Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich

 

Czytając ten temat od około miesiąca wiele się dowiedziałem za co dziękuję.

 

Mam prośbę do Last Rico aby doradził mi w temacie pieca który posiadam od kilku miesięcy a mianowicie PER-EKO KSW plus top 20.

http://www.per-eko.pl/seria-ksw-plus-top.php

 

Jak do tej pory zapalam zasyp od góry, zmieniłem minimalną moc dmuchawy do 16 a maksymalną do 38 %, Wyłożyłem boki paleniska cegłami szamotowymi o grubości 3cm i wysokości ok 25cm, próbowałem kilku rodzai węgla. W efekcie 20kg węgla pali się się od rozpalenia (zimny piec) do wygaśnięcia 40st, góra 9 godzin - temp. zadana 55st. Po wyjęciu szamotu i zasypie 30kg spalanie na takim samym poziomie 2,2kg/h

Dom 150-160m z pustaka żużlowego póki co bez ocieplenia + bojler na wodę użytkową.

 

Jako iż moje dzwiczki są bez jakichkolwiek otworów, planuję kupić dzwiczki od wersji KSW z klapka powietrza głównego i drugie z taką rozetka dostarczającą powietrze wtórne

http://www.per-eko.pl/seria-ksw.php

 

i palić z wykorzystaniem dotychczasowego sterownika (SP-16 Logic) takim miarkownikiem

 

http://bolecki.pl/miarkownik.php

 

Czy to dobra droga do lepszego wykorzystania opału - zmniejszenia spalania? Co jeszcze mogę usprawnić?

 

Właśnie wygasło w piecu, załadowałem 10 kg mojego i 10kg pożyczonego od sasiada z kopalni Wujek -koksujacy 31000 kalorii. Paliło sie przy dzisiejszych temp (do 4 stopni) od godz 8 do 18:30 czyli 10,5h. Wczoraj przy temp ok 2 stopnie na moim węglu paliło się niepełne 9.

Musze powtórzyć tą próbę bo wynik jest zachęcający.

Edytowane przez mebel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako iż moje dzwiczki są bez jakichkolwiek otworów, planuję kupić dzwiczki od wersji KSW z klapka powietrza głównego i drugie z taką rozetka dostarczającą powietrze wtórne

http://www.per-eko.pl/seria-ksw.php

 

i palić z wykorzystaniem dotychczasowego sterownika (SP-16 Logic) takim miarkownikiem

 

http://bolecki.pl/miarkownik.php

 

Czy to dobra droga do lepszego wykorzystania opału - zmniejszenia spalania? Co jeszcze mogę usprawnić?

Też zamierzam kupić taki miarkownik, myślę że jest idealnym rozwiązaniem do naszych kotłów. Miarkownik zwykły ma jedną tylko przewagę-działa bez prądu.

Nie wiem czy warto kupować drzwiczki zasypowe. Ciężko będzie dorobić kierownicę powietrza wtórnego (KPW) do tych szczelin rozstawionych na dużej szerokości. Zrób otwór w tych co masz (lub kup takie same jeśli boisz się o utratę gwarancji, powinny być tańsze), dorób od razu kierownicę. Nie wrócisz przecież do wentylatora skoro zależy Ci na sprawnym spalaniu.

"Drzwiczki są wspólne dla komory paleniska i popielnika." Będziesz więc musiał odciąć powietrze od komory, by przez klapkę szło tylko pod ruszta. Poszukaj też w punkcie skupu złomu żeliwnych rusztów, by położyć je na ruszcie wodnym. Polepszy to proces spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł DS/GS manufaktura,kanały pionowe

 

