Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

kol. kalejdoskop

Jeżeli chcesz palić ekonomicznie i nie zamierzasz zamieszkać w kotłowni to

 

ZOSTAŃ PRZY DMUCHAWIE I ZAPOMNIJ O MIARKOWNIKU CIĄGU.

 

U mnie cena dobrego miału w sortymencie I to 590 zł.

Dobry węgiel czy ekogroszek to minimum 150 zł więcej.

 

Po ustawieniu na sterowniku temperatury zadanej 65C i zasypaniu kotła 5 wiader po około 9kg, kocioł pracuje maksymalnie około 10-12h.

Spalasz bardzo dużo opału dlatego że używasz jakiegoś badziewnego miału a właściwie to miało - szlamu:

 

miału+groszek(konsystencja ciasta)

 

Dobry miał powinien mieć konsystencje żwiru a nie ciasta.

Powinien zawierać w równych proporcjach wszystkie sortymenty od drobniutkich ziarenek po węgielki w sortymencie groszku.

W zasadzie nie powinien chłonąć wody.

Bezpośrednio przed naþełnieniem kotła dodaje się do miału niewielką ilość wody żeby wydłużyć czas palenia.

Ja daję około 2 litry wody na 40 kg miału I i dokładnie mieszam.

 

 

Dostosowałem doświadczalnie ustawienia dmuchawy:

Podczas rozpalania od góry miału+groszek(konsystencja ciasta)+drewno na górę prędkość dmuchawy 5 (przysłona dmuchawy otwarta na około 1,5cm),

 

Nie wiem po co z tą przysłoną kombinujesz.

Przysłony nie ruszaj a moc nadmuchu redukuj na regulatorze.

Moc nadmuchu musisz ustawić tak żeby opał spalał się płomieniem.

Ja moc nadmuchu ustawiałem na podstawie manualnej oceny temperatury czopucha.

Jeżeli wentylator chodzi i temperatura na piecu się podnosi a czopuch jest letni to obroty są za niskie.

Jeżeli czopuch rozgrzewa się do takiej temperatury że dotknięcie grozi oparzeniem to obroty za wysokie.

 

 

Wykładałem kocioł tylną ścianę szamotem - niewiele to dało.

 

U siebie również w ramach testu zmniejszyłem palenisko przez wyłożenie tylnej ściany cegłami.

Oraz nad paleniskiem powiesiłem pasek blachy o szerokości około 40 cm zwinięty w kształcie odwróconego U.

Palę tak od kilku dni i na razie jest to tylko prowizorka ze zwykłych cegieł uszczelnionych popiołem ale jestem dość pozytywnie zaskoczony efektami.

Edytowane przez robit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, dzięki za zainteresowanie.

Robit - wszystko się zgadza, kombinuję z tym kotłem już przez całą zimę i jakoś ręce mi opadają. Jak miałem groszek - było może i lepiej, ale to były początki palenia i za bardzo nie kombinowałem z ustawieniami.

Denerwuje mnie jeszcze taka sprawa:

Zasypuje miał do pełna na to rozpałka, zapalam... Temperatura włączenia pomp ustawiłem na 45C, temperatura na kotle rośnie 35-45 (włączają się pompy CO i CWU), chwila - jakieś 3min i temperatura spada do 36C, po około 4 cyklach kocioł osiąga temperaturę pracy (ustawiłem na 55), ale dmuchawa się wyłącza, stan podtrzymania i znów cykle się powtarzają. Do osiągnięcia "normalnej pracy" kotła trwa to jakieś 2 godziny. Dziwi mnie, dlaczego tak długo kocioł się rozpala? Mam 10 grzejników stalowych. bojler 300l (o temperaturze początkowej około 35C grzeje do 45C), podłogówka, pompy na 1.

Teraz kupię groszek zobaczę czy się polepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za zainteresowanie.

Robit - wszystko się zgadza, kombinuję z tym kotłem już przez całą zimę i jakoś ręce mi opadają. Jak miałem groszek - było może i lepiej, ale to były początki palenia i za bardzo nie kombinowałem z ustawieniami.

Denerwuje mnie jeszcze taka sprawa:

Zasypuje miał do pełna na to rozpałka, zapalam... Temperatura włączenia pomp ustawiłem na 45C, temperatura na kotle rośnie 35-45 (włączają się pompy CO i CWU), chwila - jakieś 3min i temperatura spada do 36C, po około 4 cyklach kocioł osiąga temperaturę pracy (ustawiłem na 55), ale dmuchawa się wyłącza, stan podtrzymania i znów cykle się powtarzają. Do osiągnięcia "normalnej pracy" kotła trwa to jakieś 2 godziny. Dziwi mnie, dlaczego tak długo kocioł się rozpala? Mam 10 grzejników stalowych. bojler 300l (o temperaturze początkowej około 35C grzeje do 45C), podłogówka, pompy na 1.

