Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Na ten przedświąteczny czas przygotowałem dla Was łamigłówkę :)

Mieszkam w starej kamienicy (ocieplenie tylko ok. 20%) -170 m2

  • Wsypuję do kotła 20 kg węgla i pali mi się to 20 godzin, w domku 22 st. !
  • Palę oczywiście górą.
  • Piec mam absolutnie szczelny.
  • Bez dmuchawy-tylko miarkownik oraz KPW.
  • Z kotła się nie dymi.

 

Chcę abyście wymyślili następującą rzecz :

  • Chcę mieć w domu mniej- czyli około 20 stopni.
  • Chcę wrzucać do kotła 25 kg opału- czyli więcej.
  • Chcę aby paliło się to 12 godzin-czyli mniej.
  • Nie może się dymić- czyli zostać jak w poprzednim przykładzie.
  • Miarkownik i KPW zostają
     

 

Nie mam zamiaru montować dmuchawy ani rozszczelnić pieca.

 

Co muszę zatem ZEPSUĆ w mojej bardzo do tej pory dobrej metodzie ? :p

Palę i dalej zamierzam to robić w kociołku pokazanym niżej (przerobionym na górniaka) http://img16.allegroimg.pl/photos/oryginal/20/09/14/57/2009145753_2

Edytowane przez jacbelfer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

Jestem posiadaczem pieca S-Ż kocioł miałowy z firmy intermet mocy 18kw z Elblaga.

http://www.intermet.elblag.pl/page/2/10-80-kw

Piec posiada sterownik foster i dmuchawę zainstalowaną na miarkowniku z ciężarkiem(taka klapka) z boku pieca. Dom ma 110 m2 wysokie pomieszczenia + 100l termo bojler. Pale w nim 3 sezon. Testowałem różne paliwa z różnym skutkiem. Dom, w którym mieszkam to stara kamienica przedwojenna. Najwyższa stałopalność osiągnąłem na ekogroszku 11h. Zastanawiam się czy mozna by było usunąć dmuchawę i na tej klapce z boku pieca zainstalować miarkownik np. regulus. Klapka ta doprowadza powietrze od strony popielnika i nad paleniskiem okrągły otwór powietrza wtórnego. Jęśli ktoś z was posiada podobny kociołek proszę o informację jak wasze spalanie i czy opłaca się go przerobić? . Piec ten to typowy miałowiec/śmieciuch.. Ciekawy jestem czy czas spalania 1 zasypu wzrośnie. Mam bardzo dobry ciąg kominowy( wkład z stali kwasowki). Piec po złapaniu temperatury praktycznie sam trzyma zadaną temperaturę. cały czas zaciąga przez dmuchawę powietrze pomimo klapki. Ustawione na 60 a na piecu 65. po 5 godzinach temperatura rośnie(faza koksowania) 69 na piecu. Po 8 godzinach temperatura spada do 40, końcówka żaru. Palę najtańszym groszkiem z kopalni prawdopodobnie Janina. Zasypuję 1,5 Weglarki na to drewno według przepisu z forum. Na wylocie powietrza wtórnego z boku pieca zainstalowałem przedłużkę z wygiętą rurką wcelowaną na środek paleniska. Dmuchawa na 2 biegu czopuch otwarty max. W wymienniku, górne drzwi włożyłem małą cegiełkę szamotową naprzeciwko 3 dolnych płomieniówek. Spala się ładnie.-biały nalot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"w biały dzień" ? :) to mnie w domu nigdy nie ma. Ale rozumiem do czego zmierzasz.

Brak białego nalotu to oznaka niecałkowitego spalenia węgla. Powodów może być kilka , pytań jeszcze więcej:

Jaka jest u Ciebie temp. spalin?

Jaki jest czas zgazowania złoża? ( tu bardziej chodzi co się dzieje z PG)

Przy jakiej temperaturze rozpalasz ponownie? ( chodzi o temp. na wymienniku)

Ile dostarczasz powietrza w pierwszej fazie palenia ? ( PW ).

