Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć !

 

Czytam forum od października/listopada. Jest ciepło to robię sobie przeróbki w piecu. Przeczytałem całe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Mam śmieciucha górno dolnego ale oczywiście stuningowanego.

 

Po olbrzymiej lekturze forum mam pytanie do doświadczonego górno spalacza, palącego w takim kotle jak mój (wiszący wymiennik a potem2 pionowe wymienniki)

Pytam bo dużo luda z forum ma problemy z takimi piecami. Może coś po środku ?

 

Wiadomo, że górno dolny rozpalony i zasypany potem po górę pracuje jako teoretycznie dolniak bo powietrze ciągnie pod wymiennikiem.

 

Ludziska przerabiający taki piec na dolnospalający wykładają dół oraz przestrzeń za wymiennikiem szamotką i jednocześnie zamurują prześwit nad wymiennikiem u góry.

 

Jaka będzie sprawność takiego pieca jak zrobimy to jak dolnospalającego (palnik, szamotki), ale zostawimy szczelinę nad wiszącym wymiennikiem oraz damy małą dawkę powietrza z zasypu.

 

Na stronach ok. 230 jest wpis kol. Wezyra o rurce. Rura zbiera powietrze znad zasypu, zasysa z drzwi zasypowych i ładuje do palnika.

Ja nie chcę rury, ale podam powietrze przez otwór w zasypie, który najkrótszą drogą poleci nad wymiennikiem w szczelinę (zabierając gazy) gdzie są bardzo mocno rozgrzane spaliny. Tam powinny się zapalić.

Wiem, ze tam się zapalają nawet bez szamotkowego palnika bo nie raz pierdykło :-), ale jeżeli są tak bardzo gorące ?

 

Oczywiście palę rozpalając górnie.

Czytam wypowiedzi na forum i miałbym 2 pytania :

1. czy bez dmuchawy macie szanse utrzymać cały czas ogień na wierzchu ?

2. jaką macie powierzchnię paleniska

3. jaką macie warstwę jak zasypiecie węgiel.

 

Jak ktoś chce odpowiedzieć a nie zaśmiecać forum bo tutaj ostatnio są takie wpisy, proszę i wiadomość na skrzynkę prywatną.

Edytowane przez stasnic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tamek Tak zostają mi niedopalone koksiki, niestety ruszta wodne mają swoje minusy. Ale to tylko jęśli gaśnie. Jak mam pod ręką parę szczapek drewna i wrzucę je na dopalające się koksiki to nic nie zostaje. Wygarniam je i wsypuję z powrotem do pieca na nowy zasyp.

Myślałem, że ja coś źle robię.

Jeszcze raz dziękuje Ci za wszelaką pomoc :).

No właśnie nie:/ i w tym jest problem.

i rozumiem, że nie chcesz wiercić otworu?

Mógłbyś popróbować od spodu przez popielnik doprowadzić PW, tylko czy jest miejsce na przeprowadzenie jakiejś rurki, profilu, czy coś w tym stylu i musiało by to być nie zależne od PG.

KardinalE przepraszam, że w imieniu artura11 ale myślę, że się nie pogniewa :bye: tu masz fotki http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5087378#post5087378

Pozdrawiam.

Edytowane przez tomek 1980
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Musaszi 73. :)

 

Cześć Jarek 712 :D

Twój kocioł nie bardzo się nadaje do spalania drewna, dobrze by było żebyś

jednak przekonał rodziców do przejścia na węgiel, to dla was najlepsze wyjście.

 

Sprawdź (dobrze) szczelność dolnych drzwi zespolonych i samej klapy PG,

do tego szczelność osi napędu ruchomego rusztu (wbij na sztywno wełnę min.)

Temperaturę startu pompy obniż z 50 na 35*C. Zobaczysz - że warto mieć ją

jeszcze niżej! Popróbuj również zmniejszyć jej bieg. Chodzi o wyciąganie max

ciepła z kotła. Kocioł stosunkowo DŁUGO grzeje na niższych temperaturach, to

trwa kilka godzin. Jeśli ustawisz pompie wysoki próg np.50*C, to już przy 49*C

(nie wiem jaką ma histerezę) woda w grzejnikach zacznie stygnąć, mimo tego

że w kotle - jest jeszcze dużo czerwonego żaru...:( Powodzenia ! :D

 

No to tak , szczelność dolnych drzwiczek sprawdzona , tam ok . Od rusztu ruchomego też obczaiłem , i również nie zasysa tam lewego powietrza. Zauważyłem , że klapka od dmuchawy się nie domykała , ale ją obciążyłem i tam też jest ok ! Klapka PG o dziwo u mnie domyka się w 100% więc chyba wszystkie opcje sprawdzone :) .

