Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

ja mam inny problem

piec kupiony z Firmy NOWAK z Dziadowej kłody 20 KW

dom ma 150 m2

sterownik ST 37

 

nie wiem jak mam go ustawić

od września walczę, masę opału idzie, a podajnik chodzi i chodzi

po nocy jest 1 - 2 wiadra zgorzeliny

juz robiłem cuda,

podawanie 18 sekund - postój 70 s

podawanie 15 sekund - postój 40

 

żadne nie powodują że jest popiół, jest zgorzelina a nieraz niedopalony węgiel,

wcześniej przez 5 lat był piec z Ogniewka i było cudownie, oczywiście bez podajnika, 3 t miałuy na zime a w domu sauna

teraz poszło ponad 2 tony groszku i szału nie ma.

 

nie wiem co i jak mam to coś ustawić.

może Wasza sugestia ?

 

sasiad ma taki sam piec, ten sam opał i u niego oki.

 

Witam. To ustaw na początek tak, jak ma sąsiad, tylko WSZYSTKIE nastawy -temp. zadaną, priorytet CWU, czas podawania , czas przerwy, siła nadmuchu, otwarcie przesłony wentylatora, przerwa w podtrzymaniu, temp. załączania pompy, histereza. Wszystko. Sprawdź, czy masz dmuchawę taką samą, jak sąsiad. Potem opisz efekty - najlepiej z podaniem, co to za węgiel spalasz, ze zdjęciami płomienia w trakcie pracy retorty i popiołu. i np. w którymś z ekogroszkowych topiców. Pozdrawiam i Wesołych Świąt - Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Koledzy, czy do poczciwego camino nadaje się węgiel koksujacy z kopalni Sośnica ( 800 zł/tona ) ??? Jeśli tak to jak tym palić ???

 

Paliłem teraz ruskiem ( 650 zł/tona ), odgazowywał się na samym pw ok 6-7h, ale potem koksował jedynie ok 4-5 h. No i było z niego całe wiadro popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Koledzy, czy do poczciwego camino nadaje się węgiel koksujacy z kopalni Sośnica ( 800 zł/tona ) ??? Jeśli tak to jak tym palić ???

 

Paliłem teraz ruskiem ( 650 zł/tona ), odgazowywał się na samym pw ok 6-7h, ale potem koksował jedynie ok 4-5 h. No i było z niego całe wiadro popiołu.

 

dokładnie jest tak z tym ruskim węglem także to normalne

 

zobaczysz wymiennik po tej sośnicy to się przerazisz.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Koledzy, czy do poczciwego camino nadaje się węgiel koksujacy z kopalni Sośnica ( 800 zł/tona ) ??? Jeśli tak to jak tym palić ???

 

Paliłem teraz ruskiem ( 650 zł/tona ), odgazowywał się na samym pw ok 6-7h, ale potem koksował jedynie ok 4-5 h. No i było z niego całe wiadro popiołu.

 

Za tą kasę to kupisz jakiś fajny orzech typ 32.1, np. Bobrek, Chwałowice,Wesoła, Staszic itp, znacznie niższa zdolność spiekania, mniej smoły i łatwiejsze palenie. Sośnica to typ 33 - raczej wymagający od palacza sporych umiejętności, nawet w kotłach zasypowych. Pozdrawiam i Wesołych Świąt - Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, problem w tym, ze nie mam dostępu do róznych węgli Na 10 składów w moim miescie tylko w 3 dowiedziałem się skad maja węgiel. I tak oto mam do wyboru tylko Sośnicę 800 zł/T, Marcel 850 zł/T, Piast i Ziemowit 800 zł/T, Ruski 650 zł/T.

 

Inne składy nie wiedza lub nie chca powiedzieć bo tna w wała i szukaja jeleni, których w Polsce nie brakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ruskim wymiennik i wyczystka były nawet ok, smoły 0, nalot jedynie, który schodzi normalnie tylko obmiatajac go. W 2 miesiace spaliłem 1400 kg ruska. Piec czyszczony raz na ok 5 dni, częściej nie było potrzeby. Jedyny minus to ta masa popiołu

 

dokładnie.

ale 1400kg w dwa miesiące to chyba w okresie przejściowym

gdzie na zew. panują plusowe temp.?

wiadomo kazdy z nas ma inny dom (zapotrzebowanie na ciepło)

u mnie w okresie przejściowym 750-800kg

w mrozy około 1200kg

 

ale w miesiącu!!

 

jedyny plus tego węgla to że ładnie sie pali i nie syfi kotła

kaloryczność max 22000

masa popiołu

 

teraz zakupiłem kwk wesoła to już inna jazda i uważam że zdecydowanie jest lepszy od np.marcel

jest b.kaloryczny nie spieka się popiołu b.mało

lekka sadza się pojawia ale naprawdę nie dużo co myślę że potrzebuję lepszych warunków do odgazowania bo szkoda

tych cenny gazów puszczać kominem bo ten wegiel ma duży potencjał.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1400 kg spaliłem/spalę od 01.11.2012 do końca 31.12.2012. W mróz jak wczoraj np idzie mi ok 30 kg, w listopadzie przy temp 2-8 stopni szło 20 kg, często mniej.

 

u mnie ostatnio mrozi noc -11 dzień -8 i tego "wesołego" idzie na dobe 36kg.

z czego zawsze zostaję średnio 1,5kg z koksowanego węgla i rzucam go na górę nowego zasypu i tak w kółko

dom 172m2 nie ocieplony.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS - Dworek ZN 17kW

 

Witajcie,

 

Tak jak radziliście dzisiaj zatkałem śrubami otwory dystrybutora powietrza. Efekty to cały zasyp zapalił się po ok. 60 min. oraz płomienie skierowane są całkowicie w dół pod wymiennik, a nie tak jak wcześniej pną się ku górze. Być może mam zbyt mały palnik i dlatego cały zasyp zajmuje się tak szybko? Może zostawić tylko jedną płytkę szamotową ustawioną pionowo?

