Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Ale od początku. we wrześniu 2012 zakupiłem nowy piec GALMET GT-KWR 17 ze sterownikiem i dmuchawą.

 

Dane wejściowe :

powierzchnia mieszkania - 80m2

ściany nieocieplone - kamienica

ekperyment na zasypie 20kg - węgiel kamienny

 

doceniam twoją robotę

ale 17KW na 80m2:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam czopuch z blachy 5mm i z każdej strony czopucha mam pirometrem 75stC

natomiast sonda w czopuchu pokazuje na cyfrowym termometrze 149stC

oczywiście po pewnym czasie jak rozgrzał sie czopuch gdy juz po dłuższym czasie na

pirometrze nie chciało wzrastać pomimo że na czopuchu utrzymywała się w/w temperatura

wskazana przez sondę.

 

[ATTACH=CONFIG]158528[/ATTACH]

 

Czyli nie jest tak źle zresztą tak myślałem bo średnica jest duża .Pomiar po zewnętrznej ale po dłuższym czasie X 2 czyli jak mam około 50*C to musiało by być 100 *C w strudze .

 

@ZUG a kiedy go czyściłeś;)? Zawsze coś osiada na ściankach i robi izolację. Dlatego mierzenie temperatury poprzez termometry przylgowe i pirometry jest prawdę powiedziawszy nic nie dające. Tylko sonda albo termometr do pomiaru spalin znajdujący się w strumieniu spalin daje wymierny pomiar.

Nie dorobiłem się jeszcze termometru obawiałem się za niskiej temperatury spalin ale nie jest źle .

Witam

EFEKT: stałopalność 24 godziny

Przy ustawieniu :

temp kotła : 55 stopni

moc przedmuchu : 30%

odstęp przedmuchu : 6 min

czas przedmuchu : 25 sek

ilość węgla przy jednym zasypie : 30 kg

temp z ostatnich dni -5 do + 5

temp w domu ok 23 stopnie

Przy 90 m2 na dobę 30 kg węgla temp -5 do + 5 ?

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego typu pieca był też do wybory 11 KW ( róznica w cenie ok 200 zl )

natomiast bałem się że nie uciągnie nieocieplonych ścian ( wszystkie ściany zewnętrzne )

 

no i tj pisałem nei miałem zielonego pojecia jaki piec kupic .....

 

przy czym wyszło mi ot raczej na dobre bo 17 KW ma wyższą komorę spalania co jest atutem przy górniakach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego typu pieca był też do wybory 11 KW ( róznica w cenie ok 200 zl )

natomiast bałem się że nie uciągnie nieocieplonych ścian ( wszystkie ściany zewnętrzne )

 

no i tj pisałem nei miałem zielonego pojecia jaki piec kupic .....

 

przy czym wyszło mi ot raczej na dobre bo 17 KW ma wyższą komorę spalania co jest atutem przy górniakach .

 

takimi atutami się nie kieruj bo nie oto w tym wszystkim chodzi.

11kw to już dużo lepiej ale i tak za duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie jest tak źle zresztą tak myślałem bo średnica jest duża .Pomiar po zewnętrznej ale po dłuższym czasie X 2 czyli jak mam około 50*C to musiało by być 100 *C w strudze .

 

 

Nie dorobiłem się jeszcze termometru obawiałem się za niskiej temperatury spalin ale nie jest źle .

 

animuss

parę piwek mniej i jest :;)

http://allegro.pl/termometr-panelowy-tablicowy-50c-do-300c-i2888112187.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takimi atutami się nie kieruj bo nie oto w tym wszystkim chodzi.

11kw to już dużo lepiej ale i tak za duży.

 

spoko , tutaj kwestia wyboru pieca jest raczej drugorzędna :)

w moim pierwszym poście raczej chciałem zachęcić do eksperymentowania, analizowania wyników i rozsądnego dobierania optymalnych parametrów . ( no i teoczywiście egoistycznie chciałem się pochwalić 24ma godz stalopalności :)

 

Wszystkie porady LR pozwoliły mi zrozumiec proces spalania, natomiast odpowiednia analiza eksperymentu

pozwoliła dobrać optymalne parametry na moim przeszacowanym piecu ( którego oczywiście bym nie kupił gdybym miał pół roku temu obecną wiedzę)

 

i tyle :) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepo

zakupił byś ten 11kw i zdemontował dmuchawe jak jacet100 prawi

i zapewniam cię że tak komora załadunkowa starczyła tobie na 48h palenia.

 

nie musisz się tłumaczyć bo po to jest ten wątek założony aby pisać

o poradach,problemach,wynikach itd i itp...

