Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kolego pisałem do działu technicznego Zębca, ale tam pracują nie ubliżając nikomu chyba same B....Y!!!!!!!!!!!!

Odpisali mi że w taki sposób to mogę wykończyć kocioł.

 

JEŚLI CZYTA TO JAKIŚ PRODUCENT KOTŁÓW TO NIECH ZROBI ORYGINALNY KOCIOŁEK TAKI JAK MY TU ROBIMY I SUKCES HANDLOWY GWARANTOWANY!!!

 

Wydaje mi się że producenci kotłów dostają jakąś działkę od kopalni, spekulantów węglowych żeby te kotły łykały jak najwięcej ich węgla:cool:

 

 

Popieram ten pomysł!!! Napisałem notkę z linkiem tego wątku do producenta w mojej okolicy. Grzecznie podziękowali, ale raczej nie są zainteresowani... :(

Kasa leży na ulicy, trzeba tylko chcieć się schylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam mam problem prosze o instrukcje palenia w piecu viadruc u26 5-cio członowym,,chciałabym palic od góry czym i jak go zasypac na ile pozamykane drzwiczki i czopuch:)jestem poczatkujaca w tej sprawie wiec nie wiele wiem...a i jeszcze jedno mieszkam na slasku tutaj jest znanflot i chciałabym tym palic słyszałam ze musi byc wilgotny ale jaka wilgotnosc odpowiednia i czy flotem mozna palic od góry czekam na odpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich pomocy nie mogę sobie poradzić z kierownicą powietrza

jaka ona ma być i ile podawać powietrza wtórnego

kombinuje już na wszystkie sposoby a i tak mam przez pierwsze trzy godziny lekko czarny dym

aż nie mogę uwierzyć jak czytam ze ktoś ma biały dym albo nic z komina nie widać

mam piec ogniwo 17 kw teraz komora załadowcza zmniejszona szamotem

120 m2 do ogrzania i już od tamtej zimy walcze z tym piecem

jeszcze raz proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich pomocy nie mogę sobie poradzić z kierownicą powietrza

jaka ona ma być i ile podawać powietrza wtórnego

(...)od tamtej zimy walcze z tym piecem

Serdecznie polecam zapoznać się wyszukiwarką w tym wątku - piszesz kierownica i posty użytkownika Last Rico. Mi wyrzuciło 19 wyników, między innymi http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=3593601&highlight=kierownica#post3593601

oraz

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=4909421&highlight=kierownica#post4909421

Ale sam wyczytałem kiedyś, że ma ona mieć po ok 1/17 powierzchni paleniska. Z praktyki wynikł jednak dużo mniejszy rozmiar - mam palenisko o powierzchni 0,27m2 a kierownica (zwężająca się, zobacz moje poprzednie posty) 0,0032m2 i długość ok 20cm (stosunek KPW/pow paleniska wychodzi jakieś 0,0011). Działa jak diabli. Chociaż robiąc ją na nowo, zamontowałbym 1,5-2 calową rurę, umieszczonę w prawym

górnym rogu drzwiczek, skierowaną silniej w dół i dłuższą, spłaszczoną na końcu (młotem bym naparzał aż powstałaby końcówka jak w odkurzaczu :) )

Masz tu link od Juzefa do całości http://juzef.idl.pl/pub/ekonomiczne-spalanie-spis.html

Edytowane przez iurabos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam problem prosze o instrukcje palenia w piecu viadruc u26 5-cio członowym,,chciałabym palic od góry czym i jak go zasypac na ile pozamykane drzwiczki i czopuch:)jestem poczatkujaca w tej sprawie wiec nie wiele wiem...a i jeszcze jedno mieszkam na slasku tutaj jest znanflot i chciałabym tym palic słyszałam ze musi byc wilgotny ale jaka wilgotnosc odpowiednia i czy flotem mozna palic od góry czekam na odpowiedzi

 

Witam

ZAPRASZAM NA STRONĘ 1 WĄTKU I MYŚLĘ ŻE JAK BĘDZIESZ PRZY 100 TO JUŻ BĘDZIESZ WIEDZIAŁA WSZYSTKO!!!

NIE PISZĘ TEGO ZŁOŚLIWIE PAMIĘTAJ!!!

CZYTAMY I JESZCZE RAZ CZYTAMY POZDRAWIAM.

