Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

nie wiem co wtedy będę delegalizował

ale z kotłem na pelet prócz problemów z samym peletem o których już wspominałem

są jeszcze identyczne problemy jak z podajnikami, czyli okresy przejściowe

uwględniając rozpalanie, wygaszanie, prąd i okresowe wymiany grzałki ekonomiczność takiego kotła będzie tak samo niska jak podajnika na groszek. Można zamontować sobie bufor, ale po co skoro koszt ogrzewania będzie porównywalny do gazu, koszt inwestycyjny większy od gazu i komfort użytkowania mniejszy od gazu.

 

czyli według ciebie opalanie gazem jest bardziej ekonomiczne niż paliwami stałymi czy tak naprawdę chodzi o co innego.

dobrze przygotowany domek energetycznie to może ma sens ale w "szałasie" kończy się stryczkiem po wizycie listonosza z rachunkiem.

Także jest to punkt widzenia z punktu siedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak wypowiadam się w swoim imieniu, czyli 180m2 użytkowej, ponad 200 ogrzewanej ocieplonej z zapotrzebowaniem 11000kWh na CO i ok 2500 kWh na CWU.

Szerzej, uważam, że gaz ziemny jest alternarywą dla peletów i ekogroszku w głębi kraju.

Do starszych nie izolowanych, jak ty to nazywasz "szałas" pozostają paliwa stałe, ale tanie miał/groszek/orzech zamiast ekogroszek lub drewno zamiast peletów.

pozdr

 

 

jeszcze apropo śmieci: w naszym regulaminie zapisali, że będą popioły odbierać odzielnie raz do roku wiosną i odpłatnie, a z tad już tylko krok do wprowadzenia jakichś dodatkowych opłat, podatków, kontroli i zakazów. Na własnym podwórku, nie wolno nawet samochodu umyć, juz nie wspominając jakiejś większej naprawy. Ciezkie czasy idą ...

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wypowiadam się w swoim imieniu, czyli 180m2 użytkowej, ponad 200 ogrzewanej ocieplonej z zapotrzebowaniem 11000kWh na CO i ok 2500 kWh na CWU.

Szerzej, uważam, że gaz ziemny jest alternarywą dla peletów i ekogroszku w głębi kraju.

Do starszych nie izolowanych, jak ty to nazywasz "szałas" pozostają paliwa stałe, ale tanie miał/groszek/orzech zamiast ekogroszek lub drewno zamiast peletów.

pozdr

 

dokładnie to co piszesz ma sens:yes:

 

 

 

jeszcze apropo śmieci: w naszym regulaminie zapisali, że będą popioły odbierać odzielnie raz do roku wiosną i odpłatnie, a z tad już tylko krok do wprowadzenia jakichś dodatkowych opłat, podatków, kontroli i zakazów. Na własnym podwórku, nie wolno nawet samochodu umyć, juz nie wspominając jakiejś większej naprawy. Ciezkie czasy idą ...

 

strach pomyśleć co będzie dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H3nio

To się ma palić na ruszcie.

Jeżeli sklei się węgiel i wisi- to takie są objawy.

Do dolniaka musi być odpowiedni typ węgla. Z moich doświadczeń wynika, że mniej kaloryczny (nawet zawierający kamienie) potrafi się palić bez obsługi wiele godzin.

Węgiel bardzo kaloryczny- energii z niego dużo, ale wiesza się i trzeba często "walić" go z góry. Nie trzeba nawet rusztować, wystarczy, że opadnie.

Do tego trzeba opału typu 31.1 . ZUG wie więcej o typach oraz z jakiej kopalni takie coś można dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważam że musisz zwrócić uwagę na Ri węgla oraz zawartość popiołu co dla DS jest istotną sprawą.

jeśli chodzi o sort to max. będzie orzechII i jako kaloryczny i dopuszczalną liczbą Ri będzie kwk wesoła.