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepo, przecież jeden z podstawowych warunków ekonomicznego spalania które podaje Last Rico to zdemontowanie dmuchawy! Troszkę wsteczne i pod prąd Twoje porady ;)

 

Spokojnie , taki też mam plan aby w przyszłym sezonie pozbyć się dmuchawy i przejść na miarkownik

+ żaślepić opłonkę w tylnej części komory

 

No i wtedy może po eksperymencie uda się osiągnąć jeszcze lepszy wynik ..... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTPM,

przeczytałem wszystkie Twoje posty o bojach z kotłem Zielke.

...

Wracając jeszcze do Twoich przeróbek: czy próbowałeś może modyfikacji proponowanej przez użytkownika Jarecki79 dla Zielke KWZ 22 kW?

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=4487548&viewfull=1#post4487548

 

Dziękuję za zainteresowanie się moim problemem i podanie tak dokładnych informacji na temat rozwiązań.

Wracając do Twoich słów, to tak bywa z tym pomorzem i Stężycą. Mam kuzynkę, która jest z tej miejscowości i na pewnej imprezie

rodzinnej (nie z resztą pierwszej) zostałem obśmiany, gdy zapytałem o poradę palenia w takim piecu, gdyż jak sam się przyznaję,

jestem w tym nowy.

 

Jak zwykle śmiech i te same stwierdzenia.

"Rozpal, dosyp małą łopatkę węgla i gdy się rozpali, zasyp do drzwiczek i zamknij". Tutaj na pomorzu wielu tak robi, są zadowoleni.

Szkoda tylko, że dopiero po 30 minutach dyskusji, gdy kończą już obśmiewanie mnie padają słowa "no ojciec zimą jak jest zimniej chodzi o 4ej rano dorzucać" ... wtedy u mnie pojawia się delikatny uśmieszek na twarzy.

 

Gdy poprosiłem kuzyna o poradę u producentów kotła, usłyszałem poradę po kilku dniach.

"Chyba masz za mały kocioł". Jasne. Do 120m domu ocieplonego potrzebny jest kocioł 22KW albo więcej.

Zgoda - jeśli to piec owej firmy ze sprawnością maksymalną 40%? Wtedy potrzebuję 22KW albo i więcej ?

 

Co do rozwiązania kolegi Jarecki79, to póki co testuję nieinwazyjne rozwiązania, bo to nie mój kocioł.

Żeby zainstalować miarkownik musiałbym wyciąć w drzwiczkach popielnikowych otwór i wspawać klapkę do miarkownika.

Do tego nie wiem, gdzie go umieścić, gdyż jest chyba tylko 1 otwór z tyłu pieca, w którym obecnie mam zawór bezpieczeństwa.

Niby są 2 zawory. Nie zdejmowałem izolacji jeszcze, ale właściciel jest pewien, że jest tylko jeden. Jest to więc kolejny problem.

 

Mam co prawda z właścicielem umowę,

że jak będę chciał nowy kocioł, to kupuję i rozlicza mi w czynszu, ale kurcze ja jakiś uparty jestem i tak nie naciągam od razu ludzi, toteż zdecydowałem się

jeszcze powalczyć ten sezon do końca.

 

Zdecydowałem się na przeróbkę na dolniaka, gdyż górniak jakoś nie wychodził. Szybko zajmował się wsad mimo uzczelniania przeze mnie

drzwiczek sznurem szklanym.

Kombinuję z różnymi konstrukcjami palnika szamotowego. Póki co mam połowiczny rezultat.

Kieruję się w stronę rozwiązania kolegi jacbelfer.

 

Jeszcze raz przeczytam też rozwiązania ted79 i muflonek102 z postów, które byłeś uprzejmy podlinkować.

 

Pozdrawiam gratuluję trafnego "niewyboru tego kotła" :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takimi atutami się nie kieruj bo nie oto w tym wszystkim chodzi.

11kw to już dużo lepiej ale i tak za duży.

 

ZUG z pełnym szacunkiem odnośnie wiedzy każdego z nas :)i abstrahując od porad odnośnie :

- czystego spalania;

- rodzaju pieca etc

 

post dotyczący eksperymentu ma na celu zwrócić uwagę forumowiczów na to , że warto jest "bawić się " ustawieniami pieca i w sposób "naukowy" wyciągać z tego wnioski......

 

zakładam że :) mój piec to FIAT Ducato którego wykorzystuje na dojazdy do pracy ....

a twój piec to TICO które wykorzystujesz do transportu gruzu ......

