Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

- tak musisz co godzinę dostarczyć 2-3 kWh ciepła (47,83kWh na dobę), ja natomiast muszę 8,3 kWh, a na dobę 190,9 kWh. To mam z 23kg węgla. Także z połowy (11,5 kg) węgla wyciskam 95,45 kWh. Podsumowując jestem pewny, że przy takim ociepleniu budynku jak u Ciebie, dałbym radę spalać 11,5kg węgla na dobę, ba... według wyliczeń potrzebowałbym 6-7 kg węgla na dobę. Pozdrawiam

 

KardinalE z kolegą Vld nie musisz się zgadzać, ale proszę, nie obrażaj matematyki.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KardinalE z kolegą Vld nie musisz się zgadzać, ale proszę, nie obrażaj matematyki.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Węgiel 30MJ/kg, 1kg = 8,34kWh, a zużywam (z wczoraj do dziś) 24kg/dobę. 24kg x 8,34kWh = 200,16 kWh/dobę

Załóżmy 12kg = 100 kWh, a skoro Vld zużywa 47,83kWh na dobę to ja z tak ocieplonym domem jak ona i z moim opałem, potrzebowałbym 6kg węgla/dobę. Nie wiem czym obraziłem matematykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cłopaki ale dajecie czadu... policzyłem co mówicie.

Kardinale jeżeli potrzebujesz 190KWh na dobę a spalasz 23 kg węgla to wychodzi, że wyciągasz 29MJ/kg - wynik mażenie...

Vld - ty przy założeniu 3kWh na godzinę i spalaniu 10kg na dobę jak dobrze rozumiem chcesz wyciągnąć 17MJ/kg.

 

Z tych obliczeń wychodzi, że górne spalanie jest lepsze.

Albo ja coś pokręciłem, albo wy coś kręcicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem potrzebne jest coś, co samo będzie pilnować odpowiedniego ciągu

kominowego aby nie był za mały, ani nie za duży, tylko taki w sam raz. :)

 

regulator działa tylko w przypadku za dużego ciągu, jak będziesz miał ustawione 10 Pa, a w kominie tylko 5, to nic ci regulator nie w reguluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się porobiło... Nawet entuzjazm Last Rico osłabł. Pojawił się regulator ciągu a przykład z kostkami lodu do niczego...a może z milion osób zasugerowało się tym wpisem ? Można to było wyprostować 1,5 roku temu :confused: Po co sam się tym sugerowałem waląc w kocioł max zasyp ?

 

Kolega Vld oraz artur11 jak widać słusznie sugerują niski zasyp węgla. Teraz to już musi być OBOWIĄZUJĄCYM prawem.

 

Wezyr doszedł do perfekcji w górnym, ale pali dołem ze swoją rurą a kolega pawel_i pali dołem, ale bez rury kolegi Wezyra i konsekwentnie nie chce nam pokazać jakich przeróbek dokonał.

 

Ci co palą 1 kg/godzinę chcą wymieniać (lub noszą się z takim zamiarem) swoje kotły, ale na dolno spalające DS.

 

Dobrze, że ten rok się kończy. W nowym znowy damy popalić ... sprzedawcom opału :)

 

Wszystkiego Najlepszego w 2012

Pozdrawiam

Jacek

Edytowane przez jacbelfer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cłopaki ale dajecie czadu... policzyłem co mówicie.

Kardinale jeżeli potrzebujesz 190KWh na dobę a spalasz 23 kg węgla to wychodzi, że wyciągasz 29MJ/kg - wynik mażenie...

Vld - ty przy założeniu 3kWh na godzinę i spalaniu 10kg na dobę jak dobrze rozumiem chcesz wyciągnąć 17MJ/kg.

 

Z tych obliczeń wychodzi, że górne spalanie jest lepsze.

Albo ja coś pokręciłem, albo wy coś kręcicie.

Hehe ja nic nie kręcę i w nosie mam te liczby, po prostu Vld zaczął liczyć to mu policzyłem jak jest u mnie. Wyszło jak wyszło. Sami policzcie, węgiel w kopalni wujek 30 - 31,5 MJ/kg. Spalam 23-24 kg/ dobę. Temp. zadana 50 stopni jest po 20-30 min. od rozpalenia i utrzymuje się praktycznie do następnego rozpalenia. Czopuch mam gorący do 2 godzin od rozpalenia, po 6 godz. jest letni, no nawet nie ciepły. Tak jest i tyle :) a liczby to dla maniaków typu Vld

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dlatego właśnie takim ignorantom powinno się zabrać zabawki górnospalające, a dać takie którymi sobie i innym krzywdy nie będą robić!

Vld zarzucił mi ignorowanie, ale czego? praw fizyki? Zobacz człowieku, że od kiedy się pojawiłeś w tym temacie to zaczął się psuć, gnić, przepadać...po co to robisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, bardzo proszę o oszczędzanie papieru i przejście na priv!!

----------------------------------------------------------------------------------

 

 

Siemka

Ale jak dostosować takie ustrojstwo do przekroju komina lub czopucha?

I jaki ustawić ciąg, metoda prób i błędów? :)

 

Siemka :D

Przede wszystkim są różne rozwiązania RCK, okrągłe, kwadratowe, a nawet

takie które zakłada się wprost na rurę spalinową (osobiście odradzam w/w

mocowanie). Co do dostosowania regulatora to zwykle sam producent kotła

w tzw. DTR-ce podaje wymagany (czyli konieczny) ciąg kominowy np. 20 Pa.

