Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

@jacek37 nie wiem ile masz lat ale myślę że widziałeś bajkę pomysłowy dobromir. Poczytać wcześniejsze posty o wymiarach klapki PP(PG) i PW, wyciąć otwór w drzwiczkach popielnikowych. Przykręcić lub przyspawać zawiasy(możesz zrobić sam z rurek i prętów) do drzwi i klapki zrobionej odpowiednio większej do otworu. Następnie sprawdzasz szczelność i w razie jej braku uszczelnić silikonem wysokotemperaturowym.:)

 

Edit: Tak patrząc jeszcze raz na Twój kociołek. Sprawdziłbym najpierw działanie klapki miarkownika u góry, w miejscu dmuchawy. Zanim wycinałbym otwór w drzwiczkach popielnikowych. :)

Edytowane przez rybniczanin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

DS

tadwoj

 

 

Ten Twój kocioł starasz się zaadoptować na dolniaka. Ta pozioma półka coś by znaczyła, ale tylko w kotle palonym od góry. Boki kotła -również, ale tylko w GS.

W DS możesz po otwarciu klapy zasypowej położyć rękę na górze. Tam może być ciepło, wilgotno, dymiąco, ale temp. jest niska;

 

Ale oczywiście w całym korpusie płaszcz wodny jest.

 

Palenie w adoptowanym kotle (śmieciuchu) na DS, zdecydowanie ogranicza powierzchnię wymiany ciepła. Odpada duuuużo dm2 powierzchni komory załadunkowej.

 

Jednocześnie, doskonałe dopalanie gazów oraz intensywność takiego palenie (czytaj sprawność) powoduje, że kocioł wystarcza !

 

Ten przykład powinien pokazać różnicę w sprawności śmieciuch i zrobionego z niego DS.

Zdecydowanie mniejsza powierzchnia odbioru ciepła a kociołek wyrabia....:yes:

 

Bo spala się to, co normalnie wylatuje kominem.

 

To jest ta różnica. No jest jeszcze jedna.

Mniej węgla się spali.

A to mi zabiłeś klina.Firma która mi ten piec robiła pisze że to są piece dolnego spalania, a jego przekrój też o tym świadczy ( może nieudolnie go namalowałem) .

Jedyny mankament to jest taki że to duży smok, ale jak mu zmniejszę palnik i obłożę trochę szamotem, to myślę że zmniejszy się też jego moc.

Śmieciucha to kiedyś miałem, całkiem podobny do tego z pierwszej strony tego tematu. Paliło się wnim takie ognisko na środku i co płaszcz zdążył odebrać w tym czasie , to było wszystko, reszta waliła w komin. Ale wtedy nawet nie wiedziałem o górnym paleniu w takim śmieciuchu.

Obejrzyj jeszcze raz ten rysunek i powiedz co jest nie tak w jego budowie.

piec 03.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie w każdym kociołku da się zamontować miarkownik

np. w moim jak to zrobić?

SDC14975.jpg

jacek37 jeszcze kilka dni wstecz zaproponowałbyn ci takie rozwiązanie. Te czary pozwalają mi na palenie miałem z dmuchawą i węglem z miarkownikiem bez żadnych przeróbek na przemian. Normalnie palę miałem, a od dwóch dni próbuję węgla z miarkownikiem. Słaby ciąg powoduje że temp. po kilku godzinach spada, Dzisiaj w nocy znowu załączył się czujnik tlenku węgla. Teraz dopalam węgiel wspomagając się przedmuchami. Jaka ironia losu, byłem przestrzegany przed dmuchawą :(

Przy dobrym ciągu może, ale tylko z czujnikiem CO i koniecznie z wyświetlaczem. Zdaża się że do alarmu daleko a wyświetla chwilowo trochę ppm.

KANAŁ DOPROWADZAJĄCY POWIETRZE Z DMUCHAWY DO POPIELNIKA JEST ROZGRZANY I MOŻE POWODOWAĆ CIĄG WSTECZNY Z KPW PRZEZ POPIELNIK DO DMUCHAWY.

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojtek65 i przy tak słabym ciągu Ty palisz przy dmuchawie miałem z KPW? Błędem Twoim jest trzymanie niskiej temperatury na kociołku. Ceramiczny komin jest zimny i dlatego masz takie szopki z cugiem. Dmuchawą dogrzewasz go i lepiej to wygląda, bo wydmuchujesz ciepło.:yes:

 

Edit: Teraz jest pytanie jak masz dobrany kociołek do przekroju komina?