 

każdy wie z własnego doświadczenia co jest lepsze i do czego , ale już nie każdy będzie mógł naukowo dowieść, przy jakich parametrach Twoje TICO , czy moje Ducato będzie palić najmniej.....

 

dlatego nawet do najgorzej dobranego pieca można ustalić optymalne spalanie ,

a tym bardziej cieszyłby taki eksperyment gdyby miało się "dobry piec"

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie , taki też mam plan aby w przyszłym sezonie pozbyć się dmuchawy i przejść na miarkownik

+ żaślepić opłonkę w tylnej części komory

 

No i wtedy może po eksperymencie uda się osiągnąć jeszcze lepszy wynik ..... :)

 

Po co ci te przedmuchy na węglu jak paliłem ustawiałem to 5 sek na 15 minut co do dmuchawy to na minimum ile się da i jeszcze żaluzja !!!!!!!!!

Ten niczego sobie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ci te przedmuchy na węglu jak paliłem ustawiałem to 5 sek na 15 minut co do dmuchawy to na minimum ile się da i jeszcze żaluzja !!!!!!!!!

 

Ten niczego sobie .

 

co do przedmuchów to u mnie sterownik działa w taki sposób , że gdy temp wyjdzie powyżej 5 stopni od temp zadanej to wtedy zaczynają się przedmuchy i :

1) dla przedmuchu ustalam wartość 30% gdyż im mniej dmuchawa podaje powietrza - tym lepiej

2) przerwa jak najwyższa - 6minut dobrałem gdyż przy takim odstępie piec pali najdłużej , utrzymuje temp ok 7 stopni wyższą od zadanej i nie wraca do trybu pracy ( czyli ciągłej pracy dmuchawy )

3. 25 sekund ( tu akurat dużo ) natomiast jest to dobry czas aby dmuchawa uzyskała właściwe obroty i miała wystarczającą moc aby odchylić klapkę...

przy 5 sekundach i 30 % piec by nawet nei odczuł że dmuchawa się włączyłą.

 

ps. wszystkie te ustawienia zawsze dobierane będą indywidualnie, w zależności od warunków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

http://allegro.pl/termometr-panelowy-tablicowy-50c-do-300c-i2888112187.html[/quote

Do monitorowania temperatury spalin konieczny będzie termometr o zakresie pomiarowym do 500st.C Ja zamontowałem taki: http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/termometr-bimetaliczny-rt80-do-pomiaru-temperatury-spalin-300-mm.html

 

zakres temp. to rzecz indywidualna ponieważ ja taki nie potrzebuje zakupiłem takowy i drugi sezon jest ok.

max temp. jaką miałem w czopuchu to 250stC abym miał więcej musiałbym w wymienniku rozpalić i chciałem elektroniczny.

ale zgadza się im większy zakres tym bezpieczniej dla termometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przed wycięciem otworu pod KPW, i mam z tym problem gdyż praktycznie przez całą szerokość drzwiczek jest wypukłe logo producenta a drzwiczki dodatkowo są "chropowate", doradźcie proszę czym to wyszlifować aby była równa i szczelna powierzchnia pod klapkę KPW.

 

Drugie pytanie to w której części drzwiczek wyciąć otwór (planuję 4x2,7mm), na środku, na górze czy raczej w dolnej części?

Kocioł Per-eko KSW top plus 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przed wycięciem otworu pod KPW, i mam z tym problem gdyż praktycznie przez całą szerokość drzwiczek jest wypukłe logo producenta a drzwiczki dodatkowo są "chropowate", doradźcie proszę czym to wyszlifować aby była równa i szczelna powierzchnia pod klapkę KPW.

 

Drugie pytanie to w której części drzwiczek wyciąć otwór (planuję 4x2,7mm), na środku, na górze czy raczej w dolnej części?

Kocioł Per-eko KSW top plus 20.

 

Niczego nie szlifuj!

Też chciałem szlifować, ale na szczęście mnie powstrzymano. Niepotrzebna robota.

 

Opis do rysunku.

 

Na drzwiczkach (zielony) odrysować profil lub rurę. Wyciąć otwór przez drzwiczki.

Żółtą część kierownicy wspawać w drzwiczki.

Drugą część kierownicy (niebieski) przykręcić od wewnętrznej strony drzwiczek. Miedzy drzwiczki a niebieską część kierownicy można dać sznur szklany.

Ja akurat tymczasowo przyłapałem spawami i tak zostało. :)

 

Jakby ktoś nie łapał, to będąc w domu, zrobię kilka fotek.

a1.JPG

Edytowane przez g_stanislaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...