Edytowane przez dex001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dex001 Proponuję zmniejszyć czcionkę o ładnych kilka wielkości, ryk wydobywający się z używanej przez ciebie czcionki uzupełnia jeszcze dodatkowo komplet wykrzykników, poza tym - użytkownik madzik07 najwyraźniej należy do płci pięknej.

 

Czytanie całego wątku jest ponad siły każdego, wystarczy podać link do spisu Juzefa i po bólu, nie trzeba wrzeszczeć...

 

Ten link http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fjuzef.idl.pl%2Fpub%2Fekonomiczne-spalanie-spis.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam problem(...)

Palę flotem i mułem od góry. Niestety z dmuchawą (co nie daje mi spokoju...). Przymierzałem się do miarkownika, ale z rozpalaniem flotu jest ciężko w moim przypadku na ciągu naturalnym. Flot ma zbyt drobną frakcję i było u mnie różnie raz się udawało, raz nie więc narazie dałem sobie spokój i używam dmuchawy.

Kociołek jak każdy trzeba doszczelnić i czopucha nie ruszać.

Co do wilgotności opału to polecam <20% :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.W moim piecu caly zasyp zapala sie s ciagu 2 godzin i piec nie moze osiagnac temperatury 60st,dochodzi do 58 i dalej nic klapka PG caly czas jest lekko uchylona bo piec nie dochodzi do zadanej temperatuty.Prosze o jakas pomoc bo juz nie mam pomyslow co zrobic.Moj piec to pereko ksw 9kw z miarkownikiem ciagu,piec uszczelnilem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ryniu12 - patrz na opinie forumowiczów też pryzmat swojego kotła .... a każdy jest inny i inny jest każdy komin.

Jeśli twój kocioł pali ładnie i czyściej niż poprzednio to efekt założony przez LastRico osiągnąłeś.

Lekko czarny dym ja też mam i się nie przejmuję - ale nie kopcę jak Batory i moi sąsiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dex001 Proponuję zmniejszyć czcionkę o ładnych kilka wielkości, ryk wydobywający się z używanej przez ciebie czcionki uzupełnia jeszcze dodatkowo komplet wykrzykników, poza tym - użytkownik madzik07 najwyraźniej należy do płci pięknej.

 

Czytanie całego wątku jest ponad siły każdego, wystarczy podać link do spisu Juzefa i po bólu, nie trzeba wrzeszczeć...

 

Ten link http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fjuzef.idl.pl%2Fpub%2Fekonomiczne-spalanie-spis.html

 

OK masz rację! ALE WARTO JEST PRZECZYTAĆ CAŁOŚĆ! JA ROBIĘ TO JUŻ DRUGI RAZ I CIĄGLE DOWIADUJĘ SIĘ CZEGOŚ NOWEGO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poznać wasze opinie na temat dolnego spalania. Ciekaw jestem waszych rezultatów i rozwiązań.

Może coś w dolnym spalaniu też poprawimy.

 

Witaj Pawle.

Po kolejnych przeróbkach od jakiegoś czasu spalam wszystko w moim górniaku od dołu. I gdyby nie spora ilość popiołu w orzechu pewnie tak bym zostawił na nadchodzącą zimę. Dręczy mnie problem małej komory załadunkowej gdzie wchodzi max 11 kg węgla i musiałem też zrezygnować z rury wezyra (chociaż można wyżłobić rowek w cegłach) bo niekiedy przywieszała mi opał (trafi się od czasu do czasu jakiś większy kęs). Co do efektów i rezultatów, myślę że jestem zadowolony, przynajmniej w tym okresie tzw przejściowym :) z resztą co Ci będę tłumaczył zalety dolniaków skoro Ty na pewno doskonale wiesz jakie są. Kocioł trzyma stabilnie temp ( zamieniłem łańcuszek na dłuższy pręt, który dostaje do przeciwwagi wentylatora -pomysłu Wezyra oczywiście, w którymś poście dokładnie to sterowanie opisał-fajnie się sprawdza :)).

Dziś spaliłem ok 28kg orzecha/dobę przy temp ok 47 stop, także nie jest źle. W domu ok 21 stop. Niewielki dymek z komina.

