1kg/godz w mrozy, dla przykładu przyjąłem temp -3 na zewnątrz i 22 w domu i na tej podstawie bez jakichkolwiek dodatkowych danych obliczyłem zapotrzebowanie na opał w sezonie grzewczym. Może zrób to samo po swojemu i porównamy wyniki.

Sory za poprzednią wypowiedź, ale tu sprawność jest nie ważna, ponieważ liczymy roczne zapotrzebowanie na podstawie aktualnego zużycia opału - w tym już zawarta jest sprawność systemu.

 

wygląda na to że nie dokońca zrozumiałem ten wskaźnik 186 kWh, ty pewnie masz na myśli zapotrzebowanie dobowe średnioroczne, a ja patrzyłem z perspektywy jednej tej konkretnej doby i zużycia 24 kg.

Zwracam honor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wygląda na to że nie dokońca zrozumiałem ten wskaźnik 186 kWh, ty pewnie masz na myśli zapotrzebowanie dobowe średnioroczne, a ja patrzyłem z perspektywy jednej tej konkretnej doby i zużycia 24 kg.

Zwracam honor

Dobrze myślisz to jest faktyczne zapotrzebowanie na dobę i na tej podstawiy wyliczone na cały sezon grzewczy, nie ma tu znaczenia ani wielkość domu czy też sprawność systemu - 24kg węgla 28MJ to dokładnie 186kWh - jeśli tyle dom faktycznie zużywa na dobę przy śr temp na zewnątrz -3 i w domu 22, to wystarczy 180 000W/24godz/różnicę temperatur a otrzymamy całkowitą stratę domu w W/K tu = 310W/K - jest to dokładnie policzony wskaźnik do którego mozolnie dochodzi się przez cały skomplikowany OZC - my go obliczamy błyskawicznie i od tyłu tj ilości faktycznego zużycia dowolnego nośnika energii - ważne jest dokładne jego podanie, najlepiej średnia z kilku dni, oraz średnia temp w tym czasie w domu i na zewnątrz.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w takim razie znow muszę zająć stanowisko jak wczesniej. Nie ma szans na 186 kWh z 24 kg. Realnie otrzymał nie więcej jak 90 kWh a sprawność w górniaku na małych mocach prawdopodobnie nawet nie sięga 50 proc.

Już kiedyś liczyłem, że sprawność kotła na węgiel do podgrzewu cwu latem może nie osiągać nawet 20%, ale tu nie biorę pod uwagę sprawności systemu tylko faktyczne zużycie w kWh brutto tj łącznie ze stratami danego systemu. Oczywiście gdyby ktoś ten sam dom ogrzewał prądem tj system ze sprawnością 100% wówczas zużycie nie wynosiłoby 186kWh ale np połowę tego. Dla 93kWh/dobę strata to 155W/K i zapotrzebowanie 12648kWh na sezon grzewczy.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Vil i Kbab to gdzie reszta tego 93kWh się podziała, poszła w komin?

Zaczęło się od Twojego "westchnienia" - gdyby tak zużycie węgla było przy mrozach 1kg/godz, zapytam wprost - ile tego opału zużywasz w sezonie grzewczym? Albo inaczej, ile spalasz teraz przeciętnie na dobę, jaka temp w domu i średnia na zewnątrz, podstawię do arkusza i zobaczymy. Dodam, że jeśli prawidłowo policzę straty to odpowiem ile zużyjesz węgla w czasie mrozów.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie to by było ciekawe jak byś podał dla kbaba dane o spalaniu z jednej strony i dane o budynku i jego ociepleniu z drugiej. Można by wtedy wyliczyć mniej więcej z jaką sprawnością palisz i czy przypadkiem gazem nie było by taniej.

O kosztach jeszcze nie rozmawiamy, ale podstawię przykładowo zużycie w ostatnim tygodniu 10kg/dobę, co zapewniło temperaturę w domu 20stC, średnia w Nysie to 7,65stC, strata domu wynosi 262W/K, zapotrzebowanie domu w sezonie grzewczym wynosi 18900kWh, tj 2430kg węgla. Moc kotła do 15kW, przy temp -10stC zużycie wyniesie 24,3kg/dobę - zatem 1kg/godz, przy -20 byłoby 32,4kg.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Vld i Kbab

Dziękuje za zainteresowanie moim westchnieniem

Więc tak napoczątek w zeszłym roku paleniem po staremu przez zimę czyli od dołu rozpałka i na to węgiel poszło 4 tony orzecha temp w domu to jakieś 21st zima była ostra pamietacie?

Teraz do rzeczy dom przed wojenny jak kto woli poniemiecki 180m2 piętrowy podpiwniczony w 25% tam zreszta kotłownia ocieplony strop wełna 15cm mury nieocieplone ale jak to w starym budownictwie prawie 1m szerokie.

Aktualnie wychodzi teraz ok 1kg węgla na 1,15h podkreślam!!! bez stałopalności 24h przepalam na jakieś 12h

Podczas palenia temp na kotle 40st w domu 22st przerwa w paleniu temp w domu 20st ,start kotła od 20st na termometrze na kotle.

