Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Rozumiem, że ten sterownik Proton PID steruje obrotami wentylatora w funkcji temperatury na wyjściu z kotła. W wersji na zdjęciu powietrze podawane jest z góry pod ruszt, a kocioł pracuje w układzie GS. Dla takiej wersji pracy polecałbym rozwiązanie Musaszi PW+D, które na pewno się sprawdzi, ponieważ powietrze wtórne PW pobierane jest spod rusztu, bez możliwości kontaktu z pomieszczeniem kotłowni. Podobnie jak w przypadku miarkownika ciągu, ilość powietrza PP+PW regulowana jest tylko za pomocą obrotów wentylatora. Dodatkowo spalając odgórnie będziesz miał znacznie szerszy zakres modulacji mocy i bardziej regulowalną charakterystykę pracy kotła oraz podniesiesz sprawność przebiegu procesu spalania. Ale to jest tylko moje zdanie.

 

nilsan

 

teoretycznie ten kocioł może pracować na GS i DS tylko mały problem większość powietrza dostaje się od dołu pod rusztem wodnym a te cztery dysze się zatykają które mają dostarczać powietrze od góry. Czy mógłbyś mi podać jakiś link do "Musaszi PW+D" i co oznacza PW+D:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak chcesz być już tak dość dokładny, to uwzględnij jeszcze ze 100-150l wody w kotle i rurach + ciepło zgromadzone w stali i żeliwie.

Dorzuć do tego 4-5 kWh jako ciepło wypromieniowane do kotłowni w czasie testu, a będziesz mógł zagiąć swoim viadrusem wszystkie kondensaty.

 

Ale czy to jest ważne?

fakt

dobre samopoczucie ze sprawnosci 90% "bezcenne"

 

Pokazana przeze mnie uproszczona metoda obliczeniowa ma na celu umożliwienie w poprawny sposób oszacowania efektów pracy kotła stałopalnego przez każdego z użytkowników. Nie jest ona dedykowana do przeprowadzania obliczeń precyzyjnych. Tym niemniej daje wyniki z dokładnością do 5% pod warunkiem wprowadzenia poprawnych danych, czyli zmierzonej temperatury wody na górze i dole bufora, rzeczywistej wartości opałowej paliwa, sprawności z danych podanych w certyfikacie SE kotła, zważonej ilości opału itd.

Pokaż proszę w którym miejscu otrzymałem jakąkolwiek sprawność na poziomie 90%.

A tak gwoli uczciwości, to liczniki ciepła mają również określone klasy dokładności odczytu ciepła i otrzymywane na ich podstawie wyniki obarczone są również sporym błędem. Dlatego nie bardzo rozumiem o co ci chodzi.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie ten kocioł może pracować na GS i DS tylko mały problem większość powietrza dostaje się od dołu pod rusztem wodnym a te cztery dysze się zatykają które mają dostarczać powietrze od góry. Czy mógłbyś mi podać jakiś link do "Musaszi PW+D" i co oznacza PW+D:)

 

"Musaszi PW+D" - powietrze wtórne + deflektor spalin w wersji kolegi Musaszi.

 

Poczytaj od tego miejsca:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5123641&viewfull=1#post5123641

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazana przeze mnie uproszczona metoda obliczeniowa ma na celu umożliwienie w poprawny sposób oszacowania efektów pracy kotła stałopalnego przez każdego z użytkowników. Nie jest ona dedykowana do przeprowadzania obliczeń precyzyjnych. Tym niemniej daje wyniki z dokładnością do 5% pod warunkiem wprowadzenia poprawnych danych, czyli zmierzonej temperatury wody na górze i dole bufora, rzeczywistej wartości opałowej paliwa, sprawności z danych podanych w certyfikacie SE kotła, zważonej ilości opału itd.

Pokaż proszę w którym miejscu otrzymałem jakąkolwiek sprawność na poziomie 90%.

A tak gwoli uczciwości, to liczniki ciepła mają również określone klasy dokładności odczytu ciepła i otrzymywane na ich podstawie wyniki obarczone są również sporym błędem. Dlatego nie bardzo rozumiem o co ci chodzi.

 

nilsan

 

jakie dane o ilości zgromadzonego ciepła dają ci dwa odczyty temperatury na górze i na dole?

Jakie dane o sprawnosci rzeczywistej w domowych warunkach dają ci certyfikaty SE?

Jakie dane o wartości opałowej paliwa dają ci deklaracje handlarza na składzie?

 

Wzory są dobre, ale największe błędy powstają w założeniach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie dane o ilości zgromadzonego ciepła dają ci dwa odczyty temperatury na górze i na dole?

Jakie dane o sprawnosci rzeczywistej w domowych warunkach dają ci certyfikaty SE?

Jakie dane o wartości opałowej paliwa dają ci deklaracje handlarza na składzie?

 

Wzory są dobre, ale największe błędy powstają w założeniach!

 

Nie twierdzę, że nie masz wcale racji, ale myślę że trochę przesadzasz z tą krytyką.

W końcu tak jak napisałem, są to tylko poprawnie policzone szacunki.

