Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Węgiel jest suchy - kupowany w czerwcu. Komin fi 200 mm czopuch fi 180 mm - może jest za duży, cug taki że "chce głowę urwać" , ale nie gasi płomienia przez KPW (posiadam z profila 70x70 zmniejszoną na końcu do 70x40). Kocioł oczywiście jest przewymiarowany - stąd cegły szamotowe zmniejszające pow rusztu

 

ryszard

 

Możliwe że przewymiarowny kocioł rozgrzewa się a potem zbyt długo przesypia i potem traci odpowiedią ilość żaru do odpowiedniego spalania i zamiat ładnie sie palić wędzi się i stąd te skropliny . Z zdrugiej strony mocny ciąg powien rozpalić lub gasi i wychładza zbyt szybki przepływ powietrza wychładza.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ZUG Znajdź ustawienie pomiędzy 1mm a 1cm u mnie sprawdza się 2mm PP - PP jest niezbędne do odgazowania węgla, bez niego raczej się nie rozpali węgiel, oczywiście w pierwszej fazie rozpałki wystarczy samo PW ale węgiel powinien zapalać się od płonącego drewna, jak nie będzie gazował to PW nie będzie miało co dopalać, temperatura spadnie i zacznie się kiszenie, a raz zaburzy proces spalania trudno doprowadzić do ładu.

Te 2mm PP + PW (PW przy rozpalaniu dużo, potem przymykam, po 3 godzinach 1/5) pozwalają na pracę bez miarkownika z temperaturą 85-90C. Miarkownik zaczyna pracować dopiero na samym koksie ustawiony na 80C.

Rozpalam ta: PP przymknięte na 2mm, "podnoszę go miarkownikiem" na 50C jakieś 4cm uchylenia i podpalam. Po 20 minutach mam 50C i rozkręcającą się grawitację, w piecu bardzo mocny biały ogień, miarkownik zamyka do tych 2mm i piec się rozkręca do tych 85-90C i tak już idzie cały czas, 3-4 godziny odgazowuje się węgiel.

 

Od kiedy dorobiłem blaszany deflektor na całą komorę, 3cm luzu z tyłu na spaliny, skończyły się wszystkie problemy, jest temperatura w palenisku - spaliny nie wychładzają się od WC.

 

ryszardryszard myślę, że ratuje Cię palenie na większej mocy, podwieś kawałek blachy w palenisku gdzieś pod sufitem komory spalania - powinna podnieść się temp. spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

strzelił kocioł więc trzeba nowy i tu moje pytanie jako że ceny z kosmosu więc spawam sam :) nachodzi mnie zrobić taką konstrukcje

 

http://desmond.imageshack.us/Himg822/scaled.php?server=822&filename=piecn.jpg&res=medium

 

http://desmond.imageshack.us/Himg822/scaled.php?server=822&filename=piecn.jpg&res=medium

 

tylko czy wymiennika nie będzie za dużo? jakie problemy mogę się pojawić jak jest zbyt długi?

palenisko będzie 34cmx45cm wysokość do drzwiczek zasypowych 40cm,(wymiar B), wysokość ponad drzwiczkami załadowczymi do końca wymiennika to jakieś 42-45cm (wymiar C) odstęp pomiędzy tymi półkami to jakieś 10cm pólek mam zamiar zrobić tak jak na rysunku 4 chyba że będą kłopoty to może zrobić 3 ???

komin 14x14 wysoki jakieś 10m

a i jeszcze jedno podobno ruszta wodne to głupota tak czy nie ;)

 

a nie jestem żadnym producentem robię to dla siebie dotychczas miałem piec z podajnikiem własnej konstrukcji co kilka minut szklaneczka węgla do pieca co kończyło się dymieniem co kilka minut :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalania węgla koksującego.

