Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nilsan miał firmę i sprzedawał kotły ze Wschodu czyżby.......??????????????????

 

@ziwi1967 Na Kalvisa to może faktycznie nie stać kazdego ale Dakon i klony są powiedzmy w bardzo przyzwoitych cenach w stosunku do jakości i możliwości tych kotłów.Zobacz na necie ceny.

Edytowane przez art23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_0619.jpgIMG_0613.jpgIMG_0615.jpgIMG_0616.jpgIMG_0617.jpg

Próbowałem palenia kroczącego, ale pomimo dużej wygody, nie byłem w stanie zaakceptować większego spalania, jak i większej ilości dymu z komina. Dzisiaj wcześnie rano powróciłem do palenia od góry, z małym nowym dodatkiem. Na tylnych cegłach postawiłem ruszt opierający się o wymiennik. Robiąc to, miałem nadzieję na spowolnienie spalania. Węgiel najsłabszy: groszek Janina 21/9/1.1, bardzo tani. Po obserwuję i dam znać, co z tego wyszło. Zdjęcia z dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bezruch w temacie. Widać że wiosna idzie ;]

Wiem że sezon był długi i wszyscy mają dosyć, ale właśnie teraz warto myśleć o następnym.

Kwiecień to ostatni miesiąc, w którym można kupić tanio węgiel i jak ktoś ma parę złotych na boku to warto kupić węgiel na przyszły sezon teraz.

Ja kupiłem 2 tony groszka. 1t z Knurowa za 600pln, drugą z Ziemowita za 547pln.

1100 zł leżąc w banku do jesieni da zysk rzędu 20-30zł (na dobrej lokacie) Leżąc w postaci węgla na placu da spokojnie 200 do 300 zł. Jest różnica, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wszystkich na tym forum.

To mój pierwszy wpis, ale temat śledzę i praktykuję już hmm ze 2m-ce.

NA POCZĄTEK WIELKIE UKŁONY I PODZIĘKOWANIA DLA LAST RICO

 

Jeśli chodzi o palenie to można by powiedzieć że idzie mi coraz lepiej, ale do ideału jeszcze dużo brakuje.

Może ktoś mi jeszcze odpowie na moje pytania zanim tema ucichnie na okres letni.

 

1. Jak palić ciągle wykorzystując żar z poprzedniego zasypu? Wiadomo wyciągam do popielnika zasypuje komore węglem i żar na góre I NIE PALI SIĘ TYLKO GAŚNIE :( Trzeba dodawać papier lub drzewo, czy powinno się od samego żaru ponownie rozpalić. Dodam że obojetne jest czy żar był jeszcze czerwony czy trochę już ostygł.

 

2. Trochę z innej beczki. Jak zapatrujecie się na wkład z nierdzewki do komina (grubość 1mm). Może ktoś ma doświadczenia. Mam obawy że komin może stracić na ciągu, nierdzewka szybko się wychłodzi. Jestem po dwóch pożarach sadzy w kominie jeden poważny Straż pożarna), drugi mniej - samo zgasło ale komin był gorący jeszcze 24h. Dym mi się do mieszkania nie wydobywa ale boję się że się rozszelnił.

 

 

Krótki opis stanu faktycznego:

VIADRUS U26 28kW - miarkownik ciągu - dmuchawa wymontowana :)

komin cegła około 10m

opał: węgiel

 

POZDRAWIAM WSZYSTKICH FORUMOWICZÓW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że węgiel kosztuje teraz 690zł, a latem będzie kosztował 790zł czyli płacimy o 14,5% więcej. Czy nie sądzisz, że na słoneczku odparuje więcej wody niż te 15%? Ja ostanio kupowałem po woreczku i mogę śmiało powiedzieć, że było go co najmniej o 1/3 mniej czyli 33% niż kupowanego latem. Wniosek nasuwa się sam. Teraz ze względu na przedłużającą się zimę niektórzy sprzedawcy wręcz podniesli ceny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że węgiel kosztuje teraz 690zł, a latem będzie kosztował 790zł czyli płacimy o 14,5% więcej. Czy nie sądzisz, że na słoneczku odparuje więcej wody niż te 15%?

 

Nie, nie sądzę.

 

Zamieszczam malunek z szybkości schnięcia węgla oraz koksu ale najpierw parę słów.

