Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

@jacbelfer jak mój żeliwniak się przepali, to albo mnie już nie będzie, albo przeciwnicy palenia węglem wykończą przemysł węglowy.;) Jeśli jednak wystąpi jakaś awaria z kotłem to raczej pójdę w stronę kotłów z podajnikiem i zrobię albo kupię sobie kruszarkę.:yes:

 

popieram ,ale to przyszłość

i zaraz zaczniemy pisać u LR o retorach i to dopiero robi się bałagan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@ZUG mój post był tylko dla uświadomienia jacbelfra że DS nie jest jedyną alternatywą do GS w paleniu węglem. Paliłem DS przez lata zanim chciałem spróbować żeliwnym kotłem. Dziewięć lat temu nie było jeszcze U24 dlatego wziąłem tego górniaka. Powiem jedno, że teraz mniej zaglądam do kotłowni niż przy kotle DS. Fakt że cykliczne palenie jest bardziej upierdliwe i potrzebuje więcej drewna na rozpałkę.Wygodę rzadszego chodzenia do kotłowni zamieniłem na upierdliwość cyklicznego rozpalania. Dlatego kombinuję nad podnoszeniem żaru pod wymiennik dla zrobienia ponownego zasypu, bez ponownego rozpalania.;)

 

Edit. Ja mam alternatywę u Klimosza. Jest to przystawka pod mój kocioł i wtedy mam z podajnikiem.:) Tylko z ceną przesadzili, bo licząc tą cenę, to mam oryginalny kociołek z podajnikiem.

Edytowane przez rybniczanin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego kombinuję nad podnoszeniem żaru pod wymiennik dla zrobienia ponownego zasypu, bez ponownego rozpalania.;)

 

ooo to ciekawe

jest to możliwe ,chociaż ja się już przyzwyczaiłem raz na dobę oderwać się od rzeczywistości;)

 

co do drewna to ja na cały sezon wydaje 200zł

8 worków brykietu sosnowego walec fi5/10cm

przyczepkę 2,5mx1,25m wysokość 40cm szczepek sosnowych (suchych)

rozpałka grilowa taka szara

i to wszystko wystarcza.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób opluwają ten wątek?

 

 

 

 

pomyśl trochę

a z całym szacunkiem ale kumaty to jesteś i wiedzę posiadasz.

 

"Nie mam MCI, więc powiedz ile mm uchyla klapkę po spadku temp poniżej zadanej w fazie odgazowywania."

 

nie rozumie do czego zmierzasz i jakie w tym masz teorie.

przecież w fazie odgazowania z biegiem czasu kocioł potrzebuje coraz wiecej PG i co w tym takiego.

właśnie mija 6godz odgazowania i nawet połowa zasypu nie jest odgazowana

kocioł na 43stC w domu 22,3st i spr11 z mci panują nad tym wszystkim

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;)@jacbelfer ale przecież u nas wszystkie kotły spełniają normy emisji.;) Producent zawsze w razie czego powie że nie palisz odpowiednim paliwem.:p

 

Edit Mało tego jak kupowałem tego U26 9 lat temu to dostałem 500zł z funduszu ekologii Urzędu Miasta za certyfikat.Oczywiście producent zawsze może opierać się że głównym paliwem jest koks.:)

Edytowane przez rybniczanin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacbelfer to co pisałeś że producenci muszą coś wymyślić z GS-ami to raczej nie przejdzie.Niedawno byłem na zwykłym małomiejskim targu i stał gość samochodem z kotłami c.o. made in Pleszew.Z ciekawości podszedłem bo stało paru gości a sam właściciel firmy zachwalał nowe kotły ze sterownikami PID. Śmiać mi sie chciało z tej ściemy bo widać że sama konstrukcja kotła z lat 90 ale oczywiście super miałowiec.Miał też retortowy ale z podajnikiem tłokowym.Spytałem czy robią kotły z dolnym spalaniem i ceramiką w środku.-Panie z ceramiką były kaflowe a dolniaki są nieekonmiczne i ciężko się je obsługuje bo komin musi byc wiekszy idp,itd.Roześmiałem się gościowi w twarz a ten kazał mi spadać bo mu interes psuję.I takie jest podejście do dolniaków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super, ciesze się bardzo. Ale powiedz ile milimetrów uchyla klapkę w momencie gdy dostanie sygnał otwórz.

