Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Koledzy chciałbym prosic was o pomoc w wyborze kotła DS. Wszytko opisałem tutaj:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195165-Wyb%C3%B3r-kot%C5%82a-CO

 

Zapraszam i pozdrawiam

 

Z racji tego że od 3 sezonów jestem posiadaczem jednego z kotłów które bierzesz pod uwagę a mianowicie SAS NWG wypowiem się właśnie na jego temat. W wersji jaką oferuje producent nie jest to kocioł dolnego spalania (z przekroju kotła, można wyciągnąć błędny wniosek że jest to kocioł DS ,na co i ja dałem się złapać) zobacz na przekroje innych kotłów tego producenta np. na kocioł SAS UWG który jest również opisany jako DS tu już producent ostro przesadził z tym DS. Wracając do NWG kupując ten kocioł i chcąc mieć typowego DS musisz wykonać jego modernizację ( co na starcie uważam za niepotrzebne lepiej kupić coś czego nie trzeba od razu przerabiać) w której trzeba użyć palnika ,ucinarki itd. a trzeba pamiętać o możliwej utracie gwarancji .Skoro zacząłem od wad to kocioł ma tendencje do fuknięć ,brudzi się niesamowicie (smoła).Do zalet tego kotła mogę uznać solidne drzwi na dobrze regulowanych zawiasach ,łatwość czyszczenia komór ,dobrze działający ruchomy ruszt ogólnie jakość wykonania dobra. Kocioł ten w wersji jaką oferuje producent dostarczył mi wiele problemów ,nerwów i czasu spędzonego w kotłowni .W chwili obecnej jest przerobiony na GS (wziernik, KPW, zabudowany niepotrzebny kanał) ,pale od góry (brak smoły ,fuknięć ,mało wizyt w kotłowni, )jeszcze wymienię miarkownik na elektryczny i będzie idealnie .W przyszłości raczej nie kupię kolejny raz tego kotła , jak chcesz mieć kocioł DS to przemyśl to jeszcze raz , bo lepiej uczyć się na błędach innych niż swoich.

Last Rico WIELKI SZACUN za pracę wykonaną na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ale to co, ten 14 kw też za duży?

 

Tak szacunkowo przy obecnych temperaturach tak żeby w domu było 21,5 to jakieś 5 razy za duży a przy minus 20 to tak ze 2-3 razy za duży.

Oczywiście przy takich założeniach jak podałeś.

 

wracam właśnie z pobliskiej hutrowni(pawlo oddział w Strykowie) i jak powiedziałem sprzedawcy jaki chcę piec (coś koło 9 kW), to stanowczo stwierdził że ktoś mi bzdur na wciskał i w projekcie jest jakiś błąd że minimum to piec 15kW powinien być a on zaleca nawet 20kW i jak nowy dom to jedynie z podajnikiem bo mi odbioru nie przejdze. ( w ofercie ma piece hef-a, klimosz rakoczy i ztego co wiem to na rynku są coś około 15 lat)

Co wy na to?

Edytowane przez cysiokysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cysiokrysio pomyśl za nim będzie za późno. W projekcie masz zapotrzebowanie na ciepło.

Masz dom:... http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-mandarynkach/m43c518c56b17b

132m2 piec 15kw=15000w/132(powierzchnia) = 113,6 w/m2

132m2 piec 20kw=20000w/132 = 151 w/m2

 

to jest jakiś żart ?? domy z przed 100 lat mają zapotrzebowanie około 100w/m2 powierzchni i to przy -20C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Las Rico

 

O jakie intencje chodzi, bo nie zrozumiałem.

Chyba nie o to, że w tych 4 postach użyte jest słowo Stropuva i że nilsan ma na ich temat wiedzę i je promuje ? :)

Jeżeli tak, to trzeba by tutaj sporo ludzi ochrzanić za zachwalanie swoich kotłów typu Defro Optima itd... To może być lobby na rzecz producenta.

Mam wrażenie, że jednak ego...

 

Jacku, mam wrażenie że to jednak nie jest to samo. Zauważ, że ludzie którzy

podają marki swoich kotłów, zwykle na nie narzekają. :( Tu przychodzą po pomoc

- a zadowolenie z kotła przychodzi DOPIERO po zmianach i przeróbkach !!

Jeśli to jest REKLAMA......... to słaba jakaś.;)

(no i zwykle nie podają oni strony www swojego sklepu z kotłami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych" założony.

Zapraszam do wymiany poglądów i dyskusji.

