Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

po odgazowaniu dajesz PW - czyli jak ogien przejdzie cały zasyp - tak?

 

czy inaczej, PW dajesz kiedy osiągniesz zadaną temp, klapka PG zamknięta sterowana przez miarkownik a jedynie PW dostarcza dawki powietrza?

 

przy w nadmiernej ilości PW nie będzie ochładzać wymiennika?

 

czy masz kierownicę do PW?

 

bo chyba podawanie jednej, stałej dawki PW mija się z celem i przyniesie straty?

Edytowane przez erok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

po odgazowaniu dajesz PW - czyli jak ogien przejdzie cały zasyp - tak?

 

czy inaczej, PW dajesz kiedy osiągniesz zadaną temp, klapka PG zamknięta sterowana przez miarkownik a jedynie PW dostarcza dawki powietrza?

 

przy w nadmiernej ilości PW nie będzie ochładzać wymiennika?

 

tak po odgazowaniu podaje PW

PW podaje cały czas ,natomiast klapka PG jest zamykana i sterowana miarkownikiem przecież ona steruję temp. kotła.

nie podaje nadmiernej PW dzieki temp. na czopuchu widzę co powoduje PW i widzę że płomień jest b.jasny to ok.

 

PW ma spalać wszystko co jest nad zasypem . no może w górniakach prawie wszystko.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Po kilku dniach walki z moim miarkownikiem - już prawie zamyka klapę PG, zostaje szczelina ok 1 mm!

Nic więcej chyba nie jestem w stanie zrobić.

Pojawił się inny problem!

SADZA!

Oblepia takim puszystym dywanem wymiennik i drzwiczki, jest jej więcej niż przy paleniu z wentylatorem!!!

Czym to jest spowodowane?

Dla przypomnienia:

kocioł Ogniwo s6wc 13 kw, tylna ścianka postawione pionowo szamotowe cegły uszczelnione wełną i popiołem.

brak Kierownicy powietrza wtórnego, ale rozetka powietrza przysłonięta blaszką kierującą powietrze wtórne nad zasyp.

ruszt pionowy zaślepiany narazie wełną zfolią aluminiowa.

powierzchnie grzania to ok.90 m2+CWU 140l + trochę podłogówki.

Co może powodować taki przyrost sadzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli przy zamkniętej PG i otwartym PW - powinny być widoczne płomienie jasne?

 

przy grubszej warstawie zasypu PW może być istotne

 

trochę widzę z tego co piszesz to jakiś "misz-masz" nie do końca bierz to tak do serca co piszemy to są nasze doświadczenia w naszych kotłowniach jedynie próbuj je zastosować u siebie i patrz na rezultaty.

 

u mnie jak szczepki sie już ładnie rozpalą to zamykam PG (odczepiony miarkownik) i pali się godzinę na samym powietrzach podawanych od góry.

później podczepiam miarkownik i wszystko ale tak robie tylko jak mi czas na to pozwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałem tak palić i nieszło rozpalanie zupełnie.

a w tym sposobie widzisz różnice w stałopalności?

 

teraz rozpalam na PG otwartym 3/4 odchyłu, PW zamknięte

osiągam temp ( po około 1,20h) to zaczepiam miarkownik i mam spokój

 

jedynie ciekawi mnie czy po osiągnięciu temp zadanej i zaczepieniu miarkownika, nie uchylić trochę PW (wartość stała - po obserwacjach dobrałbym ilość odpowiednią) i tak zostawić do konca palenia zasypu. Czy to powinno działać na +?

 

teraz zszedłem zobaczyc do kotłowni, a tam 52C przy docelowych 60C

 

miarkownik ustawiłem na 65C (przy około 61C juz prawie jest zamknięty) i mało to dało, za mało otwiera klapę przy wartościach rzędu 57-59,5C i mi spada do 52C nawet

Edytowane przez erok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałem tak palić i nieszło rozpalanie zupełnie.

a w tym sposobie widzisz różnice w stałopalności?

 

teraz rozpalam na PG otwartym 3/4 odchyłu, PW zamknięte

osiągam temp ( po około 1,20h) to zaczepiam miarkownik i mam spokój

 

jedynie ciekawi mnie czy po osiągnięciu temp zadanej i zaczepieniu miarkownika, nie uchylić trochę PW (wartość stała - po obserwacjach dobrałbym ilość odpowiednią) i tak zostawić do konca palenia zasypu. Czy to powinno działać na +?

 

no widzisz u ciebie działa inna metoda także musisz niestety ale sam do tego dojść a wszystkie te wskazówki sprawdzaj na swoim kotle.

 

tak jest lepsza stałopalność ale w górniakch tak naprawdę modulacja mocą i sprawnością jest trudna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jedynie ciekawi mnie czy po osiągnięciu temp zadanej i zaczepieniu miarkownika, nie uchylić trochę PW (wartość stała - po obserwacjach dobrałbym ilość odpowiednią) i tak zostawić do konca palenia zasypu. Czy to powinno działać na +?

 

teraz zszedłem zobaczyc do kotłowni, a tam 52C przy docelowych 60C

 

Erok przerabiałeś ramię ?

 

Klapkę PW na razie zostaw będziesz eksperymentował jak dorobisz kierownicę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miarkownik ustawiłem na 65C, jak ktoś wyżej doradzał. zacząłem od najmniej wymagających zmian

 

dochodzi do max 62C i mi zamykało, gorzej z otwieraniem. za mało otwiera mi przy 59C i musi gonić temp z 57 czy 55

 

Ramię jest pod złym kątem ,będzie tak otwierać niestety

w początkowej fazie .