 

Po 1,5 godz. od rozpalenia dymu z komina brak, czyli rozumiem, że spalanie przebiega poprawnie?

 

Dodam również, że tuż nad węglem pojawił się niebieski płomień, czy tak powinno być?

 

 

Dzięki,

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dodam również, że tuż nad węglem pojawił się niebieski płomień, czy tak powinno być?

 

Ten płomień pokazuje, że masz już cały zasyp rozpalony. Spróbuj podać PW pod ruszt (masz na dole cegłę- zrób przy tylnej ściance 2-3 otwory).

Pamiętaj, że sama szczelina kilku centymetrowa nie zapobiega zajmowaniu się zasypu. Ważne aby ona była na ok. 10 cm od wysokości rusztu. Jeżeli dolna krawędź wiszącego wymiennika jest w połowie zasypu- ten się szybko zapali.

 

Spójrz na moje rozwiązanie- link w sygnaturce.

Edytowane przez jacbelfer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Last Rico,powinieneś dostać nagrodę Nobla za te informacje. Mam piec pospawany z blachy 22 lata temu.W tamtych czasach nie można było dostać czegokolwiek .Żeby mi zrobili piec w prywatnym warsztacie ślusarskim musiałem załatwić blachę bo nie było materiału. Firma w której pracowałem obracała dewizami i w niej było wszystko wiec załatwiłem blachę. Piec działa do dziś. Paliłem w piecu od dołu i zawsze smoła i sadza. Przeczytałem w zeszłym roku Twoją radę palenia od góry ale jakoś nie miałem do tego przekonania. Jak smoła wyszła przez cegłę do wewnątrz budynku przypomniałem sobie o tym paleniu od góry i tak zrobiłem. Po prostu rewelacja. Ładuję nie całą węglarkę i pali się 12 godz. Co najważniejsze nie ma smoły!!!.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę zz292. :D Chcę powiedzieć że bardzo się cieszę że mogłem

coś zmienić na lepsze, Myślę że to jest właściwy kierunek, smoła daje ciepło.

A jeśli spala się bez dymu i zapachu, to już wyraźny sukces. Pozdrawiam. :D

 

 

Remigiuszu, nie wygląda to dobrze. Najgorsze jest to, że nikt z nas by tego

nie zjadł (nie przyjął do wewnątrz organizmu) ale sąsiad i tak nam to wciśnie

do gardła na siłę! Oddychać przecież WSZYSCY musimy, a nasz dom - bierze

powietrze z najbliższej okolicy - a nie z Majorki...

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Wszystkim czytającym jak również Wszystkim piszącym

oraz Waszym Rodzinom

przesyłam najszczersze, GORĄCE:D życzenia świąteczne:

 

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

 

Last Rico.

:D :D

Edytowane przez Last Rico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i dziękuję szczególnie koledze Last Rico za założenie tego tematu, gdyż uświadomił wielu ludzi w tym mnie jak powinno się prawidłowo palić we własnych kotłach;)

 

Staram się dostosować do wszelkich porad aby uzyskać optymalne spalanie, ale nadal nie jestem w pełni zadowolny.

Posiadam taki piec:

http://www.kotlostal.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=12&Itemid=18&lang=pl 12kW

 

dmuchawa skręcona ma minimum (20%), przedmuchy wyłączone, wlot wentylatora przysłonięty w ok 80%, wszystkie drzwiczki szczelne, uszczelniona przegroda między paleniskiem a popielnikiem przy drzwiczkach zespolonych, za drzwiczkami zespolonymi w otworze paleniska oryginalna kształtka szamotowa (wygląd cegły z uchwytem). Powietrze wtórne podane "prowizorycznie" w drzwiczkach zasypowych jest rozetka którą odkręciłem, po drugiej stronie drzwiczek sa otwory, 2 na górze i 2 na dole drzwiczek. Te na dole zaślepione, a z tych górnych powietrze przekierowane w rurkę miedzianą 28 poziomo a następnie przed pierwszym wymiennikiem na dół. Ta pionowa część kończy się na wysokości dolnej krawędzi drzwiczek zasypowych.

Wiem, że stanowczo odradzacie PW przy dmuchanie, ale nigdy nie zauważyłem aby powietrze wydostawał się tędy na zewnątrz, jest stale zasysane do kotła.

Mój problem polega na tym, że w początkowej fazie palenia węgla gazy ładnie się wypalaną "żywym ogniem" jednak po czasie góra paleniska stygnie i już nie dochodzi do zapłonu gazów, tworzy się smoła w kotle. O "niebieskich płomyczkach" nie ma mowy...

Montując wentylator przy otworze po rozetce dostarczałem więcej powietrza ale nie zmieniło to sytuacji.

 

Co w takim wypadku robić?

 

Dodam jeszcze, że jest to nowy kocioł , wycinanie jakichkolwiek otworów zakończy się :evil:

planuję zatem zamiast dmuchawy założyć jakąś klapką sterowana ze sterownika. (trochę potrzeba na to czasu...) Myślę, że jej wielkość powinna wystarczyć, jak piec był rozpalony, wyłączyłem wtyczke od wentylatora i otworzyłem ręcznie klapkę przy dmuchawie to po malutku temperatura zaczęła rosnąć.

 

Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku!!

Edytowane przez pawel3410
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...