Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

cysiokysio

Z informacji na stronie boleckiego wynika, że obsługuje regulacje fazową a o grupowej nie ma wzmianki. Sterowanie grupowe dmuchawy poznasz po tym, że na minimalnych obrotach dmuchawa będzie "tykać", a żarówka podłączona zamiast dmuchawy powinna "błyskać" a nie świecić z obniżoną mocą (dla testów podłączamy żarówkę o jak najmniejszej mocy).

 

jak dobrze zrozumiałem to w MCI może być ciężki temat ponieważ to miało by wyglądać jak "podrzucanie" klapki ,natomiast w dmuchawie to takie cykliczne dmuchnięcia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie dmuchaw.

 

Miałem w podpisie ANKIETĘ w której pytałem, jak ludzie z tego wątku palą.

Palą od góry oczywiście.

 

Ankieta anonimowa- kilkanaście procent paliło od góry z dmuchawą.

 

Pytanie brzmiało:

"Palę SKUTECZNIE od góry:" .

 

 

Skoro tak odpowiedzieli to pewnie nie kłamali, ale o KPW nie dopytałem.

DS

Pisałem to wczoraj, ale jakoś post wyparował...

 

Wydaje się ważne, aby w dolnym paleniu, po zmieszaniu gazów z PW musiała się ta mieszanka przecisnąć przez przewężenie.

Piszę, bo musiałem wyjąć cegiełkę przyklejoną za pionowym wymiennikiem. Zaczęło trochę dymić.

 

Jaka to cegiełka- wyjaśnia rysunek w moim podpisie.

Wczoraj w nocy cegiełka doklejona i na tym samym opale w dokładnie tych samych warunkach- nie ma tego dymienia.

Edytowane przez jacbelfer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy, wracając do mojego tematu sprzed kilku postów odnośnie "górniaka" Terminex BKW G a mianowicie chciałem podpytać czy w tym kociołku drzewem można tak samo spróbować palić od góry jak węglem ?? I czy w momencie kiedy nie mam możliwości zrobić KPW w drzwiczkach zasypowych paląc węglem od góry, nie będzie "kichało" z pieca ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

 

Czy ciężki temat to nie wiem, bo nie ma dokładnych danych na stronie MCI. Dmuchawa sterowana grupowo wcale nie ma jakichś "cyklicznych dmuchnięć" ze względu na jej bezwładność, nie zatrzyma się od razu po zaniku napięcia. U mnie na najniższej nastawie (20%) słychać cykliczne "tykanie" w momencie impulsu prądu. Napięcie na dmuchawę (u mnie) jest podawane przez ok 20ms(pełne napięcie) i jest to wartość stała podczas pracy, zmienia się jedynie czas martwy. Przy starcie dmuchawy czas martwy wynosi ok 750ms i w miarę ze zmniejszaniem tego czasu dmuchawa nabiera prędkości. Przy sterowaniu fazowym ucinana jest każda sinusoida zatem zmienia się napięcie skuteczne na dmuchawie.Na stronie MCI nie było wzmianki o sterowaniu grupowym, więc może to interpretować jako cykliczne włączanie na "maxa" i wyłączanie, ale najlepiej niech cysiokysio napisze jaką odpowiedz uzyskał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

pale 3 sezon w kotle Ogniwo s6wc 20kW. Przez dwa lata palilem drewnem wlasciwie nie wygaszajac ognia poprzez dokladanie "co jakis czas". Tego roku mam dostep do groszku weglowego po atrakcyjnej cenie i po przeczytaniu prawie calego watku zakupilem go. Lecz niestety mam problem.

1. laduje do pelna 25kg groszku.

2. zapalam od gory (klapka miarkownika otwarta, WP uchylone)

3. po 30 min przymykam dol prawie calkowicie i wtorne reguluje by osiagnac niebieski plomien. w tym czasie na kote 60-65 stopni caly czas

4. kociol pali sie niebieskim plomieniem przez 6 godz, potem przechodzi w zar.

