Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

d80 - napisałeś dwa posty i oba są pięknie udokumentowane.

Myślę że gdyby inni wzięli z ciebie przykład i zaczęli pisać treściwie to wątek odzyskałby może dawną świetność i

skończyły by się jałowe posty typu: "zatkać ruszt pionowy czy też nie ?"

 

Z tego co pamiętam, to KPW nie powinna być przyspawana do drzwiczek, tylko przykręcona na uszczelkę ze sznura żeby ograniczyć jej wystudzanie.

No ale jak już przyspawałeś, to musi tak zostać.

Napisz jakie masz spalanie bo w pierwszym poście trochę kiepsko to wyglądało.

Jak palisz węglem to dmuchawę ustaw na minimum, a otwarcie przepustnicy ogranicz tak gdzieś do 10%.

Edytowane przez robit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robit - dzięki za słowa uznania.

KPW nie jest na stałe przyspawana do drzwiczek. Jak widać na zdjęciach kierownica przyspawana jest do prostokątnego kawałka blachy 4 mm.

Całość jest przykręcona do tylnej blachy drzwiczek za pomocą czterech śrub (6 mm) a pomiędzy nimi dałem sznur szklany 10 mm.

Profil 40x40 mm który tworzy otwór w górnych drzwiczkach został przyspawany z obu stron drzwiczek co powoduje , że zewnętrzna część mocno się rozgrzewa - powstał mostek termiczny który przenosi temperaturę z blachy wewnętrznej (od strony komory spalania) do zewnętrznej. Pomiędzy blachami (środek drzwiczek) jest wełna mineralna.

Tak sobie myślę , że jutro postaram się przeciąć obie części od strony blachy wewnętrznej drzwiczek. Chcę tego dokonać za pomocą dremela z małą tarczą do cięcia. Zdaje sobie sprawę , że nie będzie to takie proste (czytaj szybkie).

Co do spalania to na chwilę obecną nie wiem jak to będzie wyglądało ale do tej pory z wentylatorem spalałem około 1 kg węgla tzn wsad 8-10 kg spalał się w ciągu 8-10 godzin.

W sterowniku ograniczyłem max wydajność dmuchawy do 30 % mocy znamionowej ale poza rozpalaniem i dopalaniem się wsadu dmuchawa chodzi na bardzo małych obrotach (czujnik temperatory spalin + PID robią swoje) - dokładnie od 1 do 15% (takie wartości przedstawia sterownik).

Niedawno rozebrałem dmuchawę (WPA117) celem wyczyszczenia wszystkiego przed zimą i odkryłem , że przepustnica dmuchawy ma szczelinę 3 mm więc zawsze jakie powietrze jest tą drogą zasysane.

Paląc starą (dymną) metodą obserwowałem jak temperatura przechodziła o 5-6 stopni poza ustawioną wartość - lewe powietrze.

Paląc od góry tego zjawiska nie zaobserwowałem - może to być spowodowane tym , że teraz wsad węgla jest dużo mniejszy jak kiedyś.

Tak jak pisałem wcześniej jak tylko zdobędę fundusze montuje MCI boleckiego bo to rozwiązanie bardzo mi się podoba.

 

Pozdrawiam , Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

trochę posiedziałem przy world of tanks.

 

Używam pompki ( zazwyczaj na drugim biegu ). Wyczyściłem komin, wymieniłem sznury drzwiczek zasypowych i popielnikowych. Obecnie palę tym moim gorszym groszkiem. W sobotę rozpaliłem. Po rozpaleniu ustawiłem na 60 C. Temperatura doszła do 55/56 dalej nie poszło Nastawiłem miarkownik na 70 C i zaczął szumieć, ale uspokoiło się i po 10 - 12 minutach mam 70. Później spadło do 60. Ustawiłem na 60 i osiągnęło 57. Najlepsza temperatura do uzyskania to 55-57. Komina nie widziałem, ponieważ było ciemno.

 

W kwestii stelażu i uszczelnienia górnej klapki tak na sicher to będę działał. Mam nadzieje ,że pójdzie.

 

W listopadzie kupię worek orzecha II i spróbuję.

