Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli jednak , u mnie jest bez otworów i górne drzwiczki oraz deflektor są czarne .

 

myśle że same dziurki nie załatwią sprawy ,natomiast dobre napowietrzenie (PW) gazów napewno

i nie myślałem że takie gazy dają tyle power-u jak zwiększyłem napowietrzenie to przy takim samym nasypie 20-21 cm grubości i uchyleniu klapki PG spowoduje ze temp na kotle wzrośnie i na czopuchu zamiast +/- 90stC mam +/-130stC gdzie jest taki sam czas odgazowania i stało-palności ,oraz zadymienie zdecydowanie mniejsze aż wręcz przy stabilizacji po od paleniu jest jego brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja PW nie żałuję ale Pg na minimum bo cały zasyp się rozpala .

 

o ile dobrze pamiętam to w tym watku było napisane że niby tego PW nie trzeba dużo ale z tego co sam doswiadczyłem to własnie jego potrzeba dość duzo oczywiście nie jakiś "przeciąg" ale fundamentalną sprawa jest jego w odpowiedni sposob dostarczyć co da jak na GS nie złe osiagi.

ostatnio wezyr bardzo ciekawie to opisał #8817

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Około 8 stron temu opisywałem moje perypetie z kotłem. W końcu jednak postanowiłem poświecić 80zł i kupiłem tradycyjny miarkownik. Pale na nim kilka dni i jestem mega zadowolony, efekty podobne jak przy przymykaniu czopucha. Miarkownik utrzymuje stałą temp cały czas. Otwarcie klapki w granicach 0,5 - 1cm. Wygląda to jak palenie z stałą szczeliną, z tym że nie trza latać i co chwile regulować. Do montażu miarkownika użyłem króćca termometru który znajduje się w górnej płycie kotła ale na środku nieco z boku, a nie z przodu kotła. Miałem pewne obawy co do funkcjonowania ale działa elegancko. Żałuje że wcześniej nie skusiłem na zmianę. Dziękuje wszystkim za pomoc.

 

Mam inne pytanie. Na jakich biegach macie pompki obiegowe i czy ktoś może objaśnić różnice po między szybkim obiegiem a wolnym i zużycie opału z tym związane?

 

@Szponi, myślę że ten popiół nasiąka gazami i kondensatem.

 

Ktoś też wcześniej napisał że lepiej palić na 60* niż na mniej. Ja to potwierdzam, palenie opału przy 50* zajmowało tyle samo czasu co na 60 albo nawet paliło się dłużej a kupę czyściej i ciepła więcej. Chyba dlatego powstały bufory bo czasem przy 60 to w domu nie idzie wytrzymać.

Edytowane przez lukasz24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

@Szponi, myślę że ten popiół nasiąka gazami i kondensatem.

 

Ale dlaczego tylko najniższa warstwa? Reszta popiołu z wyczystki jest ok, amoniakiem zalatuje tylko ta warstwa która leży na dnie wyczystki. Przy wyjmowaniu ta najniższa warstwa jest troszke wilgotna (była lekko zbita, ale latwo się rozsypywała na drobinki). Kondensatu nie ma komin suchy i brązowy.

 

"Ktoś też wcześniej napisał że lepiej palić na 60* niż na mniej" - ale nie dopisał, że węglan wapnia czyli kamień kotłowy intensywnie wydziela się z wody przy temp 54C :) - jeżeli nie stosuje się odpowiednich środków zaradczych to z czasem może być kiszka.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Szponi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...."Ktoś też wcześniej napisał że lepiej palić na 60* niż na mniej" - ale nie dopisał, że węglan wapnia czyli kamień kotłowy intensywnie wydziela się z wody przy temp 54C :) - jeżeli nie stosuje się odpowiednich środków zaradczych to z czasem może być kiszka.Pozdrawiam

 

Dlatego nie jest wskazane częste spuszczanie wody i ponowne napełnianie instalacji.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

@Szponi, myślę że ten popiół nasiąka gazami i kondensatem.

 

Ale dlaczego tylko najniższa warstwa? Reszta popiołu z wyczystki jest ok, amoniakiem zalatuje tylko ta warstwa która leży na dnie wyczystki. Przy wyjmowaniu ta najniższa warstwa jest troszke wilgotna (była lekko zbita, ale latwo się rozsypywała na drobinki). Kondensatu nie ma komin suchy i brązowy.

 

"Ktoś też wcześniej napisał że lepiej palić na 60* niż na mniej" - ale nie dopisał, że węglan wapnia czyli kamień kotłowy intensywnie wydziela się z wody przy temp 54C :) - jeżeli nie stosuje się odpowiednich środków zaradczych to z czasem może być kiszka.

 

Pozdrawiam

 

 

Sam napisałeś że popiół jest wilgotny czyli jednak coś tam kondensuje. Nie mówię że to smoła ale może to jakieś związki azotu dlatego wali amoniakiem.

Czemu w najniższej warstwie nie wiem. Może gorące spaliny powodują odparowanie kondensatu z wierzchu.

 

W kwestii kamienia to bez względu na temp on i tak Ci się wytrąci, prędzej czy później. Raz zalana instalacja posiada jakąś zawartość w wodzie. I wytrąci się on tylko RAZ. Jak ktoś nie dolewa co chwile wody do instalacji to nie ma co sobie głowy kamieniem zawracać. Ja mam nową instalacje zalaną trzy lata temu i nic nie dolewałem do tej pory. Układ otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam napisałeś że popiół jest wilgotny czyli jednak coś tam kondensuje. Nie mówię że to smoła ale może to jakieś związki azotu dlatego wali amoniakiem.

Czemu w najniższej warstwie nie wiem. Może gorące spaliny powodują odparowanie kondensatu z wierzchu.