Zostało mi trochę stron do przeczytania jednak problem muszę rozwiązac juz teraz.Jestem w troche innej sytuacji gdyż mam dodatkowo zainstalowany bufor 1000l jako rezerwuar ciepła na całą noc.Mój problem polega na znalezieniu sposobu zainstalowania miarkownika mechanicznego tyle ze w czopuchu pieca.Piec pracuje tylko na zasilanie bufora i pompa pracuje cyklicznie.Pompą steruje różnicówka i regulacja inna niz na czopuchu odpada.Opalam groszkiem i PG podaję górnymi drzwiczkami,spalanie bezdymne,pełny wsad 20kg wypala się około 6-8h.Nie interesuje mnie długopalność a jedynie ekonomia spalania i dlatego obserwuje jedynie temperaturę spalin na czopuchu,trzymam ją w granicach 80-120*.Górna szczelina nad komorą zasypową przysłonieta jest wełna mineralna i wstawiony jest metalowy profil ze szczelinami które podaja powietrze do dopalania spalin.

Zastanawiam się czy popularne miarkowniki bimetalowe dadzą się regulować w zakresie wyższych temperatur do 150*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł DS/GS manufaktura,kanały pionowe

 

Zostało mi trochę stron do przeczytania jednak problem muszę rozwiązac juz teraz.Jestem w troche innej sytuacji gdyż mam dodatkowo zainstalowany bufor 1000l jako rezerwuar ciepła na całą noc.Mój problem polega na znalezieniu sposobu zainstalowania miarkownika mechanicznego tyle ze w czopuchu pieca.Piec pracuje tylko na zasilanie bufora i pompa pracuje cyklicznie.Pompą steruje różnicówka i regulacja inna niz na czopuchu odpada.Opalam groszkiem i PG podaję górnymi drzwiczkami,spalanie bezdymne,pełny wsad 20kg wypala się około 6-8h.Nie interesuje mnie długopalność a jedynie ekonomia spalania i dlatego obserwuje jedynie temperaturę spalin na czopuchu,trzymam ją w granicach 80-120*.Górna szczelina nad komorą zasypową przysłonieta jest wełna mineralna i wstawiony jest metalowy profil ze szczelinami które podaja powietrze do dopalania spalin.

Zastanawiam się czy popularne miarkowniki bimetalowe dadzą się regulować w zakresie wyższych temperatur do 150*

 

miarkownik na czopuchu?:o

"spalanie bezdymne,pełny wsad 20kg wypala się około 6-8h." :o

"Nie interesuje mnie długopalność a jedynie ekonomia spalania":confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miarkownik na czopuchu?:o

"spalanie bezdymne,pełny wsad 20kg wypala się około 6-8h." :o

"Nie interesuje mnie długopalność a jedynie ekonomia spalania":confused:

 

Co kolega taki zdziwiony?Mam bufor a to zmienia sytuację.Ja nie musze generować cały dzień strat kominowych,ma sie spalic szybko i czysto,czyli ekonomicznie.Chcę trzymać tempo spalania na stałym poziomie dlatego interesuje mnie trzymanie stałej temperatury spalin a nie wody w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kolega taki zdziwiony?Mam bufor a to zmienia sytuację.Ja nie musze generować cały dzień strat kominowych,ma sie spalic szybko i czysto,czyli ekonomicznie.Chcę trzymać tempo spalania na stałym poziomie dlatego interesuje mnie trzymanie stałej temperatury spalin a nie wody w kotle.

 

dziwi mnie ponieważ pierwszy raz słyszę o miarkowniku na czopuchu.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zug, też nie rozumiem dlaczego się dziwisz. Nie interesuje Carinusa "długopalność" gdyż nie musi dławić spalania, by nie zrobiło się za gorąco w domu. Chce spalić paliwo i uzyskać jak najwięcej energii, czas spalania jest dla niego bez znaczenia. Miarkownik w czopuchu aby mieć jak najmniejszą stratę kominową. Tak to rozumiem. Co w tym złego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pomiar na czopuchu obarczony jest sporym błędem, wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie aby wpuścić sondę czujnika miarkownika do czopucha, lub dalej w komin, określają, żę miejsce pomiaru powinno być w odległości 8 średnic czopucha od wylotu z kotła) i uszczelnić. Problemem może być połączenie z klapką powietrza i to, że w pewnych okresach będzie musiał pracować w temperaturach znacznie wyższych niż 150C, a niestety podają, iż te popularne, mogą działać tylko do 120C. Myślałeś o czymś elektrycznym, np. dwustanowym, czujnik PT1000 albo bimetal, najprostsze napędy elementu wykonawczego kol. wykonywali za pomocą stycznika, zresztą zapewne wiesz o tych i innych patentach z tego forum i np. elektrody. Ja również przyjąłem, że poziom temp. spalin będzie najbardziej znaczącym kryterium w sterowaniu kotłem, autorytatywnie i zupełnie po amatorsku uznałem, że 270C to max. Żeby się w tym przedziale zmieścić sterowanie musi się nieraz mocno namęczyć. A może udałoby się adaptować do Twoich potrzeb ten nowy wynalazek o którym kol. wspominają

