Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ostatnio przyszedł mi do głowy taki pomysł. Mam możliwość zrobienia w kotle napowietrzników po bokach komory spalania (pozostałość po kanale od wentylatora, który dmuchał pod ruszt).

A w miejscu po wentylatorze (góra kotła) który mam teraz zaślepione , dorobiłbym klapkę do regulacji powietrza wtórnego. Tylko czy to będzie lepsze od klapki w drzwiczkach które mam teraz?. Wydaje mi się że powietrze z tych otworów będzie dochodzić na środek paleniska i lepiej dopalać gazy. Jak myślicie ile takich otworów zrobić i jakiej średnicy? I czy to dobry pomysł.http://img266.imageshack.us/img266/9079/sas3.jpg

Obrazek - na czerwono szamot, na różowo potencjalne otwory PW.

Edytowane przez jedrek119
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do zasmołowanej komory się przyzwyczaiłem, czy z "rurą Wezyra" , czy bez niej jest tak samo. Z rura troszkę mniej się dymiło z komina, co nie znaczy że teraz mam kopciuch. A dym z komory załadunkowej i tak wciągany jest razem z PW pod opał i do palnika ( PW ciągnie jak ta lala, nawet czasem przymykam przepustnicę na PW, ale lepsze efekty mam przy pełnym otwarciu PW). Myślę nad innym rozwiązaniem rury z kształtowników dwóch po lewej i prawej stronie komory załadunkowej - taka podwójna rura Wezyra.

Problem mam z mocowaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, pokręcając w skrajne położenia gałką regulatora, czy ramię drążka zmienia odpowiednio położenie? Może niepoprawnie włożyłeś do korpusu dźwignię do której przykręcany jest drążek? Spróbuj włożyć odwrotnie. Jak powyższe zabiegi nie pomogą, pozostaje reklamacja u sprzedawcy.

Jasiek.

 

Dzięki za odzew.

Przy zmianie położenia gałki regulatora ramię drążka zmienia prawidłowo położenie. Wieczorem zrobię i wkleję zdjęcie, ale wydaje mi się że dźwignię mam prawidłowo zamontowaną. A czy dźwignia powinna poruszać się (przy zmianach temperatury na kotle) gdy klapka jest odpięta?

Edytowane przez rad_milano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja blacha - deflektor - ma 27 cm długości (palenisko ma 63cm) i ma coś w rodzaju drugiej kierownicy

[ATTACH=CONFIG]85246[/ATTACH]

żeby wprowadzić powietrze z KPW pod niego. Rozpalanie trochę uciążliwe, ale do zniesienia. Teraz jak zajrzałem do pieca (o 11 rozpaliłem i z małymi bojami zaczął palić ok 12:30) to jest kompletna cisza, równie dobrze mógłby nie palić :), od 2,5h stała (zadana) temperatura 50st, wcześniej całkowicie zamknąłem klapę KPW, ale teraz ją uchyliłem lekko. Na zewnątrz 0st. Załadunek 2 wiadra na trzy możliwe.

Być może blacha jest zbyt długa, mam trochę sadzy w komorze.

 

Aha, zmniejszyłem prędkość pompy z 3 na 1 bieg

 

Wieczorem, ok 8 temp spadła do 38st, niedobrze, za szybko.

 

Po ponownym rozpaleniu (bardzo ładnie z deflektorem się rozpaliło, odpowiednio szybko, ale nie za szybko) i załadowaniu kotła do pełna (3,5 wiadra) w tej chwili mam na piecu 44,5st z zadanych 50, 2 godziny temu przerusztowałem i zamknąłem całkowicie klapę KPW - wtedy było 42st, na zewnątrz ok 0st. Zobaczymy jak długo te 44st się utrzyma. W piecu na tylnej ścianie mam ustawione cegły szamotowe. zwyczajnie, jedna na drugiej, 5szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To tak zapomniałem podać mocy mojego kotła. Viadrus ma 5 członów czyli według producenta ma on 29kW.

 

czyli tak jak podejrzewałem jest niski i długi ... i stąd te problemy

 

Nie wiem czym palisz ja bez sadpalu, soli lub innych wynalazków nie miałem białego osadu w komorze spalania a tym bardziej w wymienniku.

 

palę węglem głównie na górę trochę drewna i tyle ...