 

Spaliny mieszane sa w czopuchu z powietrzem przez RCK i do komina nie idą gorace. Tylko w trakcie rozpalania są gorące, potem już intensywnie studzone przez RCK, a na czopuchu prawie tyle samo co na kotle. Więc skąd ta wilgoć na samym dole wyczystki? :(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZPONI

Paląc od góry dolniejsza warstwa jest ogrzewana . Jeśli Opał będziesz miał wilgotny to będzie się skraplała wilgoć i opadała na dół .

 

 

Węgiel też suchy :) Wilgoć jaka by nie była przechodzi przez warstwę żarzącego się na górze zasypu węgla, a czasami na górę sypię koks.

 

Ale czemu tylko ta najniższa warstwa z wyczystki zalatuje amoniakiem, górna już nie. Dolna lekko wilgotna, górna sucha.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, tak się zastanawiam czy zagląda tu jeszcze załozyciel forum, lub może Wy pomożecie.Problem jest w wyborze kotła i nie chodzi tutaj dokładnie o markę lecz o samą konstrukcję. Za niedługo stanę przed zakupem kociołka. Po przeczytaniu i tego i forum kolegi NILSAN i wogóle chyba połowy inetrnetu mam totalny mętlik w głowie. Jestem jednak chyba za dolnym spalaniem chociaz kolega LASTRIKO udowodnił że górne jest tak samo ok jak może nawet nie ekonomiczniejsze i ekologiczniejsze, ale tyczylo sie do kotlow ktore z trzeba bylo by troche przerabiac zeby uzyskac dobre wyniki. Ja chcialbym kupic juz kociol o dobraj konstrukcji co by sie nie bawic w przerobki. Tak jak pisalem wczesniej ide raczej w dolne spalanie a kociol ma ladowac bufor 1500l. Sa osoby ktore twierdza ze przy buforze byle jaki kociol sie nada bo palimy ostro i ladujemy bufor. Ja sie z tym do konca nie zgadzam bo i owszem chodzi nam o jak najszybsze naladowanie bufora i tu trzeba hajcowac ale nie moze byc tak ze polowa energii idzie w komin bo kociol ma do bani konstrukcje i nie odbiera ciepla tak ja powinien, bo wymiennik za krotki bo ruszt wodny bo za szybki przeplyw powietrza i sie dobrze nie dopalaja gazy tylko w kosmos leca itp itd. Wynalazlem litewskie konstrukcje KALVIS oraz VIENYBE ktore mojim zdaniem chyba sa przemyslane ale drogie a alternatywa jest poczciwy ZABIEC KWKD dobrze opisany i przetestowany prze forumowiczow i prawie polowe tanszy. Potrzebuje kilku przerobek ale moze nie ma co przeplacac i brac nasza polska konstrukcje, lub jeszcze cos innego wchodzi w gre.Mysle ze na forum napewno znajdzie sie ktos kto ma podobna instalacje i moze podzielic sie doswiadczeniem co by nowobudujacym ulatwic życie. Chcialem zaznaczyc ze nic nie sprzedaje nie instaluje wiec nie zjedzcie mnie na dzien dobry z mysla ze cos polecam lub reklamuje bo tak nie jest, szukam pomocy. Pozdro dla wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ szwedii, jeśli mogę doradzić to do ładowania bufora tylko i wyłącznie kocioł z dolnym spalaniem, bo co zrobisz jak zasyp w górniaku nie starczy na zagrzanie całego bufora? Rozpalisz jeszcze raz albo będziesz dosypywał z góry? W dolniaku dokładasz ile Ci pasuje i finito. To raz a dwa poszukaj jeszcze kotłów DAKON DOR albo JUNKERS, też są dolniaki a tańsze. Ja osobiście rozważałbym jeszcze VIADRUSA U 24 ale cena kosmiczna. Te litewskie też są ok. Wybrać musisz sam. Najwyżej potem będziesz sam na siebie psioczył. Ale myślę że jak weźmiesz przemyślanego dolniaka to będziesz zadowolony.

 

 

To jak panowie z tymi pompkami? Jest ktoś kto ma większą wiedzę i podzieli się na forum?

Edytowane przez lukasz24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej lukasz24 dzięki za odzew, z tym zasypem masz racje dlatego te litewski chodzą mi po głowie bo maja pojemne komory załadowcze, a moja stodoła dosyc durza do ogrzania to i bufor musi być w miarę pojemny co by się za szybko nie rozładował. Myślałem kiedyś o Junkersie ale gadałem z Piczmanem On ma Junekrsa i narzeka na niego bo mu się paliwo wiesza w komorze także tu trochę lipa. Myślę że pomęcze jeszcze temat tych litewskich i coś wreszcie wybiorę. Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, kupić dobry kocioł to nie lada sztuka. Sam nieraz jak jestem w jakimś sklepie to podpuszczam sprzedawce żeby przedstawił mi jakiś fajny kocioł.

Większość wciska mi górniaka z dmuchawą, jak wspominam o miarkowniku to widzę szyderczy uśmieszek i tekst że to epoka kamienia łupanego. Na takie zakupy lepiej się merytorycznie przygotować żeby nie kupić bubla. Taka naszła mnie refleksja: są zagraniczne kotły typu GS bo jakoś tylko o DS słychać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, prawda 100% w Polsce niestety trzeba sie znać na wszystkim bo na każdym kroku cię w bambuko zrobią, przykład, gość potrzebował do siebie kocioł o mocy 15kW a sprzedawca z hydraulikiem wcisneli mu 30kW bo fajny kolorowy, wyświetlacze , dmuchawy i inne pierdoły i po dwóch latach i kocioł i komin do wymiany bo wszystko zgniło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...