Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wiem że nie chodzi o wentylator ale według instrukcji wyłaczenie pompy jest uzależnione od ustawionej temperatury wyłączenia wentylatora i może przy naciskaniu przycisku stop zależność ta jest weryfikowana (niezależnie od temperatury na kotle). Zmień temperature załączenia pompy tak aby była wyższa niż temperatura wyłączenia wentylatora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że nie chodzi o wentylator ale według instrukcji wyłaczenie pompy jest uzależnione od ustawionej temperatury wyłączenia wentylatora i może przy naciskaniu przycisku stop zależność ta jest weryfikowana (niezależnie od temperatury na kotle). Zmień temperature załączenia pompy tak aby była wyższa niż temperatura wyłączenia wentylatora.

 

Nooooo chwilka zawachania a moze....--- kontrola i... niestety to nie to ...powiem WAM ze to raczej bedzie typowy bład w sterowniku --- a oto co odpisali mi na moją wiadomosc ---

 

Witam

Sterownik powyżej temperatury 94 stopnie na czujniku lub w przypadku uszkodzenia czujnika przechodzi w tryb alarmowy i włącza pompy.

Wszystkie nasze sterowniki działają na takiej zasadzie i nigdy nie było inaczej ponieważ sterownik jest ewolucją poprzednich sterowników.

Jeżeli temperatura na kotle spada i nie przekroczy temperatury minimalnej pompa i wentylator pracują według swoich algorytmów.

Jeżeli ktoś naciska stop to znaczy, że chce zatrzymać kocioł i jest tego świadomy.

 

Pozdrawiam

 

Moim zdaniem to ten co pisze z drugiej strony niema pojecia o tym co pisze - i jak tu człowieku wyciagac wnioski :)

Edytowane przez Robi529
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledze "Last rico" za posty. Można zebrać i wydać książkę - całkiem poważnie to piszę, mając jednocześnie na myśli, że są pieniądze z UE właśnie na nowe technologie oraz ekologię. Mogłaby to być książka, której wydanie byłoby sponsorowane przez UE i byłoby to milion razy lepiej wydane pieniądze niż setki serwisów internetowych, z których większość to gnioty i wyrzucone pieniądze w błoto.

 

Chciałem się podpytać kolegów czy istnieją na rynku miarkowniki elektroniczne, które umożliwiają sterowanie powietrzem dolnym oraz górnym. Musi to być rozwiązanie elektroniczne współpracujące ze sterownikiem i kotłem Kamen (elektronika ST 81, kocioł 22kW).

W kotłowni są dwa piece (gazowy i węglowy opalany brykietem liściastym) oraz 5kW paneli fotowoltaicznych i dlatego miarownik mysi być elektroniczny.

 

Z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje.

 

Pozdrawiam,

Okazyjny Palacz CO ;) grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów

 

Kolego Robi, błędem z Twojej strony jest pomawianie nas o dokonywanie jakichkolwiek pomyłek i niedoróbek, a co gorsza, że niby zmieniliśmy sterownik ze względu na oszczędności - wierutna bzdura.

Od samego początku naszej produkcji stosowany jest ten sam regulator, a nasz dostawca produkuje ten regulator z pewnymi ulepszeniami najmniej osiem lat.

Wszystkie, nawet najnowsze nasze konstrukcje posiadają taką samą funkcję.

No chyba że wolisz, tak jak napisał kolega Jacek 37, że jego sterownik PROTON pompę ma włączoną ciągle nawet przy zimnym kotle. Brawo!

W naszych algorytmach pompa pracuje następująco:

- na zimnym kotle pompa nie pracuje aby nie wzmagać kondensacji w komorze paleniskowej,

- załącza się po osiągnięciu temperatury zadanej dla temperatury załączenia pompy, zalecane 45 stopni,

- wyłącza się po naciśnięciu przycisku STOP,

- w przypadku naciśniętego przycisku STOP i po osiągnięciu temperatury krytycznej pompa załączy się dla schłodzenia kotła.

- pompa wyłączy się w przypadku wygaszania kotła gdy temperatura kotła spadnie o pięć stopni poniżej temperatury załączenia pompy.

