Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czytam ambitnie , twoje posty odnośnie zębca też już czytałem .

Nie mam jeszcze kpw .

Jak na razie z moich doświadczeń wynika , że mój piec mocno grzeje komin .

Spalanie raczej dobre - udaje się uzyskać krótkie niebieskie płomyczki .

Jednak chyba wymiennik jest za krotki i za dużo w komin idzie .

Próbowałem tez za pomocą szamotek zmniejszyć piec , ale efekty mizerne .

Powoli dochodzę do wniosku , że albo ja robię coś nie tak , albo kocioł jednak jest nie za bardzo .

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam ponownie. Po kilkugodzinnym studiowaniu tego wątku, wykorzystując doświadczenie wielu z was (z góry dziękuję) postanowiłem przerobić niżej podany piec w ten sposób, że położę cegły szamotowe na końcu rusztu, aż do początku pierwszej przegrody wymuszając obieg powietrza przez wsad węgla lub drzewa.. Czy możecie mi potwierdzić, że takie rozwiązanie jest ok?

Pozdrawiam.

piec kw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posyp popiołem np. połowę albo 3/4 powierzchni:)

 

Sypałem już popiołem , nawet kilkukrotnie na jeden zasyp .

Generalnie różnych rzeczy próbowałem i nic .

Dlatego zdecydowałem się napisać , może jednak robię coś nie tak .

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za odpowiedź

Nie słuchaj tego gościa sprzedawcy w sklepach specjalnie namawiają ludzi na większe kotły.

Większy kocioł większa cena=większa marża dla sprzedawcy!!!

Ja mam ponad 180m2 Kocioł 25KW starego typu instalację jakieś 500 litr. wody w układzie i musiałem zmniejszyć komorę o połowę bo za dużo miałem KW.

Dom nie ocieplony!!!

i [quote name="jedrek119

"]Z tego co wiem ilości wody w układzie ( a chyba o to chodziło sprzedawcy) nie bierze się pod uwagę jeżeli chodzi o dobór mocowy kotła. Mało wody-szybciej rozgrzejesz układ , ale i szybciej wystygnie. Dużo wody- wolniej się grzeje ale dłużej oddaje ciepło. Nic w przyrodzie nie ginie.

Bardzo wam panowie dziękuje. Jak na forum znalazłem wzór jak obliczyć jaki potrzeba piec to tam nic nie było o rurkach, ale koleś w sklepie mnie zaskoczył.

Dzięki wam wiem, że to nie ma nic do rzeczy :wave:.

Jeszcze raz dziękuję.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mardoczek

 

johny34

 

Nie lepiej Ci będzie zrobić z niego dolniaka i dołożyć do tego jeszcze rurę Naszego WEZYRA? Nie zapomnij oczywiście o KPW!

 

Moim zdaniem nie. Kocioł ma bardzo rozbudowany wymiennik. Lepiej zostanie wykorzystany przy górnym a do tego mniej roboty. Byle był dobry cug :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

johny34

 

Jeżeli ja bym miał taki kocioł na pewno bym zaryzykował i spróbował z dolnym spalaniem. Obecnie swojego górniaka testuję paląc od dołu. Choć jest to troszkę trudniejsze od górnego spalania chciałem i tak popróbować i są zalety. Mój górniak ma dość daleko do przodu wysunięty pierwszy poziomy wymiennik i to powoduje, że znacznie zmniejsza mi się komora zasypowa (b.wąska i za zarazem też nie bardzo wysoka) ale myślę, że w takich okresach jak właśnie teraz warto jest chociaż spróbować i gdybym nie miał kijowego orzecha (dość sporo popiołu, prawdopodobnie Piast za 700zł/t :() to wszystko było by ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżko poczytaj moje wcześniejsze wpisy i odpowiedzi na nie,ja mam kociołek Zębca i ma takom samą budowę jak twój.

Cofnij się pare stron do tyłu są tam też fotki poczytaj i daj znać co o tym myślisz to podziałamy dalej.