 

Co do pompy to do takich wniosków doszedłem już trochę wcześniej . Zauważyłem , że w domu szybciej się robi cieplej , gdy pompa stratuje przy 35 stopniach i piec łapie lepiej temp. Pompa jest ustawiona na II biegu , ale przed nią znajduje się taki zawór który miesza wodę z pieca i powrót ( zawór 3d?) ? Nie wiem . Ale przedtem było ustawione tak , że woda z pieca szybciej wychodziła przez co szybciej spadała temperatura . Teraz jest ustawione na "9" i tak pracuje piec , i ładnie trzyma :) ( wrzucę zdjęcia to rozpoznacie , co to jest :x)

 

Histeryza 5 stopni .

 

Czyli przydało by się wykonać przeróbkę drzwiczek zasypowych , i takie rozwiązanie jak ma Remi było by najrozsądniejsze ? Tu link na filmie jak to wygląda . (Remi nie masz nic przeciwko ? ) http://www.youtube.com/watch?v=Eveyl-3FnHY .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i rozumiem, że nie chcesz wiercić otworu?

Mógłbyś popróbować od spodu przez popielnik doprowadzić PW, tylko czy jest miejsce na przeprowadzenie jakiejś rurki, profilu, czy coś w tym stylu i musiało by to być nie zależne od PG.

Pozdrawiam.

 

Witam.

Otwór mogę wywiercić tylko zastanawiam się czy tutaj nie będzie problemem ta druga płytka.

A co do koksików to u mnie też zostają, uroki rusztu wodnego :)

Edytowane przez prm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem problem z niedopałkami znaczy się koksikami.Testuje drugi ruszt wy spawany z płaskowników 4mm który leży luzem na owym wodnym.Jak na razie jest bardzo dobrze,mniej popiołu,jest bardziej miałki,dopala mi się wszystko.I jeszcze jedno jakby efekt uboczny piec jest bardziej wygrzany i mam wrażenie że się wydłużyła stało palność.Jak na razie same plusy:)Kocioł Defro optima komfort.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prm z tego co widzę na fotce, którą zamieściłeś to jest tam coś w kształcie iksa od środka.

Ja bym tak wiercił, żeby wyjść pod spodem tego X.

Na razie nie musiał byś robić KPW, tylko jakąś klapkę, zasuwkę dorobić na ten otwór i spróbować palić, a będzie na pewno lepiej.

Ja dwa miesiące tak paliłem. KPW zrobiłem dopiero przed wczoraj.

Musaszi73

, też myślę o drugim ruszcie, ale jeszcze muszę go wykonać.

Edytowane przez tomek 1980
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. grybos, próbka 1, to na pewno węgiel z Piasta, bo sam też nim trochę paliłem. On właśnie ma taki siwawy nalot. Jest to węgiel długopłomienny o kaloryczności 24000kJ/kg. Przeciętny płomieniak, nie pociągnie długo w porównaniu z próbką 2. Wypala się albo na sypki popiół, albo zostaje wypalona taka wapienna bryłka, która w środku jest czarna. Próbka 2, to od razu widać, że lepszy węgiel. Pewnie ma z 28000kJ/kg. i mało popiołu do 6-7%

PS. Potrafię wzrokowo ocenić jakość węgla:)

Edytowane przez Miałowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie zabudowy rusztu cegłami szamotowymi.

A więc gdy istnieje potrzeba zmniejszenia znacznej powierzchni rusztu to czy można obłożyć palenisko z trzech stron czy raczej tylko tylną część kotła?

W moim przypadku gdy tylko obłożę tylną część kotła to palenisko robi mi się na kształt prostokąta i nie wiem czy to za dobre rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VLD, wątek założył LastRico i wyraźnie traktuje on o górnym spalaniu (jakbyś zechciał wrócić się do jego początków)

Do tej pory wiele osób sobie tutaj pomagało bez schodzenia na jakieś wielkie tory poboczne.

 

Ty natomiast preferujesz dolniaki. Więc zgadzam się z LastRico, że nic nie szkodzi na przeszkodzie, abyś wątek o dolniakach założył i prowadził.

 

Witam kol Jareckiego

moim zdaniem ten wątek powinien nazywać się "Nigdy nie kupuj górniaka" A jak już popełniłeś ten błąd, to tu dowiesz się jak minimalizować jego skutki.

Wątków tu faktycznie było dużo, ale problem całości jest taki, że jest dużo za duży, przez to właściwie nieczytalny.

Jeżeli o mnie chodzi, to ja preferuje gaz, a jak już paliwa stałe, to preferuje czyste spalanie. Tak się akurat składa, że najbardziej brudne spalanie występuje nie w doolniakach tylko górniakach, poza tym tego typu kotłów jest zdecydowana większość w polskiej rzeczywistości . Dlatego tu jestem i tu pozostanę!