 

Podsumowując uważam, że trudniejszym jest napisanie algorytmu dla pracy pompy w uzależnieniu od wielu parametrów niż włączenie jej na stałe równolegle z wyłącznikiem głównym, więc nie pisz mi tu o żadnych oszczędnościach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów

 

Kolego Robi, błędem z Twojej strony jest pomawianie nas o dokonywanie jakichkolwiek pomyłek i niedoróbek, a co gorsza, że niby zmieniliśmy sterownik ze względu na oszczędności - wierutna bzdura.

Od samego początku naszej produkcji stosowany jest ten sam regulator, a nasz dostawca produkuje ten regulator z pewnymi ulepszeniami najmniej osiem lat.

Wszystkie, nawet najnowsze nasze konstrukcje posiadają taką samą funkcję.

No chyba że wolisz, tak jak napisał kolega Jacek 37, że jego sterownik PROTON pompę ma włączoną ciągle nawet przy zimnym kotle. Brawo!

W naszych algorytmach pompa pracuje następująco:

- na zimnym kotle pompa nie pracuje aby nie wzmagać kondensacji w komorze paleniskowej,

- załącza się po osiągnięciu temperatury zadanej dla temperatury załączenia pompy, zalecane 45 stopni,

- wyłącza się po naciśnięciu przycisku STOP,

- w przypadku naciśniętego przycisku STOP i po osiągnięciu temperatury krytycznej pompa załączy się dla schłodzenia kotła.

- pompa wyłączy się w przypadku wygaszania kotła gdy temperatura kotła spadnie o pięć stopni poniżej temperatury załączenia pompy.

 

Podsumowując uważam, że trudniejszym jest napisanie algorytmu dla pracy pompy w uzależnieniu od wielu parametrów niż włączenie jej na stałe równolegle z wyłącznikiem głównym, więc nie pisz mi tu o żadnych oszczędnościach.

 

Pozdrawiam

 

Szanowyny Panie SERWISANCIE

z tego co sie orietuje ten sterownik o którym rozmawiamy nie jest WASZYM wyrobem tak jak Pan pisał tylko firmy FOSTER z Pleszewa

Znajac procedure takiego wyrobu kupujecie go i montujecie w swoich KOTŁACH (wcale nie powiedziałem ze złych) powtarzam KOTŁACH i NIE MACIE ZADNEGO wplywu na to jak ten sterownik jest zbudowany....Kotły Wasze miały jeszcze całkiem inne sterowanie... to zachowajmy dla siebie ...

Co do sterowania - jakby Pan czytał od poczatku nie wymadrzajac sie na tematy o których wogóle zdarzyłem sie zorietowac niema Pan pojecia dawno zapomnielibysmy o tej dyskusji----

pytałem czy NORMALNE jest ze pompa obiegowa..... no tak zaczne jeszcze raz klepac to samo -- prosze jeszcze raz ze zrozumieniem przeczytac wszystko od góry nie wyrywajac niczego z wątku... i wtedy jesli jest Pan kompetentna osoba odpowiedziec na pytanie ...

Zdarzyłem juz napisac do producenta sterowania takze nasza dyskusja raczej jest juz zbedna ...

 

Próbowałem w kulturalny i NORMALNY sposób dla cywilizowanych ludzi poruszyc ten temat z próbą naprowadzenia mnie na prawidłowy tok myslenia i nie zalerzało mi na WYMĄDRZANIU sie SERWISANTA który próbuje mnie zbyc myslac ze dam sie spławic bo nie bende wiedział oco chodzi i o czym mówi...

Moje pytanie było proste i przejrzyste bynajmniej na tym Forum

Edytowane przez Robi529
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledze "Last rico" za posty. Można zebrać i wydać książkę - całkiem poważnie to piszę, mając jednocześnie na myśli, że są pieniądze z UE właśnie na nowe technologie oraz ekologię. Mogłaby to być książka, której wydanie byłoby sponsorowane przez UE i byłoby to milion razy lepiej wydane pieniądze niż setki serwisów internetowych, z których większość to gnioty i wyrzucone pieniądze w błoto.

