Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

dobrze kumam że im wyższa kaloryczność to dłużej się pali ale ciężej go rozpalić i kopci

a im niższa to łatwo go rozpalić, mniej kopci ale szybciej się wypala?

LR wrzucał chyba kiedyś fotki węgla z porównaniem doby - zły

 

wręcz bardzo dobrze:)

krótko i zwięźle

 

LR przedstawiał ale nie na zasadzie jako typy wegli (31,32,33) i jak one sie spalają

w sumie nic o takim nie wspominał tylko przedstawił 3 rodzaje wegla który jest doby a który zły

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@ZUG ja mam porównanie co roku między Jankowicami a Chwałowicami(orzech II). Tak się składa że w domu są książeczki z obu kopalń. Ja dużej różnicy miedzy nimi przez ostatnie lata nie widziałem. Trochę dłuższą stałopalność miał Chwałowicki. Nie wiem coś tam kupił ale nie jest taki zły jak go tu opisujesz. Jak będę miał stały net po zmianie operatora(teraz piszę z bezprzewodowego badziewia które rwie) to dam zdjęcia z popiołu po wypaleniu. Fakt że popiołu jest ok 10% i zdarzy się od czasu do czasu przerost ale nie jest tak tragicznie z Jankowickim jak piszesz.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ZUG ja mam porównanie co roku między Jankowicami a Chwałowicami(orzech II). Tak się składa że w domu są książeczki z obu kopalń. Ja dużej różnicy miedzy nimi przez ostatnie lata nie widziałem. Trochę dłuższą stałopalność miał Chwałowicki. Nie wiem coś tam kupił ale nie jest taki zły jak go tu opisujesz. Jak będę miał stały net po zmianie operatora(teraz piszę z bezprzewodowego badziewia które rwie) to dam zdjęcia z popiołu po wypaleniu. Fakt że popiołu jest ok 10% i zdarzy się od czasu do czasu przerost ale nie jest tak tragicznie z Jankowickim jak piszesz.:)

 

było by super miałbym porównanie.

ale pisałem że może być nie wina węgla ale w tym że są nie uczciwi handlarze i dostawcy co właśnie może prowadzić do tego

że ocenia sie dany wegiel w nie odpowiednim świetle i na pewno nie chciałbym coś źle oceniać bo co mi po tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Jeśli chodzi o mój węgiel z Chwałowic, to on nie szlakuje. Pali się dobrze, ma długie płomienie. Różni się w paleniu od Jankowickiego, który jest brudniejszy w paleniu. Jankowicki pali się podobnie do Marcela i Wujka Ruch Śląsk, bo to typy 33. Chwałowicki 32.1 i tak z moim jest na pewno, bo mało brudzi, ma długie płomienie, ale dość sporo popiołu na pewno 10 % i trochę przerostów. Ale cena mnie skusiła, bo woj. lubuskie i 740 zł/t, przy mnie odsiewali i warzyli, a dostawa prawie 40km za darmo.

 

Jak wygląda w tym roku węgiel z Mysłowice-Wesoła, ma ktoś? Bo na innym składzie mają ten węgiel, lecz po 850zł.

 

Dobrego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Jeśli chodzi o mój węgiel z Chwałowic, to on nie szlakuje. Pali się dobrze, ma długie płomienie. Różni się w paleniu od Jankowickiego, który jest brudniejszy w paleniu. Jankowicki pali się podobnie do Marcela i Wujka Ruch Śląsk, bo to typy 33. Chwałowicki 32.1 i tak z moim jest na pewno, bo mało brudzi, ma długie płomienie, ale dość sporo popiołu na pewno 10 % i trochę przerostów. Ale cena mnie skusiła, bo woj. lubuskie i 740 zł/t, przy mnie odsiewali i warzyli, a dostawa prawie 40km za darmo.

 

Jak wygląda w tym roku węgiel z Mysłowice-Wesoła, ma ktoś? Bo na innym składzie mają ten węgiel, lecz po 850zł.

 

Dobrego

 

właśnie czytałem duzo na temat węgla wesoła i opinie są rewelacyjne.

1.b.dobra kaloryczność

2.mało popiołu

3.pali sie b.dobrze i osiąga się dobra stało palność.

