Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

pooglądałem i mam już koncepję :)

Tylko skąd spawarkę wziąsc, mieszkam dopiero 4 miesące i nie znam sąsiadów :)

ZUG, sugerujesz jakis daszek? chciałem wyłozyc boki kotła płytami szamotowymi cienkimi i tylną ściankę cegłą, a na to daszek.

tyle że mam ruchomy ruszt i muszę najpierw zrobic jakąs konstrukcję na nim. Wogóle widziałem że ktos kiedys zrobił na ruszcie wodnym drugi ruszt, co to daje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pooglądałem i mam już koncepję :)

Wogóle widziałem że ktos kiedys zrobił na ruszcie wodnym drugi ruszt, co to daje?

 

Wyższa temperaturę przy ruszcie, lepsze napowietrzanie (powietrze przez kształt rusztu jest przyspieszane), ogólnie lepsze spalanie. Wady to łatwo zatyka sie popiołem, jak się troche poforsuje to szlaka zostaje, komplikacje albo calkowity brak mozliwości wyjęcia żaru i wsypania go na góre zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG, sugerujesz jakis daszek? chciałem wyłozyc boki kotła płytami szamotowymi cienkimi i tylną ściankę cegłą, a na to daszek.

tyle że mam ruchomy ruszt i muszę najpierw zrobic jakąs konstrukcję na nim. Wogóle widziałem że ktos kiedys zrobił na ruszcie wodnym drugi ruszt, co to daje?

 

Musisz coś pomyśleć aby utrudnić PW zbyt szybki ujście do wymienników aby dobrze się zmieszał z gazami w przeciwnym razie efekt wypalania gazów będziesz miał mizerny i szybko się zasyp będzie zajmował.

Nie wiem jak to z "manualnością" aby owy deflektor zawieszać na tym KPW ale coś po kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś potrafi matematycznie przeliczyć, jaki uzysk otrzymamy w wyniku spalania, jeżeli w miejsce powietrza -2 dostarczymy powietrze +4.

Kaloryczność węgla wynosi 25 MJ.

Ilość spalonego węgla to 1000 kg (tona).

Da się to jakoś "rozkminić" ?

 

Comet

Dla Ciebie brawo ! Od razu pomagasz.

 

pleban68

Musisz dać od razu 4 sztuki.

 

jacbelfer, do tego potrzebne jest znajomość ciepła właściwego powietrza, wynosi ono 1005 J/kg*K. Oprócz tego trzeba znać ilość powietrza potrzebnego do spalenia 1kg węgla, wynosi ona ok 7m3, z gęstości powietrza 1,23kg/m3 otrzymamy 8,61 kg. Po przekształceniu wzoru na ciepło właściwe otzymamy Q=c*m*deltaT czyli Q=1005*8,61*6 czyli Q=51918,3 J czyli około 51kJ na każdy kg węgla. Na tone masz 51000kJ. Wychodzi że zaoszczędziłbyś ok 2 kg węgla, skoro kilogram to 25000kJ. Sprawdz moje obliczenia u kolegi który uczy fizyki ale i też inni forumowicze niech sprawdzą. Wpadłem na to podczas wczorajszego zasypiania i głowy za poprawność nie daje. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie czy cięńszy szamot nie bedzie lepszy na te czapki szamotowe? ,, czy grubszy nie akumuluje zbyt wiele przez co jest strata??tak patrze w kociołek i się zastanawiam. wydaje mi się ze cieńszy rozgrzeje się do duzo większej temperatury

 

Vld wrzucił kiedys do sieci zależności temperatur na powierzchni szamotu od jego grubości, jak znajdę to wkleję chyba, że on sam pomoże i wrzuci to tutaj. Zaraz go o to poproszę na priva.

Edytowane przez Szponi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Górne spalanie ma sens i sprawdza się gdy kocioł ma odpowiedni ruszt. Przy innym kotle gdzie przerwa pomiędzy rusztami wynosi 7- 8 mm nie zdaje egzaminu. Podczas spalania popiół opadając na dół nie spadnie do popielnika ale właśnie zatrzymuje się w przerwach co uniemożliwia dostęp powietrza potrzebnego do palenia. I tutaj kończy się cała zabawa w ekonomię spalania i ochronę środowiska. Próbowałem i nie zdało egzaminu. Kilka razy musiałem schodzić do kotła, żeby udrożnić ruszt. Poza tym czas potrzebny do nagrzania wody wynosi około dwóch, trzech godzin od momentu odpalenia zimnego kotła. W moim pleszewskim kotle z nadmuchem i elektrycznym sterownikiem taki czas to niespełna pół godziny i woda osiąga temp. 50 stopni. Możliwe,że popełniłem jakiś błąd i może ktoś mi podpowie jak to usprwanić. Pozdrawiam. M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obrazek pochodzi z tego poradnika http://www.bape.com.pl/Portals/0/Poradnik.pdf

 

bardzo ciekawy poradnik.

jest tam napisane odnośnie wpływu ceny na paliwa ze względu na zmniejszanie zasobu i nie do końca bym się z tym zgodził dla tego ponieważ u nas PL działa inny system a mianowicie "dojenia" z ludzi od czego jesteśmy zależni.

ceny kilka lat wstecz owsa góra 200zł za tonę i jak tylko ludzie zaczeli tym palić to proszę sprawdzić ile teraz tona kosztuje a to sie raczej nie kończy biorąc nawet pod uwagę że trochę wzrosła obsługa aby owy owies znalazł sie u gospodarza.