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam znawców palenia od góry! Niedawno z Żoną kupiłem domek z zabudowaną kotłownią na paliwo stałe z kotłem Żywiec KDO 28kW, zasypowym, sterowanym poprzez sterownik T-Com z makrotermu, wpiętym w instalację ze zbiornikiem cwu; kotłem gazowym na propan oraz instalacją solarną. Dodam, że ostatni mój kontakt z kotłem na paliwa stałe zakończył się z chwilą opuszczenia domu Rodziców przez nastu laty, gdzie okazyjnie "popalałem" w ich zasypowym "Zębcu" podłączonym do instalacji otwartej z lat 70tych. Piszę obecnie po pierwszych doświadczeniach z bieżącym kotłem, gdzie do utrzymania sensownych temperatur w domku (nowym i dobrze ocieplonym) zużyłem ok 40-50kg ekogroszku na dobę przy paleniu "od dołu" i okresowym "podrzucaniu" po 2-3 łopaty. Dodatkowo - komputer wyłącza pompę co w chwili obniżenia temp. na kotle < 55st C, przez co wygasający kocioł nie ogrzewa już domu ciepłem resztkowym, rozgrzana do 53 st C woda miast iść na grzejniki "kisi" się w kotle do samego rana, a dom totalnie się wychładza mimo obecności pewnej ilości żaru na palenisku. W związku z powyższą sytuacją mam pytanie, czy ktoś z Szanownych Forumowiczów ma doświadczenia z paleniem "od góry" w tym typie kotła? Dodam, że komputer wymusza na kotle pracę na małym obiegu wody (z podgrzewaczem cwu ok 300l) dopóty, dopóki cwu nie osiągnie temperatury 50 st.C, a dopiero wtedy elektrozawór kieruje wodę z kotła na obieg kaloryferów. Raz po rozpaleniu przy pracy na małym obiegu wody zdarzyła mi się już "power-surge" i temperatura wody w kotle sięgneła 98 st C, a komputerek nadal czekał na temp cwu 50st i nie przełączył zaworu trójdrożnego na kaloryfery wcześniej. Stąd obawiam się trochę zasypania całej komory spalania węglem i podpalenia "od góry", żeby nie doszło do podobnej sytuacji. Poproszę Państwa o porady i opinie w tej sprawie. W razie czego służę dodatkowymi informacjami. pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artooro przestaw w sterowniku kotła temperaturę wyłączenia(włączenia) pompy. Co steruje elektrozaworem?? Jeśli sterownik kotła to przestaw priorytet z CWU na CO. Ten sterownik to chyba raczej od kominka jest i mogą być problemy z nim.

Masz jakąś skomplikowaną instalację także lepiej zapytaj się o jej obsługę na innym forum

Ten kocioł to dolniak więc raczej nikt nie pali w nim od góry.

Edytowane przez yareka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź - spieszę z informacjami:

 

Artooro przestaw w sterowniku kotła temperaturę wyłączenia(włączenia) pompy. Co steruje elektrozaworem?? Jeśli sterownik kotła to przestaw priorytet z CWU na CO. Ten sterownik to chyba raczej od kominka jest i mogą być problemy z nim..