5. kociol zostawia sporo popiolu i po 8-10h jest juz wystudzony

(sporo tzn. wiecej niz z drewna ale to pewnie normalne...)

Bardzo prosze o pomoc jak przedluzyc proces spalania. Dodam ze mam wstawiona blache kierujaca PW na wegiel. Z komina wlasciwie po 1-1,5h nie wydobywa sie juz dym tylko para.

Edytowane przez s1avek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Możesz napisać co ogrzewasz tym kotłem. Też mam ten sam typ i moc, ale mnie nie udaje się takiego25 kg zasypu wypalić w sposób kontrolowany, uznałem, iż to sprawa nieszczelnego kotła, przy tej ilości węgla zapewne mój kocioł by się zagotował. Zatem, już jest u Ciebie nieźle. Moim zdaniem zbyt szybko zmierzasz do osiągnięcia zadanej temperatury, ja uzyskuję podobne wartości temperatur jak i każdą inną nastawę dopiero w okolicach 2 godzin. Ilość popiołu to sprawa węgla, jak paliłem węglem z ZG Piekary to mi brakło pojemników na popiół. Mnie zasyp 9kg wypala się ok. 6 godzin.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura jest tak szybko osiągana, ponieważ jak temp w domu spada załącza sie kociol gazowy. Dom to ok 200m+50piwnic, i ocieplony nieuzytkowy strych wiec go nie licze. w tym momencie ogrzewane jest 120m mieszkalnych. Caly dom z zewn nieocieplony + nowe okna + styro w piwnicy i na strychu.

Niestety nie mam miarkownika ciagu, tylko reczenie reguluję nastawy klapki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to się zagalopowałeś. Masz piec górnego spalania a nie dolnego spalania. Przeczytaj pierwszą stronę tego wątku a dowiesz się jak należy palić w twoim kociołku póżniej poczytaj o KPW i wentylatorze a problemy ze smołą znikną. Przestaniesz truć siebie i sąsiadów a i grosza przyoszczędzisz.

Edytowane przez cysiokysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aminos

Kocioł pewnie za wielki na twoją chałupę ile masz m2 na te 20KW....

 

 

kocioł posiadam taki jak na zdjęciu powyżej

ma 2 m

nie mam termometru na powrocie

lecz to żaden problem zainstaluję,

tylko co tu teraz zrobić

żeby było ok

wcześniej był piec 2,5 metra też z dmuchawą i było o niebo lepiej tylko był bardzo stary i pordzewiały to go wymieniłem .

 

Najważniejsze przy kondensacji jest paliwo i jego wilgotność , drewno ma w sobie więcej wody więc paląc nim będzie większa kondensacja ,więc zdradź czym palisz ,używając węgla a drewna tylko do rozpaplania zmniejszysz kondensację i zwiększ temperaturę na kotle do 70 *C

 

Powinno się zakazać produkcji kotłów zasypowych wyposażonych w wymuszony nadmuch , czyli dmuchawę .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

trafiłem tutaj pod koniec listopada, ale postanowiłem napisać po przeczytaniu ostatniej strony. Moje kłopoty zaczęły się po zamontowaniu nowego kotła

