Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja mam za 900 i tego żałuję. Spieka się dziadostwo i strasznie dymi.

 

typ33 i wysokie Ri

jedynie to mieszaj typ31 30/70 i będzie lepiej.

bardziej energetyczne w GS jest ciężko spalić ponieważ mają dużo tego co jest cenne a przy takim dużym załadunku i złym sterowanie a o szczelności kotła to przede wszystkim ciężka sprawa ,dlatego są takie rzeczy.

 

a sterowanie kotła GS jest wtedy właściwe kiedy kocioł jest b. szczelny jak tego nie będzie to żaden sterownik pid srid nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

załadunek 37kg

40min osiągnięta temp. zadana 52st

właśnie mija 6godz od rozpalenia i na ruszcie ciemno jak w du..ie

w domu 21,5stC na zew -5stC

temp. na czopuchu oscyluję między 110stC a 160stC w zalezności ile MCI uchyli klapkę.

halogenem strzeliłem w komin to widać jakieś strzępy (b. słabo widoczne) oddalone od komina (fakt trochę wieje)

 

po 8godz zasyp został odgazowany:)

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zarzuciłem koło 32 kg, ustawiłem 70 oC na kotle, zawór 4d daje na dom ok. 56 oC(na zewnątrz -15oC).

MCI przerzuciłem na większe kółko tak żeby była szybsza reakcja na przysypianie kotła i wygląda że dziś się uda i wszystko będzie oki ;)

1. Czy paliłeś w swoim kotle bez zaworu 4D?

2. Czy po zamontowaniu zaworu zwiększyła się długość palenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zarzuciłem koło 32 kg, ustawiłem 70 oC na kotle, zawór 4d daje na dom ok. 56 oC(na zewnątrz -15oC).

MCI przerzuciłem na większe kółko tak żeby była szybsza reakcja na przysypianie kotła i wygląda że dziś się uda i wszystko będzie oki ;)

 

jeśli masz sterownik spr11 możesz parametrami pid-a te reakcję zwiększyć.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie o co te kłótnie.;)@jacbelfer nie każdy kocioł nadaje się na przerobienie na DS jak to próbujesz namawiać. Nie każdy węgiel też do niego pasuje. W GS jednak spalisz gorsze gatunki węgla. Dlatego panowie patrzcie na budowę kotła i czym jego właściciel ma zamiar palić.;) Oczywiście że w GS nie jest tak prosto palić jak nie spełni się wszystkich warunków. Wbrew pozorom DS jest bardziej kapryśny niż GS. Zmień węgiel na gorszy jakościowo a zobaczysz.;) .

Dokładnie tak jest. W swoim SWK jestem w stanie spalać od góry praktycznie każdy, nawet bardzo gruby sort i gatunek węgla łącznie z mieszanką flot-węgiel. Uzyskiwana stałopalność od 12 do 16 godzin, więc nie jest żle. Jackbelfer - kocioł też rozpalam raz na dobę, bo po wygaśnięciu zasypu na rozgrzanym kotle i kominie palę jeszcze chwilę flotem od dołu, a w przyszłym sezonie mam zamiar zastąpić flot grubą płomienną kostką, paląc w ten sam sposób - rano od góry, wieczorem kostką od dołu.

Prawda jest taka, że gdybym umiał cofnąć czas o pół roku, to kupiłbym jakiegoś dobrego, przemyślanego dolniaka 18-20 kW, w komin włożył wkład, a za deputat wziął pieniądze i palił sobie bez wygaszania orzechem II z Wesołej, albo groszkiem I z Chwałowic lub Bobrka. Ale fakty są takie, że mam to co mam i znając żywotność prostych Zębców co najmniej najbliższe 10 lat będziemy nierozłączni ;).

W przyszłym sezonie przechodzę kompletnie na sam węgiel bez żadnego flotu i drewna i potrzebowałbym spróbować minimalnie zmniejszyć moc kotła. Czy ktoś robił to już w kotle SWK?

Pewnie moc spadłaby po wyjęciu żeliwnej zasuwy, ale wtedy wszystko waliłoby bezpośrednio w płomieniówki i komin.

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

 

Mam w poważaniu wszystkich lubiących kombinować. Skąd Ty takie wnioski wyciągasz ?....

 

czytam,czytam,czytam.....

 

a tak na marginesie ,piszesz ze przez 3godz dymiło to widzę że prawde piszesz i świadczyło by o tym że twój kocioł sprawiał ci tą metodą kłopoty.

złe odgazowanie zasypu (musi być odpowiednia dawka powietrza i temp. najwyraźniej za bardzo brałeś dosłownie jak tu jest napisane a ja nie wszystko bo widziałem ze mojemu kociołkowi to nie pasowało i uwazam że napowietrzanie nad zasypem musi być dość duże niemal na pograniczu wychładzania wymienników)

za szybko żar schodził do rusztu (bomba weglowodorów)

 

to musi działać na zasadzie synchronizacji i szczelności kotła aby tlen był

zawsze a to zawsze kiedy go trzeba w przeciwnym razie du..a zbita.