 

pz

jano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GS

ad1 szamot może przynieś korzyści ale przy jednoczesnym podawaniu PW przy dopalaniu gazów i nie umieszcza się go w palenisku ale nad nim, tworząc na przykład tak zwaną "czapkę szamotową". Szamot w palenisku stosuje się głównie w celu ograniczenia mocy i jest to tylko półśrodek.

ad 2 zdecydowanie polecam zamianę dmuchawy na miarkownik.

Wydaje mi się że w defro można ingerować drzwiczki nie tracąc gwarancji. Ale najlepiej don nich zadzwonić i dopytać.

Nie paleniska. W kotle dolnego spalania spaliny mają wyjść przesz palnik szamotowy z regulacją PW, który dopali spaliny komora ma pozostać taka sama jest pełno zdjęć na forum jak to zrobić. Zasada podobna jak katalizator spalin (podobna)

yyyy... kolega pytający o szamot ma kocioł górnego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie witam,

trafilem na forum przez przypadek, pchany potrzeba wyboru kolta do powstajacego budynku.

Wizja ~600 stron + watkow pobocznych zgrubsza odstrasza , jednakze okazja zadania pytania ekspertom (zakladam ze nie od brzoz - nie obrazajac lesnikow) moze skrocic czas i energie w poszukiwaniach.

 

Moje pytanie zaczyna sie i konczy krotkim: ktory kupic, wybrac ?

Kilka danych o inwestycji:

powiechnia uzytkowa : 300 m2

kubatura: ~800 m3

ocieplenie: austrotherm szary 18 cm

poddasze : isover 0,33 28 cm

Postawilem w kotlowni dwa kominy - pod kondensat i paliwo stale, myslac ze zabezpieczajam sie na wypadek skokow cen gazu.

Kotlownia ma jakies 17 m2 , z przeznaczeniem rowniez na pralnie, wiec miejsce ma znaczenie.

 

Rozpoczalem dyskusje z Defro, przedstawiajac im powyzsze dane zasugerowali moc kolta w granicach 30 kW, co pokrywa sie mniej wiecej z kalkulacja Vaillanta (przyjmujac sprawnosc na poziomie 80%).

 

Osobiscie szukam jakosci, bezawaryjnosci, przyjaznego uzytkowania ( patrz: z ogromnym szacunkiem patrze na wpisy osob na forum tnacych spawajacych z ogromna wiedza tematyczna, szacunek jest dzielony z zazdroscia gdyz calkiem niedawno zrozumialem roznice pomiedzy M12 a kluczem 19, reasumujac : nie podejme sie spawania czegokolwiek w jakiegokolwiek komorze spalania! ).

 

Brnac przez kolejna strone watku, oczekujac pomocy i odzewu. Z gory dziekuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na szczęście znalazłem te forum w trakcie wymiany kotła na nowy. Zdążyłem się z grubsza zaznajomić z treścią przed wyborem nowego kotła. Szczerze mówiąc bardzo mi to pomogło.

Do rzeczy:

Otóż kupiłem kocioł Defro Optima komfort Lux 20Kw i chciałbym podzielić się swoimi obserwacjami z procesu spalania . Może komuś to pomoże w wyborze :)

Powierzchnia ogrzewana to ok 230m dom ocieplony łącznie 11 cm styropianu ,ściana 36 cm gazobeton, okna plastyki ,dach wata 15 cm.

Komin: 15x15 cm cegła wysoki ok 10-11 m

Co do pieca to uszczelniłem tylko ruszt pionowy przedłużając płytę rusztu płaskownikiem i wyrównując ją z ramą drzwi co powoduje dociśnięcie sznura. Efekt taki ,że jak zasypałem trociny do pieca i podpaliłem od góry to po ok 30 min kiedy się wypaliły po otwarciu drzwi przy ruszcie pionowym były nie spalone wióry a wgłąb pieca pusto :) chyba tak powinno być:).

Obecnie przy tych temperaturach zew. 10-13 st palę tak:

ok 10 kg węgla-orzech na to 10-12 klocków drewna olcha ,wierzba ,buk . Układam je tak w miarę szczelnie, na to papier i drobne drewno .

Palę na miarkowniku ciągu ustawiony na 60 st. Po ok. 20 min osiągam temp. 50 st. i włącza się pompa obiegowa po czym temperatura spada do ok 40 st. Po następnych 20-30 min. temp. stabilizuje się na poziomie 56-58 st i tak zostaje. Trzyma ok 10 godz. Zaznaczam że drewno musi być koniecznie suche , raz zapaliłem na wilgotnym drewnie to z pieca płynęła smoła.

w późniejszym czasie będę chciał dorobić KPW. Ciekawi mnie jaką stałocieplność osiągnę na pełnym zasypie węglem ale to już jak będzie zimniej sprawdzę.