 

Mam kocioł Ogniwo S6WC 13kW ogrzewam 160m2 w nowym domu, palę oczywiście od góry, węglem z Wesołej. Jeden załadunek wystarcza od 19 do 9 rano, przy obecnych mrozach, następnie na prawie wypalony żar wkładam drewno, które zostało mi po budowie i znowu kocioł pracuje przez 3 godziny. Ponieważ dom ma dużą bezwładność przez następne godziny jest ciepło ( 21-22 stopnie) O 19 znowu rozpalam.

W składzie opału pojawił się węgiel koksujący. Zakupiłem go na próbę. Najpierw załadowałem cały zasyp ( ok. 24 kg ) paliło się dłużej, dałem więcej powietrza, większej ilości smoły nie zauważyłem.

Używam Unistera do regulacji i tak go ustawiłem, żeby działał bardzo płynnie tzn. były krótkie okresy zamknięcia klapki, a szczelina mała 2-3mn ale długo otwarta. Tem. na kotle 45 stopni.

Najlepszy efekt uzyskałem mieszając węgiel z Wesołej z koksującym mniej więcej 40/60.

Rozpalając o 19:00 żar utrzymuje się do 13:00, wtedy przestaje dawać temperaturę i jest go dość dużo, więc znowu dokładam drewna, rośnie temperatura na kilka godzin. O 19:00 w kotle zostają jakieś nie spalone resztki koksu, ale tym się nie przejmuję, nie wybieram ich, tylko rusztuję, żeby usunąć popiół. Zasypuje na nowo.

Reasumując taka mieszanka znacznie dłużej utrzymuje żar w kotle, wystarczą dwie wizyty w kotłowni na dobę :)

 

Mój dobry kolega jacet100 jest bacznym obserwatorem i aktywnym użytkownikiem tego forum, więc pewnie On napisze wkrótce coś więcej o spalaniu węgla koksującego w kotle Ogniwo S6WC, bo też ma zamiar rozpocząć próby.

 

Dla informacji cena węgla koksującego jest taka sama jak zwykłego u mnie we Wrocławiu 780 pln.

Edytowane przez andy999
dodanie nagłówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

strzelił kocioł więc trzeba nowy i tu moje pytanie jako że ceny z kosmosu więc spawam sam :) nachodzi mnie zrobić taką konstrukcje

 

http://desmond.imageshack.us/Himg822/scaled.php?server=822&filename=piecn.jpg&res=medium

 

http://desmond.imageshack.us/Himg822/scaled.php?server=822&filename=piecn.jpg&res=medium

 

tylko czy wymiennika nie będzie za dużo? jakie problemy mogę się pojawić jak jest zbyt długi?

palenisko będzie 34cmx45cm wysokość do drzwiczek zasypowych 40cm,(wymiar B), wysokość ponad drzwiczkami załadowczymi do końca wymiennika to jakieś 42-45cm (wymiar C) odstęp pomiędzy tymi półkami to jakieś 10cm pólek mam zamiar zrobić tak jak na rysunku 4 chyba że będą kłopoty to może zrobić 3 ???

komin 14x14 wysoki jakieś 10m

a i jeszcze jedno podobno ruszta wodne to głupota tak czy nie ;)

 

a nie jestem żadnym producentem robię to dla siebie dotychczas miałem piec z podajnikiem własnej konstrukcji co kilka minut szklaneczka węgla do pieca co kończyło się dymieniem co kilka minut :D

 

Dokładnie taki model zrobił mi znajomy może z 10% mniejszy ale ukałd taki sam z tym że bez nadmuchu

na miarkowniku unister. reszte PG i PW z KPW to już wymysł zaczerpnięty od LAST RICO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ mam deflektor z blachy 4 mm :) o tu go widać

 

Nie dopatrzyłem...

 

Ryszardryszrd Widziałem, że nilsan Ci doradzał w innym temacie... A palisz metodą Last Rico?, tzn rozpalasz od góry z KPW ?

 

agmarw a nie lepiej wyspawać jakiegoś dobrego dolniaka z rurą Wezyra ???