Teraz kupię groszek zobaczę czy się polepszy.

 

Nie pal miałem bo się nie opłaci nanosisz się tylko popiołu ,miał to do spalarni przemysłowych niech oni martwią się gdzie te tony żużla zutylizować.

Jak chcesz palić z tą dmuchawą to nasyp tylko tyle groszku żeby starczało na 12 godzin pracy kotła ,mniejsza ilość paliwa powoduje że kocioł dłużej pracuje i ścianki kotła odbierają więcej energii , a jak kocioł pracuje to spala paliwo ,jak stoi w podtrzymaniu to kocioł się wędzi i obkłada smołą a węgiel ucieka kominem.Dmuchawa oczywiście na najniższy bieg i trzeba ją jeszcze zasłonić z boku ,zostawić tylko delikatną szczelinę na palec .

Groszek jest tani ,ale pojeździj po składach i wybierz tam gdzie na hałdzie leży najgrubszy węgiel groszek ,duże grudy, bo jest duże zróżnicowanie i nawet ten sam skład ma nieraz drobniejszy węgielek a przy następnym transporcie przychodzi grubszy .

Pierwsze kilka dni od zakupu nie pal tym groszkiem tylko niech leży w kotłowni ,musi złapać temperaturę pomieszczenia i się powierzchownie przesuszyć,jak się zrobi jaśniejszy to dopiero taki węgiel pakujesz do kotła ,mokry będzie studził kocioł i wtedy nie możesz wyciągnąć tyle energii z niego.Czekaj zawsze do końca cyklu spalania ,ponieważ w drugiej fazie cyklu jak kocioł odgazuje to wypala smołę i pozostałości na ściankach kotła ,suszy go i komin .Nie pozwalaj żeby dmuchawa dmuchała w pusty wypalony kociołek zanim się wyłączy albo zanim tam zejdziesz ,wtedy jest największa strata dmuchawa tłoczy zimne powietrze do wnętrza kotła ,studzi wodę zabierając ciepło wywala powietrze kominem .

Dlatego zawsze większe oszczędności przynosi miarkownik tu powietrza dmuchawa, na chama nie tłoczy ,bo jej nie ma ,nie pobiera też energii elektrycznej do jej napędzania.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Teraz zmodyfikowałem zdjęcie przekroju mojego pieca, bo poprzednie było niedokładne. Zabieram się za zmodyfikowanie mojego paleniska w piecu, ale teraz nie pora bo palę na okrągło. Mój palnik ma teraz wysokość 20 cm, a szerokość 48 cm. Sugerowano mi tutaj zmniejszyć go do ok. 10 na 30 cm. Chcę też położyć szamotkę na tym skosie za palnikiem. Chciałem zapytać czy lepiej będzie dla zmniejszenia mocy pieca , obłożyć boki paleniska cegłą szamotową. Czy nie spowoduje to rozgrzanie stosu węgla i rozpalenia całego ładunku? Oczywiście uszczelnię jeszcze pionowy ruszt, żeby powietrze główne wchodziło tylko pod spód przez ruszt wodny. Na drzwiczkach popielnika jest klapka sterowana miarkownikiem. Ale to sterowanie klapką to dzisiaj porażka, przy takim wielkim palniku. Oczywiście wszystko działa jak piec pali na wysokich obrotach, ale przy takim przewymiarowaniu , to szybko nabija 1150 litrowy bufor i cały pozostały zład wodny.

Poniżej drugiego wiszącego wymiennika znajdują się otwory średnicy 4 cm powietrza wtórnego, zasłaniane zasuwką. Zastanawiam się , czy jak zmniejszę palnik na węższy i niższy, to może wsadzić tam jakąś rurkę i podać to PW na środek palnika?

Jeszcze mam takie pytanie, czy przy tym moim dolniaku muszą być uszczelnione wszystkie wejścia do pieca, bo jak na razie to wszystko jest bez uszczelek, blacha do blachy.

Jak pytałem jednego fachowca, to mówił że tylko z dmuchawą piec musi być szczelny.

piec 03.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tadwoj

Chciałem zapytać czy lepiej będzie dla zmniejszenia mocy pieca , obłożyć boki paleniska cegłą szamotową. Czy nie spowoduje to rozgrzanie stosu węgla i rozpalenia całego ładunku?

Aby zmniejszyć moc musisz wyłożyć te cegły od dołu do góry.

Palnik obniżyć. Pali się na dole i sam szamot nie rozpali zładu do góry (pod warunkiem, że zasyp szczelny).

PW trafia w dobre miejsce.

Węższy palnik to przewężenie gdzie powstaje swojego rodzaju dysza. W dyszę PW i to się musi palić jak rakieta (oczywiście nie dosłownie:D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bardzo prosze o poradę.