 

Chciałem się podpytać kolegów czy istnieją na rynku miarkowniki elektroniczne, które umożliwiają sterowanie powietrzem dolnym oraz górnym. Musi to być rozwiązanie elektroniczne współpracujące ze sterownikiem i kotłem Kamen (elektronika ST 81, kocioł 22kW).

W kotłowni są dwa piece (gazowy i węglowy opalany brykietem liściastym) oraz 5kW paneli fotowoltaicznych i dlatego miarownik mysi być elektroniczny.

 

Z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje.

 

Pozdrawiam,

Okazyjny Palacz CO ;) grzesiek

 

http://allegro.pl/elektroniczny-miarkownik-ciagu-plynne-dzialanie-i2889108967.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,

 

Niestety ten miarkownik oraz inne produkowane przez tą firmę sterują JEDYNIE powietrzem dolnym.

Ja chciałbym wyeliminować dymienie spowodowane w czasie dławienia kotła po osiągnięciu zadanej temperatury pracy, kiedy

miarkownik zamyka przepływ powietrza i pojawia się gaz drzewny na górze paleniska.

Podawanie powietrza górnego przez cały czas pracy kotła skraca stałopalność o około godzinę sądzę więc, że jest o co powalczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Niestety ten miarkownik oraz inne produkowane przez tą firmę sterują JEDYNIE powietrzem dolnym.

Ja chciałbym wyeliminować dymienie spowodowane w czasie dławienia kotła po osiągnięciu zadanej temperatury pracy, kiedy

miarkownik zamyka przepływ powietrza i pojawia się gaz drzewny na górze paleniska.

Podawanie powietrza górnego przez cały czas pracy kotła skraca stałopalność o około godzinę sądzę więc, że jest o co powalczyć.

 

z tego rozumie to chcesz tak sterować PW aby było zamykane kiedy PG też zostanie zamknięte?

 

kopci kiedy PG zamknięte hmmm u mnie nic nie kopci kiedy jest zamkniete PG ale może na węglu to jest inaczej.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Robi, nie chcę jątrzyć tylko jak mam pozostawiać bez komentarza Twoje sformułowania niezgodne ze stanem faktycznym.

Kolejny przykład.

Piszesz:

"z tego co sie orietuje ten sterownik o którym rozmawiamy nie jest WASZYM wyrobem tak jak Pan pisał tylko firmy FOSTER z Pleszewa"

otóż ja napisałem:

"Od samego początku naszej produkcji stosowany jest ten sam regulator, a nasz dostawca produkuje ten regulator z pewnymi ulepszeniami najmniej osiem lat."

Wydaje mi się że jasno widać, że mamy jakiegoś dostawcę, fakt, nie podałem nazwy producenta.

 

Kolejny raz o pompie. Kiedy naciskamy przycisk STOP, w celu załadunku. Dlaczego uważasz, że podczas załadunku zdąży Ci się zagotować kocioł, czyżbyś załadowywał kocioł przez 10 minut?

 

Kolego Cysiokysio, nie wiem co fajnego jest w tym, że jestem jakimś tam serwisantem. Taki mam nick i się tego nie wstydzę, mimo że typowym serwisantem nie jestem.

Nie rozumiem mimo wszystko sformułowania: "no to niezłą "praheitztechnik" musicie serwisować"

Wytłumacz mi jeśli możesz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Niestety ten miarkownik oraz inne produkowane przez tą firmę sterują JEDYNIE powietrzem dolnym.

Ja chciałbym wyeliminować dymienie spowodowane w czasie dławienia kotła po osiągnięciu zadanej temperatury pracy, kiedy

miarkownik zamyka przepływ powietrza i pojawia się gaz drzewny na górze paleniska.

Podawanie powietrza górnego przez cały czas pracy kotła skraca stałopalność o około godzinę sądzę więc, że jest o co powalczyć.

 

To proste :)

http://img580.imageshack.us/img580/9185/wspdziaanieklapkipgipw.png

 

Długości ramion i cięgna trzeba dobrać indywidualnie ,dłuższe ramię PG krótsze PW

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego rozumie to chcesz tak sterować PW aby było zamykane kiedy PG też zostanie zamknięte?

kopci kiedy PG zamknięte hmmm u mnie nic nie kopci kiedy jest zamkniete PG ale może na węglu to jest inaczej.