 

jezu ludzie nie pisze tego jako przechwałki bo dzieciakiem nie jestem tylko piszę jak jest przecież wspólnie chcemy iść lepszą drogą.

przecież tym steruję PID i po co mi wiedza o wychyłu klapki jak doskonale radzi sobie z kotłem.

proszę masz link tutaj się dowiesz zdecydowanie więcej

http://forum.bolecki.pl/

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szponi to nie można powiedzieć na ile otwiera. Ponieważ on pracuje a nie stoi po otworzeniu. Może być pare milimetrów , a jak potrzebuje więcej to i otwiera więcej.On nie stoi w miejscu, tylko reaguje na potrzeby kotła. Powiem że w tym jest lepszy od mechanicznego.

 

Edit: Co wy z tym rybczaninem.:D

Edytowane przez rybniczanin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bo ten co kupił, zrobił źle. Można zaklinać rzeczywistość ZUG, ale być może to Ty go przekonałeś....

 

Jeszcze raz wkleję tekst z PIERWSZEJ STRONY:

 

 

A Wy takim ględzenie staracie się udowodnić, że przełom jest.

 

Kurczę my się nie rozumiemy .

Tkwię z GS i podchodzę do tego tematu teraźniejszym czasie ponieważ póki co niema sensu myśleć o zmianie kotła.

Ale to co ty wypisujesz to od razu ten wątek trzeba zwinąć.

 

Zapewniam cię znam proces spalania i jak zacznę o nim tutaj pisać to nowi którzy się zalogują żadnej z tego pomocy nie będą mieli ponieważ od razu musieli by zmienić kociołek ale nie w tym wątku chodzi.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jacbelfer widzę że zapomniałeś co napisał Last Rico na początku tego tematu(8 post).;)

 

Lukol-bis

Oczywiście, masz rację że kotły dolnego spalania mają wszystkie zalety "nowej metody",

Napisałem to dla ludzi którzy z różnych powodów użytkują kotły górnego spalania i póki co

muszą w nich palić - ta metoda pozwoli im na lepsze wykorzystanie opału i jak spostrzegłeś

ochroni powietrze którym wszyscy oddychamy i my i nasze dzieci.

Myślę że jednorazowy załadunek węgla nie musi być wadą, pod warunkiem że będziemy

to robić rzadko. Stałopalność zwiększyła się z 10 do 16 godzin, więc można się jakoś dopasować :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nagłówku pisz:

GS nie jest najlepszym kotłem. Poczytaj ten wątek !

 

To co dzisiaj pisze to nie chodzi co jest lepsze tylko co zrobić aby ten GS palił tak jak LR w swoim czyli go posiadam i trzymam się tematu wątku.

Jak zmienię kocioł to będę gdzie indziej.

A TY dalej swoje co jest lepsze jak bym nie wiedział i na pewno by nie był to kocioł GS czy DS ale po co o tym tutaj pisać

może od teraz każdemu nowemu od razu pisać wywal na złom będziesz szczęśliwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym MCI to chodzi mi o podniesienie klapki po sgnale otwórz. Temperatura zadana 45C histereza 2C, temp. spadła do 43C ile podniosła się klapka - 14mm lub 28mm w zalezności na którym jest kółko czy mniej? Pózniej to logiczne że steruje już sterownik uchyłem, ZUG powiedz ile otwiera :)

 

Chciałbym cie zrozumieć ale z suwmiarką nie będe latał ponieważ nie widzę w tym potrzeby.

mam jakieś matematyczne wyliczenia robić trochę mi to przypomina powiedzenia o jasiu który karmił konia według książki który i tak zdechł.

 

Jak byś zrozumiał co rybniczanin napisał to nie pisałbyś mi o mierzeniu szczeliny.

