Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Termometr na czopuchu uważam za niezbędną rzecz. Przydaje się przy eksperymentach ( wiesz czy odbiór jest dobry czy słaby), a dodatkowo informuje kiedy wymiennik jest brudny ( rośnie temperatura spalin). U mnie przy czystym kotle jest przy pełnej mocy około 140-160 stC. Jeżeli dochodzi do 200 lub więcej czyszczę kocioł. Ale termometr ma być w strudze spalin, a nie przyklejony do czopucha bo różnica temperatury może być nawet 50stC.

Mi dodatkowo pomógł regulator solarny który steruje mi pompą ładującą bufor. Zlicza on czas pracy pompy, i na tej podstawie wiemy ile z załadunku wyprodukowaliśmy ciepła.

Pamiętajcie że końcówka termometru wsadzona w czopuch też obrasta brudem i też trza ją czasem przeczyścić papierkiem ściernym.

Edytowane przez pawel_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czym przymocowałeś cześć 1 i 2 , 3 jest umocowana na wcisk o 4 leży luźno?

[ATTACH=CONFIG]171304[/ATTACH]

 

dopływ powietrza trzeba regulować przez otwarcie drzwiczek popielnika? nie da rady z nadmuchem?

Dmuchawa będzie dawała za dużo powietrza i będzie rozpalała cały wsad.Który to jest model sas-a, dmuchawa na górze kotła, czy w drzwiczkach popielnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam panowie ... po 2 tygodniowym pobycie w domu i bawieniem się viaderkiem doszedłem chyba do maximum czystosci i oszczędnosci (oczywiscie jesli chodzi o paleniu w konstrukcji u22) w mojej kotłowni :

- wywaliłem zawirowacze

- wywaliłem szamot

- wywaliłem te orginalne blachy z płomieniówek

- wywaliłem daszek blaszany (8mm)

- wywaliłem blache KPW+DEFLEKTOR w jednym

- wstawiłem kawałek blaszki szerokosci 2,5cm wysokosci 4cm zaraz za wlotem PW do kotła w skutek czego rozbiłem PW na boki ,, teraz oblatuje boki kotła i srodkiem do płomieniówek ( dobre dopalanie , najlepsze z testowanych sposobów)

Straty występują tylko wtedy gdy kocioł osiąga zadaną temperature (straty kominowe) zawirowacze wtedy pomagają ale potem musiałbym je wyciągac bo bardziej sie brudzi wymiennik ,, więc strata 45minutowa jest moim zdaniem rozsądniejsza .

sposób palenia:

- rozpalam jak zwykle pełen zasyp

- PW na full blaszka działa

- gdy w kotle jest ciemno lub pojawiły się niebieskie płomyczki + drzwiczki dolne całe ciepłe (zasyp odgazował się do rusztu ) blaszke wyciągam i PW przymykam do 5mm i tak do końca zadnych zmian ,, miarkownik na 65*c.. kocioł trzyma dłógo a rano bielutki aż cacy , przy rozpalaniu dymek lekko białawy ,, potem juz nic nic nic !!!... więcej z tej konstrukcji nie umiem wykrzesac ,,,

nie wiem ile wchodzi kilogramów na zasyp (viaderko 3 członowe) starcza (przy 65*C) 12-14h ... u mnie teraz to max mozliwosci.(przy Orzech II z Piasta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do klata.

Czyli sas nwt. Dmuchawa dmucha otworkami wewnątrz komory paleniskowej, na różnych wysokościach, po obu stronach kotła. Czyli rozpala cały zasyp i guzik z dolnego spalania. Jedyne wyjście to miarkownik spalania i klapka w drzwiczkach popielnika, podanie powietrza wtórnego i oczywiście wyrzucenie dmuchawy.Swoją drogą ciekawe, czy kocioł zassałby powietrze wtórne przez otwory napowietrzające dmuchawy.Jeśli tak to byłoby idealne rozwiązanie podania powietrza wtórnego. Z tym, że powietrze powinno być podane nad zasyp, co wiąże się z koniecznością zaślepienia najniższych otworów. Prawdopodobnie to nie wypali bo otwory są za małe. Gdybym miał ten model pewnie próbowałbym tego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG termometr do 300 st to już inna cena- 50 zł.

ZOBACZ

 

ale ja kupuję od innej firmy

różne firmy różne marże;)

 

można kupić i drożej lepsze ,podświetlane i tam inne wodotryski (także klient nasz Pan:D)

 

nie pamiętam ile dokładnie ale 30zł z groszami (z wysyłką) i sondy dokupiłem oddali po 5zł tak asekuracyjnie.

 

ale nie róbmy sobie jaj za kilkanaście złotych

czteropak mniej można przeżyć:D

 

ooo rybniczanin dokładnie:yes:

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakiej temp. zadanej chodzi kociołek?

u mnie też zostaje ale tak góra 1kg gdzie idzie na górę nowego zasypu.