 

ale na moim terenie brak tego wegla i nie mam pojęcia jak go zakupić

może z neta ale chciałbym sprawdzić mniejszą ilość na swoim kotle.

 

dokładnie jak opisujesz ten węgiel chwałowic tak sie zachowuje mój wegiel

niby z jankowic.

a jak zakupiłem do porównania z chwałowic to pali sie tak jak opisujesz o węglu jankowice.

nic z tego nie rozumie.

Fakt jest taki że jankowice i chwałowice to bliźniacze kopalnie i zapewnie w szybach górnicy witaja się na wzajem :)

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość parametrów węgla z Wesołej potwierdzam z autopsji, z moich doświadczeń do tego miodu jednak mała łyżka dziegciu, ja nie umiem go spalić bez pozostawienia w popiele pewnej ilości „koksików” o granulacji do 15mm, próbowałem na wiele sposobów, pytałem na forach, w efekcie zrobiłem sito, przesiewam, ok 1 kg na 10kg zasypu sortymentu orzech I, potem go wykorzystuje do uszczelnienia następnej porcji paliwa. Paliłem tym orzechem I cztery sezony, na ten kupiłem po 720zł / 1Mg orzech II, ale jeszcze nie używałem, gdyż na okres przejściowy stosuję „lżejszy” gatunek z Piekar, z niego mniej sadzy i wszelkiego „świństwa” , popiołu do oporu, ale "koksika" nie uświadczy. Wesoła to „moc” i śladowa ilość popiołu, trzeba nim ostro „hajcować”.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość parametrów węgla z Wesołej potwierdzam z autopsji, z moich doświadczeń do tego miodu jednak mała łyżka dziegciu, ja nie umiem go spalić bez pozostawienia w popiele pewnej ilości „koksików” o granulacji do 15mm, próbowałem na wiele sposobów, pytałem na forach, w efekcie zrobiłem sito, przesiewam, ok 1 kg na 10kg zasypu sortymentu orzech I, potem go wykorzystuje do uszczelnienia następnej porcji paliwa. Paliłem tym orzechem I cztery sezony, na ten kupiłem po 720zł / 1Mg orzech II, ale jeszcze nie używałem, gdyż na okres przejściowy stosuję „lżejszy” gatunek z Piekar, z niego mniej sadzy i wszelkiego „świństwa” , popiołu do oporu, ale "koksika" nie uświadczy. Wesoła to „moc” i śladowa ilość popiołu, trzeba nim ostro „hajcować”.

Człwieku, bo mi ślinka cieknie :p hehe

Skąd jesteś, że masz taką cenę z wesołej? Ja północne lubuskie i 850 zł orzech z mysłowic, ale... nie wiem czy jeszcze mają na składzie. Dzisiaj po kolejnym cyklu palenia chwałowickim wnioski: stałopalność bez rewelacji, dużo popiołu (ale taki ładny), zostają łupki, a z pozytywnych: dobrze się pali, gazy zapalające tworzą długie płomienie.

Chyba muszę po mysłowicki jechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człwieku, bo mi ślinka cieknie :p hehe

Skąd jesteś, że masz taką cenę z wesołej? Ja północne lubuskie i 850 zł orzech z mysłowic, ale... nie wiem czy jeszcze mają na składzie. Dzisiaj po kolejnym cyklu palenia chwałowickim wnioski: stałopalność bez rewelacji, dużo popiołu (ale taki ładny), zostają łupki, a z pozytywnych: dobrze się pali, gazy zapalające tworzą długie płomienie.

Chyba muszę po mysłowicki jechać.