Muszę uzupełnić bojler wodą i wiem ze przy dolewaniu wody odkręca się kran na ciepłą wodę aby odpowietrzyc ,natomiast nie wiem czy zawór doprowadzający i odprowadzający wodę do CO mają byc zamknięte czy otwarte?

Bardzo prosze o pomoc z góry dziękuję:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po czasochłonnym przeanalizowaniu prawie wszystkiego, przyszedł czas na mnie:

 

Problem z kotłem RED UNI lub QPlus 25kW

Witam, posiadam w/w kocioł już jakiś rok, ogrzewam nieocieplony dom (cegła ceramiczna MAX około 26cm+tynk od wewnątrz), około 130m2 części mieszkalnej i jakieś 50m2 garażu i warsztatu oraz jakieś 70 m2 podłogówki, stropy ocieplone styropian 10cm, komin systemu Schidla jakieś 8m.

Po ustawieniu na sterowniku temperatury zadanej 65C i zasypaniu kotła 5 wiader po około 9kg, kocioł pracuje maksymalnie około 10-12h.

 

Chłopaki ale doradzacie. Przecież kolega nie ma praktycznie ocieplenia, sorry ale jak ktoś ma 200m2 a na ścianach tylko maxa 26 cm (podejrzewam nawet że 25cm) bez jakiegokolwiek ocieplenia to ile do kotła nie na sypie to tyle mu spali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

Sonda jest po to, abyś wiedział jak różnorodnie ludzie tutaj palą. Pomimo jasno określonych zasad, jak palić powinni.

Nie ma tam nic o dolniakach- zauważyłeś ?:cool:

 

Wniosek jakiś już można wyciągnąć- 70% użytkowników (skutecznie palących) ma POZIOME wymienniki. Tak podejrzewałem, że łatwiej w nich palić od góry.

Drugi wniosek to taki, że 20 % MA DMUCHAWĘ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bardzo prosze o poradę.

Muszę uzupełnić bojler wodą i wiem ze przy dolewaniu wody odkręca się kran na ciepłą wodę aby odpowietrzyc ,natomiast nie wiem czy zawór doprowadzający i odprowadzający wodę do CO mają byc zamknięte czy otwarte?

Bardzo prosze o pomoc z góry dziękuję:))

 

 

Zawory doprowadzające od C.O mają być otwarte jak będziesz napełniała instalacje c.o.. Przy napełnianiu instalacji wodniej nie ma to najmniejszego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sylwia1972

Tak to napisałaś, że nie wiadomo co chcesz zrobić :)

 

Jeżeli nie miałaś w ogóle bojlera i go zamontowałaś- musi w nim zacząć krążyć woda z CO. Otwierasz zawory odcinające przy bojlerze i odkręcasz zawór do uzupełniania wody w CO. Masz prawdopodobnie instalację otwartą ze zbiornikiem wyrównawczym.

U góry bojlera powinien być zawór odpowietrzający. On ma być podczas napełniania wodą otwarty. Kiedy zacznie już przelewać wodę -zakręcasz zawór.

Wodę napuszczaj powolutku.

 

Jeżeli chcesz tylko napełnić bojler wodą użytkową- trzeba otworzyć zawór z ciepłą. Samą instalacją CO, tutaj się nie musisz przejmować.

 

cysiokysio był szybszy w pisaniu :)

Edytowane przez jacbelfer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

Sonda jest po to, abyś wiedział jak różnorodnie ludzie tutaj palą. Pomimo jasno określonych zasad, jak palić powinni.

Nie ma tam nic o dolniakach- zauważyłeś ?:cool:

 

Wniosek jakiś już można wyciągnąć- 70% użytkowników (skutecznie palących) ma POZIOME wymienniki. Tak podejrzewałem, że łatwiej w nich palić od góry.

Drugi wniosek to taki, że 20 % MA DMUCHAWĘ

 

jacbelfer

może przeciwnie niż TY ale lubie cię chłopie po co te uszczypliwości.

 

ambitny jesteś ,potrzebujesz jeszcze więcej utwierdzenia że twój kocioł na metodę od góry się nie nadawał.

 

masz dolniaka pali się tobie dobrze więc wszystko ok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ tawoj przecież w tym temacie już było opisane jak uszczelniać. Na blachy gdzie ma się stykać rozciągnąć równomiernie silikon wysokotemperaturowy, między nie dać folię aluminiową żeby się nie skleił ze sobą i pod własnym ciężarem docisnąć.

 

Tzn. później po otwarciu drzwiczek zasypowych, czy popielnikowych ten silikon będzie się już sam trzymał? Oczywiście folię można już wtedy zdjąć. Nie wykruszy się z czasem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...