Zrobiłem też próbę awaryjną w przypadku braku prądu z racji że nie mam obiegu grawitacyjnego. Po rozpaleniu i osiągnięciu stałej temp. ok 57st. wyłączyłem pompę i sprawdzałem temp. Po ok 30 min urosła do 78 st. i więcej nie rosła , miarkownik zamknął klapkę całkowicie. Na pewno gdyby piec miał nieszczelności to by zagotował wodę.

Na razie to wszystko co mogę napisać pozdrawiam wszystkich i życzę dużo ciepła tanim kosztem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku,

Mam nadzieje że masz świadomość ryzyka używania dmuchawy i KPW

tak dla przypomnienia:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5731239&viewfull=1#post5731239

 

Nie używam dmuchawy mając zamontowane KPW. Palę teraz na ciągu naturalnym (regulacja szczeliny śrubą). Sterownika używam do podglądu temperatury wody , spalin i poziomu wysterowania wentylatora (wartości % od 1 do 100 tylko) a także do sterowania pompami.

Wentylator jest elektrycznie odłączony od sterownika.

 

Pytanko: czy otwarte na max KPW da jakieś negatywne skutki ?

 

 

Pozdrawiam , Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku,

Mam nadzieje że masz świadomość ryzyka używania dmuchawy i KPW

tak dla przypomnienia:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5731239&viewfull=1#post5731239

 

Nie używam dmuchawy mając zamontowane KPW. Palę teraz na ciągu naturalnym (regulacja szczeliny śrubą). Sterownika używam do podglądu temperatury wody , spalin i sugerowanego poziomu wysterowania wentylatora (wartości % od 1 do 100 tylko) a także do sterowania pompami.

Wentylator jest elektrycznie odłączony od sterownika.

 

Pytanko: czy otwarte na max KPW da jakieś negatywne skutki ?

 

 

Pozdrawiam , Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reasumujac : nie podejme sie spawania czegokolwiek w jakiegokolwiek komorze spalania! ).

 

Z twoim ociepleniem to moc kotła o około 1/3 za duża. Przy kotle gazowym to pewnie nie ma znaczenia ale przy węglowym to ma i to duże.

A czemu nie kocioł z podajnikiem?bo górniak to zdecydowanie nie sprosta twoim oczekiwaniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest tu posiadacz kotła Metal-fach SD DUO BIO-14KW ?

Szukam w necie ,ale jakoś nie widzę użytkowników kotła Sokół.

Kupiliśmy go w sobotę, już grzeje.Na razie jest podłączony do czujnika pogodowego. Na zewnątrz jest 13 stopni. Mnie zastanawia fakt,że ten wyświetlacz Fuzzy Logic 310LG RTC ma takie parametry:

kocioł ma temperaturę zadaną 60 stopni(69 st wskazuje),wodę ma zagrzać do 50stopni(wskazuje 45 st),a temperatura grzejników ma zadaną na 33 stopnie(wskazuje 34 st). Krzywa grzewcza jest na 1,4. Temperaturę mam w pokojach 20 stopni .Kaloryfery są naprawdę letnie i to tylko u samej góry-sam wierzch kaloryfera jest taki,jakby były one w trakcie studzenia się,reszta kaloryfera chłodna jest. Jak z zużyciem pelletu, nie wiem, zasypaliśmy 6 worków po 15 kilo podobno dobrego pelletu z Pisza w sobotę, jak dla mnie zużycie mocno widoczne.

Jak się domyślacie jak jestem zupełnie niezorientowana w obsłudze...może ktoś rozumie te wyświetlacze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeróbek ciąg dalszy, proszę mi powiedzieć czy zamontowanie KPW w taki sposób zda egzamin. Po otworzeniu drzwiczek zasypowych mam przed sobą pokrywę, w której dopasuje otwór pod kształtownik 30x40.

[ATTACH=CONFIG]221173[/ATTACH]

Jak zamierzasz rozwiązać kwestię zasypu paliwa? Będziesz wyciągał KPW za każdym razem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...