Edytowane przez rybniczanin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp 55st i dochodzi do 60 st. zobacz wykresy z poprzednich dni ( zaznaczasz myszką wybrany fragment to się powiększa ) . W kominie wkład chwilowo rynna ocynk ze złomu za 20 zł śr 120mm, bez tego jesienią wogóle była kicha ( nowy wkład będzie z nowym kotłem.

@wojtek65 i przy tak słabym ciągu Ty palisz przy dmuchawie miałem z KPW?

Trudno to wytłumaczyć, ale w tym wątku o tym nie piszmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się nie dziwię że masz takie szopki i kapie z komina, jak przy takim paleniu masz wkład z rynny ocynkowanej. Wprowadzasz swoimi tezami w błąd ludzi nie pisząc że komin masz z rynny. Czytając ten wątek wiedziałbyś że autor jasno pisał żeby nie przedłużać żadnymi rurami komina, bo będzie kondensat się skraplał , co szkodzi kominowi i ogólnie paleniu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp 55st i dochodzi do 60 st. zobacz wykresy z poprzednich dni ( zaznaczasz myszką wybrany fragment to się powiększa ) . W kominie wkład chwilowo rynna ocynk ze złomu za 20 zł śr 120mm, bez tego jesienią wogóle była kicha ( nowy wkład będzie z nowym kotłem.

 

Trudno to wytłumaczyć, ale w tym wątku o tym nie piszmy.

 

wojtek rybniczanin chcę przez to powiedzieć że wcale i z reszta ja tez jestem tego samego zdania nie dziwie się że KPW nap....lają tobie spaliny.

ewidentnie masz do du..y ciąg i w tym jest problem

dzięki Bogu ze masz ten czujnik bo ta rozmowa tutaj została by przerwana przez twój zgon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest przedłużka komina. Jesienią wywaliłem resztki ok. 3 metry wkładu śr. 150mm który był wciśnięty i spłaszczony. Komin z cegły 14X 25 cm i bez niczego nie było ciągu. Nowy chcę kupić 140mm albo 130mm i trochę ocieplić. Żeby sprawdzić tanim kosztem jak będzie na mniejszym włożyłem rynnę, innych śr. nie było . Teraz już wiem że jak jest czysty to na styk raczej za mały a ocieplony byłby lepszy.

Po to kupiłem czujnik żebym mógł jeszcze coś napisać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. W kominie wkład chwilowo rynna ocynk ze złomu za 20 zł śr 120mm, bez tego jesienią wogóle była kicha ( nowy wkład będzie z nowym kotłem.

Trudno to wytłumaczyć, ale w tym wątku o tym nie piszmy.

Mi też trudno było na początku zrozumieć że stać go na sterownik za 1000zł a komin ma z rynny ze złomu .Ale złożyłem to już wcześniej do kupy .Nie postawił nowego komina do tego kotła ,bo nie chcesz go zasyfić smołą z niedopalonego paliwa .Jaki tam proces spalania się odbywa na pewno nie trudno się domyśleć nieciekawy .Kocioł jest pewnie też zasmolony ,a innych możliwości nie ma dmuchawa musi być bo uparcie nie zrobi komina żeby kocioł miał odpowiedni ciąg kominowy .Nawet okazało się że na tej kominowej rynnie nie da się bez dmuchawy spalać węgla .Jak tu można coś doradzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animus nie wierzę że na kominie z samej cegły nie miałby lepszego efektu, nawet na przewymiarowanym. Tylko musiałby dorobić czapkę betonową i trzymać temperaturę spalin na trochę wyższym poziomie.

 

Edit:Może wystarczyło tylko podnieść komin dokładając cegieł żeby zwiększyć ciąg.

Edytowane przez rybniczanin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtek a tak na poważnie weź się chłopie za ten komin bo to nie żarty.

ja też mam komin do roboty z tym że ja taki zastałem po przednich właścicielach którzy palili mokrą sosną w dodatku mieli 2 pożary komina.

I się można domyślić jaki on jest dlatego tylko po sezonie grzewczym biorę poważnie za niego.

Jak tylko zacząłem palenie trafiłem na ten wątek i komin pomimo że jest do naprawy ale mam suchutko i raz na kiedy z wyczystki wybieram suchy jak pieprz sadzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animus nie wierzę że na kominie z samej cegły nie miałby lepszego efektu, nawet na przewymiarowanym. Tylko musiałby dorobić czapkę betonową i trzymać temperaturę spalin na trochę wyższym poziomie.