zakupionego w markecie OBI, WILK 19 producent Stalmir Pleszew. Nie miałem do tej pory doświadczenia z tego typu kotłami, paliłem w zwykłym wiekowym kociołku żeliwnym, z którego musiałem się pozbyć z powodu zwiększenia powierzchni mieszkalnej. Pierwszy błąd jaki prawdopodobnie zrobiłem to za duża moc 19 kw według producenta 120- 170 m2 u mnie 140 , ocieplony budynek. Zacząłem szukać ratunku na forach z powodu strasznego smołowania, aż trafiłem tutaj .Nie pomyślałem, że można palić węglem rozpalając od góry i dzięki Last Rico nie mam już tak dużo smoły chociaż problemu nie pozbyłem się. Jedyne co przerobiłem to wymurowałem tylną ścianę szamotem i palę nadal z dmuchawą ( dolne drzwiczki zespolone). Prośba do Was o poradę co mogę jeszcze zmienić, żeby usprawnić kocioł nie wyrzucając dmuchawy przynajmniej tej zimy (moc ograniczona na ile pozwolił sterownik). Logiczne jest tłumaczenie, że nie można montować KPW przy paleniu z dmuchawą i nie mam takiego zamiaru, ale dlaczego producent zamontował z rozetki PW w drzwiczkach zasypowych z której korzystam. Spalam ok. 25 kg węgla lub ekogroszku przez 12h ,temperatura zadana 48, a to chyba kiepski wynik, smoli nadal chociaż dużo mniej niż przy paleniu tradycyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

 

Na stronie MCI nie było wzmianki o sterowaniu grupowym, więc może to interpretować jako cykliczne włączanie na "maxa" i wyłączanie, ale najlepiej niech cysiokysio napisze jaką odpowiedz uzyskał.

mimo iż moje sterowanie test żarówki przeszło pozytywnie. Bolecki po obejrzeniu zdjęć wnętrza mojego ecoMax 250W stwierdził że z tym sterownikiem nie będzie działać. Jeszcze duma nad jakąś przeróbką ale w originale to huśtać nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

 

Last Rico czy mógłbyś uzupełnić rysunek rozkładu temp. w wymienniku poziomym na stronie 400 post 7999.

 

A tak przy okazji to wymyśliłeś już jak poprawić ten rozkład temp, jeśli tak, to kiedy podzielisz się pomysłem z nami :)

Edytowane przez Szponi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Tego roku mam dostep do groszku weglowego po atrakcyjnej cenie i po przeczytaniu prawie calego watku zakupilem go. Lecz niestety mam problem...

.... kociol zostawia sporo popiolu i po 8-10h jest juz wystudzony

 

Groszek po atrakcyjnej cenie zostawiający dużo popiołu, to może być niskokaloryczny węgiel np. z Janiny lub Sobieskiego, lub jakiś rosyjski w granicach 23-24 Mj/kg, więc wynik i tak nie jest zły. Masz atrakcyjną cenę, a co za tym idzie mniej atrakcyjny czas spalania.

 

Bardzo prosze o pomoc jak przedluzyc proces spalania

Dokupić do tego co masz jakiś polski groszek typu 32.1 lub 33 i mieszać.

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taki problem

moja instalacja w miarę pracuję na grawitacji jedynie najdalej oddalony kaloryfer jest jedynie ciepły ale tylko na samej górze jak załączę pompke na 1bieg chodzi bardzo dobrze instalacja i wszystkie kaloryfery ciepłe ale bywa czasami że nie bo jest jak na grawitacji po mimo że pompka jest na 1biegu ,zauważyłem to jak np. programator pokojowy załączy pompke ale ona nie uruchamia mi instalacji i muszę podejść i przełączyć na jakiś czas 3bieg i w tedy zaczyna ruszać a później wracam na 1bieg i jest ok.

 

ale nie zawsze tak tylko czasami.

ale w ku...ia mnie bo to miesza w procesie spalania bo jak na długo taki stan zostanie to tam gdzie jest ten ostatni kaloryfer wychładza mi pomieszczenie a jak ruszy to kocioł musi nadrabiać.

 

przecież powinno pracować płynnie jak programator pokojowy załączy pompke to instalacja rusza i tak w kółko.

 

co może być przycyną?

pada pompka ,zapowietrza mi się instalacja ....????

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Kolegom za zrozumienie i wsparcie. Widzę że mamy

wspólny cel. Bezpieczeństwo nasze i domowników - ponad wszystko.