Także cokolwiek człowiek by nie wymyślił czym możemy się ogrzać zaraz to raptownie zwiększa swoją wartość także chyba lepiej samemu coś wymyślić i

nie chwalić sie tym bo w przeciwnym razie d..pa zbita.

 

a sposób sprzedaży drewna jest czystym oszustwem konsumenta.

 

i dlatego widzę że jesteś bardziej przychylny do kotła na biomasę i w calę się nie dziwie bo ja jakbym mial wymienić kociołek to właśnie byłby kociołek na biomasę z tym że chodzi mi po głowie aby posiadać własną peleciarkę która powinna się wrócić zważywszy na cenny pelletu. Tylko trzeba wsiąść pod uwagę aby mieć dostęp do surowców i miejsce na to wszystko i znając życie to owe surowce będą windować ceny.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mikolajewicz

 

kolego jak lipnym węglem palisz to masz takim problem

u mnie szczeliny są max 10mm i faktycznie jak węgiel jest kiepskiej jakości to popiół przy koncowej fazie kołkuje.

ale to jest wina węgla nie rusztu ,a że takie gó...o sprzedają to już inna sprawa.

teraz palę całkiem innym węglem i tego problemu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dlatego widzę że jesteś bardziej przychylny do kotła na biomasę i w calę się nie dziwie bo ja jakbym mial wymienić kociołek to właśnie byłby kociołek na biomasę.

 

skąd taki wniosek

zostałem poroszony, to wkleiłem linka

 

jak o mnie chodzi, to mój natępny kocioł, to będzie kondensat na gaz ziemny + mała pompa ciepła do CWU. W miedzy czasie prawdopodobnie zainstaluje rekuperator, by dodatkowo zmniejszyć zapotrzebowanie. Powoli, ale coraz bardziej zaczynam mieć dość paliw stałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skąd taki wniosek

zostałem poroszony, to wkleiłem linka

 

jak o mnie chodzi, to mój natępny kocioł, to będzie kondensat na gaz ziemny + mała pompa ciepła do CWU. W miedzy czasie prawdopodobnie zainstaluje rekuperator, by dodatkowo zmniejszyć zapotrzebowanie. Powoli, ale coraz bardziej zaczynam mieć dość paliw stałych.

 

a co nie chodził tobie po glowie kociołek na pellet?

 

no to teraz jak zainstalujesz taki sprzęt to w stopce będzie "zdelegalizować kotły na paliwa stałe" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co wtedy będę delegalizował

ale z kotłem na pelet prócz problemów z samym peletem o których już wspominałem

są jeszcze identyczne problemy jak z podajnikami, czyli okresy przejściowe

uwględniając rozpalanie, wygaszanie, prąd i okresowe wymiany grzałki ekonomiczność takiego kotła będzie tak samo niska jak podajnika na groszek. Można zamontować sobie bufor, ale po co skoro koszt ogrzewania będzie porównywalny do gazu, koszt inwestycyjny większy od gazu i komfort użytkowania mniejszy od gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS

 

Witajcie,

 

Urlop powoli się kończy, a efektów jak nie było tak nie ma (czyt. spalanie 2,25 kg/h) ...

 

Po zmniejszeniu wymiarów palnika kocioł nie mógł przekroczyć 57°C (co bardzo mnie ucieszyło), niemniej jednak po 20 minutach temperatura zaczęła spadać, a z komina zaczął wydobywać się delikatny szary dymek. Tak by się działo dalej gdybym nie zainterweniował ręcznie (przerusztowanie i otwarcie drzwiczek popielnika). Tego typu sytuacja miała miejsce mniej więcej co godzinę. Co może być powodem tego stanu rzeczy? Zawieszanie się węgla (Orzech I - do 28 MJ)? Zbyt małą klapka PG? Mam nadzieje, że nie będę musiał wracać do dmuchawy.

 

Aktualnie doprowadzam PG klapką od dmuchawy, którą sterują miarkownik MCI (może to jest powód powyższego problemu?), docelowo na wiosnę będzie zrobiona klapka na drzwiczkach od popielnika. W związku z tym już teraz powoli zastanawiam się w jaki sposób doprowadzić PW do otworów PW przy pomocy klapki po dmuchawie. Jeżeli ktoś miałby jakieś sugestie to będę wdzięczny..

 

Kocioł Dworek ZN 17kW.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...