 

to są linki węgli co będą dobre i możesz je używać osobno lub mieszać w zależności od temp zew.

i charakteryzują się małą zawartością popiołu co jest istotną sprawą a szczególnie dla DS.

http://www.eko-groszek.org/index.php/zamowienie/2-artykuly/11-orzech-ii

http://www.eko-groszek.org/index.php/zamowienie/2-artykuly/24-orzech-ii-kwk-kazimierz

 

Ja w swoim GS używam kwk wesoła orzech II i mieszam aktualnie z czeskim ekogroszkiem ledvice (fakt od wczoraj z tym ekogroszkiem) ponieważ mam go za dobrą kasę i jak mi sie sprawdzi aby móc sterować mieszaniną tzn.procentową w zalezności od temp. zew. to będe bardzo zadowolony bo to mi pozwoli jeszcze zejść z kosztów i nie męczyć się w okresach przejściowych.

 

jesli chodzi o odgazowanie w/w mieszaniny to jestem pod wrażeniem

70%wesoła 30%ledvice odgazowywało mi sie dokładnie 8,5godz z czego na samym PW ponad 4godz (a płomień odbijający z KPW ma kolor bardzo jasny słoneczny) ponieważ SPR11 nie widział potrzeby aby MCI otwierał klapkę.

ale to jest odgazowanie ,a teraz toczy sie test zgazowania co jest istotną sprawą ponieważ słabe węgle tę fazę przegrywają z węglami typ32 czy 33 ale mi bardziej chodzi oto czy będzie taka sama stało-palność jak z mieszaniem go z polskim ekogroszkiem typu 31 gdzie cana czeskiego wali na kolana polskiego

 

już znam raport z palenia w/w mieszanki 70%kwk wesoła 30%ekogroszek ledvice

odgazowanie 8,5godz

zgazowanie 13,5godz

co do popiołu byłem w szoku było tak mało że bezsensu było cokolwiek wyjmować.

z komina widać tylko parę (coś bardzo lekko unoszące sie 1m od komina)

 

raport palenia 70%kwk wesoła 30%ekogroszek polski typ31 8-10% popiołu

odgazowanie 8,5godz

zgazowanie 15,5godz

tutaj popiołu trochę było ale w normie.

 

także wynik przesądza że zdecydowanie ekonomiczniej będzie mieszać i uzyskać dobry wynik spalania i większej sterowności w czasie przejściowym.

kwk wesoła z ekogroszek ledvice.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

 

jesli mozesz to opisz jak wygląda u Ciebie odgazowanie i zgazowanie(wizualnie) i jak łapiesz ten moment konca odgazowania i poczatku zgazowania. dzięki z góry!!!

 

1.spadek temp. na czopuchu u mnie( +/-75stC sam koks) (widac jak powoli,powoli spada)

2.pod koniec odgazowania MCI otwiera wiecej PG aby przez cały czas był płomień nad zasypem (kończy się węgiel do odgazowania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem wczoraj MCI na razie działa bez zarzutu ale nie pokoi mnie jeden fakt . Jak jest w trybie otwarcia to co jakiś czas otwiera i zamyka troszku klapkę PG. Czy miał ktoś z kolegów podobny problem czy jest to jego normalna praca.

 

jest to normalna praca (PID):yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek438

 

wydaje mie się , że sterownik podaje napięcie do przedmuchu i miarkownik robi co mu kaze .. sprawdź to - pewny nie jestem .. opisz jak MCI działa u Ciebie ,, jak dochodzi do temp zadanej ,, jak ją utrzymuje ,, zalety widoczne itd .. zastanawiam się nad kupnem

 

ZUG

 

75*C - nie masz za gorąco w domu ???(masz tyle ustawione czy dochodzisz do tej temp. manualnie czyli jakaś śrubka w klapce PG lekko dokręcona ?)

 

no właśnie na czopuchu ,, za szybko czytałem

Edytowane przez toomm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek438

 

wydaje mie się , że sterownik podaje napięcie do przedmuchu i miarkownik robi co mu kaze .. sprawdź to - pewny nie jestem .. opisz jak MCI działa u Ciebie ,, jak dochodzi do temp zadanej ,, jak ją utrzymuje ,, zalety widoczne itd .. zastanawiam się nad kupnem

 

ZUG

 

75*C - nie masz za gorąco w domu ???(masz tyle ustawione czy dochodzisz do tej temp. manualnie czyli jakaś śrubka w klapce PG lekko dokręcona ?)

jacek

to reakcja może być wywołana nie stabilnością napięcia.

