Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pogratulować. :)

Potocznie pisze / mówi się "około" i później ewentualne +/- .

 

g_stanislaw, parę postów wcześniej zadałem kilka pytań, nie odpowiedział nikt, tylko ZUG. Ty również nic nie odpisałeś. Takich pytań na temat palenia, osób początkujących lub z małą wiedzą, które pozostały bez odpowiedzi, są na tym forum dziesiątki jeśli nie setki :mad:. Nikt nie odpowiada, bo po co, bo są za proste, bo była już odpowiedź, bo można znaleźć coś na ten temat w necie, a wreszcie bo zadaje je osoba która nie ma za dużej wiedzy i według niektórych nie jest odpowiednia do dyskusji (bo o czym można podyskutować z kimś takim). A więc nie warto zaprzątać sobie nimi głowy, nie warto tracić cennego czasu. Lepiej natomiast trochę poczepiać się kogoś o bzdurne rzeczy, trochę kogoś podenerwować, napisać trochę bzdur których było już niemało, a które kwalifikują się do usunięcia (dzięki reakcji Last Rico trochę już zostało usuniętych). Czyli co lepiej pokazać swoją wyższość nad drugimi a nie pomóc im. Natomiast ZUG jest jednym z tych, którzy pomagają tym nowicjuszom i nie żałują czasu na odpowiedzi na zbyt proste pytania, to może poczepiać się go za jakieś bzdury.

Przykład ten jest tylko jednym z wielu które miały już tu miejsce w wykonaniu wielu osób. Koledzy może by tak zamiast tych bzdur, faktycznie pomóc tym którzy tej pomocy potrzebują, nawet jeżeli pytania które zadają wydają się wam (z waszym poziomem wiedzy) zbyt banalne lub były już zadane. Wyjdzie to nam wszystkim na dobre :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@g_stanisław nie rozumiem Twoich oczekiwań względem precyzyjnych odpowiedzi.;) Powiedź mi jak np. ZUG albo ktoś inny ma podać precyzyjną odpowiedź, jak nie zna warunków w jakich pytający pali?:confused: Dlatego pisze się ogólnie o rozwiązaniach(tzw+/-) i każdy musi sobie dobierać dla swoich warunków. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)pytań na temat palenia, osób początkujących lub z małą wiedzą, które pozostały bez odpowiedzi, są na tym forum dziesiątki jeśli nie setki :mad:. Nikt nie odpowiada, bo (...)

 

Właśnie, to ja spytam ponownie:

 

1. Potrzebny mi jest miarkownik (sterownik), który będzie regulował stopień otwarcia klapy PG na podstawie temperatury spalin. Ma ktoś takie coś? Lub ktoś coś może polecić?

 

2. Jaka temperatura spalin jest zdecydowanie za dużą? Przy rozpalaniu potrafi mi przekraczać 300 i to z niezłym okładem.. Szybko osiągam zadaną temperaturę, ale ile idzie w komin..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Tom1000k

Na pytanie 1, tak zależy czy jesteś hobbystą i chcesz wydać jednak sporo grosza, sterownik PLC np. MR65 Multico, lub "bruli" tutaj kol. wojtek65 ćwiczy ostro.

2. wg mnie za wysoka, nie ma się gdzie spieszyć, lepiej spokojnie i wolniej, mój sterownik prowadzi do zadanej przez ok.2 godziny z temp. 180-200C. Jakoś nie umiem się przekonać do palenia 30kg węgla w uśpieniu przy temp. wody 45-55C a spalin 70-90C.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, te sterowniki to trochę za drogi szpas jak dla mnie. Mam jeszcze taką koncepcję, żeby wykorzystać jakiś termostat, który pracował by niezależnie od miarkownika. Np miarkownik otwiera klapkę, bo nie ma jeszcze zadanej temperatury, ale jak przy tym spaliny przekroczą np. 200 stopni to termostat ogranicza dopływ PG. Termostat z piekarnika, ma ładną sondę ;]

To na razie taka luźna koncepcja. Macie jakieś pomysły zastosowania tego w praktyce, tzn chodzi mi o sposób zamontowania tego w prosty, lecz skuteczny sposób..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam1205

 

1. Nic nie jest wieczne ,ale nie rób go tak długiego (widzę że aż do KPW)

Domyślam się że jest to wynikiem skrócenia drogi spalinom.

2. Nie rób otworów (obserwuj jak się będzie paliło)

3.Nie wypełniaj tym deflektorem całej komory ,zostaw przerwy 3-5cm

4.Do końca kotła

5.Jaka będzie odległość między deflektorem a sufitem szamotowym?