 

tak - wszystkim - tj. pompą obiegową, elektrozaworem 3d (Honeywell) i dmuchawą steruje sterownik T-Com (faktycznie we wszelkich opisach jest to ster do "turbokominka" u mnie ktoś to zaprzągł do sterowania kotłem.) - widzę, że ma możliwość obniżenia temp załączenia pompy co do 48 st. C - więc pewnie to zrobię jako pierwszy mod.

 

ArtooroTen kocioł to dolniak więc raczej nikt nie pali w nim od góry.

 

no - niestety nie jest to modek KDO-U, który ma wajchę umożliwiającą przełączanie pomiędzy spalaniem górnym i dolnym. U mnie jest to zwykłe KDO z 2009r i jest górniak z żeliwnym rusztem - stąd kwestia spalania "od góry" jest wciąż zasadna :)

 

oto przekrój mojego kotła:

 

http://www.kotly-zywiec.com.pl/UserFiles/images/articles/46.jpg

 

Pytanie tylko na początek - czy do tego rodzaju rozpalenia muszę już mieć otwór napowietrzający w klapie zasypowej (podwójna), czy mogę próbować na razie bez?

 

pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedzi :)

Edytowane przez Artooro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwi mnie ponieważ pierwszy raz słyszę o miarkowniku na czopuchu.

oczywiście twoje tempo spalania twoja sprawa

a ten tekst pisząc go trochę pomyślałeś "Nie interesuje mnie długopalność a jedynie ekonomia spalania"

jedynie co widzę to bufor dla ciebie to pięta Achillesa do ekonomii

 

Poczytaj co napisalem,pomyśl i przeanalizuj a dopiero później napisz co o tym myślisz.Po co mam palić w piecu 20h jak mogę 5h i w tym czasie wywalam przez 15 dodatkowych godzin ciepło przez komin.to co zgromadze w buforze idzie stale na instalację.Ustawiam sobie zawór ESBE na odpowiednią temperaturę wyjscia i mam tyle ile chcę a nie tyle co wyjdzie na kotle.Szybciej czujnik zareaguje na zmiane temperatury spalin niż wody.Pompa załącza sie tylko wtedy gdy temperatura kotła jest wyższa niż na buforze i zmienia się płynnie w miare nagrzewania więc ustawianie miarkownika na płaszczu wodnym jest o kant dupy rozbite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zug, też nie rozumiem dlaczego się dziwisz. Nie interesuje Carinusa "długopalność" gdyż nie musi dławić spalania, by nie zrobiło się za gorąco w domu. Chce spalić paliwo i uzyskać jak najwięcej energii, czas spalania jest dla niego bez znaczenia. Miarkownik w czopuchu aby mieć jak najmniejszą stratę kominową. Tak to rozumiem. Co w tym złego?

 

każdy ma swoje rozumowanie ale nie widzę sensu montażu miarkownika mechanicznego bo to sie nie sprawdzi a zostanie jedynie uszkodzony (wysoka temp,duże wahania temp.)

jest to już przekombinowane ,może jakiś sterownik ze sondą w czopuchu.

 

bufor buforem rozumie ale kaganiec na temp. na czopuch w charakterze miarkownika mechanicznego to przerost formy nad treścią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj co napisalem,pomyśl i przeanalizuj a dopiero później napisz co o tym myślisz.Po co mam palić w piecu 20h jak mogę 5h i w tym czasie wywalam przez 15 dodatkowych godzin ciepło przez komin.to co zgromadze w buforze idzie stale na instalację.Ustawiam sobie zawór ESBE na odpowiednią temperaturę wyjscia i mam tyle ile chcę a nie tyle co wyjdzie na kotle.Szybciej czujnik zareaguje na zmiane temperatury spalin niż wody.Pompa załącza sie tylko wtedy gdy temperatura kotła jest wyższa niż na buforze i zmienia się płynnie w miare nagrzewania więc ustawianie miarkownika na płaszczu wodnym jest o kant dupy rozbite.

 

ok. ja poczytam

a TY zainstaluj na początku taki miarkownik na czopuchu a później pisz.

pisać to można różne rzeczy ,a praktyka do druga sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...