Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ZUG

projekt ciekawy ,ale co sie zyska?

 

Odzyskam energię, która leci w komin.

Podczas mrozów w kocioł leci mi powietrze o temp. np. -5 st.

Energia, która opuściła kocioł jest już stracona- uleci kominem.

Jeżeli ogrzeję to powietrze w kominie od -5 do np. +5 to zysk powinien być oczywisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kol. Yareka

Witam bardzo mnie interesuje twoja przeróbka z doprowadzeniem PW przez wymiennik- ja chcę robić podobnie tylko podłączenie od dołu i wymiennikiem nad zasyp.

Jak będziesz korzystał z górnej wyczystki jak masz tamtędy wejście pw? chyba że źle widzę na rys. jakie profile użyłeś i czym łączyłeś na kątach prostych bo mi rury 5/4 nie wlazły kolanka za duże... muszę coś innego wymyślić.

kol. Animuss- nie wiem jak te profile co na zdjęciu dałeś chciałbyś łączyć wewnątrz kotła na kątach prostych?- ciężko widzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że sprawność się poprawi to oczywiste, ale czy zysk wart roboty ?:confused:

 

o i wróciłeś do mojego pierwszego pytania.;)

 

czytałem na ten temat na innym forum i ktoś robił porównania i dużo aż tak nie dało ale tam chodziło o dużo cieplejsze powietrze

także uważam te +5 to szkoda twojej pracy.

 

widziałem kiedyś na necie że montują w czopuch wężownice aby podgrzewało wodę i nawet na alledrogo to sprzedawali.

może coś takiego.

jaką masz temp. na czopuchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że sprawność się poprawi to oczywiste, ale czy zysk wart roboty ?:confused:

 

Podpatrzyłem jak mam zasilane PW w kominku - nad wkladem (kominek grzeje powietrze nie wodę) prowadzone jest rurą spiro która się bardzo nagrzewa od płaszcza.

Warto podgrzewać PW a nie PP. U mnie w Viadrusie nagrzewają się mocno drzwiczki, zakładam na nie wyprofilowaną blachę i PW leci do KPW ogrzewając się od nich.

To jest pomysł - aby PW podgrzewać w jakiś sposób czopuchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich .

Mam pytanie odnośnie przerobienie takiego kotła na czyste dolne spalanie .

 

[ATTACH=CONFIG]166552[/ATTACH]

 

Jakie przeróbki trzeba zrobić , aby wszystko było dobrze ?

Czy wystarczy zaślepić cegłą szamotową górny prześwit i palić czysto od dołu ??

Czy trzeba przerabiać ruszt ??

Według tego rysunku .

[ATTACH=CONFIG]166554[/ATTACH]

 

Dziękuje za wszystkie podpowiedzi .

 

niestety samo zaślepienie górnego prześwitu nie wystarczy. Trzeba poprawić warunki do dopalania gazów.

Kolega jacbelfer to fajnie wykonał:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5679443&viewfull=1#post5679443

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pomysł - aby PW podgrzewać w jakiś sposób czopuchem.

 

W jakiś sposób .... najłatwiejsze do czyszczenia byłyby płomieniówki. Bierzemy rurę łączącą kocioł z kominem. Dospawujemy dwa kółeczka z jednej i drugiej strony z otworami na płomieniówki. Wspawujemu płomieniówki. Od strony komina od dołu płaszcza wspawujemy mufkę, od strony kotła na górze wspawujemy mufkę z której czerpiemy gorące powietrze powietrze do kotła. Spaliny ogrzewają nam przeciwprądowo powietrze wtórne i mamy ciekawy wymiennik spaliny powietrze.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję, że jak tak dalej będziemy kombinować, to reaktory atomowe przy naszych GS będą wyglądać blado :). Jeszcze brakuje nam do pełni szczęśnia wirujących w kółko nad zasypem płomieni i recyrkulacji spalin do chłodzenia rusztów żeliwnych .... hahaha :rolleyes:;) Edytowane przez Szponi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacbelfer - w dolniaku to bym ciągnął PW rurą Wezyra tak dopasowaną, że przy zamknięciu drzwiczek szczelnie dopasowuje się do miejsca po KPW. W tedy masz osobne regulacje PW i PP.

Szponi Twoja propozycja jest skuteczniejsza - fakt. Ja nie umiem spawać i nie mam spawarki a czopuch mam w sumie z 80 cm zanim wejdzie do "murowanego. Prościej mi owinąć.

Jak się nie ma miejsca to "środkiem" powinno być lepiej. Z tego co pamiętam to w Stuprovie upalały się im tylko końcówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...