Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam . Mimo że do sezonu jeszcze kupa czasu to chciałbym pokazać parę fot z budowy nowej wyczystki w kotle . Czyszcząc kociołek doczyściłem się dziur w starej wyczystce i postanowiłem zrobić nową lepszą bo grubszą z kątownika 3 mm i blachy 3 mm , Poprzednia wyczystka [ fabryczna była z blachy 1 mm i uległa zniszczeniu .]

zdjęcie 1 i 2 to zniszczona wyczystka - 8 sezonów . Po odkręceniu wyglądała dobrze , jednak jak zacząłem czyścić wypadły widoczne dziury [ przerdzewiała ]

zdjęcie 3 to miejsce gdzie była , tyle że już odciąłem blachę która była przyspawana na około tego właśnie otworu i tez była już mocna przerdzewiała . zdjęcie 4 i 5 to pierwsza część tego co zrobiłem .

Wszystko to zostało zrobione z kątownika o grubości 3 mm , pospawane jak widać . Całość należy zrobić na wcisk . Mierzymy dokładnie otwór w kotle i robimy dokładnie takie obramowanie do naszej wyczystki [ pokrywy ]Obramowanie wciskamy na wcisk śrubami do przodu zdjęcie nr

5 . Na około kątownika dajemy silikon wysokotemperaturowy i silnie dociągamy [ spawamy w kilku miejscach 5 pokazuje dokładnie jak ma być montowane w otworze kotła . Cała część znajduje się wewnątrz kotła , a wystaje tylko obwódka kątownika i widoczne dwie boczne śruby które też są przyspawane Całość została wyszczotkowana i po umyciu wodą z płynem do naczyń [ usunięcie tłuszczu i brudu ] pomalowana farbą podkładową . Oczywiście sami nie musimy spawać , tylko wykonać elementy i udać się do warsztatu np . samochodowego i za 10 zł to nam pospawają .

1.jpg

2.jpg

3.jpg

5.jpg

6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz należy wykonać coś takiego zdjęcie 1 - tak to wygląda z tyłu . Na około kątownik , a w środku blacha 3 mm . Widać spaw punktowy bo ciągłego nie potrzeba . Tutaj na około zostanie wklejony [ silikon wysokotemperaturowy ] niepalny sznur więc powstanie dostateczne uszczelnienie . Zdjęcie 2 to wygląd z drugiej strony i będzie widoczna po przykręceniu . zdjęcie 3 tak to wygląda po nałożeniu na poprzednią część .zdjęcie 4 to samo ale pomalowane już po przymierzeniu farbą antykorozyjną . zdjęcie 5 to wygląd starej wyczystki i obok nowa którą zrobiłem . Koszt całości to ok 50 zł z tym że najdroższy to silikon bo aż 20 zł , jednak przyda mi się do sklejania puszek po piwie robienia [ budowa kolektora ] więc zostanie wykorzystany .Jest ciepło więc proponuje poświęcić jeden dzień i dobrze pooglądać kociołki , wyczyścić , naprawić itp .Na razie wszystko jeszcze mokre i nie pomalowane , jednak jak pomaluję i wyschnie to cyknę 2 foty jak wygląda już na kotle .

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po 3 dniach [ tyle dałem na dobre wyschniecie farb ] zabrałem się do dokończenia budowy .

1 to wszystko czego teraz użyłem . widać tytan wysokotemperaturowy , sznur i cześć gdzie go wkleimy .

2 to już wklejony sznur . Klej wciskamy w samym rogu pokrywy wyczystki dokładnie na około , układamy sznur i dokładnie dociskamy . Czas schnięcia to ok 24 godz ..Grubość sznura dobieramy taką żeby po skręceniu było szczelnie i pewnie .

3 tak to wygląda od strony wewnętrznej kotła .4 tak wygląda na zewnątrz . Przed skręceniem część wystającą z kotła lekko smarujemy olejem i zakręcamy tak jak będzie na kotle , po to żeby silikon nie przykleił się do drugiej części .

5 tak wygląda pierwsza część już zamontowana i na to przychodzi pokrywa ze sznurem .

Jak widać naprawa jest dosyć prosta i niezwykle skuteczna .