 

nilsan

 

 

Kolego Nilsan, zrobimy tak, ja trochę poczekam. Kiedy uznam, że włożyłeś tam już

odpowiednią ilość swojego wolnego czasu i pracy - zawitam w Twoim wątku, może

kiedy będziesz na urlopie albo delegacji ?... i zacznę coś b. dobrego reklamować !

Nie będę miał wyrzutów sumienia, bo ja w przeciwieństwie do innych, mam hehee

B. DOBRY towar. Trochę zacznie to burzyć formułę twojego wątku ale co mi tam.:D

 

Następnie, krok po kroku, dzień po dniu, będę odkręcać wszystko to, co ty napisałeś

do tej pory. Ty napiszesz że za dużo - ja już piszę że za mało. :D Ty że od góry, ja

że od dołu, ty że ekonomicznie, ja w te pędy że wręcz przeciwnie!!! :D Kiedy kolego

przyjedziesz już z urlopu, trochę się poirytujesz... Zobaczysz że ludzie których znasz

są zdezorientowani, nie wiedzą czy ma być ten otwór, czy nie??? Czy ruszt pionowy

blokować -- czy nie ??? Co z tą temperaturą ? Nilsan że za mała, Last Rico że w sam

raz. A co z RCK ? Nilsan że na dole, Last Rico że TO ŚMIERĆ, TAK NIE MOŻNA !

 

 

Dojdzie do ciebie, że niszczę twoją pracę i poprosisz mnie łagodnie - abym może

nie robił zamieszania w wątku - bo zakładając go, miałeś INNĄ, spójną koncepcję

na spalanie sprawne i skuteczne przepraszam, na.....Ekonomiczne spalanie. :D

 

 

Odpowiem ci wtedy dokładnie to samo - co ty mnie:

Kolego, będę tu pisać czy chcesz czy nie, musisz nauczyć się z tym żyć, im

prędzej ci to pójdzie, tym lepiej dla ciebie. To przecież nie jest Twój własny ogródek,

będę deptać trawniki, bo tak lubię!! Zawsze tak miałem i zawsze wychodziło mi to na

zdrowie!! :D:D. Tu jest Hyde Park i każdy może mówić co chce ! (tak a propos)...

to Hyde Park jest chyba jednak tu:

 

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?47-Hyde-Cegła-Park

 

Tu możesz pisać i wywracać co chcesz, nie wolno tylko niczego reklamować

i używać wulgaryzmów. Tu pisz że kotły GS świetnie nadają się do spalania drewna,

tu nikt tego nie weźmie na poważnie (mam taką nadzieję). W wątku dedykowanym

spalaniu - MOŻE wziąć. Dostrzegasz subtelną różnicę ?

---------------------------

 

 

Wątek który założyłem - od samego początku, od pierwszej strony miał być żywym

poradnikiem. Żywym bo ludzie mogą tu wymieniać się doświadczeniami, ale jednak

poradnikiem a nie bazarem, ponieważ moderacja na tym forum jest powiedziałbym

szczątkowa, to jako założyciel poczuwam się do odpowiedzialności za zamieszczane

informacje. Jeśli zobaczę coś co może być groźne dla ludzi albo szkodliwe dla wątku

jako poradnika, będę reagować. I nie dlatego że kogoś lubię czy nie lubię, zrobię to

dla celu nadrzędnego jakim jest dobro czytających.

--------------------------------------------------------------

 

Z tym robieniem Hyde Parku w twoim wątku... to oczywiście żartowałem. :D

Nie zamierzam też w żaden sposób psuć tego co zacząłeś. Powodzenia ! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cysiokrysio pomyśl za nim będzie za późno. W projekcie masz zapotrzebowanie na ciepło.

Masz dom:... http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-mandarynkach/m43c518c56b17b

132m2 piec 15kw=15000w/132(powierzchnia) = 113,6 w/m2

132m2 piec 20kw=20000w/132 = 151 w/m2

 

to jest jakiś żart ?? domy z przed 100 lat mają zapotrzebowanie około 100w/m2 powierzchni i to przy -20C

 

no ale zwróć uwagę że wszyscy producenci na swoich stronach podają właśnie miej więcei zapotrzebowanie.

ze jak 15 kw to max 120 m2 jak 17 to max 150 itp.

no ale w sumie w projekcie jak wół napisane zapotrzebowanie 8,8kW i to juz z COW.