 

Edit:Może wystarczyło tylko podnieść komin dokładając cegieł żeby zwiększyć ciąg.

A jak ta cegła spękana jak sito dostaje się lewe powietrze ,jeżeli ten komi ma w dodatku 3 mwysokości to o czym możemy debatować ,jaka średnica jest potrzebna przy tak niskim kominie,tu trzeba dobrze dobrać i kocioł do powierzchni ogrzewanej i komin do kotła i do paliwa .

"Jesienią wywaliłem resztki ok. 3 metry wkładu śr. 150mm który był wciśnięty i spłaszczony.".

 

Jest prawie nowy dolniak do wzięcia

http://allegro.pl/kociol-rakoczy-popter-ds-17kw-i3007399707.html

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animus to uważasz że ta rynna ocynkowana poprawiła szczelność?:( Komin przynajmniej zewnętrznie tymczasowo powinien być wzmocniony i uszczelniony.:yes:. Jego rozwiązanie nie było wcale polepszeniem sytuacji.

Nie poprawiła ciągu wręcz mogła osłabić mniejsza średnica ale poprawiła pewnie szczelność ,a on pali nadciśnieniowo z dmuchawą i jak tymi szparami zacząłby walić dym do chałupy więc tlenek węgla mógłby wytruć całą rodzinę .Brak tu tylko kominiarza żeby się tym zainteresował dopiero miał by kłopoty .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tu można coś doradzić ?

Ja wiem co byś chciał mi doradzić.

Komin 15 letni w całkiem dobrym stanie WYSOKOŚCI 7,5 m od podstawy w którym kiedyś było 6,5 m wkładu z jakiejś nierdzewki. Górne części były w kiepskim stanie i były wyjęte wcześniej, a pozostało przyłącze do czopucha i ok. 3 metry od czopucha w górę -żadnego problemu z paleniem z dmuchawą i .......... nie było. Po wyjęciu tych resztek był problem przy roapalaniu drewnem wczesną jesienią . Wystarczyło zamknąć PW włączyć dmuchawę i ciąg wracał. Resztę tematu znacie. Ze swojego kotła jestem w miarę zadowolony. W poniedziałek wieczorem rozpalę, we wtorek rano do pracy, w środę rano wracam i będzie ciepło. Do południa wygasa, rozpalam tyle żeby wystarczyło do czwartku do wieczora, bo wtedy rozpalam żeby wystarczyło do soboty do rana bo w piątek znów mnie nie ma.Tak to wygląda, Teraz mam trochę wolnego to kombinuje bo to lubię.

Proponuję przeczytać to jeszcze raz ze zrozumieniem, bo poprzednie wpisy to gdybanie o gdybaniu.

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałbym że poprawiła szczelność. Jestem niemal 100% pewny że dmuchawa wdmuchuje spaliny

Tak na pewno jest jak piszesz ale dzięki temu ze jest to "komin w kominie" resztki tego dymu odprowadza komin murowany .Oczywiście nie pochwalam takich patentów to chore rozwiązanie i igranie ze śmiercią..

Komin 15 letni w całkiem dobrym stanie Ze swojego kotła jestem w miarę zadowolony.

Komin wys 7,5 m od podstawy czyli z 7 mb dł. czynnej . Zalecana średnica

kanału spalinowego: Ø FI 120mm do miału ,wegla przy kotle do max 18kW

przy drewnie już : Ø FI 160mm do max 18kW

w/g kalkulatora

http://askot.krakow.pl/systemyKominoweCalc.php

Może komin trzeba zaizolować cieplnie -strych itd....

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałbym że poprawiła szczelność. Jestem niemal 100% pewny że dmuchawa wdmuchuje spaliny miedzy tą rynnę i cegłę.:yes: Kominy systemowe maja specjalne połączenie z rurą od czopucha. Ciekawe co on zastosował?

Pomysłowość ludzka nie zna granic, możesz być pewny jednego - TO się nie pali.

 

Skończmy już z tym tematem, bo wy piszecie a ja czuję się zobowiązany odpowiedzieć albo sprostoawć i tylko zaśmiecamy wątek.

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animus on nie chce żadnej pomocy, co świadczy o tym ostatni jego post.

Dokładnie tak jak piszesz jest wręcz opromieniony aureolą że dał radę i to ogarnął teraz już inni mogą tak zrobić ,tylko ten czujnik czadu po cho...rę się włącza może baterie mu wreszcie siądą i będzie święty spokój :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...