Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panie i Panie mam pytanie...

Mieszkam w nowo wybudowanym domu i to będzie moja pierwsza zima gdzie będę palił węglem. Piec jaki posiadam to DEFRO OPTIMA KOMFORT PLUS LUX 12KW. Powierzchnia domu do ogrzania to 90m2 (z czego 55m2 to ogrzewanie podłogowe, reszta grzejniki) parter, 38m2 piwnica (tu jest kotłownia gdzie stoi piec i dwa grzejniki (małe, bo z samym piecem było po prostu za zimno) plus CWU 120l. Komin wysokości ok. 8.0 m, murowany z cegły pełne od fundamentu, kanał dymowy o rozmiarze 40 cm x 20 cm zwieńczony tzw. "strażakiem". Szczelność pieca sprawdzona testem z gazetą. Węgiel jaki kupiłem to ORZECH typ II. Jestem po lekturze dość obszernej lekturze z http://czysteogrzewanie.pl/ i teraz mam pytanie:

Nie chcę zdejmować dmuchawy i bawić się w przeróbki bo się na tym nie znam, a nie chcę kombinować bo z moim szczęściem jeszcze coś popsuję. Jestem po kilku rozpaleniach od góry (na pół pieca zasyp) i dwa razy mi zabulgotało w piecu przy ok. 55 stopniach, ciśnienie wzrosło z 0,7 na 0,8 bara. Dziś założyłem przesłonę na dmuchawę (była w zestawie) i widzę różnicę (nie bulgotało i paliło się dłużej). Pytanie, czy bulgotanie jest to spowodowane za dużym ciągiem i przesłona go zmniejszała? Ponadto kto ma doświadczenie z tym piecem i sterownikiem tak aby pomóc w ustawianiach ręcznych przy spalaniu do góry.

Wielkie dzięki za pomoc.

Edytowane przez TedeuszB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Woda się może gotować ponieważ czujnik nie pokazuje realnej temperatury wody w kotle po po prostu tam gdzie jest najcieplej w palenisku woda może mieć 30 stopni więcej nawet niż tam gdzie jest mierzona. U mnie też potrafi robić bul bul przy 78 (temperatura mierzona na górze kotła) ale na dole gdzie się pali przy ściankach może mieć z 80 lub 90 stopni nawet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze, czym wypełnić 2cm szczelinę między szamotem a tylną ścianą kotła. Czy zaprawą szamotową będzie ok? Zależy mi na w miarę trwałym sposobie. Na tylnej ściance są dwa kątowniki napowietrzające - stąd ta szczelina.

Malunek obrazuje powyższą sytuację:

 

[ATTACH=CONFIG]221853[/ATTACH]

 

Tak, zaprawa szamotowa będzie najlepsza. Trzeba tylko dać czas , żeby wyparowała cała wilgoć, w przeciwnym razie wys.temperatura rozsadzi spoinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zaprawa szamotowa będzie najlepsza. Trzeba tylko dać czas , żeby wyparowała cała wilgoć, w przeciwnym razie wys.temperatura rozsadzi spoinę.

 

Ja jak zamurowywałem szamotem to 24h schła bez palenia a później delikatnie przepalałem aby wygrzewać.Jakbyć zapalił mocniej to zagotuje wodę w szamocie i szkoda Twojej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TedeuszB Przyczyną bulgotania może być zapowietrzony układ. Sprawdż dokładnie.

To raczej było przyczyną, bo wymieniałem jeden grzejnik i nie dokręciłem zaworu termostatycznego i podczas odkręcania w ubiegłym tygodniu, że tak powiem "wystrzelił" i trochę wody z instalacji ubyło i musiałem dolać - odpowietrzam od tygodnia i już chyba po, ale to się okaże...

Będę wdzięczny jakby ktoś mi napisał jakie ma doświadczenia z paleniem piecem który mam od góry i jak tak palić jak się ma dmuchawę, może trzeba wejść w menu serwisowe i poprzestawiać częstotliwość przedmuchów i max. bieg wentylatora (chodzi o ustawienia automatyczne), bo ręcznie jestem to w stanie zrobić, ale jak w piecu zgaśnie to będzie dalej chodziła i dmuchawa i pompy a tak się same wyłączą. Ponadto czy może mi ktoś powiedzieć, czy przesłona na dmuchawę to dobry pomysł? W końcu po coś ją dają w zestawie.

