Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam.

mam podobny piec w sensie, że wymienniki w pionie. co to jest nr 10 jakiś dopalacz z czego i jak zamontowany jak można wiedzie?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=166555&d=1359657961

 

To taka troszkę pod skosem zawieszona półka która mnie wkurza bo zbiera się tam popiół który cięzko wybrać bo skos jest od drzwiczek ;)

Gdyby jej nie było to juz bym wiedział jak pracują dolniaki ;)

Kol. Yareka

Witam bardzo mnie interesuje twoja przeróbka z doprowadzeniem PW przez wymiennik- ja chcę robić podobnie tylko podłączenie od dołu i wymiennikiem nad zasyp.

Jak będziesz korzystał z górnej wyczystki jak masz tamtędy wejście pw? chyba że źle widzę na rys. jakie profile użyłeś i czym łączyłeś na kątach prostych bo mi rury 5/4 nie wlazły kolanka za duże... muszę coś innego wymyślić.

kol. Animuss- nie wiem jak te profile co na zdjęciu dałeś chciałbyś łączyć wewnątrz kotła na kątach prostych?- ciężko widzę...

 

Profil 6x6, mam jeszcze 1 cm luzu ;) składa się wszystko z trzech części, do czyszczenia mogę wyjąć górny profil który wchodzi w poziomy a w niego wchodzi profil w kształcie L znajdujący się nad zasypem(wszystko z delikatnym luzem). Cyknę fotki jak wygaśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zawsze można końcówki zrobić z ceramiki :) Wydaje mi się, że 4 końcówki z dziurkami zrobią większą burzę i zamieszanie niż KPW

 

Ja wpuszczam wstępnie podgrzane powietrze pod deflektor szamotowy - po wygaszeniu wygląda jak nowy

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5780359&viewfull=1#post5780359

 

W e wspomnianym kominku PW doprowadzone jest nad palenisko listwą na całą szerokość paleniska od góry z przody, tak że gorące PW dmucha w dół w stronę paleniska.

 

"Wkład kominkowy ..........

DANE TECHNICZNE

moc nominalna 12 kW, max. 24 kW

sprawność około 80%

ogień ciągły

......"

80% sprawności to chyba warto podpatrywać ;)

Edytowane przez artur11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w ten deseń :)

 

 

Też, to próbowałem, na początku na górze po bokach Caminiaka dociąłem cegiełki na wcisk. Efekt był taki, że jak kocioł się rozgrzał to cegłowki zjezdzały na dół z zasypem. W Camino jest to trudne do podwieszenia. Jak wymyślę jak to zrobić, to je podwieszę, na pewno będzie troszkę wyższa temp tam gdzie ma być.

Edytowane przez Szponi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w ten deseń :)

 

 

Też, to próbowałem, na początku na górze po bokach Caminiaka dociąłem cegiełki na wcisk. Efekt był taki, że jak kocioł się rozgrzał to cegłowki zjezdzały na dół z zasypem. W Camino jest to trudne do podwieszenia. Jak wymyślę jak to zrobić, to je podwieszę, na pewno będzie troszkę wyższa temp tam gdzie ma być.

 

dlatego u mnie juz od m-ca leżą płyty 30x50x3 sztuk 4 z których z robię tzw. czapkę szamotową.

wiemy ze odgazowanie w naszych GS jest nad zasypem i praktycznie owy zasyp przez cały czas odgazowania prawie nie zmienia wysokości dlatego pomyslałem aby odgazowanie odbywało się w szamocie co zapewni lepsze odgazowanie oraz oprócz KPW będe miał ze spawany ekran z drzwiczkami na których będą małe otwory do który osobnym kanałem będzie dostarczane powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS

artur11

jacbelfer - w dolniaku to bym ciągnął PW rurą Wezyra tak dopasowaną...

Mi się powietrza doskonale regulują. Jest tylko kwestia czy podgrzewać PW energią, która już opuszcza kocioł.

Chciałem w tym roku robić kolektor powietrzny wg. wskazówek Wezyra, ale to byłoby tańsze i działające bez względu na ilość słońca.

Ciekawi mnie ile taka rura w kominie powinna mieć metrów, aby na bieżąco podgrzewać powietrze o np. 10 st.

Wszystko wyjaśnia rysunek. Pytanie czy warto ?

