Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Do 2020 r. Polacy będą musieli przestać ogrzewać domy węglem. Rząd chce wprowadzić program antysmogowy - informuje "Gazeta Wyborcza".

"Zakładamy wprowadzenie dopłat do likwidacji domowych pieców węglowych i zastąpienie ich bardziej ekologicznym ogrzewaniem. Będą też dopłaty do ociepleń domów, by koszty ogrzewania były niższe" - relacjonuje Stanisław Żelichowski (PSL).

Edytowane przez Wezyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do 2020 r. Polacy będą musieli przestać ogrzewać domy węglem. Rząd chce wprowadzić program antysmogowy - informuje "Gazeta Wyborcza".

"Zakładamy wprowadzenie dopłat do likwidacji domowych pieców węglowych i zastąpienie ich bardziej ekologicznym ogrzewaniem. Będą też dopłaty do ociepleń domów, by koszty ogrzewania były niższe" - relacjonuje Stanisław Żelichowski (PSL).

 

W wiadomościach wczorajszych mówili o zmniejszaniu dotacji na odnawialne źródła energii.Czyli znów ktoś kręci i szykuje sobie biznes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Czy czopuch ma mieć określoną minimalną temperaturę ?

Pytam dlatego że podczas rozpalania przy maksymalnej na czopuchu temperaturze mogę krótko przytrzymać całą dłoń na nim. Przypuszczam, że może mieć w okolicach 100-120 C. potem już tylko mniej. Jak piec miał już tylko koks i 87 C . To temperatura czopucha byłą dużo niższa niż wody na wyjściu tak z 60 stopni na czopuchu.

To jak ma być z temperaturą na czopuchu?

pozdrawiam

Mariusz

Edytowane przez Mario1969/1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Czy czopuch ma mieć określoną minimalną temperaturę ?

Pytam dlatego że podczas rozpalania przy maksymalnej na czopuchu temperaturze mogę krótko przytrzymać całą dłoń na nim. Przypuszczam, że może mieć w okolicach 100-120 C.

może być znacznie więcej, 250-300 (temp. spalin)

potem już tylko mniej. Jak piec miał już tylko koks i 87 C . To temperatura czopucha byłą dużo niższa niż wody na wyjściu tak z 60 stopni na czopuchu.

To jak ma być z temperaturą na czopuchu?

 

z temperatury na czopuchu niewiele wywnioskujesz bo w ogóle nie ma przełożenia na stan faktyczny. Przerabiałem to. Nawet pisałem o tym tutaj

Zainstaluj termometr w czopuchu to będziesz miał jasność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wątek odwiedzam od czasu rozpoczęcia budowy domu, od trzech lat.

Czytam troszkę wyrywkowo, ale jak "czas" zwolni swoje tempo zaczynam czytanie od pierwszego postu.

Juz teraz namawiam znajomych palaczy do przejścia na lepsze.

Stoję przed wyborem pieca, jego mocy, rozwiązania kotłowni.

Dom wybudowałem z niemieckiego odpowiednika porothermu, ociepliłem 15 cm styropianem grafitowym 033.

Poddasze będzie ocieplone 30 cm wełną 0,40.

Fundamenty ocieplone styrodurem 10 cm, podłoga na dole 10 cm styropianem.

Ktoś kiedyś zasugerował mi kocioł Ogniwo S6WC, spodobał mi się i ku takiemu się skłaniam.

Jedna z hurtowni na podstawie projektu domu proponuje mi kocioł o mocy 20kW.

Będę ogrzewał budynek o powierzchni użytkowej 132 m2 + zbiornik CWU 100l.

Będę korzystał z pozostałości po budowie, a później z węgla i odpadów ze stolarni (okresowo).

Myślę, że moc 20kW jest za duża.

Piec docelowo będę chciał wzbogacić o rozwiązania proponowane na forum, zarówno mechaniczne, jak i elektroniczne.

Proszę pomóżcie mi w doborze kotła optymalnego dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

No to może przed snem uda mi się zrobić jeszcze dobry uczynek. Zapomnij w ogóle o tym kotle i takiej mocy, mam taki do ogrzewania podobnej powierzchni lecz poza w miarę nowymi oknami, dom zupełnie nie ocieplony i już dla mnie taki kocioł jest przynajmniej o rozmiar za duży. Poczytaj fora i jeszcze raz rozważ sposób ogrzewania, ten prymitywny "śmieciuch" nijak się ma do Twojego domu. Żadna elektronika i inne ulepszenia nie dadzą Ci satysfakcji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innych sposobów ogrzewania nie mogę wprowadzić.

Pozwolenia na podłączenie gazu do mojego domu nie otrzymałem.

Prądem ogrzewać nie chcę.

Pozostaję więc palenie w piecu ale z głową.

a czemu nie na przykład piec z podajnikiem na miał i eko groszek?

ja mam podobny metraż nowy dom ocieplony trochę słabiej (styro zwykłe 15cm) i mam piec dolnego spalania 12 kW i jest jeszcze troche za duży. Nie słuchaj sprzedawców czy też instalatorów i nie daj sobie wcisnąć takiego potwora bo to będzie katastrofa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie.

czy ten sterownik bedzie sprawdzał sie dobrze z miarkownikiem elektronicznym boleckiego mci czy bede mógł ustawic wielkosc wychyłu klapki PG od razu 5cm lub wiecej czy tez bedzie tak jak przy mechnicznym przy spadku temp stopniowo powoli otwiera?

http://img29.imageshack.us/img29/6784/mdqk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam palaczy w nowym sezonie :)

 

Mam pytanie odnośnie węgla. Najpierw kilka słów na temat moich bojów

z wynalazkiem firmy ZIELKE (czyt. śmieciuch).