Tych pytań może być jeszcze więcej np. jakim palisz węglem ( typ ?).

Nie chodzi mi o to abyś odpisywał na postawione powyżej pytania lecz abyś postarał się z agregować wiedzę, którą na pewno nabyłeś na wątku i wprowadził ją w życie.

Wierzę, że osiągniesz swój cel.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

[*]Chcę mieć w domu mniej- czyli około 20 stopni.

[*]Chcę wrzucać do kotła 25 kg opału- czyli więcej.

[*]Chcę aby paliło się to 12 godzin-czyli mniej.

 

Jacek , no co Ty ??? ... wszyscy kombinują jak mieć cieplej , wsypać mniej opału i palić jak najdłużej , a Tobie chyba się forum ... pomyliło he .. he..

 

kurde.....jak dodaje się emotikonki .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chłopaki !

 

Wyłazić z tych kotłowni, piwnic i innych miejsc, w których się chowacie

pod pozorem niezwykle ważnych, wymagających natychmiastowej regulacji

procesów spalania. Otrzepać pył węglowy z włosów i brać się do choinki

i doprawianie barszczu. Przytulić żonę, potem karpia i...

 

WESOŁYCH ŚWIĄT WAM ŻYCZĘ !

 

http://www.youtube.com/watch?v=51bO1CVPWRA&feature=related

Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem tu nowy i to mój pierwszy post aczkolwiek wątek przeczytałem prawie cały.

Mam pytanie o kocioł S6WC-20 Ogniwo Biecz.

Czy ta rozetka w dzwiczkach zasypowych powinna byc otwarta na 100% przy paleniu od góry(20kg wegla + drewno na rozpałkę)

Na razie eksperymentuje od kilku dni i mam wrażenie że jest za dużo PW ale wtedy jakby krótszy płomień i mniej dymi.

Chodzi mi o to czy nie wychładzam kotła i co zrobic aby w pierwszej fazie palenia był płomień nad zasypem albo temperatura do zapłonu gazów bo nie zawsze to jest i pali sie ale nizej a góra czarna bez żaru.Czy wiecej PG czy PW

Nie mam miarownika ciągu tylko sterowanie ręczne

Ciąg taki sobie mógłby być lepszy kocioł oryginał bez przeróbek i raczej w tym sezonie nie szans na zmiany

Serdecznie dziękuje za każdą odpowiedź i życzę wszystkim wesołych swiąt i dużo ciepełka z naszych kociołków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem szanownym forumowiczom zagadkę i z tego co widzę, nie znaleźliście dla mnie rozwiązania.

Oczywiście, że nie mam takich osiągów jak podane na początku mojego wpisu, ale takie które są na dole.

Tak sobie zażartowałęm i nikt nie podjął rękawicy :)

 

Nie podłączę sąsiadów, nie otworzę okien. Zacznę po prostu wygodnie i ekologicznie spalać.

 

Spędziłem dzisiaj przy kotle ok. 6 godzin. Uroczyście PRZYSIĘGAM (kogo to interesuje :rolleyes:), że rozpoczynam do końca sezonu palenie dołem.

Kocioł przerobiłem bardzo mocno. Jak- pochwalę się po Świętach.

 

PS

Dzisiaj byłem w sklepie budowlanym z stał tam kociołek DEFRO- czyli maszyna bardzo popularna na forum.

Z ciekawości otworzyłem drzwi i to zupełnie co innego jak mój kocioł. Bardzo płytka komora i bardzo długa.

Może w tym da się palić 24 h na zasypie 24 kg węgla. U mnie się nie da...

 

Wesołych i ciepłych Świąt-

Jacek z pomorskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem szanownym forumowiczom zagadkę i z tego co widzę, nie znaleźliście dla mnie rozwiązania.

Oczywiście, że nie mam takich osiągów jak podane na początku mojego wpisu, ale takie które są na dole.

Tak sobie zażartowałęm i nikt nie podjął rękawicy :)

 

Nie podłączę sąsiadów, nie otworzę okien. Zacznę po prostu wygodnie i ekologicznie spalać.