Piszę też bo planuję przetestować jeszcze tunel pomysłu hesa z 3-ej str wątku. Zaślepić całkowicie ruszt i wymurować taki mały tunelik, już nie moge się doczekać efektów :):).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poznać wasze opinie na temat dolnego spalania. Ciekaw jestem waszych rezultatów i rozwiązań.

Może coś w dolnym spalaniu też poprawimy.

Miałem kilka pytań i nawet je zadałem do LASTRICO ale bez odezwy. Zauważyłem ,że nieźle się pali podając główne powietrze górą. Kocioł pracuje z mniejszą temp. spalin i nie ma potrzeby częstego odpopielania, walczę od początku z zasmołowaną komorą, palenie w/w metodą jest czyściejsze mniej smoły w komorze, faktem jest ,że cały czas paliłem z uchylonymi górnymi drzwiczkami i załadowanym kotle na 1/2 opału, rozpala się całość. Mam obawy czy kocioł po dojściu do zadanej temp.(klapka zamknięta) nie będzie wytwarzał nad opałem dużo dymu, smołowania, metoda ta przypomina palenie metodą Lastrico w górniaku tylko odwrócona do góry nogami. Czy ktoś z was pali w dolniaku podając głowne powietrze od góry ? Czy warto dorabiać nowe dzwi z klapką na miarkownik?

Edytowane przez janjan62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem palić tylko z PW ale jakoś słabo u mnie to wychodzi.

Ze smołowaniem komory załadunkowej to dałem sobie spokój bo dalej już kociołek jest ładny i czyściutki, czyli proces spalania jest OK. LastRico i inni pisali że w dolnym paleniu smołuje się komora.

Ja eksperymentuje nadal z szamotem na tylnej ściance i PW do paleniska. Ale "rurę Wezyra" porzuciłem i teraz podaje PowietrzeDoadtkowe przez kształtownik z pod ruszt.

Pali się ładnie, dopala też elegancko, ale popiołu jakby troche więcej niż przy paleniu górą.

Ogromna zaleta że można dokładać w trakcie palenia.

Mam PG pod ruszt tak jak oryginalnie i PW w drzwiach załadunkowych ale bez kierownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dex 001, dzięki za troskę, żyję jakoś żyję heheee...

Próby w toku, trwa to długo bo do sprawdzenia potrzebuje różnych warunków,

- a tu cały czas jakoś ciepło było, dopiero teraz nawiało zimnego powietrza. :)

----------------

 

Bardzo dziękuję wszystkim kolegom za wyrazy sympatii, odwzajemniam je. :D

Przesyłam pozdrowienia dla kolegi Przemek Leniak. Przypomniałem sobie…

To właśnie on jest twórcą kultowego już określenia: „Sekta Górnospalaczy”. :D

----------------

 

Kolego Janjan 62, przepraszam ciebie za brak odpowiedzi, ale to wina tego

że też mam pracę, różne obowiązki itd. Znajdź swój post z pytaniem, potem

spójrz na prawo, zobaczysz tam znak # i numer postu, np: #5514. Kliknij na

niego. Kiedy strona się przeładuje, skopiuj adres www z góry strony i wklej

go ponownie, może jeszcze dzisiaj odniosę się do zadanego pytania. :)

----------------

 

Prośba do kolegów którzy dzielą się opiniami o kotłach dolnospalających, aby

zawsze wyraźnie to podkreślali (w nagłówku tekstu dwoma literami ----> "DS")

inaczej mniej doświadczeni koledzy - mogą się pogubić w rozumieniu treści.

Oczywiście widzę zmianę w tytule, ale to może być za mało. :)

----------------

 

Kolega Iurabos napisał:

""Ale sam wyczytałem kiedyś, że ma ona mieć po ok 1/17 powierzchni paleniska.

Z praktyki wynikł jednak dużo mniejszy rozmiar - mam palenisko o powierzchni

0,27m2 a kierownica (zwężająca się, zobacz moje poprzednie posty) 0,0032m2

i długość ok 20cm (stosunek KPW/pow paleniska wychodzi jakieś 0,0011).

Działa jak diabli."

 

Widzę potrzebę przypomnienia informacji o wymiarach przekroju KPW. :)

Koledzy, na str. nr.15 podaję wymagane wymiary dla OTWORÓW w drzwiach

kotłów - które takich otworów nie posiadają. Dotyczy to dolnych i górnych drzwi.

