Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Koledzy czym ocieplić kawałek rury ponad kominem? niestety musiałem dołożyć taki półmetrowy odcinek bo straszne mam wiatry w okolicy i ciąg w kominie się tracił. Teraz po przedłużeniu ciąg jest dobry ale nie wiem czy nie szkodzi kominowi taka nieocieplona rura na końcu. Dodam że komin jest ceramiczny i ocieplony wełną na całej długości.

 

Nie lepiej zamontować coś takiego:http://askot.krakow.pl/pl/p/DYFUZOR-KOMINOWY-CERAMICZNY-PKU-15-BOLESLAWIEC-O-PRZEKROJU-OKRAGLYM-FI150/339. To nie jest reklama sklepu, nie potrafię inaczej wkleić.

Jeśli nie dyfuzor, to tak jak proponował kolega druga rura na zewnątrz z wełną mineralną. od góry okuć blachą.U siebie będę coś takiego zakładał od góry założę osłonę przeciwdeszczową.

W sprzedaży są końcówki ocieplone (szczelne) zwane" noskiem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mechaniczny firmy ESBE. PG szczelne.

 

A zamyka calkowicie po osiągnięciu temp zadanej czy delikatnie jest uchylony?

 

Mechaniczne maja jeszcze tę wadę, że są wolne w stosunku do elektronicznych. Mechaniczny wraz ze spadkiem temperatury delikatnie i powoli podnosi klapę. Jeżeli na gorze zasypu masz żar tylko na środku, to zanim rozpali całą powierzchnie na górze trochę czasu upłynie, w tym czasie dymek może iśc bokami i to jest strata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i lepiej zrobiłeś. Twój kocioł nie ma rusztu wodnego, jest solidniejszy i staranniej wykonany. Powietrze wtórne ogrzane w popielniku to też przewaga, tylko ten brak regulacji... Gdybyby się dało coś dorobić, by sterować jego ilością to pożytek byłby lepszy niż z zimnego powietrza z KPW. Niestety, nie jest to łatwe do zrobienia, a już absolutnie nie bez utraty gwarancji.

 

Co do wykonania masz rację: trudno jest mi się przyczepić, chyba nawet na grubości blach nie oszukiwali. W nowej wersji innego modelu pieca - Heiztechnik Q PLUS i HT PLUS jest rozwiązanie polegające na regulacji powietrza wtórnego u wejścia dyszy na dole, tyle że to kocioł miałowo-węglowy z dmuchawą i zarówno PG, jak i PW pobiera z popielnika. Zatrzymanie się dmuchawy odcina jedno i drugie.

 

http://www.heiztechnik.pl/images/stories/kotly/przek%20-%20ht%20plus.png

 

Podobno dysza w Heiztechnikach dużo lepiej sprawdza się przy dmuchawach niż naturalnym ciągu. W sumie można by wykombinować podgrzane powietrze wtórne z zewnątrz i bez sterowania klapką PG. Miałem kiedyś taki pomysł, że dysza połączona byłaby nie z popielnikiem na dole, skąd pobierane jest PG, tylko z profilem wystającym na zewnątrz kotła, na końcu którego byłaby regulacja. Powietrze zaciągane byłoby takim kanałem w dolnej części zewnętrznej kotła (taka klapka miarkownika, tylko z drugiej strony i niezależnie sterowana), następnie szłoby tą dyszą na górę, podgrzewając się i wychodząc nad zasyp. Do tego kierownica PW, może też deflektor szamotowy na końcu dyszy i byłoby ciekawe rozwiązanie. Niestety, bardzo trudne do wykonania, bo wiązałoby się z cięciem korpusu i płaszcza wodnego. Producent zezwoli w ramach gwarancji tylko na otwory w drzwiczkach zasypowych, ewentualnie KPW, ale dalej raczej nie pójdzie. W sumie i tak dobrze.

 

Zawirowywacz nie musi być czyściutki, aby tylko nalot nie był tak gruby, że zmniejszy prześwit. To ścianki wymiennika muszą być czyste, by odbierać ciepło.

 

Sprawdziłem. Taki zawirowywacz okrągły (w moim przypadku ok. 150 mm) można kupić jako wiertło do gruntu, świder gruntowy albo świder do lodu. Wszystko super, tylko cena odstrasza... :(

 

http://makita.hermesalfa.net/swider-ziemny-150mm-do-wiertnicy-makita-bba520/

 

http://eldoradosklep.pl/pl/p/MIKADO-Swider-150mm/1353

 

Najpierw chyba popracuję nad lepszym spalaniem w ramach tego, co jest, a potem następne kombinacje, o ile w ogóle okażą się potrzebne.

 

W moim poście jest błąd, napisałem "zadaniem deflektora" a myślałem o zawirowywaczu. Swój post poprawiłem, prośba byś poprzez edycję też to w swoim poście poprawił. Dzięki.

 

Nie ma sprawy. Poprawione. :)

Dzięki za porady. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw chyba popracuję nad lepszym spalaniem w ramach tego, co jest, a potem następne kombinacje, o ile w ogóle okażą się potrzebne.

Świdry gotowe za drogie ale można na próby z byle blachy coś skręcić. Koszt znikomy, można testy robić w trakcie palenia a efekty mogą być duże. Jest o co walczyć gdy się popatrzy na rysunek Last Rico:

Koledzy, wykonałem badanie rozkładu temperatury w poziomym wymienniku

ciepła kotła GS. Temperatura mierzona była miernikiem z termoparą

o zakresie do 650*C.