A twój głos w dyskusji, jako przedstawiciela producenta miedzy innymi kotłów górnego spalania rozumiem.

Wstaw linka na forum, ja bardzo chętnie zerknę.

tu są szkice http://www.czp.pl/kociol/ogniwo/szkice/index.html

tu makieta http://www.czp.pl/kociol/ogniwo/makieta/index.html

a tu kolorowe obrazki http://czp.pl/kociol/

 

 

Kolego Vld.

W mojej opinii mylisz wolność z bezprawiem.

Twoja wolność kończy się tam - gdzie zaczyna się wolność innych ludzi.

Załóż proszę swój własny wątek pt. "Wyzłomować kotły górnego spalania i koniec!"

Nic mi do tego, może nawet wejdę tam z ciekawości, ale proszę cię nie psuj naszej

wspólnej pracy nad tym - żebyśmy wszyscy mogli oddychać lepszym powietrzem.

 

Piękna formułka tylko czy do obrony?

Gdzie i który mój wpis był bezprawny?

W którym momencie moja wolność się nie skończyła, a zaczęła się czyjaś? Aż śmiesznie to brzmi :)

 

Napisałem tylko, że do kotła camino należy kupić własciwy dla niego opał. Czy twoim zdaniem da się w nim spalać jakiekolwiek inne paliwo stałe niż koks i antracyt?

Prawda was koledzy w oczy kole, zdajecie oczywiście sobie z tego sprawę, czym i jak palicie, ale póki nikt wam do kotłowni nie zagląda to jest jak jest.

Ale jak ktoś wam na to uwagę zwróci to jest wielkie larum.

Niech każdy "ekonomicznie spalający" spróbuje porozmawiać o paleniu w górniaku ze swoimi znajomymi i sąsiadami. Niech zapyta czym palą i jak palą i niech przekona ich do palenia od góry, czy spalania w warstwie. Wtedy bogatszy w doświadczenie sam sobie odpowie na pytanie, czy górniaki nie powinny być zdelegalizowane.

Pozdrawiam

ciepło i czysto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia mogę tylko powiedzieć że jak proponowałem sąsiadowi że pokażę mu palenie węglem od góry to popukał się w czoło co to miało znaczyć zrozumiałem aż nadto.Do tego jeszcze był tekst:ruszt jest po to żeby się na nim palił ogień a nie gdzieś tam w górze i uciekał do komina.Do dzisiaj sąsiad pali od dołu i kopci niemiłosiernie.No cóż na głupotę nie ma rady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Vld chwalisz się czy się żalisz owym tłokowcem.Jeśli o mnie chodzi,dzięki kolegom z tego forum jestem bardzo zadowolony ze swego Górniaka.Pali czysto i ekonomicznie.Sąsiad ma Dolniaka i teraz on mnie bardziej zatruwa niż ja jego.Ktoś już tutaj napisał że potrzebna jest świadomość jak palić i czym palić Edytowane przez Musaszi73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kolego Vld,

 

Mamy w kotłowniach to co mamy i pewnie tak jeszcze pozostanie przez długie lata. Dzięki Last Rico nasza świadomość tego w czym palimy i jak palimy zdecydowanie się poprawiła, robimy co możemy, żeby jak najmniej truć siebie i innych, a Ty nas tylko na każdym kroku krytykujesz. Może rozpocznij drugą równoległą kampanię do tej którą prowadzisz, a mianowicie ZLIKWIDOWAĆ AUTOSANY, STAR-y, JELCZE, ZIŁ-Y I KAMAZY z naszych dróg na rzecz nowoczesnych pojazdów, które po 5 latach będą nadawały się na złom i trzeba będzie kupić drugie. Jeżeli chcesz pomagać to pomagaj konstruktywnie. Tak na marginesie: znasz jakiś kocioł "dobrego=dolnego, a przede wszystkim czystego spalania" o mocy 7-10kW. Jak tak to ja chętnie na niego popatrzę i zastanowię się nad kupnem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musaszi73

Witam.

Czy mógłbyś załączyć rysunek lub zdjęcie tego rusztu?

pozdrawiam.

Mikar1

 

Witaj Mikar1.Strasznie poważnie brzmi Ruszt na ten moje ustrojostwo;) no ale spełnia swą rolę.Ciekawe ile to wytrzyma,podejrzewam że z czasem może się wypalić(a może nie,w jakimś stopniu jest chłodzone od tego rusztu wodnego)Fotki wrzucę jak tylko mi w kotle wygaśnie.

 

Szponi dobrze prawisz.Podpisze się pod tym.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...