P7241576.jpg

P7241577.jpg

P7241579.jpg

P7241580.jpg

P7241578.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto potrafi wytłumaczyć proces powstawania takiego nalotu w kole?

ma to kolor błękitny i powstało po spaleniu kilku kg suchego miału

 

już wiem od czego taki efekt:

tlenek glinu - od kawałka aluminium spalonego razem z miałem

DSC03104.jpg

DSC03106.jpg

DSC03103.jpg

Edytowane przez Vld
rozwiazanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Hmmm, zaryzykuję i zadam pytanie specjalistom, wybaczcie - jestem zielona :)

Mam okazję zakupić w dobrej cenie piec DEFRO Optima Komfort Plus 15-18KW, jednak nie jestem pewna czy wystarczy na ogrzanie nowego budynku o pow. 140 m2 + garaż = ok.160 m2. Dół 50m2 - podłogówka, góra 5 kaloryferów, ściany porotherm +15cm styro, poddasze wełna 25 cm.

Proszę o podpowiedź.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, zaryzykuję i zadam pytanie specjalistom, wybaczcie - jestem zielona :)

Mam okazję zakupić w dobrej cenie piec DEFRO Optima Komfort Plus 15-18KW, jednak nie jestem pewna czy wystarczy na ogrzanie nowego budynku o pow. 140 m2 + garaż = ok.160 m2. Dół 50m2 - podłogówka, góra 5 kaloryferów, ściany porotherm +15cm styro, poddasze wełna 25 cm.

Proszę o podpowiedź.

 

pozdrawiam

Uważam że kocioł będzie wystarczający. Lepiej niech chodzi na sporej mocy niż aby był za duży i się "dusił"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...

 

Potrzebuję kupić nowy piec do co, stary zalał się smołą z komina .

Dom ma 100m2, nieocieplony z kamienia (okna plastikowe), brak wylewki na suficie tylko tzw. podbitka. Komin 8m wysokości, bok otworu w kominie 160mm, czyli średnica otworu około 225mm.

 

Stary Piec miał 11,5 kW, czyli chyba trochę za mało, ponieważ mi z wyliczeń wychodzi 18kW (bez uwzględnienia mocy na grzanie wody w bojlerze (choć boiler jest z płaszczem wodnym podpiętym pod piec, ale posiada także własną grzałkę elektryczną).

 

Moc obliczałem następująco:

100m2 (powierzchnia użytkowa) * 3m (wyskość pomieszczeń) * 60W/m2 (współczynnik dla starego budownictwa nieocieplonego) = 18kW.

 

Stary piec to jakaś manufaktura niejakiego Ryszarda Kowalskiego model "kocioł wodny SKJ" o mocy 11,5 kW

 

Proszę doradźcie mi jaki piec kupić tak do 3000 PLN brutto no może trochę ponad 3 jak za 3 sę nie da ?

 

Czytałem to forum, ale jestem całkowicie "zielony" w kwestiach C.O. więc zdaję się na Waszą pomoc.

Proszę także o wyjaśnienie mi jaka różnica jest pomiędzy kotłem z dolnym spalaniem i z górnym spalaniem i który będzie lepszy do moich potrzeb ?

 

Paliwo przewidywane do palenia to: w większości miał, ewentualnie rzadzie drewno i węgiel.

 

 

P.S. Zastanawiam się nad piecem firmy Ogniwo, KMW14, ale niestety prawdopodobnie będzie zbyt mały, a Zębiec KMW23 jest prawie 1000 PLN droższy, czy polecicie coś pomiędzy lub zupełnie innny ?

 

Co do doboru mocy to jeszcze chyba trzeba uwzględnić ogrzanie ganku (około 3m2) z dużą ilośćią przeszklonych powierzchni i są to stare okna z pojedyńczą szybą! i boilera 120L z płaszczem wodnym. Od góry też kiepsko z izolacją bo jest tzw. polepa i duża przestrzeń na strychu niczym nie ocieplona tylko ściany kamienne, docelowo będą tam ze dwa pokoje o powierzchni około 32 - 36 m2 o wykości średniej 2 metry ( czasem 2,5 czasem 1,5 bo to poddasze).

 

Pozrawiam...

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich...

czy ktoś ma założone do swojego piecyka-kotła sprzegło hydrauliczne ??

Prosze tylko praktyczne odpowiedzi bo teorii sie już naczytałem, ten wątek o A do Z chyba tez znam,ale jakoś nie natrafiłem na taką wzmiankę.

Do sezonu jest jeszcze troskze czasu i chcę wstawić to ustrojstwo dla sprawdzenia bo prostota TEGO jest wielka,a jak z efektami??