 

jak są mrozy pełen zasyp odgazowuję mi się 8godz

jak sa temp. plusowe dochodzi nawet 12godz i kiedyś pisalem że też nie mozna

z tym przesadzać ponieważ może dojść do "pirolizy" i raz tak miałem

 

 

ale na tym juz koniec ,powiedziałem co maiłem powiedzieć i wystarczy

bo w końcu LR nas przepędzi

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ZUG

czy dymienie może występować przez wyczystke chodzi o to że na górze kotła mam wyczystke i tam jest położona blacha na wymiennik ale ta blacha nie dolega idealnie?czy ma to jakiś wpływ na spalanie jak ma to dlaczego i jak to uszczelnic?

 

pewnie że tak ,bo o ile dobrze pamiętam tu ciebie ten wymiennik musi być szczelny bo będziesz grzał komin (mowa o wysokiej temp.) a nie rodzinę.

 

musisz coś dorobić aby ta szczelność była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz sterownik spr11 możesz parametrami pid-a te reakcję zwiększyć.;)

 

Miałem Proton pid to do niego podłączyłem i testuje, jest tu jakaś regulacja ale nie mam pojęcia jaki jest jej wpływ na pid.

A niestety kocioł przysnął znowu :/ koło 2 było juz 48 oC, patrzyłem koło 1 widać już było żar na ruszcie, myślałem że się udało a tu znowu klops ale nie wygasł to jakiś poprawa jest.

 

 

g_stanislaw od kiedy jest ten kocioł jest też 4d ale w starym paliłem bez zaworu ;)

Stałopalność też się nie zwiększyła, dla mnie 4d to komfort regulacji temperatury w domu(brak przegrzewania w okresach przejściowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie że tak ,bo o ile dobrze pamiętam tu ciebie ten wymiennik musi być szczelny bo będziesz grzał komin (mowa o wysokiej temp.) a nie rodzinę.

 

musisz coś dorobić aby ta szczelność była.

są to szczeliny milimetrowe ale są narazie wełnę wlozylem pod blachę. jak wcześniej otworzyłem wyczystke to zbieral się tam dym i mokra była cala teraz dymu nie ma jak otworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Proton pid to do niego podłączyłem i testuje, jest tu jakaś regulacja ale nie mam pojęcia jaki jest jej wpływ na pid.

A niestety kocioł przysnął znowu :/ koło 2 było juz 48 oC, patrzyłem koło 1 widać już było żar na ruszcie, myślałem że się udało a tu znowu klops ale nie wygasł to jakiś poprawa jest.

 

 

 

ostatnio miałem taki problem że do mojego domu napięcie jest nie stabilne fakt mam wszystko podłączone przez ORVALDI ale on stabilizuje napięcie

zasilania tylko jak działa na akumulatorze natomiast przy współpracy z elektrownią to satbilizacji nie ma.

jak napięcie będzie mniejsze to i MCI wychyli mniej klapkę niz przy większym napięciu np. 190v a 248v takie wahania mam

ale do czego zmierzam mianowicie przy współpracy spr11 i ppx robiło sie coś takiego że na spr11 dioda sygnalizująca pracę MCI i wychył na 100% MCI nie reagowało co doprowadzało do wygaszenia kotła co ja się na w krw....łem do póki tego nie "wylukałem"

i w związku z tym problem bolecki zaproponował aby dać osobne zasilanie na PPX i teraz jest dobrze to co spr11 zada MCI on to zawsze robi ale wahania napięcia zasilania mam dalej i w związku z tym zakupiłem stabilizator napięcia bo przecież nie może tak być że oprócz spr11 jeszcze na sterowność będzie miało wpływ napięcie zasilania.

 

jesli u ciebie są takie przyśnięcia to może wystarczy pogrzebać przy ustawieniach w tym temacie to jarecki jest obryty musisz jego popytać.

bo ewidentnie niema odpowiedniej dawki powietrza kiedy go potrzeba dlatego takie jaja robi.

 

dlatego uwazam że zwykły miarkownik przy tej metodzie to nie porozumienie ,ponieważ gdy

dochodzi to przejścia z odgazowania do zgazowania i w dodatku ktoś pali kalorycznym weglem oraz niskiej temp. na kotle może dochodzić do długich przyśnięć a to już wielka strata ponieważ CO cenna energia wylatuję kominem a nie daje ciepło

a dzieje się tak poniewaz tak duża ilość żaru po odgazowaniu przy tak niskim nast. temp. na kotle powoduję że wychył klapki jest mały i na tyle mały że ta dawka powietrza powoduję takie przyśnięcie kotła.