Pozdrawiam

 

Witam ponownie.Twoje przerubki sa bardzo dobre tylko niemam zbytnio czasu na zrobienie czegos podobnego.Dzisiaj uszczelnilem piec i caly wklad zapalil sie po 2 godzinach czy to wedlug ciebie jest normalne?Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jacbelfer i mardoczek :) Zdania są widać podzielone. Naczytałem się o paleniu od góry, same pozytywy poza dłuższym czasem zapalania. Przetestuję po mojemu i zobaczę. Jak będzie kiepsko, spróbuję odwrotnie :) tzn. zasłonie otwór górny. Ciekawy jestem opinii Last Rico. Za wasze opinie bardzo dziękuję :) dzięki nim wiem, że jestem na dobrej drodze. Pozdrawiam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jacbelfer i mardoczek :) Zdania są widać podzielone. Naczytałem się o paleniu od góry, same pozytywy poza dłuższym czasem zapalania. Przetestuję po mojemu i zobaczę.

Ja właśnie testuje ,za radą jacbelfer podobnie jak u ciebie górne spalanie. Na razie po rozpaleniu od góry ,piec nieznacznie dłużej dochodzi do zadanej temperatury.

Poza tym wszystko hula jak należy (aż sam się dziwie że tak fajnie kocioł mruczy). A myślałem że ta szparka górna w piecu będzie zbyt mała:).

Rozpaliłem o 19:00 ok 20 kg węgla (orzech), na zewnątrz 3 stopnie, do ogrzania 160m2. Temperatura zadana na unisterze 50 stopni.

Zobaczę rano czy takie palenie zwiększy wydajność mojego pieca. Stwierdziłem że mogę poeksperymentować , bo inaczej nie dowiem się czy warto.

Edytowane przez jedrek119
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.Twoje przerubki sa bardzo dobre tylko niemam zbytnio czasu na zrobienie czegos podobnego.Dzisiaj uszczelnilem piec i caly wklad zapalil sie po 2 godzinach czy to wedlug ciebie jest normalne?Pozdrawiam

 

Witam

Przed zmniejszeniem komory zasypowej wkład zapalał się po ok1.5godz czyli jakieś 13kg

Po zmniejszeniu komory ten sam wkład zapala się po ok.3-4h

Wniosek z tego taki że ta sama ilość węgla w pierwszej wersji miała jakieś 20cm wysokości nad rusztem,a w drugiej wersji 40cm ale mniejszą objętość i żar dłużej schodzi do dołu rozpalając całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dex001

Po zmniejszeniu komory ten sam wkład zapala się po ok.3-4h

Wniosek z tego taki że ta sama ilość węgla w pierwszej wersji miała jakieś 20cm wysokości nad rusztem,a w drugiej wersji 40cm ale mniejszą objętość i żar dłużej schodzi do dołu rozpalając całość.

 

To prawda co piszesz, ale znacznie zmniejszasz moc kociołka. Na te pogody wystarczy, ale jak przyjdzie mróz trzeba będzie pewnie rozbierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jederek119, w ciągu 2 dni postaram się poinformować jak to hula. A czym uszczelniłeś szamot? Czytałem wcześniej, że wełna mineralna pod i między cegły wystarczy. Grybos dzięki za wskazówki, nie mam zrębek, ale mam pellet, pewno to też wystarczy :) Dzięki za pomoc - już nie mogę się doczekać jak to zapracuje - teraz piec mam cały osmolony, czyszczę jak potrafię, ale smoła płynie , podobno przy paleniu od góry piec oczyści się sam. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ajus2

Miałem też ten wynalazek w swojej kotłowni tylko trochę mniejszy 13kw.Wyjechał z hukiem w połowie pierwszego sezony grzewczego jak założyłem c.o.Komin gorący,kocił też a w domu zimno.Dochodzę tylko do jednego wniosku co do kotłów Zębiec-komora załadowcza duża ale pojemność wodna i długość kanałów wymiennika tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...