 

Spędziłem dzisiaj przy kotle ok. 6 godzin. Uroczyście PRZYSIĘGAM (kogo to interesuje :rolleyes:), że rozpoczynam do końca sezonu palenie dołem.

Kocioł przerobiłem bardzo mocno. Jak- pochwalę się po Świętach.

 

PS

Dzisiaj byłem w sklepie budowlanym z stał tam kociołek DEFRO- czyli maszyna bardzo popularna na forum.

Z ciekawości otworzyłem drzwi i to zupełnie co innego jak mój kocioł. Bardzo płytka komora i bardzo długa.

Może w tym da się palić 24 h na zasypie 24 kg węgla. U mnie się nie da...

 

Wesołych i ciepłych Świąt-

Jacek z pomorskiego.

Siema wszystkim

Kolego nie patrz na komorę zasypową. Najważniejsza jest sprawność kotła. Ja zmniejszyłem komorę o połowę, wchodzi mi 25kg węgla, na to deseczki z iglaków i się pali 22 godziny ze stałą temp. i 2 godz. stygnięcia do następnego rozpalenia. Kocioł do zadanej temp. dochodzi ok. 30 minut (52 stopnie). Tyle, że mój kocioł ma długą drogę od komory do czopucha i jest gdzie to ciepło oddać. Także najważniejsza jest wymiana cieplna, długa droga spalin w wymienniku, kanałach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KardinalE

Czy Ty widzisz mój kocioł ? Będzie u mnie tej wymiany ok. 1,5 metra bieżącego przy szerokości ok. 30 cm.

Temp. czopucha ? Mogę położyć rękę i trzymać długo, przy temp. na kotle 50 st.

To chyba niezła sprawność :)

Tylko zużycie opału złe :(

 

Akurat Ty jesteś u mnie wyznacznikiem ilości spalanego opału !

Budę masz podobnej wielkości, do tego zero ocieplenia.

 

Ja kocham jazdę samochodem (ale tylko trochę bardziej od siedzenia w piwnicy :) )

 

Jeżeli mieszkasz w odległości mniejszej jak 500 km (Starogard Gd.)- napisz do mnie na prv. Zobaczę ten kociołek, załadujesz go, ja się przy nim kimnę (lub zaplombuję) i zobaczymy jakie będą efekty. Jeżeli mieszkasz w Bieszczadach- nie musisz podawać kilometrów- wpadnę w ciągu 3 dni :)

 

Przypomnij mi ile spalasz na dobę w dzisiejszych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za foty, wszystko jasne :) A jak mają się przeróbki do spalania tej samej ilości opału - porównanie przed i po zmianach?

 

Wydaje mi się, że w ten kocioł nie ma problemów ze stałopalnością.

Dwie zmiany: Czyściej i mniej opału. To chyba tyle.

 

Obawiam się, że Last Rico eksperymentuje ale w kuchni i to przez najbliższy czas.

I dobrze, nie samym forum żyje człowiek.

 

ŻYCZĘ WSZYSTKIM

CIEPŁA, SPOKOJU I RADOŚCI W ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos ma jakiś sprawdzony sposób jak przy zakupie węgla sprawdzać pochodzenie i czy żądać certyfikat i czy zawsze bedzie to wiarygodne.

Bo nie zawsze sprzedawcy maja taki certyfikat zwłaszcza ci drobni i przekonuja ze to bardzo dobry węgiel

Osobiście sam węgla jeszcze nie kupowałem ale tak na przyszłośc.

Jestem z okolic Krosna podkarpackie i może ktos kupuje w Krośnie to może mi podpowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

 

Last Rico

Byliśmy grzeczni w miarę możliwości staramy się nie zanieczyszczać środowiska naszymi kociołkami !

To może dostaniemy jakiś prezent pod choinkę?

Może jakiś skrawek tajemnicy nowego patętu który testujesz :stirthepot:

 

A TAK NA POWAŻNIE TO WSZYSTKIM ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W TE RADOSNE ŚWIĘTA :hug::

Edytowane przez dex001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...