 

A jaką masz stało palność?

mi indentycznie sie spala ,czysto,wypala ładnie gazy (brak sadzy),tylko ten popiól i sladowe ilości łupka.

na razie zasypuję 10kg węgla starcza na 9godz (rozpalanie późno wieczorne średnia na zew 6st w domu 22,7st)

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie

o czym świadczy mniejsza różnica temp. zasilania/powrót w CO

w instalacji nie posiadam żadnych zaworów ,pompka na 1bieg.

aktualnie jak wieczorami palę w CO zasilanie 48stC powrót 42stC

 

domyślam się że to jest małe zapotrzebowanie na ciepło i ta różnica będzie większa jak tylko zrobi sie zimno na zewnątrz czy jak ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie

o czym świadczy mniejsza różnica temp. zasilania/powrót w CO

w instalacji nie posiadam żadnych zaworów ,pompka na 1bieg.

aktualnie jak wieczorami palę w CO zasilanie 48stC powrót 42stC

 

domyślam się że to jest małe zapotrzebowanie na ciepło i ta różnica będzie większa jak tylko zrobi sie zimno na zewnątrz czy jak ????

 

Dobrze kombinujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz :)

źle kombinuje

jak nie ma żadnych regulatorów temperatury wody, czy przepływu, to jego temperatura zasilania i powrotu jest wypadkową mocy grzejników przy aktualnej temperaturze zasilania i aktualnym przepływie.

dobrze by kombinował jak by posiadał głowice termostatyczne lub zawór n-drogowy z pogodówką. Bez tego możliwości regulacji kończą się na temperaturze kotła i ew biegach pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki a jak duża jest u was zależność miedzy stałopalnością a temperaturą na kotle ?

Testuje narazie jaki sort opału w moim piecu będzie najbardziej opłacalny tylko że w miedzy czasie zmieniłem warunki obniżyłem temperature na piecu bo robie gładzie i mi było za gorąco.

orzech I palił mi się 12 godzin z tempperaturą na kotle 65*C

natomiast groszek palił się też dokładnie 12 godzin z tempperaturą na kotle 55*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki a jak duża jest u was zależność miedzy stałopalnością a temperaturą na kotle ?

Testuje narazie jaki sort opału w moim piecu będzie najbardziej opłacalny tylko że w miedzy czasie zmieniłem warunki obniżyłem temperature na piecu bo robie gładzie i mi było za gorąco.

orzech I palił mi się 12 godzin z tempperaturą na kotle 65*C

natomiast groszek palił się też dokładnie 12 godzin z tempperaturą na kotle 55*C

 

jaki zasyp na te 12h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artur11 i Vld mi chodzi czy to normalne i niczemu nie szkodzi i co z tego mozna wy wnioskować

w okresie grzewczym jak są tylko niskie temp to różnica jest +/- 14 st (zasilanie/powrót)

 

nie ma możliwości by to zależało od warunków zewnętrznych. Gdyby temperatura w pokoju spadła tak samo jak ta za oknem to i owszem, ale jak będzie na podobnym poziomie, to nie morze być taka różnica (tzn raz 6C innym razem 14C).

Proponuje zrobić u siebie regulacje przepływów na poszczególnych grzejnikach, tak by na wszystkich (niezależnie czy duży, czy mały) delty zasilanie/powrót były podobne. Bo aktualna mała delta wskazuje, że gdzieś na jednym lub kilku najbliższych grzejnikach przepływ jest zdecydowanie za duży i dlatego tak bardzo podgrzewa ci powrót.

Niektórzy wręcz celowo wykorzystują to zjawisko i specjalnie tak regulują przepływy by zyskać wyższą temperaturę powrotu, z zachowaniem wystarczających przepływów na pozostałych grzejnikach. Wszystko można byłe świadomie i z głową.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja sie zastanawiam co tu jeszcze usprawnić

10kg mam na 9godz do wyłączenia pompy 34stC tak licze zasyp mam 18cm grubośći.

na zew 6stC dom 22.7stC

 

Moim spalaniem się nie sugeruj. Dopiero zaczynam pierwszy sezon palić w tym domu, jest świeżo po tynkach i wylewkach, w drzwiach w kotłowni nie ma uszczelek ani progu, temperatura prawie jak na zewnątrz a izolacji rur CO narazie brak, w wiatrołapie prawie to samo, w całym domu wszystkie okna rozszczelnione, nieogrzewany strych otwarty. Do tego pompy chodzą na max i narazie palę jeszcze z wentylatorem.Także mój wynik nie jest miarodajny, Nie mniej jednak raczej w kocioł lux ze stałopalnością 20kg na 48godz raczej nie wierzę.

 

Jakim sortem węgla palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...