Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zobaczymy czy te szamotowe będą dostępne na rynku

firm jest trochę co wykonują różne bajery ale z dwiema to im się nie chcę bawić.

 

 

jak myślicie czy sznur czy wełna skalna będzie dobrym łącznikiem rurka<-->ekran???

 

właśnie dostałem ofertę od tej firmy:

http://www.awotex.eu/asortyment/link_level_2/test/rurki

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie....! Kocioł huczy jak palnik ? :o Jak to możliwe ?? Bez dmuchawy ??? :o :D :lol:

 

Dobre wieści przesyłasz. Mam wobec ciebie pewien dług, pytałeś o górne powietrze a ja jakoś nie

wysiliłem się specjalnie żeby to przybliżyć. Widzę jednak że warto, bo przeszedłeś do praktyki. :)

Namalowałem więc dwa kotły celowo przejaskrawiając ich proporcje, bez tego mimo że sprawa

dość prosta, to trudno ją w krótkich słowach opisać. Chciałem pokazać że nie ma jednoznacznej

odpowiedzi czy w usprawnianych kotłach powietrze główne doprowadzać od dołu...czy od góry.

Jak widać kocioł A doskonale sobie poradzi z powietrzem od dołu, ale B już nie. Najpierw zacznie

dobrze grzać, potem słabiej i słabiej bo węgiel sam spod dolnych drzwiczek do palnika nie

przeskoczy. W tym przypadku (gdy kocioł jest niski ale długi) lepiej jest powietrze główne puścić

od góry. Cudu nie będzie bo kocioł ma taką konstrukcję, za to cały zasypany węgiel spalimy

kalorycznie i higienicznie ;), mając w każdej chwili możliwość dosypywania zimnego węgla z góry.

 

http://img410.imageshack.us/img410/2050/dwakotyqy4.jpg

 

------------

 

Skoro masz do dyspozycji 50 litrów pojemności, to zdecydowanie wykładaj palenisko szamotem,

a może spróbuj jeszcze zawęzić "palnik" montując cegiełkę z lewej i cegiełkę z prawej patrząc

od strony drzwiczek. Tylko nie zapomnij nam tu napisać... jak się wszystko udało. :)

Powodzenia ! :)

 

Witam ponownie

Tak jak wcześniej napisałem, chciałbym poprawić sprawność mojego Camino 75-1-12 z 87r oraz uniknąc palenia od góry (uniknąc cykli palenia)

Czy budując ściankę oddalone od 10 cm od ściany tylnej pieca z okienkiem na ruszcie (palnik) - Załącznik

uzyskam efekt pieca z dolnym paleniem

Cemino1.jpg

Edytowane przez Genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie witam Kolegów. :D

Bardzo mnie cieszy że ogień nie wygasł i że pojawia się ciśnienie

na innowacyjne pomysły i ulepszanie własnych kotłów. Po pierwsze,

to doskonała gimnastyka dla mózgu, no tak, to organ jak ręka czy noga

i też gimnastyki wymaga. :D Po drugie, może zaowocować dodatkowym

zmniejszeniem ilości spalanego węgla - i zaoszczędzeniem powietrza.

 

Na razie to jest pomysł, ale nie wiem czy dobry

Czy możecie mi podpowiedziec czy jest dobry, czy ta konstrukcja będzie dobra?

 

Kolego Genesis 72

Osobiście odradzałbym przerabianie Camino na DS, nie dlatego że się

nie da, tylko z powodu małej korzyści płynącej z tej przeróbki. Camino

jest kotłem żeliwnym dedykowanym dla spalania koksu, ponieważ koks

spala się krótkim płomieniem, to kocioł nie wymaga długiego wymiennika.

Zdecydowanie największa część energii w tym kotle odbierana jest przez

ściany komory zasypowej. Dobre kotły dolnego spalania nie używają tej

komory do przekazywania energii, to w zasadzie tylko magazyn węgla.

Jeśli "odbierzesz kotłowi" komorę zasypową - cóż mu zostanie??

Krótki pionowy odcinek "pleców" i równie krótki wymiennik poziomy.

Nie polecam, wielka część wytworzonej energii nie zostanie odebrana -

i pójdzie w komin, a temperatura spalin będzie rekordowo wysoka.

Ale dobrze że pytasz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Last Rico,

 

Dawno nie było Cię widać. Nie śpimy, ciągle kombinujemu. Ja akurat wymurowałem boki swojego Caminiaka szamotem, podniosłem temp i szkoda wypuszczać spaliny o wys. temp. do komina. Pewnie już masz przemyślenia jak poprawić rozkład temp. w wymienniku poziomym..... i się z nami podzielisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem experymenta... wczoraj wrzuciłem na spód zasypu kilka dużych grud węgla tzw. kostka na to groszek z drobniejszym niby miałem rozpaliłem wczoraj o 15.00 teraz musiałem dopiero rozpalić ponownie a w domu 23 stopnie- czyli paliło się 31 godzin zasyp ok.25-30kg chyba nie jest źle na domek 180m2? Ta KPW to rewelacja.

Tak mi chodzi po głowie (z lenistwa bo i cieplej teraz jest) próbował ktoś z Was szanowni Experci palić w małej warstwie 1/3 max 1/2 zasypu tradycyjnie od dołu najgrubszy sort węgla - kostka (czy jakoś tak) z KPW? Chodzi mi o to czy można by było w ten sposób palić czysto i ekonomicznie będąc w domu i dorzucając co jakiś czas po 2 - 3 grudy (a zdarzają się takie po 7kg nawet).