Niezwykle mnie to cieszy, bo to dojrzałe i odpowiedzialne myślenie.:)

-----------------------------

 

Slogany niczym z pochodu pierwszomajowego z czasów towarzysza Gierka: :lol:

 

„Bardzo dziękuję Towarzyszom za zrozumienie i wsparcie. Widzę że mamy

wspólny cel. Bezpieczeństwo nasze i sojuszników - ponad wszystko.

Niezwykle mnie to cieszy, bo to dojrzałe i odpowiedzialne myślenie.:)

 

 

Zero treści za to bardzo dużo propagandy.

I niestety ale trzeba stwierdzić że twoja propaganda uprawiana przez pięć lat odniosła skutek.

Ludzie nie traktują cię już jako eksperta tylko jako swego rodzaju guru.

Last Rico tak twierdzi więc tak jest i nie ma żadnej dyskusji.

Wytworzyłeś w ludziach fałszywe poczucie bezpieczeństwa które może doprowadzić do tragedii.

Jak zapewne wiesz (ale pewnie mało o tym mówisz) każde urządzenie spalinowe może produkować

tlenek węgla czyli czad którego to niewielkie stężenie w powietrzu jest śmiertelne.

Więc zamiast wypisywać slogany takie jak powyżej racz może wspomnieć czasem o realnych

zagrożeniach jakie niesie ze sobą wykonywanie otworów w drzwiczkach zasypowych i to

niezależnie od tego czy piec ma nadmuch czy też go nie ma.

A tu lektura do poduszki: Czad - cichy zabójca

 

 

 

 

 

 

Kolego Robit

Mam dla ciebie dwie wiadomości. Jedną złą, a drugą... też złą.

Najpierw łatwo udowodnię że nie masz racji posądzając mnie brak wiedzy

na tematy dot. sposobów sterowania dmuchawami. Jednocześnie - pokażę

że jesteś małym kłamczuszkiem. Obie te rzeczy wynikną z podanych linek...

Gdybyś wszystko czytał, (jak stwierdziłeś!) to musiałbyś trafić na ten tekst.

Piszę tam o sterowaniu fazowym silników asynchronicznych

i że ja jednak wolę inne rozwiązanie jako bardziej profesjonalne (falowniki)

- czyli regulacja obrotów silnika asynchron. przez przemianę częstotliwości,

a to jest kolego strona nr... 3. (słownie - strona trzecia) tego wątku, proszę:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-węgla-kamiennego&p=2772956&viewfull=1#post2772956

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-węgla-kamiennego&p=2776362&viewfull=1#post2776362

 

 

Poruszyłem temat sterownika nie po to żeby wdawać się w dyskusję na temat takich czy innych

rozwiązań tylko dlatego żeby pokazać jaki z ciebie 'ekspert z lat 80-tych'.

Wiadomo – wzmacniacze operacyjne czy komparatory w sterownikach to właśnie te klimaty.

Falownik to raczej rozwiązanie teoretyczne a nie praktyczne no bo chyba

nikt nie zastosuje falownika za kilkaset złotych do sterowania

80 watowego wentylatorka za 100 złotych.

 

Podobnie kolego, nie jest prawdą że PWM może sterować jedynie silnikami

prądu stałego. Musisz zobaczyć jakiś blokowy schemat mikrokontrolera,

a przekonasz się - że zawierają one PWM-y, niektóre z nich mają nawet

po kilka, kilkanaście kanałów PWM. Zobacz, jak popularny "picuś" steruje

silnikiem AC (prądu zmiennego!!) przez PWM właśnie. Niemożliwe???

 

 

No i znów minąłeś się z prawdą.

Przecież przy filmiku który podlinkowałeś masz w tytule podane:

„ PIC16F877A + PWM + MOC3010+ TRIACBTA12 + Motor AC „

Czyli jest to właśnie sterowanie fazowe lub grupowe.