Pomyśl jeszcze jak uszczelnić ruszta pionowe .

Najważniejsze że rodzina ma ciepło w domu .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę panowie ze nowości grzewcze na paliwo stałe wcale nie są takie proste na jakie wyglądają.

Mam u siebie w jednym z domów (kamienica) system ogrzewania piecami kaflowymi. Nie było by w tym może nic dziwnego gdyby nie fakt że zabytkowe piece mają po 110 i więcej lat a zbudowałem je 5-6 lat temu. Potężne masy kumulacyjne od 1 - 2 ton i wysokości 2,80m dostojeństwa zduńskiego.

Inwestycja droga, ale efekt imponujący. Zsynchronizowane z obiegowym ogrzewaniem c-o.

Dzisiaj nazwano by te piece: piec kaflowy z płaszczem wodnym.

Ale dla mnie jest to nic innego jak wykorzystanie maximum energii którą on wytworzy i rozłożonej na pełną dobę

Pozdrawiam wiesiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ruszta pionowe zaślepić myślalem metalową blachą na środku z jakąś rączką, żeby mieć za co złapać jeżeli chcialbym przegarnąć popiół czy ruszt wyczyścić - sprawdzi się to?

 

to ramię w takim układzie trzeba będzie przerobić i tak zrobię. za duze mam straty temp na kotle

 

kierownicy PW raczej nigdzie nie kupię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

teraz zszedłem zobaczyc do kotłowni, a tam 52C przy docelowych 60C

 

miarkownik ustawiłem na 65C (przy około 61C juz prawie jest zamknięty) i mało to dało, za mało otwiera klapę przy wartościach rzędu 57-59,5C i mi spada do 52C nawet

kolego sprawdź czy nie masz luzu na tej śrubce przy miarkowniku, która trzyma to ramię na której wisi łańcuszek?

Ja tak miałem, ustawiłem temperaturę na miarkowniku i raz było ok, innym razem wyżej innym razem nie mogło osiągnąć zadanej.

Po dokręceniu tej śrubki zaznaczonej na czerwono bmiarkownik.jpg , wszystko wróciło do normy.

U mnie stało się tak dwa razy. Po dokręceniu drugi raz zerwał się gwint w tych widełkach, więc nagwintowałem gwintownikiem M5 i teraz jak na razie mam spokój.

Ważne, żeby dobrze wyregulować ten miarkownik, że np. 60stopni na kotle, 60 na miarkowniku, klapka PG lekko lub w zależności, żeby utrzymać zadaną temperaturę, mocniej uchylona.

Spróbuj to ramię zaznaczone na czerwono na drugiej fotce ustawić bardziej do pionu lub wydłużyć, poprzez nałożenie np. kawałka dopasowanej rurki, to też powinno pomóż w mocniejszym otwarciu się klapki PG, a ustawienie do pionu zminimalizuje siłę z jaką miarkownik musi sobie poradzić przy dźwiganiu klapki PG.

Pozdrawiam.

ramię.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ruszta pionowe zaślepić myślalem metalową blachą na środku z jakąś rączką, żeby mieć za co złapać jeżeli chcialbym przegarnąć popiół czy ruszt wyczyścić - sprawdzi się to?

 

to ramię w takim układzie trzeba będzie przerobić i tak zrobię. za duze mam straty temp na kotle

 

kierownicy PW raczej nigdzie nie kupię?

 

Sprawdzi się jeżeli zrobisz to szczelne .

kierownicy PW raczej nie kupisz ale możesz zlecić wykonanie w twojej miejscowości u kogoś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątpie, wlot u mnie to pólkole a w środku na całej dlugości drzwiczek na dole są 'kanaliki'. da się w ogóle do ego zrobić KPW?

 

Animuss, a co innego proponujesz do zaślepienia rusztu?

 

no właśnie ta śruba zaciskowa od miarkownika od początku mi sie nie podoba - czy poprawnie dokręcone ramie może się trochę ruszać? czy ma być przykęcone na maxa sztywno i zero luzów?

 

dokręcam i ramię troche lata jęzeli reką je tycne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątpie, wlot u mnie to pólkole a w środku na całej dlugości drzwiczek na dole są 'kanaliki'. da się w ogóle do ego zrobić KPW?

 

Animuss, a co innego proponujesz do zaślepienia rusztu?

 

Da się i do tego dorobić tylko ty masz tą blachę ,którą dociskasz drzwiczkami i tu będzie problem .

 

Co do zaślepienia nie pomogę musiał bym tak jak ty oczyma popatrzeć na ten twój kociołek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogęe porobić zdjęcia

 

nie wiem czy wiesz i czy to jest istotne ale ta dolna kierownica spalin, która muszę zamykać jak zasypuje komorę to ona przy otwartej (czyli jak odbija spaliny do wymiennika) ma na dole prześwit bo jest na zawiasach - może to jest droga powietrza wtórnego wpuszczanego dołem drzwi zasypowych?

 

aj aj aj kiedy wszystko sie ogarnie to zimia sie skonczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ta śruba zaciskowa od miarkownika od początku mi sie nie podoba - czy poprawnie dokręcone ramie może się trochę ruszać? czy ma być przykęcone na maxa sztywno i zero luzów?

 

dokręcam i ramię troche lata jęzeli reką je tycne

ramię nie powinno się ruszać w tych widełkach :no:, natomiast całe ramię z widełkami zawsze będzie miało lekki luz. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...