Podaję tam, że otwór do PG powinien mieć powierzchnię około 1/6 powierzchni

rusztu, a OTWÓR - PW około 1/17 powierzchni rusztu. To pisałem - kiedy KPW

jeszcze nie istniała, przypominam więc że podane proporcje NIE DOTYCZĄ

przekroju KPW, ale samego OTWORU pod klapkę powietrza wtórnego (bez KPW).

Intuicja jest potrzebna. Pozdrawiam. :D

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Jacbelfer napisał:

"Nie wiem czy ma sens rozpalanie podane przez Last Rico. Wiecie-

przerusztować, w popielnik, na górę. Drewno do rozpałki potrzebne jest. Mała

ilość żaru nie za bardzo "rozbuja" nowy węgiel. Chyba, żeby robić to kiedy

żaru dużo, ale to przecież bez sensu."

 

Sens takiego postępowania szybko dostrzeżesz... kiedy przyjdą silne mrozy. :D

Zobaczysz wtedy że ta technika jest nie tyle potrzebna, co w wielu przypadkach

konieczna. Gdy na ruszcie zostanie 10 cm warstwa żaru i okaże się - że przy tak

silnym mrozie NIE JEST ona w stanie ogrzać domu. Co wtedy z żarem zrobić??

Jedynym wyjściem jest żar przerusztować, oczyścić popielnik, napełnić kocioł

węglem i wysypać przygasły żar z popielnika na górę. Na to oczywiście drewno.

Nawet, jeśli koks nie będzie świecić, to i tak będzie bardzo gorący co znacznie

ułatwi rozpalanie nowego zasypu. Co innego z nim zrobisz? Wsypiesz do wiadra?

No nie, bo źle napowietrzany może wytwarzać trujący tlenek węgla na kotłownię.

Cieszę się że ci się KPW podoba. :D

-----------------

 

Kolega Ciapek 071 napisał:

""Witam.W moim piecu caly zasyp zapala sie s ciagu 2 godzin i piec nie moze

osiagnac temperatury 60st,dochodzi do 58 i dalej nic klapka PG caly czas jest

lekko uchylona bo piec nie dochodzi do zadanej temperatuty."

 

Przy obecnych temperaturach kocioł 9 kW (na pełnym zasypie) powinien łatwo

zagotować 50 metrowe mieszkanie łącznie z 120 litrowym bojlerem. :) Odnoszę

się do zasypu z węgla kamiennego - spalonego w ciągu 2 godzin. Podejrzewam

że nadal masz gdzieś duże nieszczelności w obrębie dołu kotła, popielnik lub

oś ruchomego rusztu, a nawet --- uszczelnienie samych drzwi zespolonych.

Kocioł grzeje komin a nie wodę. Jeszcze raz dokonaj kontroli tych elementów

bo przy szczelnym kotle, taka ilość węgla nie może się spalać w dwie godziny!

Uszczelnij ruszt pionowy i dorób sobie KPW - ale najpierw kontrola szczelności

tak jak wcześniej radził kolega Jedrek 119. :)

-----------------

 

Kolega Agmarw napisał:

""jacet100 nie przesadzam z tą smołą niestety, koks raczej suchy od kupna

składowany jest pod przykryciem potem co jakiś czas znoszony do kotłowni

(jakiś 1m3) i tutaj dalej schnie."

 

Woda H2O powstaje z połączenia dwóch cząstek wodoru - czyli H2 (z paliwa)

z jedną cząstką tlenu (z powietrza). W koksie wodoru już nie ma (był w węglu);

zatem jeśli woda ścieka z kotła przy spalaniu koksu, to koks jest jednak mokry.

Albo może to z drewna rozpałkowego kocioł się spocił a nie z koksu, to brzmi

wiarygodnie, raz że w drewnie jest wodór, dwa że drewno zawiera dużo H2O.

Wydrukuj teściowi dwa pierwsze posty tego wątku, myślę że go przekonasz. :D

-----------------

 

Kolego Hanys 77, Iurabos, Remigiusz - i inni koledzy którzy umieszczacie

zdjęcia z wykonywanych prac we własnych kotłach. Dooobra robota !!!!

Thank you, Merci, Danke, спасибо, děkuji, köszönöm, hvala, oraz grazie. :D

-----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...