 

toomm

Na CZOPUCHU

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toomm

Jeżeli chodzi o zadaną temperaturę to mam ustawione na sterowniku "zwalnianie obrotów dmuchawy przed dojściem do zadanej temperatury" czyli klapka troszkę się przymyka jeden stopień przed zadaną temperaturą i nie przeciąga jej zbytnio. Po jakimś czasie spada o 2 stopnie i znowu się klapa PG otwiera. Na razie to wygląda dość stabilnie.

Zobaczę jak będzie ze stało palnością w porównaniu z dmuchawą tylko że nie mam jeszcze KPW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie chcę dobrze zrozumieć nasz proces palenia w kotle z tąd to pytanie : czy po pojawieniu się niebieskiego ognia to jest początek zgazowania i wtedy nalezy podac mniej PW ? czy jeszcze czekac?

 

o teraz spadła mi temp o 3 stopnie , to chyba ten moment ,,, podniesie sie sama po bardzo powolnym zadziałaniu miarkownika zwykłego ,? czy podkręcić go o pare stopni ? jak Panowie radzicie z tym

Edytowane przez toomm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artur11

 

Zrobiłem tak jak mi poradziłeś tzn. podwiesiłem płytki szamotowe szczelnie na całej szerokości paleniska. Wygląda to miej więcej tak jak na schemacie

(szamot zaznaczony strzałkami). Mam jeszcze pytanie czy nie przesadziłem,bo zostało tylko 12 cm przestrzeni od strony drzwiczek przez, którą mogą uchodzić spaliny.

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KPW masz? skierowaną w zasyp ? 12cm to nie jest mało, zerknij ile masz między wymiennikami. Ja mam 10 a uważam, że i tak za dużo choć wczoraj palłem z maksymalną mocą pieca przez godzinę, pewno było z 25Kw albo i lepiej.

Toom najlepiej jak ogień jest bardzo jasny a nie ciemny - odcień białopomarańczowo słomkowy z jasnoniebieskim. Przy ciemnym błękicie nie spalasz wszystkiego - ale lepsze to niż brak jakiegokolwiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KPW masz? skierowaną w zasyp ? 12cm to nie jest mało, zerknij ile masz między wymiennikami. Ja mam 10 a uważam, że i tak za dużo choć wczoraj palłem z maksymalną mocą pieca przez godzinę, pewno było z 25Kw albo i lepiej.

Toom najlepiej jak ogień jest bardzo jasny a nie ciemny - odcień białopomarańczowo słomkowy z jasnoniebieskim. Przy ciemnym błękicie nie spalasz wszystkiego - ale lepsze to niż brak jakiegokolwiek

Nie mam pomysłu jak zamontować KPW, bo powietrze jest chyba dostarczane przez te 3 otwory na dole drzwiczek. Dodatkowo za drzwiczkami jest jeszcze jeden element( nie wiem jak to się fachowo nazywa) taki jak za drzwiczkami dolnymi i nie wiem jaką spełnia rolę.

http://imageshack.us/photo/my-images/26/1007650p.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/689/1007651q.jpg/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pleban wyginasz kawałek blachy w L, jedną część L przykręcasz tymi 2-ma śrubami a 2-ga część wygięta jest do paleniska - te 4 otwory to pewno wlot PW, blachę która będzie wchodzić do paleniska wygnij w "U " ale nogami do dołu (odwrócone) dopasuj tak żeby się wygodnie drzwiczki zamykały. Jak masz kawałek blachy z obróbek blacharskich to na jakiś czas wystarczy (możesz złożyć 2-3 blachy razem) będziesz miał piękną KPW. Pamiętaj ma dmuchać w zasyp pod deflektor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pleban wyginasz kawałek blachy w L, jedną część L przykręcasz tymi 2-ma śrubami a 2-ga część wygięta jest do paleniska - te 4 otwory to pewno wlot PW, blachę która będzie wchodzić do paleniska wygnij w "U " ale nogami do dołu (odwrócone) dopasuj tak żeby się wygodnie drzwiczki zamykały. Jak masz kawałek blachy z obróbek blacharskich to na jakiś czas wystarczy (możesz złożyć 2-3 blachy razem) będziesz miał piękną KPW. Pamiętaj ma dmuchać w zasyp pod deflektor.

A to co mam za drzwiczkami zdemontować, bo nie wiem jaką właściwie spełnia rolę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...