Pomyśl jak doprowadzić dodatkowe powietrze które musi być w komorze szamotowej (miejsce nad deflektorem)

 

A więc tak:

1. Deflektor chciałem zrobić aż do KPW, dlatego żeby powietrze z KPW nie miało tendencji do ulatywania za szybko do góry, tylko aby było wdmuchiwane pod deflektor, a dodatkowo żeby spaliny bardziej przechodziły koło drzwiczek i ogrzewały powietrze w drzwiczkach. Dlaczego twoim zdaniem nie robić takiego długiego?

2 i 3. Nie bardzo pasuje mi zostawienie przerw 3-5 cm, ze względu na mocowanie deflektora, bardziej pasowało by mi zrobienie otworów w płytkach szamotowych, czy nie wyjdzie na to samo, nie będzie przerw (będą tylko minimalne w granicy 0,5 cm) a będą otwory?

4. Ok

5. Odległość między dolną krawędzią drzwiczek zasypowych / tym samym zasypu a płytką sufitową czapki szamotowej wynosi 17 cm, do tego odchodzi 3 cm na płytkę szamotową, pozostaje do dyspozycji 14 cm (trochę mało). I tutaj pytanie czy lepiej niżej dać deflektor nad zasyp i mieć więcej miejsca nad deflektorem czy odwrotnie. W jakiej odległości byś proponował?

6. Ostatnia kwestia, powietrze w komorze szamotowej (nad deflektorem). Myślałem o czymś prostym. W drzwiczkach zasypowych zrobić 2 klapki, jedna od regulacji powietrza KPW, druga od regulacji powietrza w komorze szamotowej. Powietrze z klapki od regulacji powietrza w komorze szamotowej wchodzi między drzwiczki a blachę, pewnego rodzaju ekran drzwiczek. Blacha na całym swoim obwodzie oparta jest na sznurze uszczelniającym 10x10 mm, sznur spełnia rolę uszczelnienia i dystansu, po przykręceniu blachy do drzwiczek pozostanie szczelina około 6 mm. Powietrze od klapki przez tą szczelinę przechodzi do dwóch krótkich rurek (rurki długości umożliwiającej swobodne zamykanie się drzwiczek) skierowanych w komorę szamotową. W załączeniu szkic przykładowych drzwiczek, moje (aby nie naruszać oryginalnych) będą wykonane prowizorycznie z kawałka blachy.

Drzwiczki od wewnątrz.JPG

Drzwiczki od zewnątrz.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom1000k

Jakiś czas temu myślałem o takim sterowniku. Sterownik kominka z dgp... Ceny z kosmosu.

Ale... Może najpierw sam spróbuj sterować tak, aby temp spalin była niższa. Da się? Czasem jest to niewykonalne, żeby ją zmniejszyć i zachować skuteczne palenie --> konstrukcja wymiennika. Termostat myślę że może być. Pytanie co jest elementem wykonawczym.

Z drugiej strony nie mam termometra w czopuchu i czego oczy nie widzą tego sercu nie żal. Zobacz ile tak naprawdę rośnie strata kominowa wraz z temp spalin na zawijan...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie mam dość nietypową prośbę ...

Może jest na forum użytkownik pieca Defro Optima Komfort Plus z 2011 r który ma zamontowany miarkownik jak i dorobioną klapkę po PW i chciałby sie podzielić zdjeciami jak i doswiadczeniem ?

Mam ten piec z dmuchawą, palę tylko drzewem i grubym węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem ze tak łatwo można sobie narobić brykietów trocinowych chałupniczo .

Brykieciarka do produkcji krajowej Brykiety są wykonane z papieru i trociny.Papier działa jako lepiszcze. Łatwo i szybko to się potem suszy i na zimę opał .

 

Może jest na forum użytkownik pieca Defro Optima Komfort Plus

Przeszukaj posty - mati8201 ,mikar1,wronik

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5225638&highlight=Defro+Optima+Komfort#post5225638

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5005546&highlight=Defro+Optima+Komfort#post5005546

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5020921&highlight=Defro+Optima+Komfort#post5020921

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie mam dość nietypową prośbę ...

Może jest na forum użytkownik pieca Defro Optima Komfort Plus z 2011 r który ma zamontowany miarkownik jak i dorobioną klapkę po PW i chciałby sie podzielić zdjeciami jak i doswiadczeniem ?

Mam ten piec z dmuchawą, palę tylko drzewem i grubym węglem.

 

no ja mam taki "cud techniki" tylko chyba z 2010r, nazywał się nawet "nowa linia" ;) nie wiem czy to taki sam jak 2011

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, to ja spytam ponownie:

 

1. Potrzebny mi jest miarkownik (sterownik), który będzie regulował stopień otwarcia klapy PG na podstawie temperatury spalin. Ma ktoś takie coś? Lub ktoś coś może polecić?