 

Myślę, że u kolegi również kopci ale tlenkiem węgla, którego nie widać ale to również kasa ulatująca w kosmos.

W przypadku brykietu liściastego sprawa wygląda nieco inaczej - wydziela się ogromna ilość gazu drzewnego, który

w czasie spalania wydziela 900C i pali się pięknym czerwonawym ogniem.

Z tego dymu zazwyczaj składają się sygnały dymne puszczane w większej części Polski.

 

Nie mam pojęcia jak pali się tlenek węgla ale obydwa gazy są bezbarwne i całkowicie niewidoczne (CO i C02).

 

Wracając do sterownika, to powinien on:

a) w czasie rozpalania zamyka powietrze górne (PG),

b) po osiągnięciu temp. pracy przymyka dostęp powietrza dolnego (PD) np. przez 10 minut (czas nastawiany lub pobierany ze sterownika głównego),

c) po zamknięciu PD otwiera PG i vice versa,

d) w czasie wygaszania zamyka obydwa.

 

 

Pozdrawiam

grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Heiztechniku,

Moim skromnym zdaniem pompa powinna pracować po naciśnięciu STOP. W moim sterowniku tak mam i dawniej (przy paleniu z dmuchawą) korzystałem z tej funkcji w celu schłodzenia kotła (dmuchawa STOP, pompa GO).

Przy paleniu cyklicznym kocioł GS nie zagotuje się przy załadunku bo jest pusty. Inaczej jest przy DS: jeśli jest dużo żaru to w czasie załadunku (ręcznego – takie mam warunki) temperatura potrafi skoczyć o kilka stopni w górę. Nie wyobrażam sobie żeby w tym czasie pompa nie pracowała: mój kocioł ze względu na wadę konstrukcyjną (dosyć powszechną) podgotowuje wodę już przy 60 – 70 stopniach. Miałem takie przypadki, że przy około 80 stopniach pompa zamontowana na zasilaniu mieliła już tylko parę, a temperatura niebezpiecznie rosła – konieczna była moja interwencja. Przy nie pracującej pompie przejście w stan awarii byłoby łatwiejsze, a użytkowanie kotła bardziej niebepieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animuss ciekawe rozwiązanie

tylko z mojej obserwacji było lepiej jak te PW było by zamykane trochę w innym czasie niż PG (trochę później)

ponieważ akurat przy węglu jeszcze gdy PG jest zamykana to nad zasypem jest jeszcze odpowiednia temp.

aby gazy się dopaliły a jak zamknie się jednocześnie PW to niestety pójdą w komin a przy wietrznej pogodzie

to kociołek sobie "kichnie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że u kolegi również kopci ale tlenkiem węgla, którego nie widać ale to również kasa ulatująca w kosmos.

 

zgadza się

ale jak ktoś ma tylko w kominie parę i CO2 paląc w GS to chętnie zainteresuję się tym kotłem

 

same CO2 to zupełne spalanie

natomiast jak piszesz o czerwonym ogniu to oprócz CO także masz C2

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animuss ciekawe rozwiązanie

tylko z mojej obserwacji było lepiej jak te PW było by zamykane trochę w innym czasie niż PG (trochę później)

ponieważ akurat przy węglu jeszcze gdy PG jest zamykana to nad zasypem jest jeszcze odpowiednia temp.

aby gazy się dopaliły a jak zamknie się jednocześnie PW to niestety pójdą w komin a przy wietrznej pogodzie

to kociołek sobie "kichnie"

 

Tu akurat jak zamyka EMC klapkę PG otwiera klapkę PW i na odwrót jak otworzy klapkę PG to zamyka klapkę PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, OPCO_grzesiek

 

Mniej więcej tak mam zrobione, sterowanie w Tobie potrzebnych szczegółach można realizować , ale niestety są spore koszty, pisałem o swoim rozwiązaniu (zdjęcia również) kilka razy, więc nie będę powtarzał, wszystko działa, już od 2 lat, tylko te koszty (sterownik PLC, itd.), ale jazda dla hobbysty amatora, jeszcze jak ma zacięcie teoretyka od procesów spalania może być przednie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...