Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Koledzy, wykonałem badanie rozkładu temperatury w poziomym wymienniku

ciepła kotła GS. Temperatura mierzona była miernikiem z termoparą

o zakresie do 650*C.

 

http://www.iv.pl/images/27747020602063019425.jpg

 

Zrobiłem to, bo pojawił się pewien pomysł dotyczący lepszego wykorzystania

ciepła. Chcę dodać że mierzona była wyłącznie temperatura spalin -

bez promieniowania. Pomysł jest "w fazie przemyśleń" ale wygląda dość obiecująco. :D

Edytowane przez Last Rico
Malunek zniknął z serwera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich i mam proste pytanie,

 

czy jak zdemontuję dmuchawę i zaślepię wylot po niej. Zamontuję miarkownik do PG i doprowadzę PW, to czy mój sterownik, który zostawię (ma Pid) będzie mógł normalnie pracować i czy miarkownik również?

 

A tak teraz wpadłem na taki pomysł: Czy jakbym zostawił w swoim piecu dmuchawę i sterownik i zaślepił dolne kanały nawiewu pod rusztem wodnym, po to aby napowietrzać przez dolną klapkę piec? A 4 otwory nawiewowe nad paleniskiem dawałyby PW przez dmuchawę. Czyli krótko mówiąc Dmuchawa by tylko dmuchała nad palenisko dając PW, a klapka na drzwiczkach popielnika PG. Czy ma to sens? Oczywiście w planach mam zakupić miarkownik i przerobić drzwiczki zasypowe do Pw.

 

poproszę o odpowiedzi, może sam Mistrz by odpisał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG napisał:

"""co może być powodem że raz zasyp pali się wartswowo a czasami

żar tak po dwuch godzinach jest na dole po srodku zasypu go niema"""

 

Jeśli masz ten sam węgiel, jeśli masz ten sam kocioł, jeśli masz ten sam komin, :D

a mimo to -- raz jest tak, a raz inaczej, to musiała się tu pojawić jeszcze inna

zmienna która musi być brana pod uwagę. Tą zmienną jest pogoda. Zamontuj RCK.

 

WITAM LAST RICO

 

już zamówiłem i będzie okazja wymiany starej wyczystki która znajduje się

na samym dole komina.

oto model :

http://www.darco.com.pl/oferta-produktowa/art,498,regulator-ciagu-rcw-do-wyczystki.html

 

mam u siebie zainstalowany do PG miarkownik UNISTER ponieważ mój kocił ma otwór na miarkownik

w płaszczu który jest po lewej stronie tak jak i rączki do otwierania drzwiczek kotła co przeszkadzało by w obsłudze.

i teraz zastanawiam się że mogę użyć te zaślepiony otwór na miarkownik co będzie sterował PW przez odpowiednią kierownice na łańcuszek aby nie była uciążliwa obsługa kotła.

 

czy ma to sens oczywiście trzeba na poczatku dobrze ze synchronizować szerokość uchyleń klapek

w odpowiedniej temperaturze.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Last Rico w załączeniu rys projektowanego kotła .Proszę o uwagi Kocioł ma ok18 kW i 2,0m2.ma ogrzewać nowy dom BK 24 plus 10 styropianu,parter 120m2 w tym 30m2 h=5m plus poddasze używane sporadycznie 60m2 i garaż 50m2 na plus 10 stopni celsjusza oraz CWU 140 ltr w sezonie grzewczym.A może zrobić DS tylko co z modulacją mocy wiosna jesień.

IMG.jpg

Edytowane przez Amator 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, wykonałem badanie rozkładu temperatury w poziomym wymienniku ciepła

kotła GS. Temperatura mierzona była miernikiem z termoparą o zakresie do 650*C.

 

http://www.fotofotki.pl/pliki_img/8yqhtv7oyiv7z4bmb39h.jpg

 

Zrobiłem to, bo pojawił się pewien pomysł dotyczący lepszego wykorzystania ciepła.

Chcę dodać że mierzona była wyłącznie temperatura spalin - bez promieniowania.

Pomysł jest "w fazie przemyśleń" - ale wygląda dość obiecująco. :D

 

Last Rico no ten teścik daje do myślenia.......Pytanie za milion dolarów;) jak rozłożyć ową czerwoną plamkę?

Trzymam kciuki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i mam proste pytanie,

 

czy jak zdemontuję dmuchawę i zaślepię wylot po niej. Zamontuję miarkownik do PG i doprowadzę PW, to czy mój sterownik, który zostawię (ma Pid) będzie mógł normalnie pracować i czy miarkownik również?