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TedeuszB Używając dmuchawy w kotle zasypowym nie może być otwarty dopływ powietrza wtórnego(grozi śmiertelnym zatruciem tlenkiem węgla),Przysłona na dmuchawie jest potrzebna do regulacji ilości zasysanego powietrza potrzebnego do spalania. Dmuchawa powinna chodzić na minimalnych obrotach żeby nie wydmuchiwała wyprodukowanego ciepła w komin. Do prawidłowego spalenia 1kg węgla potrzeba ok. 9m3 powietrz na h!(nie na min.) Jeśli chodzi o parametry musisz dojść do tego sam, nie ma gotowych recept. W instrukcji sterownika powinien być zapis w jakiej tem. wylączana jest pompa oraz dmuchawa np.28*. Jako materiał poglądowy jest na you tubie filmik z pracy kotła viadrus u22 palony od góry z dmuchawą i sterownikiem. Osobiście jestem zwolennikiem palenia bez tego ustrojstwa,trzeba zamontować w drzwiach zasypowych KPW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TedeuszB Używając dmuchawy w kotle zasypowym nie może być otwarty dopływ powietrza wtórnego(grozi śmiertelnym zatruciem tlenkiem węgla),Przysłona na dmuchawie jest potrzebna do regulacji ilości zasysanego powietrza potrzebnego do spalania. Dmuchawa powinna chodzić na minimalnych obrotach żeby nie wydmuchiwała wyprodukowanego ciepła w komin. Do prawidłowego spalenia 1kg węgla potrzeba ok. 9m3 powietrz na h!(nie na min.) Jeśli chodzi o parametry musisz dojść do tego sam, nie ma gotowych recept. W instrukcji sterownika powinien być zapis w jakiej tem. wylączana jest pompa oraz dmuchawa np.28*. Jako materiał poglądowy jest na you tubie filmik z pracy kotła viadrus u22 palony od góry z dmuchawą i sterownikiem. Osobiście jestem zwolennikiem palenia bez tego ustrojstwa,trzeba zamontować w drzwiach zasypowych KPW.

W instrukcji nie ma opcji jak wejść w menu serwisowe...Będę próbował ręcznie ustawiać, ale tam nie ma opcji automatycznego wyłączanie pompy i dmuchawy i to mnie boli.... Co do przesłony, to widzę, że po jej założeniu jest inaczej, bo nie szaleje piec w środku (zasyła mniej powietrza).

W tym kotle nie ma otworu dla powietrza wtórnego, bo niby gdzie ma być. Dmuchawa jest montowana na górze i jest odpowiednio wyważona (chodzi o przesłonę zamykającą dopływ tlenu), jak zainstaluje KPW (to muszę zdemontować dmuchawę, a tego nie chcę bo nie zawsze palę węglem od góry, mam też drewno sezonowane i bardzo sobie chwalę dmuchawę) to wtedy musiałbym ręcznie kręcić bo miarkownika nie mam gdzie teraz podłączyć, bo w króćcu jest barometr.

Wychodzi na to, że nie mam co kombinować z paleniem z "automatu dla węgla", tylko kombinować w ustawienia ręczne.

p.s

Zna ktoś kod dla serwisu dmuchawy DEFRO? Czy ma ktoś pojęcie o ustawieniach DEFRO RU-PID (instrukcja dostępna: http://www.defro.pl/do-pobrania/instrukcje-obslugi/nowe-sterowniki/cat_view/73-sterowniki), i czy można tam ustawić max obroty dmuchawy? Wtedy by mi to rozwiązało problem i nie muszę ręcznie...

Edytowane przez TedeuszB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam też drewno sezonowane i bardzo sobie chwalę dmuchawę) to wtedy musiałbym ręcznie kręcić bo miarkownika nie mam gdzie teraz podłączyć, bo w króćcu jest barometr.