Edytowane przez Amadeuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie do forumowiczów. doły grzejników nie mam tak gorących jak góra- grzejniki panelowe, pomka odpowiednio mocna, zamontowana na wyjściu z pieca,czyli pcha wodę. nie mam zbytnio miejsca żeby zamontować ją na dolocie do pieca,instalacja nie jest zapowietrzona. co zrobić? zwiększyć bieg pompki? ale to wtedy piec będzie musiał szybciej nagrzewać wodę? pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli tak jak podejrzewałem jest niski i długi ... i stąd te problemy

 

 

 

palę węglem głównie na górę trochę drewna i tyle ...

 

Witam

 

Wczoraj zrobiłem kierownice PW z rurki 3/4 cala uszczelniłem w rozecie folią aluminiową (tak jak wyczytałem na forum) i było trochę lepiej.

Ale jak zobaczyłem zdjęcia artur11 z 2 calową rurką to troche zwątpiłem w 3/4 cala :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 2 calowa rurę zamontowałem 2 dni temu 3/4 byla ciut za mała, zrobiłem eksperyment i rozetki PW prawie nie przymknąłem efektem bylo prawie 100C na piecu, PG było cały czas zamknięte ;) Piec jest szczelny, na rurce 3/4 jak PG się zamykało to piec gasł i miarkownik utrzymywał zadaną temp, natomiast teraz jak nie przymknę PW na 1/4 to pędzi jak szalony. Mam obieg grawitacyjny na 2 calowych rurach do bufora i grawitacja pięknie reguluje odbiór ciepła z kotła, nie wolno tylko gwałtownie zmieniać nastaw pieca (zwłaszcza w górę) przy wysokich temp potrafi "bulknąć" parę razy zanim woda zwiększy prędkość przepływu.

 

Po paleniu w piecu taki jasno siwy nalot (nie używam sadpalu) Zmieniając cokolwiek w piecu trzeba go jeszcze raz regulować i dopasować ustawienia - trzeba o tym pamiętać !!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sklepałem na płasko w środku pieca, moja miała 2 poziomy regulacji:

1 całkowicie otwarta pierwsza faza do skoksowania węgla

2 przymknięta śrubą 10mm w drugiej fazie jak palił się tylko koks ;)

 

Nie byłem do końca zadowolony i teraz ściąłem rurę 2'' pod kontem sklepałem młotkiem i idealnie wchodzi na wcisk do otworu od środka pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zmianie położenia gałki regulatora ramię drążka zmienia prawidłowo położenie. Wieczorem zrobię i wkleję zdjęcie, ale wydaje mi się że dźwignię mam prawidłowo zamontowaną. A czy dźwignia powinna poruszać się (przy zmianach temperatury na kotle) gdy klapka jest odpięta?

 

Oczywiście, po odpięciu klapki PW ramię dźwigni powinno zmieniać położenie w zależności od temperatury wody w kotle.

Pozdrawiam.

 

A jeśli jest nieprawidłowo skalibrowany to również ramię powinno zmieniać położenie? Może jednak źle skalibrowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie do forumowiczów. doły grzejników nie mam tak gorących jak góra- grzejniki panelowe, pomka odpowiednio mocna, zamontowana na wyjściu z pieca,czyli pcha wodę. nie mam zbytnio miejsca żeby zamontować ją na dolocie do pieca,instalacja nie jest zapowietrzona. co zrobić? zwiększyć bieg pompki? ale to wtedy piec będzie musiał szybciej nagrzewać wodę? pozdrawiam

 

Może masz odwrotnie podłączone grzejniki? Bocznozasilane powinny mieć zasilanie od dołu, ja mam bajzel w instalacji po poprzednim właścicielu i część grzejników zasilanych jest z dołu część z góry - i te drugie mają taki właśnie rozkład temperatury.

 

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bastiansd sprawdz czy prawidłowo działa zawór różnicowy , jeśli zawór się nie domyka to pompę można ustawić nawt na 3 bieg a i tak będzie mieliło na krótko.

Ja przez trzy lata wymieniłem dwa zawory , kule zrobiły się jajowate jak ktoś nie wierzy mogę pokazać jak to działa a raczej jak nie działa.

te zawory dość często się psują choć konstrukcyjnie nie powinny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...