 

2. Jaka temperatura spalin jest zdecydowanie za dużą? Przy rozpalaniu potrafi mi przekraczać 300 i to z niezłym okładem.. Szybko osiągam zadaną temperaturę, ale ile idzie w komin..

 

 

DS

Przerabiam podobny problem i tez mam zamiar wstawić zwykły miarkownik w czopuch kotła.Zrezygnowałem z modernizowania obecnego kotla i zleciłem koledze wyspawanie nowego ze wszystkimi udogodnieniami jakie mozna zrobic sobie w takim kociołku.Miarkownik mam zamiar wkręcić w coś w rodzaju metalowego pudełka przyspawanego do czopucha,tak aby temperatura spalin nie mogła zbyt szybko rozgrzać czujnika a sam czujnik nie mial kontaktu ze spalinami.Temperatura spalin w moim kotle nie przekracza srednio 120* wiec nie bedzie problemu.Im wieksze pudełko i odsuniecie miarkownika od czopucha ,tym wieksze szanse na sterowanie nim przy wiekszych temperaturach spalin.Obudowa powinna oddawac częśc ciepła do otoczenia ,jednak zależność wzrostu temp.spalin i temp, obudowy miarkownika powinna być stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna się coś konkretnego dziać w kwestii czystości powietrza. Mianowicie jest taki program KAWKA, który ma na celu:

Zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń

tych zanieczyszczeń, dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza. Cel programu będzie osiągany, poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w szczególności

pyłów PM 2,5, PM 10 oraz emisji CO2.

To chyba po drodze z tym, co my tu robimy.

 

800 mln zł z Kawki na czystsze powietrze

 

Modernizacja kotłowni, instalacja pompy cieplnej, kocioł na biomasę — takie inwestycje będą w zasięgu Polaków dzięki programowi Kawka.

400 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz drugie tyle z funduszy wojewódzkich ma zasilić inwestycje poprawiające jakość powietrza. To w ramach programu Kawka, który ma wspomóc likwidowanie niskiej emisji (zanieczyszczeń ochodzących z komunikacji miejskiej, kotłowni węglowych i tzw. domowych palenisk). Pieniądze będą płynąć przez pięć lat, także do osób fizycznych.

 

— Chodzi o to, aby Kowalski mógł zamienić dymiący komin, starą kotłownię na przyłączenie się do sieci ciepłowniczej lub zastosować pompę cieplną czy kocioł na biomasę. Program daje też szansę na modernizację starych kotłowni i wymianę rur. Jest elastyczny, więc myślę, że spotka się z dużym zainteresowaniem samorządów — mówi Jacek Chrzanowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Szczecinie.

 

Skorzystać mają też firmy ciepłownicze, bo jak twierdzi Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, ciepło systemowe jest czystsze od ogrzewania piecowego. Jak zdobyć dofinansowanie?

 

— W Szczecinie mamy cztery strefy przekraczające normy. W ciągu pół roku wystąpimy o pieniądze do NFOŚiGW i ogłosimy konkurs dla beneficjentów na terenie województwa zachodniopomorskiego. Aplikować będą mogły gminy, które mają problem z zanieczyszczeniem powietrza — mówi Jacek Chrzanowski. Adam Krzyśków, prezes WFOŚiGW w Olsztynie, zapewnia, że województwo warmińsko-mazurskie już ruszaz akcją promocyjną programu Kawka.

 

— Kowalski, który chciałby np. zmodernizować swoją kotłownię, najpierw musi dowiedzieć się, czy jego gmina jest w strefie przekraczającej normy zanieczyszczenia powietrza. W każdej gminie powstaną w tym celu punkty informacyjne. Następnie powinien dopytać, czy przyjęto program naprawczy i w jakim zakresie. Wówczas może aplikować o dofinansowanie na swoje przedsięwzięcie. On sam będzie musiał dołożyć 10 proc. wartości przedsięwzięcia. Po 45 proc. wyłoży NFOŚiGW i fundusze wojewódzkie — tłumaczy Adam Krzyśków.

Źródło: eko.pb.pl

 

Przy okazji - ciekawe czym oni tam palą...

http://wstaw.org/m/2013/03/13/konklawe_jpg_300x300_q85.jpg

Edytowane przez Juzef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna się coś konkretnego dziać w kwestii czystości powietrza. Mianowicie jest taki program KAWKA, który ma na celu:

 

W gminach województwa Śląskiego działa od wielu lat Program Ograniczenia Niskiej Emisji.

Z programem i jego efektami można zapoznać się na stronach http://www.niskaemisja.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...