Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pomyślałem, może w kotle sas nwt 23 kw miarkownik ciągu podłączyć do klapy terminatora. Miarkownik ustawić o powiedzmy o 10°C wyżej jak sterownik. Tak by np miarkownik otwierał przy 60°C a, jak powietrza będzie mało to sterownik dmuchnie przy np 50°C. Przy silnym ciągu kominowym powinno zadziałać. Jedynie pozostaje problem wietrzenia kotła po wygaśnięciu.

 

Tak tylko wtedy miarkownik otworzy klapę PG i dmuchawa będzie dmuchać nie pod zasyp tylko do kotłowni przez otwartą klapę PG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem czy już było o tym w wątku ale daruje sobie czytanie prawie 350 stron. Czy palił ktoś ekogroszkiem z Czech? Jak to się pali tak samo jak nasz, bo skoro tak to dlaczego u nas potrafi kosztować pszesz ło 900 zł a tam nieco ponad 300 zł np. ten

http://aukcjewp.wp.pl/opal-xxi-wieku-ekogroszek-eko-groszek-22mj-i2032466117.html

 

Witam co prawda w ubiegłym roku juz pisałem o swoich doświadczeniach ale powtórze ,paliłem Czeskim ekogroszkiem ze sprawdzonego składu ,w ubiegłym roku płaciłem 500 zł za tone workowanego suchego .Palił sie dobrze ,nie pozostawiał spieków tyle że krócej po przeliczeniu okazało sie ,ze koszt grzania jest taki sam jak na weglu czarnym ,a trzeba cześciej palic ,szczególnie w prawdziwa zimę ,no i więcej miejsca na składowanie opału,już o dodatkowo użytej podpałce ( więcej cyklów rozpalania :) Całkiem fajnie sprzawdzał sie jesienią i wiosną :) Po tych doświadczeniach powróciłem do ekogroszku Pieklorza w cenie ok 700 zł (odbiór ze składu kopalnianego w maju :)) Moje spalanie w kotle o mocy 8kW mieszkanie 40 m kw w budynku średnio ocieplonym to ok 0.5 kg na godzinę czyli w moim kotle o pojemności ok 10 kg mam praktycznie dobe ogrzewania utrzymując temperature w mieszkaniu 23 stopnie i co ważne spalanie jest praktycznie bezdymne ,troszke dymu jest przez pierwsze 20 minut po rozpaleniu ,póżniej troszke pary ,w temperaturach dodatnich na dworze wogle nic nie widać nic z komina. Oczywiście decyzja należy do Ciebie ale ja juz nie będę szukał oszczędności na opale :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld:

 

Koks to prawie w czystej postaci węgiel. Jest pozbawiony substancji organicznych występujących w węglu, których temperatura spalania oscyluje wokół 1000*C. Spala się powierzchniowo i powoli w temperaturze ok. 600*C. Przez to dla podtrzymania wysokiej temperatury w palenisku (pozbawionym substancji organicznych) i zapewnienia odpowiedniej ilości tlenu do pełnego przebiegu reakcji utleniania, wymaga dostarczenia większej ilości powietrza niż węgiel.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld:

 

Koks to prawie w czystej postaci węgiel. Jest pozbawiony substancji organicznych występujących w węglu, których temperatura spalania oscyluje wokół 1000*C. Spala się powierzchniowo i powoli w temperaturze ok. 600*C. Przez to dla podtrzymania wysokiej temperatury w palenisku (pozbawionym substancji organicznych) i zapewnienia odpowiedniej ilości tlenu do pełnego przebiegu reakcji utleniania, wymaga dostarczenia większej ilości powietrza niż węgiel.

 

nilsan

 

a różnice pomiędzy i intensywnym nadmuchem, a dużym nadmiarem widzisz?

wiesz czym się się reguluje ten nadmiar?

i czy znasz zależność miedzy nadmiarem, a temperaturą w złożu?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld Mam dla Ciebię propozycję. Spalanie koksu - tego z naszych generatorków, pozostałości po węglu, wizualnie wygląda w zależności od dostarczonego powietrza tak (rosnące cyfry to większa ilość powietrza):

1 brak płomyków góra prawie czarna

2 brak płomyków widać pojedyncze pomarańczowe miejsca

3 leciutkie płomyczki koloru niebieskawego góra prawie czarna

4 płomyczki koloru niebieskawego z odcieniem słomy, pomarańczu góra zasypu z miejscami widocznego żaru z których lecą płomyczki

5 to samo co 4 ale więcej żaru i dłuższe płomyczki około 10 cm

6 żar wszędzie kolor bardzo jasny -świecący, niebieskie płomienie przechodzące w białe jasno pomarańczowe, żółte długość płomieni około 15-20cm

7 wraz ze wzrostem dostarczanego powietrza nic się już nie zmienia..

 

Proszę Cie jak umiesz to rozpoznać to opisz wg numeracji, kiedy co się dzieje i kiedy mamy największy zysk ze spalania.

 

Pozdrawiam Artur

 

To samo pytanie zadaję w wątku o koksie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194314-Spalanie-koksu&p=5118701&viewfull=1#post5118701

Edytowane przez artur11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Koledzy założylem wątek - spalanie koksu i zapraszam wszystkich tutaj:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194314-Spalanie-koksu&p=5118678#post5118678

 

Nie zaśmiecajmy juz koksem wątku o węglu. My juz sporo na ten temat wiemy, tak więc dajmy szansę i miejsce innym mniej doświadczonym użytkownikom.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Szponi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacbelfer

Już obmyślam przeróbkę na dolniaka , powietrze wtórne też doprowadzę .

Niestety nie będę miał miejsca na rozbudowanie palnika miedzy płomieniówką a wymiennikiem jest tylko 5cm . No i martwi mnie to , że nie będzie możliwości czyszczenia miejsca za palnikiem . Czy mogę liczyć na samoistne wypalanie?

 

U mnie się wypala samoistnie ,sprawdzałem czy za ścianka nie zarasta teraz już nawet nie zagladam co do przerwy to mam 4cm i pali się OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gelo2104

Z tym powietrzem wtórnym na razie wytrzymaj.

 

Sztuka to ograniczenie wielkości paleniska w taki sposób, aby PALIŁO SIĘ CIĄGLE. Mam to teraz tak wyregulowane, że kiedy kociołek osiąga zadaną temperaturę to i tak klapka miarkownika jest cały czas otwarta- ok. 0,5 cm. Kiedy temp spada- miarkownik się podnosi.

Kocioł ani przez chwilę nie jest tłumiony a to powoduje, że opał nie zaczyna intensywnie dymić. Powstający w niewielkiej ilości dym przechodzi przez rozgrzany palnik i miesza się z przeciskającym się przez palnik powietrzem głównym. Cały czas słychać tylko delikatny szum- palnika.

 

Przestrzeń za wymiennikiem jak na ten moment nie wymaga czyszczenia. Nic mi się tam nie zbiera. Mały Mariusz prawdę mówi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...