 

sory za te metaforę:)

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jacbelfer nie wiem czy masz coś wspólnego z belfrem ale to przesłanie Last Rico powinieneś zrozumieć. Że te różne powody mogą być spowodowane brakiem pieniędzy na coś innego. Zakupem już wcześniej kociołka. Rodzajem opału na jaki stać. Nie każdy jest wykładowcą z dużym uposażeniem.;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szponi 11kg w 2 godziny od pojawienia się pierwszych płomieni węglowodorów z węgla. Po rozpaleniu drewnem na maks po 20 minutach było około 75C, rozpalanie węgla do 90C trwało jakieś 10minut i w tym czasie mocno dymił, po dojściu do 90 w zasadzie przestał dymić, brakowało PW. węglowodory paliły się bardzo intensywnie przez jakieś 30minut (temp spalin maksymalnie wg instrukcji około 280C - mam sondę do termostatu 300C) i musiaem ręcznie zwolnić spalanie chociaż kocioł bez problemu odbierał temperaturę nie przekraczając 92-95C. Przez następną godzinę piękne dopalanie pod deflektorem szamotowym 92-93C, temperatura spalin spadła do 240C, Ostatnie 30 minut to żółte płomienie koksowe lub ich brak Przy świecącym na biało zasypie.

 

Panowie wątek powstał po to aby pomóc tym co się wpakowali się w kanał, mają górniaki i mają problem. Wątek ten nigdy nie promował kotłów GS, dla wszystkich którzy coś wiedzą o spalaniu oczywistym jest, że te kotły to ślepy zaułek. Ale to że są i będą tanie jest i będzie faktem.

 

Następnym systemem grzewczym jaki zamontuję to pompa ciepła (Viadrusa i tak zostawię bo pewno jeszcze z 15 lat pochodzi...) , czy wiecie, że polska pompa ciepła o mocy około 8-12KW kosztuje 15-30% więcej niż dobry kocioł automatyczny, a koszty instalacji kompletnej kotłowni węglowej razem z kominem i całym tym niezbędnym badziewiem są takie same jak dla PC a jeżeli zamontujemy sobie jeszcze kominek z płaszczem wodnym i solary to jesteśmy całkowicie w du...pie finansowo:) A kocioł stalowy i tak zużyje się 2 razy szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

 

Spokojnie bo już denerwujesz niepotrzebnie. Umiem czytać ze zrozumieniem, ale do rzeczy. Jak coś nie tak będzie z opisem poniżej to zaprzecz.

 

Kocioł, ma zamknięte PG, temp spadła poniżej zadanej i otwiera klapę PG. Przypuszczam że od razu na maksa. Zasyp zaczyna budzić się do życia, RCK zaczyna bardziej się uchylać, komin lepiej ciągnąć itd. Zaczyna ostro palić i ciągnie tak do zadanej. Po osiągniąciu sterownik zaczyna zamykać PG, aż do całkowitego zamkniecia. RCK jeszcze bardziej się uchyli jak mci zamknie klapę szybko. Powietrze zasysane jest z duża intensywnością przez KPW do wnętrza, gaz się pali RCK buja się przód tył. Kocioł zaczyna przysypiać znowu. Otwórz w tym momencie drzwiczki zasypowe, na zasypie płomyczki i zamykając drzwiczki słuchaj ssania przez KPW. Chwilę to potrwa zanim je usłyszysz, dlaczego?. Tak więc Ty też ostro palisz, ale co jakiś czas. W fazie koksu to miarkownik płynnie reguluje więc tu nie ma o czym dalej piać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szponi

 

Dlaczego jestem bardzo spokojny i wyluzowany.;)

 

MCI nie robi tak jak piszesz a w sumie on to robi co SPR11 mu zleci.

A Bartek bardzo mądrze zaprogramował ten sterownik i wychył klapki w żadnym razie nie jest nagły a wręcz odwrotnie robi to bardzo spokojnie i z wyczuciem tak aby kocioł nie szalał jak statek w czasie sztormu.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rybnicznanin czasy się zmieniają, mnie osobiście strasznie boli niska świadomość ekologiczno-ekonomiczna naszego społeczeństwa, staram się na tym forum niczego nie promowąć wyrażając swoje zdanie. Ale też nie chcę mieć obok siebie nowego sąsiada kopcącego w GS, a wieczorami jak zaczyna się ściemniać widzę jak z coraz większej ilości kominów lecą dymy bo noc idzie i nikt nie będzie widział.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...