Generalnie to koleś upierał się też że lepiej za duży piec niż za mały co moim zdaniem właśnie świadczy o jego kiepskiej fachowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cysiokrysio - kominek już masz. bufor to powierzchnia około 1m2, sprawność domowych pieców to około 80%(w laboratorium) real to max 70% i to na bliskiej nominalnej. 8,8kw to zapotrzebowanie obliczeniowe przy -18 na zewnątrz, ile będziesz potrzebował przy 0C tak jak od początku tej zimy. 3,...4kw/h. Jak to zrobisz w piecu 15-20Kw to sprawność spadnie Ci do może 30-50%.

A teraz weź kalkulator i policz to sobie. Jakie źródło ciepła chcesz mieć. Będziesz ze swoją decyzją żył przez następne lata.

Ja zużywam średnio około 2,8Kw/h mam 209m2 + 30m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to co, ten 14 kw też za duży?

Witam Wszystkich na FORUM a w szczególności założyciela Last Rico.

 

(JEST GRONO OSÓB KTÓRE POZOSTANĄ CI WIERNE NIE TYLKO DLA SAMEJ ZASADY ,ALE I WIEDZY,KULTURY,FACHOWOŚCI)

 

Jestem tu nowy ale czytam i znam Was od początku!

Pozdrawiam.

Kolego kupuj ten piec i się nie zastanawiaj;

Siedzę na tym forum od początku i tylko czytam i wyciągam wnioski.(ale nie wytrzymałem i musiałem się odezwać)

Posiadam ten piec i to Ja mam przewymiarowany tzn. 23KW a dom nieocieplony,nowe okna- 160 m ma taką sprawność wymiennika(jak piszą) ,że spaliłem w zeszłą zimę 4,5 tony(ale super węgla) i nie oszczędzałem + CWU.

Mogę podać szczegóły jeżeli nie chce Ci się poświęcić czasu na czytanie choć polecam gorąco.

Nie musiałbyś o nic pytać .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artur11 - jakie twoim zdaniem zapotrzebowanie na ciepło może mieć mój dom?

O tym, że mój kocioł jest przewymiarowany i to sporo, to jestem przekonany, ale o ile tak naprawdę, to już nie mam pojęcia.

Jeżeli by przyjąć te 100W/m2, to wychodziło by, że potrzebuję 18kW. Czyli kupiłem kocioł o dwa "rozmiary" za duży. Żebym tak wtedy tu trafił... A w tym roku planuję jeszcze zrobić ocieplenie, to już nie wiem, co będzie z tym kotłem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cysiokrysio - kominek już masz.

nie mam i nie planuję go.

bufor to powierzchnia około 1m2,

Przy kotłowni 6,9m2 to dość sporo. Opał też trzeba gdzieś trzymać.

 

w sprawność domowych pieców to około 80%(w laboratorium) real to max 70% i to na bliskiej nominalnej.

 

to chyba oznacza że piec który ma 15kw ma tak naprawdę miej kw?

 

Ja zużywam średnio około 2,8Kw/h mam 209m2 + 30m.
a piec 23,5kW?hmm

 

Jakie źródło ciepła chcesz mieć. Będziesz ze swoją decyzją żył przez następne lata.

 

dlatego drążę ten temat. (I sorki że taki upierdliwy jestem)

Na chwilę obecną rozważam dwie opcje

zębiec wenus 10kW

lub sas UWT 14 kW+zmniejszenie jego paleniska cegłą a jak finanse pozwolą bufor

Edytowane przez cysiokysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego żaden bufor kupuj Sasa 14 KW da się w nim palić bardo ekonomicznie i ekologicznie!

NIE JESTEM SPRZEDAWCĄ.

Jeden kolega w tej kwestii mnie nie posłuchał i teraz mamy powody do żartów z niego.!

Że chodzi karmić Smoka i nie ma czasu na piwo .

Smok go prawie zeżarł.

Ja nie wiem czy jemu tez jest do śmiechu bo jest bardzo honorowy.

Ale pojazdy z węglem to u niego prawie jak listonosz.

Na ścianie można grzyby suszyć -taka gorąca.

Wszystko idzie w komin.

Sprawność pieca to podstawa i utrzymanie w czystości..