 

dlatego LR lata na elektronicznym:D

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są to szczeliny milimetrowe ale są narazie wełnę wlozylem pod blachę. jak wcześniej otworzyłem wyczystke to zbieral się tam dym i mokra była cala teraz dymu nie ma jak otworze.

 

pewnie była mokra bo wychładzało wymiennik który nie pracował poprawnie i robił sie punkt rosy.

jak przepływ spalin jest w odpowiedniej temp. i ładnie oplata wymiennik to mokro nigdy nie będzie i to jest bardzo istotne

podczas odgazowania gdzie węglowodory zmieszane z tlenem są produkcją wody ona musi parą wyjść a nie w kotle sie skraplać co ze zmieszaniem ze spalinami zeżre kocioł w oczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jestes " doświadczonym " palaczem .. mam pytanie , czy możesz mi powiedziec w jaki sposób masz ustawiony ten deflektor ,, krztałt odwrócone V czy na prosto ?? czy posiadasz KPW ,, ? czy ten deflektor stoi na tych p"pułeczkach po bokach kotła ? czy masz szczewline za deflektorem a tylną scianą kotła ? uzywasz zawirowaczy spalin ? zasypujesz pod same drzwiczki ? czy uszczelniłes i w jaki sposób ruszt ionowy? jaka stałopalność uzyskałes ? Prosze Cię bardzo o pomoc jako doświadczonego "palacza" ja mam juz drugiego viadrusa bo poierwszy rozszczelniłem .. teraz u22 3 człony 160 m2 , strop 10cmstyro , sciany 5 styro cwu 120l piec w budynku gospodarczym i moja bolączka - brak wiatrołapu ,,,jesli możesz to wklej foto deflektora bardzo prosze

 

Szczelina z tyłu to parę cm. Rusztu pionowego w U22 nie trzeba dodatkowo uszczelniać jeżeli uszczelki są w dobrym stanie. Rozwiązanie fabryczne jest OK. Stałopalnośc to 10-36 godzin w zależności od ustawień i oczekiwanej temp. Ale moja ulubiona stałopalnosć to 18 godzin palenia i 6 godzin czekania z gorącym popiołem w komorze (bez rusztowania) do następnego zapalenia (załadunek to ~18kg węgla, łopata trocin na górę wymieszana z niedopalonym koksem i trochę drewna. KPW to rura stalowa 2" odpowiednio docięta i sklepana w "palnik". Ogień na dole jest po około 4 godzinach, pełne odgazowanie to około 5-6 godzin

 

Deflektor wykonałem z deseczek odpowiednio je docinając i przymierzając w kotle, potem dociąłem cegły szamotowe, w kotle same się zazębiają i wiszą już tak miesiąc - dodatkowe uszczelnienie zakładam po załadowaniu kotła, to kawałek blachy wspartej na czymkolwiek.

IMG_0825viadrusviadrus_male.JPG

IMG_0828viadrusviadrus_male.jpg

IMG_0834viadrusviadrus_male.jpg

IMG_0823viadrusviadrus_male.jpg

IMG_0835viadrus_male.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ZUG

2 tyg temu czyscilem wymienniki dziś zajrzalem i znowu by pasowało jest taki brunatny korzuch(taki powinien być czy inny) lekko schodzi z wymiennikow czy to normalne że ma taki kolor i tak szybko się go nazbieralo?

 

jak tak jest co piszesz to jest ok i to jest normalne

ale raz w tygodniu czyść wymienniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tak jest co piszesz to jest ok i to jest normalne

ale raz w tygodniu czyść wymienniki.

 

dzięki ZUG za wszystkie rady i pomysły co do mojego spalania.

wielki szacun dla CIEBIE WIELKIE DZIĘKUJE.

dziś kupię sznur do drzwiczek bo na rusztowych jest też mokro czy to też świadczy o nieszczelnosci?i jak zeskrobac pozostałości po paleniu tradycyjnym jest to smola taka twardej bardzo ciężko to zerwać czym i jak to potraktować

Edytowane przez pilkarz1616
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?i jak zeskrobac pozostałości po paleniu tradycyjnym jest to smola taka twardej bardzo ciężko to zerwać czym i jak to potraktować

 

Palnikiem gazowym, szpachelką i szczotką drucianą. Najlepiej byłoby spuścić wodę, ale tego nikomu robić się nie chce. Możesz też spróbować koksem i sadpalem, powinno sporo wypalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...