Suchutkie próbki wystawiłem na deszcz, akurat w nocy padało całe 12 godzin, następnie

je zważyłem. Zważone próbki umieściłem w pojemnikach z wodą na cały tydzień. :)

Oto wyniki:

 

węgiel suchy .................... 25.059 g.

węgiel 12 h deszcz ........... 28.862 g.

węgiel moczony 168 h ...... 28.911 g.

maksymalna zawartość wody w procentach ......... 13,32 %

 

Jak widać możesz zyskać maksymalnie 13,32%, przy założeniu że kupisz idealnie w 100% suchy węgiel w co nie wierzę.

Ja kupiłem czysty groszek bez odrobiny miału, więc na pewno stratny nie jestem. A jesienią zobaczymy ile zyskałem ;p

 

Ja ostanio kupowałem po woreczku i mogę śmiało powiedzieć, że było go co najmniej o 1/3 mniej czyli 33% niż kupowanego latem. Wniosek nasuwa się sam.

 

Wniosek taki, że rżną was niemiłosiernie.

 

Teraz ze względu na przedłużającą się zimę niektórzy sprzedawcy wręcz podniesli ceny.

 

U nas akurat teraz ceny są najniższe w sezonie, dlatego o tym piszę. Ale zdaję sobie sprawę z tego, że im dalej od Śląska tym gorzej.

Edytowane przez Tom1000k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli sam sobie pojadę na kopalnię, to raczej z dołu leci suchy wungiel, prawda?

 

2. Trochę z innej beczki. Jak zapatrujecie się na wkład z nierdzewki do komina (grubość 1mm). Może ktoś ma doświadczenia. Mam obawy że komin może stracić na ciągu, nierdzewka szybko się wychłodzi. Jestem po dwóch pożarach sadzy w kominie jeden poważny Straż pożarna), drugi mniej - samo zgasło ale komin był gorący jeszcze 24h. Dym mi się do mieszkania nie wydobywa ale boję się że się rozszelnił.

mam taki wkład u siebie, zamontowany ostatniego lata.

Powiem tak ciąg jest nieco słabszy, ponieważ zmniejszył się przekrój z 25x18cm do 18x12cm. Można było dać większy wkład, ale w jednym miejscy było przewężenie, które nie pozwoliło by bez kucia w środku mieszkania na przejście szerszego wkładu.

Wkład jest owalny, co do wychładzania, to powiem tak, że od góry jest zaślepione, że wiatr nie obmywa wkładu po zenonątrz.

Można uszczelnić w okół wkładu wełnom mineralną.

Niestety nic więcej nie mogę powiedzieć, ponieważ za krótko jestem posiadaczem. :no:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Trzeba jednak pamiętać, żeby palić SUCHYM opałem.

(...)

 

Te moje dwie tony będą leżeć do jesieni pod zadaszeniem, więc na pewno będę palił suchym ;]

Poza tym jak już wspomniałem mowa o czystym groszku, więc dużo na tej wodzie nie stracę. To nie gąbka ;p

Jak kupowałem miał to było różnie i tam można było mówić o kupowaniu wody i pospółki w cenie węgla ;]

 

Witam, jeśli sam sobie pojadę na kopalnię, to raczej z dołu leci suchy wungiel, prawda?

 

Pewnie tak, ale sprzedadzą ci z hałdy, a tam już może być różnie. Do tego koszty transportu, nie wiadomo czy się opłaci.

Sam myślałem żeby kupić na kopalni (ok. 40km), ale jak doliczę koszty transportu to w moim przypadku dla 2-3 ton się po prostu nie opłaca.

Groszek z Knurowa: kopalnia - 517.83zł, skład - 600zł

Groszek Ziemowit: kopalnia - 512.91zł, skład - 547zł

Dalej twierdzę że zrobiłem dobry interes :) (nawet przy założeniu że mam 10%wody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te

Sam myślałem żeby kupić na kopalni (ok. 40km), ale jak doliczę koszty transportu to w moim przypadku dla 2-3 ton się po prostu nie opłaca.

Groszek z Knurowa: kopalnia - 517.83zł, skład - 600zł

Groszek Ziemowit: kopalnia - 512.91zł, skład - 547zł

Dalej twierdzę że zrobiłem dobry interes :) (nawet przy założeniu że mam 10%wody)

 

Prawda, pod warunkiem że to ten sam węgiel. Ale może gdy skład jest 40km od kopalni to nie fałszują?

Co do tego moczenia węgla na składach. Czy przypadkiem nie ma obowiązku lub zalecenia w przepisach przeciwpożarowych do lania wody na hałdy węgla? Coś mi tak w głębiach pamięci dzwoni, że chodzi o zmniejszenie szansy na samozapłon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...