Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zawirowywacze zwiększają drogę i prędkość spalin (większa droga równa się większa prędkość bo taka sama ilość ma dłuższą drogę do pokonania w tym samym czasie więc musi robić to szybciej) Warto sobie przypomnieć fizykę z podstawówki ruch laminarny i turbulentny, liczba Reynoldsa Zawirowywacze maja tak zwiększyć prędkość by wystąpił ruch turbulentny. Wtedy wymiana wzrasta nawet kilkukrotnie. Sorki za brak elokwencji.

 

Przepraszam, jeśli moje pytanie jest głupie, ale skąd założenie, że czas jest stały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

farek:

 

Ansu użył skrótu myślowego. Chodziło mu o to, że przy ustalonej różnicy ciśnień pomiędzy wlotem i wylotem spalin z wymiennika, w związku z wydłużeniem drogi spalin przy zastosowaniu zawirowywaczy, musi wzrosnąć prędkość spalin.

 

nilsan

 

PS

Nie ma głupich pytań, są za to czasem głupie odpowiedzi jak to było widać na moim przykładzie. :D

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szponi z góry sorki za uzycie zdjecia ale nie było R

a teraz pytanie w kórym miejscu lepiej założyć RCK A czy B

i czy RCK musi mieć taki kształt jak komin tzn mam komin bez wkładu wykonany z cegły 14x14 czy RCK mogę załoyć okrogłe o średnicy 15

 

regulator.jpg

 

 

i pytanie nr 2 odnośnie zawirowaczy tzn czy lepiej je zrobić z blachy na całej powierzchni wymiennika i ja pozaginać

czy wystarczy jak dam jaki profil zamknięty na wlocie miedzy wymienniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a teraz pytanie w kórym miejscu lepiej założyć RCK A czy B

i czy RCK musi mieć taki kształt jak komin tzn mam komin bez wkładu wykonany z cegły 14x14 czy RCK mogę załoyć okrogłe o średnicy 15

 

Możesz założyć okrągłe, ale w ofercie u tego samego producenta, od którego kupował Last Rico są również kwadratowe.

Resztę odpowiedzi odnośnie RCK znajdziesz tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5098803&viewfull=1#post5098803

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5098950&viewfull=1#post5098950

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty napisałes zeby RCK montować

 

W żadnym wypadku nad tylko pod czopuchem

 

a LastRico

Regulator powinien być montowany jak najbliżej kotła, lepiej nad - niż pod.

 

i z tad moje pytanie bo jest tu jakas niejasnosc

 

Dodam ze staram sie czytać wszystkie posty

Edytowane przez mati8201
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek 1980

Puszki po piwie były dla sprawdzenia czy pomaga - już je trafiło teraz będzie coś na stałe, najprawdopodobniej z dopasowanych profili zamkniętych. Nie powinno zdmuchiwać płomieni KPW, powinno się palić równo na całej powierzchni jasnym ogniem. U mnie zawsze dymi w pierwszej fazie jak dam za mało drewna na rozpałkę, albo za małe kawałki. Zmniejszyłem w swoim Viadrusie skok miarkownika i max otwarcie klapki PG (jest lepiej).

W Viadrusie w komorze zasypowej można łatwo podwiesić 3 cegły szamotowe -te cienkie, idealnie wchodzą, wystarczy dociąć 2 pręty zbrojeniowe i zaczepić je w poprzek pieca a na nie położyć cegły. Po 2 tygodniach palenia z deflektorem szamotowym zdemontowałem go wczoraj. Cegły wyglądały jak ze sklepu, w zakamarkach była taka pomarańczowa mączka ?, wymiennik nad cegłami w zasadzie nie wymagał czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mati:

 

RCK zamontowany powyżej czopucha będzie miał większą tendencje do otwierania się niż zamontowany pod nim.

Chodzi o to, żeby ciąg kominowy najpierw zasysał spaliny z kotła, a dopiero w drugiej kolejności powietrze z RCK.

W przeciwnym razie może odciąć drogę spalin, szczególnie przy silnych podmuchach lub wichurach i nadmiernie wychłodzić komin oraz zakłócić pracę kotła.