 

pozdrawiam

andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 4pluton4 . Mam w kotłowni zamontowane sprzęgło hydr. Dobrze równoważy przepływy .

 

wolo63

mógłbyś coś więcej napisać, wymiary tego elementu i jakie masz króćce bo z pieca przewanie 2 cale, czy redukowałeś na mniejsze, moze jakaś fota lub szkic, na jakiej wysokości to masz zamontowane, srednica rury,,,,zbiornika, bo chcę jakieś mieszanie zastować,ale nie żaden 3-4 drożny zawór tylko właśnie to ustrojstwo

Jeszzce troszkę czasu go sezonu zostało więc pora najwyższa pomyśłeć już teraz o przeróbkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie forumowiczów . nigdzie nie mogę znaleźć przekroju mojego pieca ani zdjęcia tego ponieważ to stary piec w pełni sprawny Więc tak piec jest z Tczewa firmy TEZAM ES - TE - 20 Może ktoś z Was się spotkał z takim piecem ? A moje pytanie brzmi jak w nim palić ? Mąż w popielnik zamontował dmuchawę sterownik to chyba st-22 Jeśli nie tak coś napisałam i nie w tym dziale proszę o wyrozumiałość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeżeli mnie pamięć nie zawodzi to taki kociołek zutylizowałem w 2005r. po 27 latach eksploatacji, przegnił gdzieś w okolicy czopucha. Ja paliłem w nim 20 lat, najpierw tylko koksem, później węglem sortymentu orzech I. Nad rusztami powinien być wymiennik w formie 3 lub 4 płyt ułożonych skośnie jedna nad drugą w odległości po ok. 15 mm i zaraz spaliny wchodziły do czopucha (jeżeli u Ciebie jest inaczej to dalszy tekst możesz pominąć). Droga spalin była b. krótka, przy paleniu węglem, a jeszcze jak sie trafił taki "mocno energetyczny", i metodą zasypywania "na żar", te szczeliny w wymienniku szybko wypełniała sadza i trzeba było sporo wysiłku żeby przebić się od strony czopucha i je udrożnić.

Producent zalecał palenie koksem, lub dobrymi gatunkami węgla. Po podniesieniu cen koksu, mnie najlepiej paliło się węglem np. z KWK Kazimierz-Jul, lub Grodziec.

Ponieważ stosowalem "naganny" sposób palenia, paliwa szło „od groma”, czopuch ze 400C, trzeba było dobrze pilnować żeby nie zagotować wody. Typowy „śmieciuch”, do węgla należy go używać stosując metodę górnego spalania, (w górnych drzwiczkach powinna byc rozetka dla powietrza wtórnego), ale nawet wtedy ze względu na drogę spalin będzie mało ekonomiczny. Czy dmuchawa jest dobrym rozwiązaniem, dowiesz się po jakimś czasie, krótko mówiąc węglem trzeba palić od góry, przy dmuchawie należy zamykać powietrze wtórne.W starym poradniku znalazłem takie dane i rys.

Pozdrawiam

20120820_205504_tczew.jpg

20120820_205443_tczew_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie forumowiczów . nigdzie nie mogę znaleźć przekroju mojego pieca ani zdjęcia tego ponieważ to stary piec w pełni sprawny Więc tak piec jest z Tczewa firmy TEZAM ES - TE - 20 Może ktoś z Was się spotkał z takim piecem ? A moje pytanie brzmi jak w nim palić ? Mąż w popielnik zamontował dmuchawę sterownik to chyba st-22 Jeśli nie tak coś napisałam i nie w tym dziale proszę o wyrozumiałość

 

WITAM

Najszybciej będzie jak zrobisz parę fotek kotła i je tu wkleisz

Pootwieraj kocioł i zrób fotki w środku kotła i na zewnątrz a coś zaradzimy :stirthepot:

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam muszę kupić kocioł - dom nowy 250m zapotrzebowanie z audytu 14kw/m2 rok,

 

dylemat defro DS lub któraś z optim

ew JUNKERS Supraclass K 20-1 S61 - 20 kW vs Kocioł dolnego spalania DAKON DOR20 - 20kW no i może HEF HEF

 

instalacja podłogówka bufor na razie 1000l może coś poradzicie w projekcie miałem kocioł 24kw ale to chyba za dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...