Chyba nie oczekujesz, że użytkownik zamontuje sobie w kotłowni laboratorium pomiarowe?

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..."100-150l wody w kotle i rurach + ciepło zgromadzone w stali i żeliwie"...

..."dobre samopoczucie ze sprawnosci 90% "bezcenne"

Instalacja była rozgrzana po wcześniejszym paleniu... i miała b. podobne temperatury na kotle i rurach - około 40C przy starcie jak i po zakończeniu testu.

 

90% "bezczenne" masz rację :). Zadałem pytanie bo ten wynik nie jest realny, choć założyłem najmniejszą ilość wody i najniższą temperaturę 1700l dt50 węgiel 13kg +rozpałka 2kg, węgiel składowany na zewnątrz pod wiatą. To tak jak z tym spalaniem wody, niby nie istnieje a wszyscy o tym piszą i nawet kotły można kupić które z tego korzystają..... http://www.ekogenerator.pl/ zakładka "technologia".

Wiem, że coś jest nie tak i dla tego pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Musaszi PW+D" - powietrze wtórne + deflektor spalin w wersji kolegi Musaszi.

 

Poczytaj od tego miejsca:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5123641&viewfull=1#post5123641

 

nilsan

 

widzę jeden problem u mnie jest ruszt wodny i nie da się zastosować tego rozwiązania bo nie mam jak rurą doprowadzić powietrza przez ruszt nad palenisko:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę jeden problem u mnie jest ruszt wodny i nie da się zastosować tego rozwiązania bo nie mam jak rurą doprowadzić powietrza przez ruszt nad palenisko:(

 

Jak nie możesz ? Ta rura po prostu stoi na ruszcie i jest przykręcana śrubą . Mam taki sam piec jak Musaszi i rura dwu calowa już podcięta, tylko pospawać i zaczynać testy :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodziło mu o ruchomy ruszt . Powiem Ci , że nie wiem . Dopiero teraz pospawałem , ale jeszcze trzeba parę korekt zrobić , a już nie chcę fleksą hałasować . Jutro wszystko dokończę i zacznę próbować .

dokładnie ruchomy jak to rozwiążesz to będę bardzo wdzięczny jak udostępnisz jakieś zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wronik Rozwiązanie proponowane przez nilsan ze sterownikiem i takim rozwiązaniem powietrza generuje chyba najmniej przeróbek a pieca to wcale.

 

Vld bufor który posiadam - zbudowałem u siebie w firmie na podstawie obliczeń dopasowania do zapotrzebowania cieplnego budynku oraz całego układu CO i CWU i znam każdy jego mm2 i doskonale wiem jaką ma pojemność na odpowiednim poziomie "wypełnienia" 1700-2000 znaczy dokładnie to co znaczy. nilsan podał pewne równania które można przekształcać jak wszystko w matematyce i zakładając, że są poprawne to w czym problem ??

Jak będę miał okazję to przetestuję układ lepiej się do niego przygotowując :) i dam znać co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy przy dmuchawie to rozwianie nilsana z pw z popielnika będzie dobre.

Ja mam miałowca i ma on na bokach komory zasypowej takie ponawiercane ceowniki . Zacząłem palić orzechem i doszedłem do wniosku że większość powietrza leci

właśnie po mniejszej linii oporu przez te ceowniki i zasyp nie pali się warstwowo. Po zaślepieniu ich w popielniku długość palenia na tym samym zasypie wzrosła.

Wiadomo ta rura pw która proponuje nilsan nie jest ponawiercana ale też stanowi dla powietrza łatwiejsza drogę niż przez zasyp a na samym pw dużej mocy się nie osiągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie ruchomy jak to rozwiążesz to będę bardzo wdzięczny jak udostępnisz jakieś zdjęcia :)

ruszt ruchomy w defro przeważnie jest tak zrobiony że nie ma go pzry tylnej ściance na kilka dobrych cm (u mnie dobre z 10 cm) i tyle miejsca wystarczy żeby zamontować "smoka", nie żebym sie czepiał ;) , ale wydaje sie, że najpierw (przed pyatniem o to co napisane na wcześniejszych stronach) powinieneś zacząć od przeczytania ze dwa razy koncepcji nilsana na PW+D, potem ze dwa razy realizację "PW+D by MUSASZI", potem oblukaj dokładnie swój kociołek co i jak można w nim zrobić i wtedy powinienieś prawie wszystko rozumieć,

wydaje mi się, że przy odpowiednim dobraniu przekroju rury czy wysterowaniu proporcji powietrza i wyregulowaniu sterownika ta koncepcja powinna poprawnie pracować też na wentylatorze na niewielkich obrotach, w defro natomiast problemem jest sposób podawania powietrza przez dmuchawę: dmucha ona przez otwór w ścianie bocznej kotła, od tylnej jego części i to powoduje nierównomierny rozkład powietrza w popielniku i szybsze wypalanie na jednej części rusztu, może sytuację poprawiłoby przełożenie dmuchawy w drzwi popielnika?

Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...