 

może niech ktoś napisze gdzie zostaje mu sam popiół ale przy węglach typ32 i 33 bo po 31 to zostaje popiół.

Ustawione jest na 60*C dochodzi do 65*C i potem spada do 58*C. Można przyjąć,że średnio to 60*C. Palę 1 raz na dobę zasypując ok.12 węgla + 4 szczapki dębiny +drobne drewno na rozpałkę. Oczywiście przy takiej temperaturze jak teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawione jest na 60*C dochodzi do 65*C i potem spada do 58*C. Można przyjąć,że średnio to 60*C. Palę 1 raz na dobę zasypując ok.12 węgla + 4 szczapki dębiny +drobne drewno na rozpałkę. Oczywiście przy takiej temperaturze jak teraz.

 

takie spalanie to tylko się cieszyć 12/24h

i jeszcze koks zostaję gratis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co sądzisz o tym? Tylko się nie śmiej głośno.

Podobny termometr z lidla porównywałem z rtęciowym i jest dokładny do 0,5 stopnia.

Edytowane przez Tom1000k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacbelfer chciałem się Ciebie jeszcze zapytać jakich wymiarów masz otwory wylotu spalin w twoim palniku. Ja u siebie będę miał 2 o wymiarach 8x12 cm każdy. I tak się zastanawiam czy będą wystarczające. I jeszcze jakiej średnicy masz otwory do powietrza.

Co do wcześniejszego jak pisałem o stało palności to prawdopodobnie jest to wina kiepskiego węgla - dużo kamienia i popiołu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czytam jakieś inf. na temat dobrych ustawień pieca defro. Opisze dokładnie w czym mam problem i nie urywam, że liczę na pomoc bardzo was proszę.

Wiec posiadam piec DEFRO zasypowy bez podajnika Kocioł 24kw optima plus defro. Teraz pow. do ogrzania wynosi ok 140m, Później będzie większa ponad 200 ponieważ dojdzie mi poddasze. Poddasze ocieplone wełna i budynek na zew.styropianem. Od sierpnia mam nowy piec i wymianę na nowa instalacje. Tak naprawdę muszę się przyznać ze przez te miesiące nie załadowałam pieca do pełna bo jakoś się obawiałam i tak po parę szufelek miału ( bo pale miałem i trochę węglem ) i właściwie non sto musiałam biegać do tego pieca. Sama już nie wiem jakie ustawić parametry, żeby spalanie było oszczędne, sterownik jest tech st28.

Do tej pory miałam ustawienia:

pompa - trzeci bieg

histereza CO - 7 stopni (mam jedną pompę )

tem. zadana - 58-59 stopni

dmuchawa - 4 bieg

praca w podtrzymaniu - 1min i 10sek.

przerwa w podtrzymaniu - 7min.

klapka wentylatora - odsłonięta na2 cm

 

Dużo mi do tej pory spalał.Wiem ze może za późno ale zaczęłam kombinować żeby to zmienić i stad moja prośba do was o pomoc w ustawieniach i wytłumaczeniu pewnych rzeczy.

 

Obecnie zmieniłam ustawienia na :

pompa - drugi bieg

histereza CO - 3 stopne (mam jedną pompę )

tem. zadana - 58-59 stopni w dzień na 56stopni

dmuchawa - 3 bieg

praca w podtrzymaniu - 10sek.

przerwa w podtrzymaniu - 16min.

klapka wentylatora - odsłonięta prawie cala.

Piec załadowałam ok 11 kg miału o godz. 11:30

 

Proszę wytłumaczcie mi jak to jest z tą histerezą, pracą w podtrzymaniu i przerwą w podtrzymaniu. Teraz wygląda to tak, że jak spadnie tem o 3 stopnie od zadanej to załącza się wentylator i chodzi do momentu uzyskania zadanej temperatury. A kiedy załączy się wentylator żeby chodził to 10 sek czyli praca w podtrzymaniu. Ostatnio miałam tak ze jak sypnęłam sobie 3 szufelki miału to po ok 2 godzinach nie było prawie nic i tem. nie mogła już dobić do zadanej. chciałabym żeby chociaż raz wytrzymało mi tak z cały dzień i noc ale boje się ze będzie się dymić w nocy albo będzie za wysoka tem.Nie dawno zmarł mój tato i dlatego wszystko mi się pogmatwało dobrze ze wiem jak wyczyścić piec bo jeszcze zdążyłam się temu przyjrzeć Sad Będę bardzo wam wdzięczna za każda rade.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ola33

proszę przyjąć wyrazy współczucia po u tracie Taty

 

nie chcę cię martwić ale bez poważnych przeróbek palenie w nim to tragedia.

także nie wiem jak z twoją "manualnością" proszę mnie źle nie zrozumieć ponieważ jesteś kobietą.

ale można zrobić z niego ciekawy kocioł dolno-spalinowy

także są tu chłopaki co maja w tym zdecydowanie więcej wiedzy niż ja to na pewno chętnie pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...