Edytowane przez artur11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rybniczanin

 

Dzięki za wskazówkę:) Napisałem do nich, ale niestety - nic z tego nie będzie. Do Viadrusa nie mają tych przegród, a co do możliwości zastosowania przegród z kotła Ling - to nie są w stanie sprawdzić czy nadały by się do Viadrusa.. bo akurat Viadrusa U22 C nie mają na stanie:) Spróbuję jeszcze napisać do Viadrusa Czechu - może przekierują mnie do jakiegoś polskiego dystrybutora części. Jakby coś wyszło, to dam znać:)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a gdyby tak klapke PW bądz KPW zamontowac w dzwiczkach rusztowych i ją otwierac w ostatniej fazie palenia gdy już KPW w dzwiczkach rusztowych mniej efektywnie działa ze względu na odległośc do żaru.Może byłoby to pomocne w kotłach z rusztem wodnych gdzie jest gorsze dopalanie węgla ze wzgledu na "zimny ruszt".Ja mam taki ruszt i znam ten ból.

Dzisiaj zrobiłem swoisty eksperyment.W ostatniej fazie palenie ,gdy na ruszcie miałem już tylko wysokotemperaturowy żar wraz z kawałkami niedopalonego węgla uchyliłem najpierw drzwiczki zasypowe,pochyliłem się twarzą ku nich i lekko otworzyłem drzwiczki rusztowe.Poczułem wtedy ciepło na twarzy.Wniosek:Gwałtownie wzrosła temp. spalin.Zostawiłem lekko uchylone drzwiczki rusztowe i popaliłem w ten sposob jeszcze 2 godz.

Co sadzicie o tym pomyśle?

Wg. mnie duzym plusem jest brak ryzyka wychładzania poziomych wymienników co przy górnym PW lub KPW w fazie koncowej palenia jest bardzo możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Cobi zadzwoń do nich http://www.fuego.pl/ . Powinni mieć to czego szukasz. Ja od nich brałem mojego viadrusa, a jeśli nie to tu już na pewno, ponieważ to jest dystrybutor http://klimosz.pl/kontakt.html#sekretariat.

 

Od kiedy dorobiłem blaszany deflektor na całą komorę, 3cm luzu z tyłu na spaliny, skończyły się wszystkie problemy, jest temperatura w palenisku - spaliny nie wychładzają się od WC

stosując ten defektor stosujesz również jakieś zawirowywacze, czy jedziesz bez?

Pozdrawiam.

Edytowane przez tomek 1980
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur11 czy Twoje wnioski dają się przenieść wprost dla luda palącego bez buforów ?

Z ciekawości- ile na te dni ładujesz w piec ?

Ładuję tak jak przedtem, a że temp. 2x mniejsze to i 2x rozpalam, czyli 2x po 10-12kg. Tak, ja to ładuję w bufor a Wy w instalację i ja i Wy staram się utrzymać zadaną temperaturę, ja większą a Wy mniejszą ale zauważ, że ja spalam 10-12 kg w około 10-12 godzin - intensywność spalania podobna.

 

...stosując ten defektor stosujesz również jakieś zawirowywacze, czy jedziesz bez?

Pozdrawiam.

Jadę bez zawirowywaczy, ale coś dorobię.

 

Dołączam parę fotek + rysunek. Deflektor jest z 3 kawałków, ale również może być z 2 lub jednego - ja miałem takie paski blachy.

_MG_5172piec.jpg

_MG_5175piec.jpg

_MG_5173piec.jpg

_MG_5170piec.jpg

_MG_5168piec.jpg

Edytowane przez artur11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze parę fotek

Deflektor nie przylega do pleców kotła i jest tam jakieś 2-3cm przerwy - dochodzi do miejsca zaokrąglenia ścianki i pleców komory załadunkowej. Kierownica nie dmucha w zasyp, lecz ciut nad niego - u mnie tak jest lepiej.

_MG_5169piec.jpg

deflektor.jpg

Edytowane przez artur11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...