Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli olać kocioł ?

i grzać prądem - nie wiem jak rzetelnie są robione te nasze świadectwa, nie był to wynik z ocz

 

Nie słuchaj ludzi co na oczy bufora nie wiedzieli.

Chcesz wygodnie i drogo to grzej tym prądem. Chcesz tanio i możesz te parę godzin w tygodniu poświęcić to kup jakiegoś dolniaka.

Ja mam 15kW i to zdecydowanie za mały kocioł, ale mam troszkę większy bufor.

 

Edit:

Kocioł dobierasz do wielkości bufora a nie do OZC domu.

Edytowane przez cruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ty, czytaleś ile on ciepła potrzebuje na rok?

I wiesz ile tego ciepła potrzeba na dobę, na godzinę, przez 180 dni sezonu?

 

Ja mu najpierw radzę zrobić rzetelny audyt, bo jakoś nie mogę uwierzyć że ktoś najpierw stawia dom pasywny, a później zastanawia się jakiego smieciucha do niego kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ty, czytaleś ile on ciepła potrzebuje na rok?

I wiesz ile tego ciepła potrzeba na dobę, na godzinę, przez 180 dni sezonu?

 

Ja mu najpierw radzę zrobić rzetelny audyt, bo jakoś nie mogę uwierzyć że ktoś najpierw stawia dom pasywny, a później zastanawia się jakiego smieciucha do niego kupić.

 

No masz mnie, nie przeczytałem. Czyli spaliłby z pół tony węgla na rok. Wiec można się zastanowić nad sensem kotła.

Ale1 Czy OZC jest rzetelnie zrobione i czy wykonawcy się przyłożyli (przy tonie na rok bym się nad kotłem zastanowił)

Ale2 To może do tego bufora podpiąć solary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeżeli mnie pamięć nie zawodzi to taki kociołek zutylizowałem w 2005r. po 27 latach eksploatacji, przegnił gdzieś w okolicy czopucha. Ja paliłem w nim 20 lat, najpierw tylko koksem, później węglem sortymentu orzech I. Nad rusztami powinien być wymiennik w formie 3 lub 4 płyt ułożonych skośnie jedna nad drugą w odległości po ok. 15 mm i zaraz spaliny wchodziły do czopucha (jeżeli u Ciebie jest inaczej to dalszy tekst możesz pominąć). Droga spalin była b. krótka, przy paleniu węglem, a jeszcze jak sie trafił taki "mocno energetyczny", i metodą zasypywania "na żar", te szczeliny w wymienniku szybko wypełniała sadza i trzeba było sporo wysiłku żeby przebić się od strony czopucha i je udrożnić.

Producent zalecał palenie koksem, lub dobrymi gatunkami węgla. Po podniesieniu cen koksu, mnie najlepiej paliło się węglem np. z KWK Kazimierz-Jul, lub Grodziec.

Ponieważ stosowalem "naganny" sposób palenia, paliwa szło „od groma”, czopuch ze 400C, trzeba było dobrze pilnować żeby nie zagotować wody. Typowy „śmieciuch”, do węgla należy go używać stosując metodę górnego spalania, (w górnych drzwiczkach powinna byc rozetka dla powietrza wtórnego), ale nawet wtedy ze względu na drogę spalin będzie mało ekonomiczny. Czy dmuchawa jest dobrym rozwiązaniem, dowiesz się po jakimś czasie, krótko mówiąc węglem trzeba palić od góry, przy dmuchawie należy zamykać powietrze wtórne.W starym poradniku znalazłem takie dane i rys.

Pozdrawiam

 

Tob

wielkie dzięki za uwagi i konkretny opis tak to chyba taki piec o którym piszesz wczoraj z niego zrezygnowaliśmy i zakupiliśmy co prawda używany piec z Bielska EKO KARBON 25KW co o nim sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz mnie, nie przeczytałem. Czyli spaliłby z pół tony węgla na rok. Wiec można się zastanowić nad sensem kotła.

Ale1 Czy OZC jest rzetelnie zrobione i czy wykonawcy się przyłożyli (przy tonie na rok bym się nad kotłem zastanowił)

Ale2 To może do tego bufora podpiąć solary.

 

To własnie nie było ocz, tylko exel Pana audytora wiec zakładam faktyczne zuzycie ok 30-40 kwh/m2.

podłoga 18cm styro, sciany 25, okna z szybami k05, skosy 35 cm wełny strop 50,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10-11 tys kWh / na rok na samo CO, jest już dużo bardziej realne.