Jeśli jeszcze potrzebujecie jakieś dane służę pomocą! woda w bojlerze nie podgrzewana z CO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie moim westchnieniem

Ok, podstawiam 15kg/dobę temp w domu 21, na zew jw. Strata wynosi 364W/K, zapotrzebowanie roczne 28000kWh, tj 3600kg węgla, przy średniej -1 zużycie 24,7kg/dobę, niestety przy -10 to 35kg/dobę, moc kotła do 20kW. Przy temp -25stC aby zapewnić w domu 21stC trzeba spalić 51,7kg/dobę.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, podstawiam 15kg/dobę temp w domu 21, na zew jw. Strata wynosi 364W/K, zapotrzebowanie roczne 28000kWh, tj 3600kg węgla, przy średniej -1 zużycie 24,7kg/dobę, niestety przy -10 to 35kg/dobę, moc kotła do 20kW. Przy temp -25stC aby zapewnić w domu 21stC trzeba spalić 51,7kg/dobę.

Dzięki za wyliczenia ale to i tak się sprawdzi dopiero po sezonie co i jak.

To tak jak ze spalaniem w samochodzie, komputer pokazuje x-przy zimnym silniku y-miasto z-trasa a średnia zamyka całość.

 

PYTANIE DO WSZYSTKICH STOSOWAĆ SADPAL CZY NIE?

CZY TO PRAWDA ZE NISZCZY DACHY? CERAMIKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, podstawiam 15kg/dobę temp w domu 21, na zew jw. Strata wynosi 364W/K, zapotrzebowanie roczne 28000kWh, tj 3600kg węgla, przy średniej -1 zużycie 24,7kg/dobę, niestety przy -10 to 35kg/dobę, moc kotła do 20kW. Przy temp -25stC aby zapewnić w domu 21stC trzeba spalić 51,7kg/dobę.

 

Niestety nie do końca to co piszecie jest prawdą

1. Zyski słoneczne w miesiącach przejściowych są znacznie większe niż zimowych.

2. Zyski bytowe w stosunku do zapotrzebowania w miesiącach zimowych są dużo mniejsze niż w miesiącach przejściowych.

3. Wentylacja grawitacyjna tu jest ogromna strata ponieważ jej moc rośnie wraz z różnicą temperatur.

 

Oczywiście można sobie orientacyjnie policzyć ale raczej w drugą stronę tnz znając zużycie roczne np w Twoim przypadku 3600kg tj 3600*7,2*,7(sprawność średnia) = 18*144kWh , średnio jest 220 dni grzewczych czyli 82,4kWh na dzień, średnia różnica temperatur wynosi 19st ale że chcesz 21 to trzeba liczyć 20 to daje 4,12kWh na stopień różnicy czyli

- dla -20 daje to nam 41*4,12 = 168,92kWh czyli 168,92/,7/7,2 = 33,5kg wegla

- dla -10 daje to nam 31*4,12 = 127,72kWh czyli 127,72/,7/7,2 = 25,34kg

- dla -3 daje to nam 23*4,12 = 94,76kWh czyli 94,76/,7/7,2 = 18,8kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re rafaldo

zauważ, że w obliczeniach pomijam zyski bytowe jak również sprawność systemu, oraz wentylację, one są już zawarte w podanym zużyciu dziennym, tu w kg węgla (dlatego najlepiej policzyć średnią np z tygodnia - będzie dokładniejsza). Natomiast różnice w okresach przejściowych i miesiącach zimowych załatwia średnia temperatura w całym okresie grzewczym (w obliczeniach przyjmuję +5stC Wrocław, oraz 200 dni), oczywiście można to dopasować do innych regionów, wystarczy podstawić dane z innego regionu. Najważniejsze jest wyliczenie straty domu - to jest podstawa OZC, które są łatwe do obliczenia na podstawie dziennego zużycia opału, do tego wystarczy tylko jego ilość, temp w domu i na zewnątrz, cała reszta wyników OZC to pochodna tej straty.

 

Uzupełniłem arkusz o tą tabelę, jest na dole ark od 33 do 36 - można testować.

Jeśli są propozycje zmian - to chętnie wprowadzę

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jankur, Dziękuje za zdjęcia, Dosyć ciekawie to jest zrobione ze masz wymieniane końcówki :)

 

Mi sie na razie udało tylko zamontować, termometr spalin :D Super sprawa. I rozciąłem drzwiczki dolne żeby PG leciało lepiej oraz przerobiłem tak drzwiczki tez dolne ze jak je zamykam to ma zamknięty dopływ powietrza przez ruszt pionowy :)

 

Ale co dziwne ze mi bardziej teraz smoła odlepia ścianki mimo 70°C na kotle :/ muszę jak najszybciej ta KPW zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jankur, Dziękuje za zdjęcia, Dosyć ciekawie to jest zrobione ze masz wymieniane końcówki :)

 

Mi sie na razie udało tylko zamontować, termometr spalin :D Super sprawa. I rozciąłem drzwiczki dolne żeby PG leciało lepiej oraz przerobiłem tak drzwiczki tez dolne ze jak je zamykam to ma zamknięty dopływ powietrza przez ruszt pionowy :)

 

Ale co dziwne ze mi bardziej teraz smoła odlepia ścianki mimo 70°C na kotle :/ muszę jak najszybciej ta KPW zrobić.

 

Remigiusz i to jak najszybciej zrób tą KPW i problem zniknie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...