[ATTACH=CONFIG]166597[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po czasochłonnym przeanalizowaniu prawie wszystkiego, przyszedł czas na mnie:

 

Problem z kotłem RED UNI lub QPlus 25kW

Witam, posiadam w/w kocioł już jakiś rok, ogrzewam nieocieplony dom (cegła ceramiczna MAX około 26cm+tynk od wewnątrz), około 130m2 części mieszkalnej i jakieś 50m2 garażu i warsztatu oraz jakieś 70 m2 podłogówki, stropy ocieplone styropian 10cm, komin systemu Schidla jakieś 8m.

Po ustawieniu na sterowniku temperatury zadanej 65C i zasypaniu kotła 5 wiader po około 9kg, kocioł pracuje maksymalnie około 10-12h.

Dostosowałem doświadczalnie ustawienia dmuchawy:

Podczas rozpalania od góry miału+groszek(konsystencja ciasta)+drewno na górę prędkość dmuchawy 5 (przysłona dmuchawy otwarta na około 1,5cm), rozpala się dość szybko, prędkość min na 1, max na 5. Całość nie pali się wydajnie dłużej niż 10-12h. Ustawienia pompy 38C, dmuchawa 35C.

Rozumiem, że nowy budynek, ale chyba zbyt krótki jest czas palenia. Jak zostawiałem szczelinę dmuchawy około 2-4cm, to wszystko spalało się w 6h.

Podczas pracy ciągłej wychodzi jakieś 50kg węgla na maxymalnie 10h(!), w domu jakieś 20C przy mrozach.

Posiadam zawór trójdrożny termostatyczny na podłogówkę oraz zawór czterodrożny na grzejniki. Ustawiłem dmuchawę, aby cały czas pracowała, tzn. nie osiągała temperatury zadanej (całkowicie przymknięta przysłona), na grzejniki idzie około 45-60C, całość pali się intensywnie 8-10h, później pompy się wyłączają i zimne grzejniki. Wykładałem kocioł tylną ścianę szamotem - niewiele to dało. Chciałem wywalić dmuchawę, ale serwis twierdzi, że na miarkowniku nie będzie lepiej.

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez kalejdoskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kalejdoskop

 

Zanim zaczniesz wszystko przerabiać spróbuj do wymiennika (okrąglej rury) zrobić zawirowywacz w kształcie świdra do gleby, to powinno przynieść już znaczącą poprawę. A w następnej kolejności wywalić dmuchawę, założyć KPW, miarkownik itd. Serwis na miarkowniku nie zarobi, a jak sprzeda Ci kolejną dmuchawę to weźmie kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam że na początku sprawdzić szczelność bo to podstawa.

 

popieram bo coś ci robi straszny przeciąg w kotle.

50kg w 10h jesteś rekordzistą :o

 

o ile dobrze widzę to masz typowy miałowiec.

szkoda że ostatnio nie widać kolegi o niku miałowiec wiem że on coś zmieniał w ustawieniach aby dmuchawa pracowala na najwolniejszych obrotach i uzyskuję przyzwoity wynik palenia.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez skromność nie zaprzeczę.:no:

 

może na próbę weź zrób przysłonę na dmuchawę

zostaw z 1cm prześwitu przez cały okres wypalania wsadu.

nigdy nie miałem do czynienia z dmuchawą może to coś pomoże ,trzeba jej ograniczyć dostęp powietrza.

z tym PW to sie upewnij.

PW to zapewne to te otwory z boku przy ściankach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas palenia przysłonę dmuchawy całkowicie zamykam i tak spalanie się nie zmieniło.

Przysłona nic nie daje.

Masz dmuchawe z klapką, która się podnosi wraz z mocą dmuchawy.

Ogranicz ją do połowy wychylenia, które było max podczas pracy dmuchawy.

Jeżeli jeszcze będzie za dużo to jeszcze niżej zablokuj wychył klapki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sznury w drzwiczkach zasypowych prawie jak nowe, docisk poprawny, wg. mnie, ale sprawdzę.

Dodam, że od dołu pod drzwiczkami zasypowymi są dwa otwory chyba do PW.

 

Weź śrubokręt albo jakiś klucz, odkręć dmuchawę od drzwi, zaślep plastrem otwór po niej, nasyp trochę węgla, drewna, rozpałkę,... uchyl ręcznie dolną klapkę (tą od dmuchawy) na 2-3 mm i podpal to od góry. Siądź przy piecu i zobacz co się będzie działo. Przy rozpalaniu będziesz potrzebowal więcej powietrza np 5mm, potem możesz zmniejszyć, na sam koniec znowu więcej powietrza.

Sobota i niedziela przed tobą testuj czy się pali bez dmuchawy. Dasz rade powodzenia

 

Własnie zobaczyłem, że nie masz klasycznej klapki - ale i tak bym ją odłączył.

Edytowane przez artur11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...