 

A tak teraz wpadłem na taki pomysł: Czy jakbym zostawił w swoim piecu dmuchawę i sterownik i zaślepił dolne kanały nawiewu pod rusztem wodnym, po to aby napowietrzać przez dolną klapkę piec? A 4 otwory nawiewowe nad paleniskiem dawałyby PW przez dmuchawę. Czyli krótko mówiąc Dmuchawa by tylko dmuchała nad palenisko dając PW, a klapka na drzwiczkach popielnika PG. Czy ma to sens? Oczywiście w planach mam zakupić miarkownik i przerobić drzwiczki zasypowe do Pw.

 

poproszę o odpowiedzi, może sam Mistrz by odpisał

 

Jeśli mój przedmówca pozwoli, chciałbym dołączyć się do jego pytania. Nie chcę powielać zagadnień, a mam identyczny problem, więc ewentualna konkretna odpowiedż zadowalałaby również mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbować wymieszać "warstwy" powietrza w komorze:) Pytanie, w jaki sposób? Może poprzez zawirowanie?;)

Czysta hipoteza: gdyby "strumienicę" KPW umiescić nie w centralnym punkcie drzwiczek, ale skrajnie, po jednej stronie... A najlepiej dwie, o mniejszym przekroju (a więc większa prędkość powietrza dolotowego) umieszczonych "przeciwpradowo". Jak myślicie? Zdałoby to egzamin?

Edytowane przez gmaj22
Dopisek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie projektowania kotła.

,po pierwszym przeczytaniu wątku chciałem GS,jednak teraz po uważniejszym zapoznaniu się z ostatnimi postami gdzie GS owcy próbują DS mam wątpliwości czy zaleta łatwiejszej modulacji mocy jest warta komfortu wielodniowego palenia.Posadzka w domu ma 20cm betonu,w którym zatopione są rury wentylacyjne fi 100,,pozostałość po płycie grzewczej LEGALET,, całość na 20 cm styropianu.Jeśli udałoby mi się wprowadzić tam rury z wodą z co to byłby to świetny bufor o masie 30 ton betonu na którym są płytki i wtedy DS. Co o tym sądzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dex001 i inni zębce

KPW bez robienia otworu w drzwiczkach zasypowych

Skoro otwór PW jest na dole drzwi to należy odkręcić ekran termiczny obrócić go o 180 o by otwór w nim był u góry i przykręcić ekran ponownie ale na dystansie by zapewnić przelot powietrza między drzwiczkami a ekranem da to dodatkowe nagrzanie powietrza wtórnego.Do tak zamocowanego ekranu dopiero mocować KPW.Są to tylko propozycje bo mimo kilku prób w różnych hurtowniach nigdzie nie znalazłem zębca by móc ten pomysł zweryfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja pomogę w"rozwałkowaniu" tej czerwonej plamki,która dręczy Musaszi73.Aby uzyskać równy rozkład temperatur w wymienniku trzeba wyrównać przepływy spalin w kanałach .Wymiennik poziomy wykonałbym z płomieniówek ale o zróżnicowanej średnicy.Mniejszą średnicę (lub przekrój ) oczywiście w miejscu wyższej temp. spalin.Większą średnicę po bokach .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i mam proste pytanie,

 

czy jak zdemontuję dmuchawę i zaślepię wylot po niej. Zamontuję miarkownik do PG i doprowadzę PW, to czy mój sterownik, który zostawię (ma Pid) będzie mógł normalnie pracować i czy miarkownik również?

 

A tak teraz wpadłem na taki pomysł: Czy jakbym zostawił w swoim piecu dmuchawę i sterownik i zaślepił dolne kanały nawiewu pod rusztem wodnym, po to aby napowietrzać przez dolną klapkę piec? A 4 otwory nawiewowe nad paleniskiem dawałyby PW przez dmuchawę. Czyli krótko mówiąc Dmuchawa by tylko dmuchała nad palenisko dając PW, a klapka na drzwiczkach popielnika PG. Czy ma to sens? Oczywiście w planach mam zakupić miarkownik i przerobić drzwiczki zasypowe do Pw.

 

poproszę o odpowiedzi, może sam Mistrz by odpisał

 

 

Witaj Gawo, dobrze że wpadłeś. :D

Wiem że wydałeś troszkę kaski na sterownik i dmuchawę. Teraz trudno to odpiąć. :D

Zostaw więc (na początek) sprzęt który nabyłeś i spalaj na nim. Ster PID sprawdza

się nieźle przy miale. Niskie i płynne obroty dmuchawy... ale nie wiem czym palisz. :(

 

Druga część odpowiedzi:

Wpuszczanie PW przez dmuchawę, a jednocześnie PG przez miarkownik - uważam

za rozwiązanie niebezpieczne. Dmuchawa wytwarza nadciśnienie w kotle. to samo

w sobie jest jakimś tragicznym nieporozumieniem, w nocy może się pojawić inwersja

temperaturowo - pogodowa np. jak tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-węgla-kamiennego&p=3793193&viewfull=1#post3793193

 

Tak, że gazy spalinowe wyjdą na kotłownię. Kolego, szczerze odradzam, albo dmuchawa

- albo miarkownik oraz KPW. Fabryczne otworki się zapychają, mają małą średnicę.