 

http://www.iv.pl/images/27747020602063019425.jpg

 

Zrobiłem to, bo pojawił się pewien pomysł dotyczący lepszego wykorzystania

ciepła. Chcę dodać że mierzona była wyłącznie temperatura spalin -

bez promieniowania. Pomysł jest "w fazie przemyśleń" ale wygląda dość obiecująco. :D

Last Rico, data powyższego posta to 22-02-2012. Niedługo rocznica więc z tej okazji liczę na prezentację gruntownych przemyśleń tego tematu. Wystarczy już chyba testowania naszej cierpliwości i budowania napięcia ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Last Rico, data powyższego posta to 22-02-2012. Niedługo rocznica więc z tej okazji liczę na prezentację gruntownych przemyśleń tego tematu. Wystarczy już chyba testowania naszej cierpliwości i budowania napięcia ;D

 

Miałem dłuższe wakacje ;)

Temat nie jest prosty bo wymagać będzie kilku maszyn i czasu na próby

ale przede wszystkim ustalenia końcowej koncepcji, której jeszcze brak.

Cosik tam już jednak jest, nadziei nie gaście. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy będą zamontowane odpowietrzniki automatyczne, w tym przypadku mogą wciągać powietrze do grzejnika i to niezależnie czy pompa na zasilaniu czy powrocie.

 

Wojtku. :)

Tak się dzieje jedynie przy źle policzonej instalacji - a konkretnie przy

zamontowanym mocno za dużym grzejniku który trzeba prawie zamknąć

- żeby dało się wytrzymać w pomieszczeniu, albo przy pompie o zbyt

dużej mocy dla danej instalacji. Instalator nie powinien dopuścić do takiej

sytuacji, a jeśli już dopuścił, to należy (w tym miejscu) zrezygnować

z odpowietrznika automatycznego na rzecz ręcznego albo wykonać

odpowietrzenie zbiorowe pionu, lub separacyjne.

 

Czym jest kryzowanie? Jest mechanicznym utrudnianiem przepływu,

zatem każdy regulator grzejnikowy - czy to ręczny czy termostat. działa

podobnie jak kryza, zmniejsza ilość przepływającego czynnika w czasie

i tym sposobem reguluje temperaturę grzejnika, tyle że kryza zgrubnie.

 

Zawory regulacyjne (z kryzowaniem fabrycznym) montuje się na wejściu

a nie na wyjściu grzejnika - bez względu na pompę na zasilaniu czy nie,

zawory powrotne nie powinny być używane do regulacji, tylko do odcięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do Sadpalu. Dziś go wsypałem do rozpalenia (węgla od góry), dawał niebieskie płomienie ale jak patrzyłem to przy rozpalaniu dalej wytwarzała się sadza i również osadzała się na wymiennikach. Zauważyłem też, że węgiel jakby słabiej/gorzej się palił i dawał mniejsze temperatury a spalał się w takim samym czasie ;/ Ściany pieca obeszły jakimś białym nalotem. Tak ma być czy coś źle może z mojej strony ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ale co zrobić żeby był?

 

Podawać mało PW, ustawić tak miarkownik, żeby przy temp. zadanej całkowicie odcinał PG, to musi być naprawdę szczelne. Na mechanicznych miarkownikach jest to trudne, bo strasznie wolno działają i do tego mają mały kąt uchylenia klapy przez co paliwo spala się z niedoborem tlenu (ściąga żar do dołu a nie pali intensywnie) i w momencie jak zabraknie żaru na górze, pojawia się dymek. Usiadź w wolnej chwili przy kotle z ulubionym napojem, odepnij miarkownik, a PG po rozpaleniu steruj ręcznie. Temp spadnie 2C w dół otwórz dość mocno PG (ale nie bez przesady 15-30mm - nie wiem jaką masz klapę oraz ciąg) i potrzymaj aż osiągnie zadaną. Zamknij klapę - nie za szybko, 5-10 sekund myślę, że wystarczy, jak spadnie znowu o 2C klapa w górę. Poobserwuj, zajrzyj do kotła przy zamknientym PG, a na pewno po tych próbach będziesz już wiedział co i jak dalej robić.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Szponi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do Sadpalu. Dziś go wsypałem do rozpalenia (węgla od góry), dawał niebieskie płomienie ale jak patrzyłem to przy rozpalaniu dalej wytwarzała się sadza i również osadzała się na wymiennikach. Zauważyłem też, że węgiel jakby słabiej/gorzej się palił i dawał mniejsze temperatury a spalał się w takim samym czasie ;/ Ściany pieca obeszły jakimś białym nalotem. Tak ma być czy coś źle może z mojej strony ?

 

Czytałeś instrukcję?

 

"SPOSÓB UŻYCIA

Do kominków i małych pieców C.O. wrzuca się całą saszetkę ( opakowanie papierowe) na żar, następnie sprawdza się po 30 - 40 minutach, w razie potrzeby wrzucamy drugą.

Wielkość opakowania zależy od wielkości kominka, pieca. Produkt jest pakowany w następujących wagach - 50 i 100 g . Orientacyjna dawka to saszetka 50 gramów na 4-6 kg żaru.

Dawkę i tak należy ustalić doświadczalnie, nie ma obawy przedawkowania, niedobór zaś będzie widoczny na ściankach kominka pieca."

 

Biały nalot jest oznaką tego, że działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem to najprościej jak umiem. :D

Kolego Robit, styczeń - co roku jest "martwym miesiącem" jeśli chodzi

o sprzedaż, zatem całkiem niepotrzebnie się napinasz, wyluzuj, to minie.

 

 

Widzę że kol. Last Rico zamiast rozwiązywać problemy woli pisać wiersze.

Zamiast czytać to co się do niego pisze i w jakikolwiek sposób się do tego ustosunkować

wypisuje jakieś dyrdymały zupełnie niezwiązane z tematem.

Powodzenia w dalszym mydleniu ludziom oczu kol. Last Rico.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...