A bez spalania jak w tym temacie tego nie uzyskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do LAST RICO

W dniu 22 listopada 2008 r w poście 1772 napisałeś cyt. "przy kotle rozpalanym od góry, żaden kondensat nie osiada na ściankach gwarantuję to" koniec cytatu. Może i tak jest jak napisałeś ale nie w moim przypadku. Od kilku dni testuję palenie od góry. Przerobiłem dolno-górny piec z pionowymi wymiennikami na piec do palenia od góry według twoich pomysłów. Z uwagi, że piec mam nieco przewymiarowany 17,5 kw do 200 m2 dobrze ocieplonego domku w komorze położyłem kilka szamotek,zablokowałem pionowy ruszt wykonałem klapkę PW i KPW no i zaczełem palić. Nie powiem, że pali mi się źle. 15 kg węgla orzech z kopalni Piast pali się 12 godz w temp. na kotle 46-50 stopni C. Problem jest w tym, że z pieca z tylnej wyczystki wycieka mi kondensat. Z jednego palenia potrafi wyciec około 0,5 l. Zaznaczam, że węgiel jest suchy kupowany latem i składowany w suchej piwnicy. jak paliłem tym piecem jako w dolniaku tego zjawiska nie miałem. Komin o przekroju 12x24 ceglany czysty. Zwiększyłem temp. na piecu do 55-60 stopni C i nic w dalszym ciągu wypływa maż. Jak węgiel odgazuje i jest w fazie koksu kondensat już nie wypływa. Powiedź dlaczego w moim kotle jest coś takiego.Piec kupiłem na jesieni ubiegłego roku i jak paliłem pierwsze dni to też taki kondensat w kotle wystąpił ale potem zanikł, paliłem wtedy jak w dolniaku.Dodaję, że na czopuchu mam temp 120-130 stopni. Pompa na 1 biegu. Temperatura powrotu wody 36 stopni przy temp. 60 na wyjściu powrót 40 stopni C. Proszę o doraźną pomoc bo idą mrozy. w kotłowni śmierdzi kondensatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam i nie planuję go.
w planach jest

Przy kotłowni 6,9m2 to dość sporo. Opał też trzeba gdzieś trzymać.
Przy paleniu z buforem palisz na mocy bliskiej nominalnej i kocioł pracuje na bardzo wysokiej sprawności, spalisz mniej opału więc potrzebujesz mniej miejsca

to chyba oznacza że piec który ma 15kw ma tak naprawdę miej kw? a piec 23,5kW?hmm
ma dalej tyle ile miał tylko że w domowych warunkach pracuje na dużo mniejszych sprawnościach

Piec 23,5kw - idzizie na nominalnej i wszystko w bufor.

Jeśli 2-gi raz montował bym kotłownie, bufor by został a jako piec byłby dobry dolniak.

 

Szafik jeśli do mnie piszesz o sprzedawcy ?? czy ja gdzieś napisałem, że sprzedają kotły lub bufory ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze podsumować sprawę RCK czy na kominie trzeba do tego mieć tzw strażaka na kominie i gdzie go w końcu bezpiecznie montować i najważniejsze czy jest to bezpieczne prosze o konkretna odpowiedz bez rozwijania niech to bedzie takie PODSUMOWANIE o RCK, że kazdy kto to przeczyta to bedzie wiedział

 

zeby nie było tak jak z zawirowaczami ze dopiero teraz ktos napisał ze ich sens jest montować jak temp spalin oscyluje w granicach 150 stopni ja załozyłem zawirowacze i teraz sie zastanawiam czy mogę mieć kondensat w kominie choć wymienniki zrobiły sie ładne bez kondensatu który był na nich wczesniej od dołu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten problem rozwiązałem w prostszy sposób niż szamot(wg. mnie to kaleczenie piecyka bo przecież cały jest odbiornikiem ciepła) i u mnie się sprawdza.

Palę z pid-em.

I palę od góry (cyklicznie)jak miałem wierzcie lub nie też nie mam dymu.

Ale jak dosypywałem to jak ktoś już tu pisał jak Batory na pełnym morzu!

Ale nie chcę zaśmiecać wątku nowymi sugestiami.

Ładuję po prostu połowę lub mniej zasypu mam to już sprawdzone.

Mniej węgla mniejsza energia całości automatycznie pali się intensywniej nie dusi się.

Wiem ,że ekonomiczniej i bardziej ekologicznie by było z miarkownikiem.Oraz.

Pionowa komora spalania ,rury,deflektory,zawirowywacze(stosuję) itd.

Zgadzam się i nie podważam Waszych udoskonaleń są super.

Ale ja osobiście nie szukam aż takich oszczędności, jestem zbyt wygodny ,aby non stop latać do pieca i doglądać.

Jestem zadowolony .

Edytowane przez Szafik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...