RCK zamontowany pod czopuchem tego nie jest w stanie zrobić, ponieważ zawsze będą równocześnie zasysane spaliny z kotła oraz powietrze z kotłowni na skutek prawidłowego rozkładu ciśnień od RCK do wylotu z komina.

Dodatkowo w tym wariancie zachodzi prawidłowe podmieszanie gorących spalin z chłodnym powietrzem z RCK, które tylko trochę obniża ich temperaturę, dzięki czemu komin się nadmiernie nie wychładza i utrzymuje cały czas prawidłowy rozkład ciśnień na całej swojej wysokości, bez względu na siłę podmuchów wiatru.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mnie nie pokoi: że wiać dość dymu z komina nawet po zamknięciu PG, co tu mogę poprawić?

Ja po powrotnym górnym paleniu dopiero po 'ściśnięciu' spalin nie widzę dymu a jeśli to tak delikatny że ledwo widzialny .

mati8201 Ja zawiesiłem zwykłą rurę 2 cale na szerokość kotła pomniejszoną o 4cm . Czyżby jesteś z Łukowa oddalonego ok 40km od Kocka ?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mati:

 

W takim wykonaniu wzrosną tylko opory przepływu i stanie się on jedynie bardziej turbulentny.

Zdecydowanie lepsze efekty daje tzw zawirowywacz spiralny, który wprowadza tylko nieznacznie większy opór na drodze przepływu spalin w wymienniku.

Jest to zwykły pasek blachy skręcony parę razy po długości, w taki sam sposób jak kiedyś wykonywane były napędy do bączków dla dzieci.

Jak się taki skręcony pasek naciskało to bączek zaczynał się kręcić. Z góry przepraszam za łopatologię mojego wyjaśnienia.

Temperatura spalin ma wpływ na wielkość ciągu kominowego. Im jest wyższa tym ciąg kominowy większy i tym większy spadek ciśnienia na wymienniku kotła.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Koledzy jaki zawirowywacz będzie lepszy dla mojego nieszczęśliwego przekroju kanału spalniowego:

 

1. Rysunek górny - 2 calowa rura a na niej paski blachy wywiniętę w spiralę?

2. Rysunek dolny - pasek blachy wywinięty w spiralę na całej długośći?

 

Dodam, że ta 2 calowa mocno nie wpłynie na pracę kotła. Spaliny wychodzące z paleniska ściskane są pomiędzy członem przednim a środkowym w polu o powierzchni ok. 108cm2. Pole powierzchni kanałów spaliniowych to 160cm2, a z rurami byłoby 120cm2 tak więc mały margines bezpieczeństwa jeszcze zostaje.

 

Przepraszam za jakość rysunku ale nie umiem jeszcze rysować w 3d.

 

http://img109.imageshack.us/img109/583/rysunek1zp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szponi:

 

Zawirowywacze spiralne znakomicie sprawują się w płomieniówkach.

W przypadku dużych prostokątnych kanałów jak by równomiernie rozłożyć ze cztery pięć w szeregu, też powinno być dobrze.

Oczywiście zachowując odpowiednie odstępy pomiędzy nimi i ściankami wymiennika.

Zaletą zawirowywaczy spiralnych jest niski opór jaki wprowadzają do kanałów wymiennika oraz duża zdolność do samooczyszczania z poiołu i innego paskudztwa.

 

W przypadku kotła Kamino sam musisz zdecydować.

Może jednak to co proponowałeś wczoraj będzie dla twojego kociołka najlepsze.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

nilsan

 

Tak jak powiedziałem tak zrobiłem :) wrzuciłem puszki, rozpaliłem - o godz. 16 temp. zadana i zobaczymy co wyjdzie. U kolegi paski blachy już zamówiłem :) Pierwsze spostrzeżenia po rozpalniu z puszkami. Kocioł pali dużo spokojniej, nie jest taki narowisty nawet na rozpałce z drewna. Śmiem twierdzić, że temperatury nabrał zauważalnie szybciej, ale jak długo puchy pociągną to nie wiem. Spróbuję jeszcze ze spiralami. O wynikach napiszę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...