Popal więc sobie na tym co masz, a potem dokonaj proponowanych zmian i porównaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich serdecznie !

Zarejestrowałem się dopiero dzisiaj, ale czytam to forum, a w szczególności ten wątek od paru miesięcy.

Przymierzam się do kupna nowego pieca, ale jest ich tyle że trudno wybrać. Mój piec ma już 16 lat, 2 lata temu był spawany bo puścił wodę ;) i tylko czekać na jego koniec. Nie szukam pieca z podajnikiem bo to tylko strata pieniędzy na wiele lat. Mam piec GS, ale jak tradycja mówi pali się w nim od dołu bo prościej, ale krótko trzyma i długo dymi, ale przez to się sami trujemy!. Palę oczywiście Mułem, lub Flotem, węgiel na dzisiejsze czasy to pętla na szyję przy dzisiejszych cenach tego kruszcu, chociaż i muł i Flot poszły drastycznie do góry. Kuzyn pali zawsze węglem bo górnik i go stać, ale ma także piec GS i tak w nim pali. Ładuje węgiel i zapala od góry i trzyma mu piec przy do -5*C na dworze i na piecu ma ustawione 65*C, na mieszkanie puszcza przez zawór trójdrożny od 45 do 50*C minimum 48h. Przy tych mrozach do -25*C to chodził co 24h. Podziwiałem go za ten trud czyszczenia pieca i tak w kółko,(piec ma z nadmuchem, ale otwory są u góry paleniska, a nie od dołu). Myślałem, że mułem tak się nie da, bo zaklei cały piec, zgaśnie i zimno. Piec mam bez nadmuchu tylko miarkownik Braukmana, działa już 12lat, bez problemu. Ostatnio miałem trochę czasu i czytaniu na forum dużo o tym GS, że może spróbuję. I zacząłem od załadowania pieca mułem i odpaliłem od góry. Długo trwało aż piec się rozgrzał do zadanej temperatury. Kupiłem nawiew i do roboty. pali się pięknie, trzyma temperaturę i co najważniejsze do pieca idę po 24h i dymi tylko z początku cyklu.

Pozdrawiam Wszystkich.

Krzichu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie cudo sobie sprawiłem.

Strasznie ułatwia regulację i obserwacje kotła.

 

też mam zamontowany z tym że elektroniczny z sondą.

 

ostatnio kociołek konkretnie wyczyściłem i niewiem czy dobrze jest ponieważ podczas normalnej pracy kotła na czopuchu mam

max. 60stC.

ustawiona temp. wyj. na kotle 50stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS

Witam Last Rico i wszystkich kolegów. Chciałbym poprosić Ciebie List Rico o ocenę czy takie przeróbki mają sens,czy warto w ogóle się za to zabierać, ewentualnie co warto jeszcze zmienić w tych założeniach. Obecnie jestem na etapie uszczelnienia drzwiczek, następnie w planie wykonanie palnika i doprowadzenia powietrza wtórnego PW do palnika przez rurkę 1" przechodzącą przez dolną ściankę (podłogę) kotła i następnie rozwidlenie do dwóch profili zamkniętych 25x13 przechodzących przez ruszta wodne i wychodzących w szamotce, która jest umieszczona pod kątem 45 stopni w celu wyeliminowania zapchania węglem palnika. Palnik wykonany z płytek szamotowych. Sam palnik natomiast ma za zadanie również obniżyć przegrodę do wysokości około 10-12 cm, oryginalna przegroda jest na wysokości 21,5 cm. Boki samego paleniska wyłożone również płytkami szamotowymi w celu zmniejszenia mocy kotła. Czy po takiej przeróbce, po zamknięciu klapki powietrza pierwotnego PP w drzwiczkach popielnikowych, będzie następowało dopalanie gazów z rozgrzanego gazującego węgla czy też nie. W każdym razie przynajmniej będzie dopalało gazy, jak dobrze rozumiem, w trakcie palenia przy otwartej klapce PP. Z góry serdeczne dzięki.

Kocioł.JPG

Kocioł_przebudowa.JPG

Palnik_przekrój.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...