 

Z doświadczenia wiem że spalanie "od góry" jest mniej powietrzożerne ;)

niż brudne, tradycyjne spalanie od dołu w GS. Zatem jeśli w instrukcji jest

napisane że TEN kocioł GS ma mieć komin dający minimum 25 Pa, to śmiało

można przyjąć że łatwo zadowoli się wartością poniżej 20 Pa. Tu UWAGA !

To co piszę, nie dotyczy kotłów DS, one mają większy apetyt na powietrze

i komin koniecznie musi spełniać wymagane parametry.

--------------------------------------------------------------------

 

Na przykład ustawmy RCK na 22 Pa.

Na zewnątrz brak wiatru, temperatura wysoka np. 6*C

Regulator zamknięty. Rozpalamy i po pewnym - dość krótkim czasie RCK

budzi się (od płonącego drewna rozpałkowego silnie wzrósł ciąg kominowy).

Regulator zmniejsza ciąg biorąc część podciśnienia "na siebie". Kiedy kocioł

zacznie już normalną pracę, regulator czeka na podmuchy wiatru i je znosi.

 

Kiedyś kiedy nie miałem stacji pogody mierzącej siłę wiatru, nie byłem jakoś

specjalnie przekonany do RCK, uważałem że urządzenie może się przydać

- ale gdzieś w górach albo nad morzem (silne wiatry). Teraz jednak wiem że

błądziłem. Na tworzących się wykresach, widać czarno na białym jak bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, bardzo proszę o oszczędzanie papieru i przejście na priv!!

 

Kiedyś kiedy nie miałem stacji pogody mierzącej siłę wiatru, nie byłem jakoś

specjalnie przekonany do RCK, uważałem że urządzenie może się przydać

- ale gdzieś w górach albo nad morzem (silne wiatry). Teraz jednak wiem że

błądziłem. Na tworzących się wykresach, widać czarno na białym jak bardzo.

 

skoro już jestem na waszym forum, to i ja potwierdzę zasadność jego stosowania na własnym przykładzie.

komin fi 130 7m

temp ok 0C pogoda bezwietrzna ciąg 10-14 Pa

temp ok 0C pogoda wietrzna ciąg skacze miedzy 20-30 Pa, a w porywach wiatru sięga wartości 50-60 Pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim po to byś nie truł innych, ale wiedząc że masz to w poważaniu, bo jesteś biedny...

to poprzez twój portfel, bo jak prześpisz się dziś z tematem to rano obudzisz się z myślą " Ja też mogę spalać 11 kg, a nie 23"

Proszę forumowicze :) o to przykład kultury do jakiej schodzi nasz temat. Lepiej być biednym i spalać czysto, niż być bogatym i myśleć, że się spala czysto, bo WSKAŹNIK POKAZAŁ!

 

Last Rico

ten regulator występuje w wersjach do przekrojów komina? Ja mam 18x18 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka

Ale jak dostosować takie ustrojstwo do przekroju komina lub czopucha? I jaki ustawić ciąg, metoda prób i błędów? :)

 

Ja mam zamocowany ten regulator do czopucha bo komin systemowy niby można wyczystce ale nie miałem natchnienia.

Pomaga mi panować nad kotłem bo przeciągał mocno jak się komin nagrzał, ustawiałem różnie ale najczęściej tak żeby się nie dymiło po otwarciu drzwiczek.

Teraz jest tak jak na zdjęciu.

IMGP2952.jpg

IMGP2957.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na przekór tej jałowej dyskusji mam temat do podyskutowania.

Poniżej mam 2 obrazki.

W każdym z tych kotłów zasypuję dokładnie taką samą ilość paliwa.

Kotły różnią się sposobem zaślepienia wiszącego wymiennika.

 

Kocioł 1 przedstawia sytuację gdzie zaślepiamy u dołu. Powoduje to podwyższenie warstwy opału. Energia ze skoksowanego już węgla odbierana jest w głównej komorze załadowczej.

Wada tego rozwiązania to wysoka warstwa opału (zgodnie z obowiązującym już dzisiaj prawem) nie jest optymalna. Droga na dopalenie gazów jest KRÓTKA.

W czasie jak węgiel już będzie skoksowany- traci się jednak trochę powierzchni do odbioru ciepła.

 

http://multilotek.pl/zaladunek1.jpg

 

Kocioł2 zaślepiony jest u góry.

Zasyp niższy. Strefa promieniowania koksu trafia w pewnym stopniu pod wiszący wymiennik a z całą pewnością w tylną ścianę kotła.

 

Ważne jest również, że zasyp (przynajmniej teoretycznie) wolniej się zapali, więc gazowanie będzie mniejsze, więc dopalanie lepsze, no to wszystko o czym pisze Vld.

http://multilotek.pl/zaladunek2.jpg

 

Rysunki zrobiłem teraz. Kiedy toczyła się ta burzliwa dyskusja siedziałem w piwnicy :)

 

Moim zdaniem to ma sens.

Edytowane przez jacbelfer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamocowany ten regulator do czopucha bo komin systemowy niby można wyczystce ale nie miałem natchnienia.

Pomaga mi panować nad kotłem bo przeciągał mocno jak się komin nagrzał, ustawiałem różnie ale najczęściej tak żeby się nie dymiło po otwarciu drzwiczek.

Teraz jest tak jak na zdjęciu.

 

A więc :) to przysłania światło komina/czopucha, czy dopuszcza lewe powietrze? W opisach tego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yareka

Brawo. To nie żaden skomplikowany mechanizm. Jak mocno wieje- wpuścić trochę lewego powietrza. Nie musi to być laboratoryjnie wyregulowane. Ile jest takich prawdziwie dmuchających dni ?... Montaż i zakup tego ustrojstwa to pewnie z 200 zł. Nie wychodzi za bardzo ekonomicznie, a my tu właśnie o tym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...