PWM służy tu tylko do odmierzania czasu a elementem wykonawczym

jest triak (TRIACBTA12) sterowany przez optotriak (MOC3010).

W przypadku sterownika PWM elementem wykonawczym jest tranzystor sterowany bezpośrednio z wyjścia PWM.

 

 

Na koniec coś o patencie z 1995 roku który byłeś uprzejmy wkleić.

Oznajmiam że klapa PW (nie kierownica czyli KPW), tylko ruchoma kapa

wykonywana jest w kotłach Dozamet od co najmniej 1975 roku, oraz że ja

NIGDY i NIGDZIE nie podawałem sie za patentodawcę "spalania od góry".

Wątek ma cel wył. edukacyjny. Stanowczo twierdzę, że nie uda się spalać

naprawdę ekonomicznie - jedynie podpalając węgiel od góry. To za mało.

Na to musi złożyć się wiele elementów, ocieplony komin, suchy opał, KPW,

uszczelniony kocioł, blokada rusztu pion. RCK, oraz wiedza o spalaniu.

Ta ostatnia jest KONIECZNA, a tutaj zupełnie darmowa, tak więc zakończ

już wiązać KPW - z dmuchawą a wszystkim to wyjdzie na dobre.

 

 

Akurat pisząc słowa:

 

„Powinieneś przyjąć wreszcie do wiadomości że sposób

palenia jaki proponujesz wywodzi się z Pleszewskich

kotłów miałowych z nadmuchem.”

 

Chodziło mi o to że sposób palenia jaki propagujesz nie nadaje się do pieców bez nadmuchu.

W piecach bez nadmuchu powinno się zapalać od dołu żeby duża ilość spalin szybko wytworzyła

dobry ciąg kominowy. Takie zapalanie opału od góry bez możliwości wymuszenia ciągu to proszenie się o kłopoty.

Edytowane przez robit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

trafiłem tutaj pod koniec listopada, ale postanowiłem napisać po przeczytaniu ostatniej strony. Moje kłopoty zaczęły się po zamontowaniu nowego kotła

zakupionego w markecie OBI, WILK 19 producent Stalmir Pleszew. Nie miałem do tej pory doświadczenia z tego typu kotłami, paliłem w zwykłym wiekowym kociołku żeliwnym, z którego musiałem się pozbyć z powodu zwiększenia powierzchni mieszkalnej. Pierwszy błąd jaki prawdopodobnie zrobiłem to za duża moc 19 kw według producenta 120- 170 m2 u mnie 140 , ocieplony budynek. Zacząłem szukać ratunku na forach z powodu strasznego smołowania, aż trafiłem tutaj .Nie pomyślałem, że można palić węglem rozpalając od góry i dzięki Last Rico nie mam już tak dużo smoły chociaż problemu nie pozbyłem się. Jedyne co przerobiłem to wymurowałem tylną ścianę szamotem i palę nadal z dmuchawą ( dolne drzwiczki zespolone). Prośba do Was o poradę co mogę jeszcze zmienić, żeby usprawnić kocioł nie wyrzucając dmuchawy przynajmniej tej zimy (moc ograniczona na ile pozwolił sterownik). Logiczne jest tłumaczenie, że nie można montować KPW przy paleniu z dmuchawą i nie mam takiego zamiaru, ale dlaczego producent zamontował z rozetki PW w drzwiczkach zasypowych z której korzystam. Spalam ok. 25 kg węgla lub ekogroszku przez 12h ,temperatura zadana 48, a to chyba kiepski wynik, smoli nadal chociaż dużo mniej niż przy paleniu tradycyjnym.

 

 

Ekogroszkiem to się pali w piecach z podajnikiem ślimakowym a węglem w kaflowych.

Nie wiem dlaczego ludzie lubią wszystko sobie komplikować.

Masz zasypowy piec miałowy to pal w nim miałem.

Miał nie dość że tańszy od węgla to jeszcze w tego typu piecu spalisz go sporo mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...