 

Próbowałem wielu metod i żadna nie zdała egzaminu, więc zostaje palenie "po staremu",

tyle że dorzucam często ale po troszku węgla i mimo starań dymek jest, ale

znacznie mniejszy niż u sąsiadów. Na pocieszenie dodam, że jestem w trakcie

instalacji gazu, ale urząd robi pod górkę (przyłącze do działki już zrobione), ale

to inny temat, więc nie będę zaśmiecał.

 

Kociołek sobie zastawiam. Posłuży jako zapas i póki co (zanim zakończę inwestycję)

podstawowe źródło ogrzewania.

 

Chcę zakupić trochę węgla od od B&E energy i wpadły mi w oko 2 typy węgla:

 

1. Orzech II Kompania Węglowa S.A.

wartość opałowa: 26-28 000 kJ/kg

zawartość popiołu: do 7%

uziarnienie: 25-50 mm

 

2. Orzech II KWK Wesoła

Ciepło spalania: około 31 000 kJ/kg

• Wartość opałowa: ≥ 28 000 kJ/kg

• Zawartość popiołu: max 4%

• Uziarnienie: 35-50 mm

 

Różnica na tonie 150 zł.

 

Czy warto dopłacać te 150 zł dla węgla z "Wesołej" ? Czy mój (często po trochu dokładany) śmieciuch

da radę w ogóle skorzystać z potencjału tego węgla ?

 

Oba typy węgla to 32.1 (z informacji z biura B&E).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie.

czy ten sterownik bedzie sprawdzał sie dobrze z miarkownikiem elektronicznym boleckiego mci czy bede mógł ustawic wielkosc wychyłu klapki PG od razu 5cm lub wiecej czy tez bedzie tak jak przy mechnicznym przy spadku temp stopniowo powoli otwiera?

http://img29.imageshack.us/img29/6784/mdqk.jpg

 

Ja używałem protona z pid-em, steruje MCI w miarę poprawnie jednak przy węglu z wujka sobie nie radził za dobrze(problem z przysypianiem), co do wychyłu klapki to nie wiem jak bez pid-u ale w moim trzeba było w ustawieniach mocno pogrzebać żeby szybko reagował. Wszystko opisane na forum Boleckiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemu nie na przykład piec z podajnikiem na miał i eko groszek?

ja mam podobny metraż nowy dom ocieplony trochę słabiej (styro zwykłe 15cm) i mam piec dolnego spalania 12 kW i jest jeszcze troche za duży. Nie słuchaj sprzedawców czy też instalatorów i nie daj sobie wcisnąć takiego potwora bo to będzie katastrofa.

Piec z podajnikiem troszkę za drogi dla mnie w tej chwili.

Dzisiaj pewien sprzedawca namawiał mnie na Defro Ekono o mocy 18 kW.

Wszyscy uparcie dopasowują kocioł wg metrażowych opisów producentów, ale czy one teraz są aktualne.

Budujemy zupełnie inaczej niż nawet kilka lat temu.

Ciekawy jestem doświadczeń innych forumowiczów o podobnym metrażu do mojego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wątek odwiedzam od czasu rozpoczęcia budowy domu, od trzech lat.

Czytam troszkę wyrywkowo,

Juz teraz namawiam znajomych palaczy do przejścia na lepsze.

Stoję przed wyborem pieca

Będę ogrzewał j 132 m2 + zbiornik CWU 100l.

Będę korzystał z pozostałości po budowie, a później z węgla i odpadów ze stolarni (okresowo).

.

To kocioł dla ciebie wytarguj się :

Piec z podajnikiem troszkę za drogi dla mnie w tej chwili.

 

http://allegro.pl/show_item.php?item=3558553523

szuflada ma zawsze większą moc ale jak pojedziesz na nisko energetycznym miale zmieszanym z trocinami z tej stolarni ,albo czeskim paliwie powinno być dobrze i tanio .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dalej za drogo w stosunku do tego co ja chciałem kupić ( przypominam S6WC).

Ale kociołek ładny i ciekawy, a kotłownia u mnie niewiele większa.

* S6WC Classic-13 kW waży 190kg ,a mniejszy SAS NWG 12,5 kW waży 245kg ;)

Zastanów się może utargujesz na 5 paczek albo na raty ,kocioł dobrej firmy ,wszystko palny. Puścisz na miale z trzciną to się spłaci ,tylko dobrze obejrzyj na miejscu.Bierz przyczepkę i nawigację bo zima w tym roku chyba będzie szybciej.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz 13 kW, ja też się zastanawiam czy takiego nie wybrać.

Ale nie mam doświadczeń i boję się, ze będzie za mały.

Powiem wprost, mam 3 tys. na piec, sterownik i pompę.

 

13 kW mógł by być jakbyś palił wyłącznie jakimś wysokoenergetycznym węglem orzechem zimą .Śmieciuch to przeżytek jak kupisz z większą komorą zasypu ,żeby nie latać ciągle ,to moc masz już za dużą przewymiarowany, jak kupisz odpowiedni to latasz podkładać.

 

Ruszt ceramiczny podgląd dla palaczy .

http://www.loppernorthamerica.com/uploads/1/0/1/5/10157904/4331328_orig.jpg

http://www.loppernorthamerica.com/uploads/1/0/1/5/10157904/6111697_orig.jpg

http://www.loppernorthamerica.com/boiler-internals.html

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...