ZUG tamto "fuknięcie" to chyba wina węgla była- pozdrawiam i dzięki za pomoc teraz zaczynam "lubić" górniaki bo w nim wszystko się spali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziękuję za rade i dziś wieczorem zrobię tak jak mi Pan radzi.Siłę nadmuchu mam od 1 - 10. Ale czy przerwa w podtrzymaniu to nie za często. Właśnie tego za bardzo nie rozumiem z jednej strony boje się ze opal się nie wypali do końca z drugiej ze za szybko się wypala jak są złe ustawienia i na odwrót. Choć z drugiej strony jak przerwa w podtrzymaniu jest za długa to może szybko spada tem. Wczoraj rozpalając otworzyłam klapkę wentylatora na max. Bardzo szybko dobiło do zadanej tem. i teraz czy przymknąć ja później? Jakie ona dokładnie spełnia funkcje jak jest bardziej otwarta lub mniej. A histerezę na ile ustawić. Bardzo dziękuję za wszelkie rady. Po zainstalowaniu nowego pieca ja podjęłam się ze będę nim operować i tak zostało chce żeby było jak najlepiej ja jestem w domu wiec mogę doglądać i sprawdza. mąż cały dzień w pracy wiec rożnie to bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne te kominki, co pokazał @art23

 

http://www.woodheat.org/bis.html

 

Ciekawa strona.

 

Edit:

I o top-down piszą:

http://www.woodheat.org/top-down-steps.html

 

Schemat tego kominka:

http://www.woodheat.org/attachments/article/68/BiSWHOversion01-27-10.ppt

 

W Polsce by się też taki program przyadał.

Edytowane przez rtpm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziękuję za rade i dziś wieczorem zrobię tak jak mi Pan radzi.Siłę nadmuchu mam od 1 - 10. Ale czy przerwa w podtrzymaniu to nie za często. Właśnie tego za bardzo nie rozumiem z jednej strony boje się ze opal się nie wypali do końca z drugiej ze za szybko się wypala jak są złe ustawienia i na odwrót. Choć z drugiej strony jak przerwa w podtrzymaniu jest za długa to może szybko spada tem. Wczoraj rozpalając otworzyłam klapkę wentylatora na max. Bardzo szybko dobiło do zadanej tem. i teraz czy przymknąć ja później? Jakie ona dokładnie spełnia funkcje jak jest bardziej otwarta lub mniej. A histerezę na ile ustawić. Bardzo dziękuję za wszelkie rady. Po zainstalowaniu nowego pieca ja podjęłam się ze będę nim operować i tak zostało chce żeby było jak najlepiej ja jestem w domu wiec mogę doglądać i sprawdza. mąż cały dzień w pracy wiec rożnie to bywa.

 

Nie za często, nie bój nic :) . Jak dobije do zadanej temp klapke przymknij. Klapka spełnia taką funkcję, że jak by się piec chciał za bardzo rozbijać przy przedmuchach to ty przymykając ją nie pozwalasz na to. Piec dostaje powietrze cały czas, ale mało na raz. Jak nie będzie umiał podtrzymać temperatury to klapke troszkę otwierasz. Dojdziesz do optymalnego ustawienia i masz spokój. Co do histeryzy to nie zglebialem tego zbyt mocno. Zostaw jak jest, nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genesis72 podobny układ jak na twoim rysunku ma rosyjski Tiepłotron.Zasyp z góry na środku kotła i paliwo ładnie wysuszone spala się na ruszcie.W książce Nowoczesne Piece mieszkaniowe z 1936 roku :) jest układ taki że w piecu masz zatkaną górę i tam dokładasz opał a pali się bokami na dole.Sprawdź na Per-eko chyba kociołek KSD ma podobnie.Co do długości wymiennika to Camino ma faktycznie krótki wymiennik ale Viadrusy czy górne czy dolny U24 też nie powalają na kolana ale ładnie grzeją i o to chodzi.Tiepłotrona znajdziesz na Tubie. Edytowane przez art23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Genesis72, jak już chcesz tak strasznie spalać węgiel dolnopodobnie, to kup sobie dobrą, niskopopiołową kostkę np. z Wesołej, Bobrka czy Piekar i zamiast robić doktoraty, spalaj ją spokojnie, bez wygaszania i dymienia nawet tydzień, przerusztowując tylko od czasu do czasu. Wszyscy tu i na drugim forum piszą Ci, że Camino nie bardzo da się przerobić na dolniaka, a Ty z uporem maniaka podajesz co chwilę nowe koncepcje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mysłałem tez aby gorące spali skierować również na boki pieca

Czyli zrobić co w rodzaju wewnetrznego kosza dla węgla

obudować boku szamotem, aby oddzielic paliwo od ścianek

Jednym z dużych minusów jest to że objętość się zmniejszy dla węgla

Cos w rodzaju

 

 

Kolego Gensis72,

 

Wszyscy dobrze Ci radzą, lepiej skup się na tym co masz a nie na sile probujesz robic dolniaka. Ten lej z powyzszego rysunku powinen byc odwrócony, poczytaj trochę http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2390-camino-kwd3/page__st__640#entry143259. Ja ze swojego wyciągam, wg wyliczanek 49% (+/-5%) sprawności przy temp wody zasilającej 50C, wewnetrznej 24C i zewn -3C, ale faktycznie będe wiedział jak założe ciepłomierz.

 

Jak Cię nie ma w domu to kup dla domowników koks i zawsze będa mogli podrzucić, wiem że drogo, ale cóż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...