Ale oznacza to zapotrzebowanie ok 2,3 kW przy 0C i 4,3 kW przy - 20C

Jak musi być węgiel, to coś z podajnikiem o mocy 10-12 kW, lub podobnej mocy dolniak z buforem.

Jak nie musi być węgiel, to np powietrzna pompa ciepła z jakaś kozą, lub kominkiem na najwieksze mrozy.

Jak jest gaz pod domem, to też nie ma się co zastanawiać w 1400/1500m3 na rok byś się zamknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie mój piec ma taki przekrój

 

[ATTACH=CONFIG]132850[/ATTACH]

 

czy można w nim rozpalać od góry.

 

Kocioł posiada dmuchawę.

Można lecz trzeba zablokować komorę pomiędzy pierwszą a drugą ścianką cegłami szamotowymi :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

 

pojawił się na moim składzie węgiel z KWK Jankowice.

zastanawiam się nad zakupem tego węgla 660/tona w sorcie groszek

jaka jest opinia wasza na temat tego węgla??

posiadam górniaka przerobionego do palenia według last rico

 

nie chciałbym "czapką rzucać" z nerwów :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc się na wstępie serdecznie przywitam:)

 

Parę tygodni temu kupiłem dom i jest w nim zamontowany piec:

- Typ kotła UKMS

- Moc znamionowa 18kW

- Pow. grzewcza 1,8m3

- nr fab 12/44

- Rok produkcji 2009

- Max ciśnienie robocze 0,15MPa

- Max temp wody w kotle 95 C

- Max ciśnienie robocze 0,15MPa

Montaż w systemie otwartym.

 

Załączył bym zdjęcie pieca ale nie wiem jak to zrobić na tym forum (dziwne)

 

Takie dane znajdują się na etykietce.

Proszę znawców tematu o informację:

Co to za piec i jak w nim ekonomicznie i ekologicznie palić?

Edytowane przez jacek37
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie-0006.jpg

 

Kombinuję z fotką i się udało.

 

Nadmienię jeszcze, że piec ma dmuchawę ale nie posiada pompy.

Widoczne na zdjęciu 2 pompy (niebieska i czerwona) są podłączone do pieca na olej, który przeważnie używał poprzedni właściciel domu.

Piec na opał stały był używany sporadycznie, alarmowo.

 

Próbowałem już w tym piecu palić, ale, że jestem typowym "blokowcem" za pierwszym razem tak zadymiłem piwnicę, że przez 2 godziny nie można było tam wejść.

Po przeczytaniu paru stron tego tematu dzisiaj spróbowałem ponownie i od razu z lepszym skutkiem.

Poprzednim razem miałem zamknięte te dolne drzwiczki dziś je podczas palenie delikatnie uchyliłem i nie dymiło.

Ale czy to dobrze to do końca nie jestem pewien.

Bardzo proszę o porady, bo zima tuż tuż:o

Edytowane przez jacek37
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie! przebrnąłem przez cały temat (415 stron) można by niezły serial nakręcić z tego co tu się działo w tym wątku przez ostatnie kilka lat. Przeczytanie tego wszystkiego zajęło mi sporo czasu - 10 miesięcy, długich miesięcy. Tylko nie myśleć że ja wolno czytam :no: czy coś w tym rodzaju, po prostu zwykły brak czasu do tego posiadam małe gospodarstwo rolne i rodzina w tym czasie się powiększyła. Kilka usprawnień zaczerpniętych z tego wątku zdążyłem zastosować w swoim kociołku, a jest co ogarniać, 23kW a dom 100m2!!! Z tego miejsca dziękuję wszystkim którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i pomysłami na tym forum, a w szczególności jego założycielowi za poświęcony czas i chęć bezinteresownego pomagania innym, o co rzadko w dzisiejszych czasach.

Teraz sezon letni już dobiega końca, więc można zagłębić się w kotłowni celem eksperymentów i poprawek oczywiście na EKO czego wszystkim życzę i pozdrawiam

 

 

Marcelix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek37

Masz konstrukcję pracująca na zasadach zasypu cyklicznego.

 

Powinieneś ten kocioł opalać paliwem drobnoziarnistym od miału do max. groszku I (0-31,5mm)

 

1.Zasypujesz palenisko po dolna krawędź drzwiczek załadowczych

2.Na wierzch podpałka (drewno, jakies papiery), odpalasz

3.Start na sterowniku i adios, następna obsługa za ok. 24h, wybranie resztek szlaki z rusztu, wybranie popiołu z popielnika i od nowa od pkt1. i doba spokoju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...