Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

. Dyskusja o wyższości DS nad GS i odwrotnie jest próżna. Jeśli posiadacz kotła jest "zwierzem społecznym" to sam, bez bata, szuka rozwiązań na nasze problemy. Ponieważ my; hobbyści, jesteśmy w mniejszości a branża nam nie pomaga, należy zmienić podejście do tematu. Nie zakazy, ustalanie co jest lepsze a co nie, tylko oferta handlowa jest w stanie dokonać ekologicznego cudu. Musimy dopracować się takiego kotła, w którym nie da się palić źle. Taki kocioł musi być tani, czyli DS lub GS w tej samej cenie, prosty w obsłudze, nie przysparzać problemów technicznych, wolny od skomplikowanych peryferyjnych urządzeń. Wiem, że obecnie nie ma takiego kotła ale może wkrótce być. Jeśli wynajdziecie możliwość wygodnego uzupełniania opału od dołu, będzie to GS. Jeśli w DS samoistnie nie będzie smoły, zawieszania opału, spieków, będzie to właśnie DS. Życzę Wam aby obie konstrukcje spełniły te warunki.

Obecnie jest tak że w GS można palić strasznie, a w DS może to być baaardzo wnerwiające kiedy wszystko smoli do tego są droższe. Osobiście obiecuję sobie i Wam, że bardzo pospolite DS'y z rurą gorącego powietrza pod sklepienie mogą dorównać najlepszym kotłom w najlepszych rękach.... @Jacek nie miał złych intencji ani interesu aby się Wam narażać. Obaj nie produkujemy, nie handlujemy kotłami ani rurami.... Szukamy doświadczalnego potwierdzenia własnych obserwacji. W GS należy walczyć z grawitacją opału a w DS z antygrawitacją destylatów . Co łatwiej pokonać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@Pawel3410 ... Napisałeś prawidłowo ale rysunek temu przeczy. Powinieneś wprowadzić trochę "ruchu". Pokrywa nad żarem powinna w trybie "praca" zostać dosunięta możliwie szczelnie do do kierownicy i krawędzi drzwiczek zasypowych a dymy z destylatami oraz powietrzem z kierownicy pod pokrywą tyłem paleniska do wymiennika. Żeby zasypać komorę , pokrywa do góry lub do tyłu i będzie dobrze lub lepiej... Oczywiście mogę się mylić i koledzy mnie poprawią..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS

Poniżej jest filmik.

Kręcony w 3 etapach.

a) otwarty całkowicie popielnik i otwarta górna wyczystka

b) otwarty całkowicie popielnik i zamknięta górna wyczystka

c) popielnikiem steruje miarkownik i zamknięta górna wyczystka

 

 

Zawsze rurka nad zasypem, podająca powietrze od góry.

 

Warto zwrócić uwagę, że dymu w tym paleniu nie ma. Spala się wszystko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem i to bardzo zadowolony ,ponieważ dopalanie jest ładne ,chociaż apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Pisząc o szamocie to miałem na myśli ,że będę robił tzw. odwrócony garnek szamotowy (komora dopalająca) aby temp. w tym środowisku była jeszcze wyższa ,jaki da efekt to zobaczymy na przyszły sezon mam nadzieje że to będzie miało zbawienny wpływ na temperaturę spalania ,która wiadomo przy pewnej wartości daje w miarę pełne spalanie.

Drzwiczki się zamykają tylko dzięki temu ,że deflektor jest ruchomy i tylną jego część podnoszę do góry tak aby umożliwiło mi zamknięcie ale za nim domknę z powrotem deflektor opuszczam na pozycję poziomą jak już jest w komorze i wtedy zamykam.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie pomyślane, ciągle myślałem w jaki sposób zamocować deflektor u siebie, ale faktycznie nie pomyślałem o drzwiach zasypowych : )

Przed nami chyba ostatni moment żeby coś pomodzic w kotłach i przetestować jeszcze w zimowych warunkach więc chyba pomyślę nad takim rozwiązaniem w sobotę. Oczywiście jeśli pozwolisz ;)

a jak masz zrobioną regulacje PW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem filmik i tak trzymaj , malutki palnik w którym pali się non stop . Problem powstałby gdyby kociołek złapał zadaną temp i dól zostanie zamknięty . Zresztą nie wiem spróbuj zamknąć całkowicie popielnik przy na 55 C i zobacz czy zacznie dymić i w jakim stopniu . Posiadasz dużą przewagę nad innymi kotlarzami bo masz wiszące wymienniki i ogień ma gdzie się dopalić bo jest duża przestrzeń . Jednak większość posiada prostsze kotły z wymiennikami poziomymi gdzie ogień prawdopodobnie dopala się już w kominie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...