Wychodzi na to, że nie mam co kombinować z paleniem z "automatu dla węgla", tylko kombinować w ustawienia ręczne.

 

 

 

Dmuchawa i nawet suche drewno to zły pomysł,szkoda kociołka zasyfisz smołą i sadzą cały wymiennik oraz komin z życzliwości stanowczo odradzam. Sprzedaj drewno komuś do kominka,śmieciucha lub kotła z dolnym spalaniem,a w to miejsce kup węgiel.Pozdrawiam.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawa i nawet suche drewno to zły pomysł,szkoda kociołka zasyfisz smołą i sadzą cały wymiennik oraz komin z życzliwości stanowczo odradzam. Sprzedaj drewno komuś do kominka,śmieciucha lub kotła z dolnym spalaniem,a w to miejsce kup węgiel.Pozdrawiam.:)

 

To z drewnem porąbie i będę miał na podpałkę od góry.

Co do węgla i dmuchawy w moim piecu, to rozpaliłem ok. 15 z przesłoną na dmuchawie, jak się piec załączył (automat - bo chcę tak popróbować bo na ręcznym nic się z automatu nie wyłącza, że się rozpaliło) to zasłoniłem w 80% dmuchawę i po ok. 1,5 godziny jak się już w piecu rozgrzało to zasłoniłem całą (jest tylko dziurka do wlotu w kształcie uśmiechu). Żarzy się ładnie, ale jedno mnie martwi - może to normalne, mianowicie temperatura spalin po rozpaleniu waha się ok. 100 stopni Celsjusza (przy rozpalaniu hulało od 200 do 300 stopni Celsjusza). Czy też tak macie i czy to normalne? Jak paliłem węglem czy drewnem od dołu to nigdy nie było tak nisko...

Edytowane przez TedeuszB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to normalne. Jeżeli nie chcesz mechanicznego miarkownika zamiast dmuchawy możesz zaopatrzyć się w MCI Boleckiego. Jest to elektroniczny miarkownik sterujący klapką w popielniku który podpina się do sterownika zamiast dmuchawy. Możesz mieć jedno i drugie i w razie potrzeby przepinasz tylko kabel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z drewnem porąbie i będę miał na podpałkę od góry.

Co do węgla i dmuchawy w moim piecu, to rozpaliłem ok. 15 z przesłoną na dmuchawie, jak się piec załączył (automat - bo chcę tak popróbować bo na ręcznym nic się z automatu nie wyłącza, że się rozpaliło) to zasłoniłem w 80% dmuchawę i po ok. 1,5 godziny jak się już w piecu rozgrzało to zasłoniłem całą (jest tylko dziurka do wlotu w kształcie uśmiechu). Żarzy się ładnie, ale jedno mnie martwi - może to normalne, mianowicie temperatura spalin po rozpaleniu waha się ok. 100 stopni Celsjusza (przy rozpalaniu hulało od 200 do 300 stopni Celsjusza). Czy też tak macie i czy to normalne? Jak paliłem węglem czy drewnem od dołu to nigdy nie było tak nisko...

 

Bardzo dobrze wyregulowałeś dmuchawę. Temp. spalin 100* na wyjściu kotła jest OK czyli na końcu komina ~ 50* i komin będzie zawsze suchutki. Przy rozpalaniu nie szalej :) spokojnie wystarczy 170-max 200*(będzie ekonomicznie). Mała prośba podziel się za jakiś czas swoimi spostrzeżeniami na temat ilości spalanego opału i w jakim czasie, jak wygląda kociołek (czy nie zarasta jakimś syfem) bo na razie temp. dodatnie i nie wiele z tego wynika . Życzę ciepełka jak najtaniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dołączam się z pytaniem razem z Kolegą Kalejdoskop.

Ile potrzeba powietrza wtórnego???

Zaglądam do paleniska przez KPW i nie wiem jak ustawić powietrze?

Czy tak aby był lekki płomień ?, czy może ma dmuchać mocno tak aby był żar-ale wtedy nie mam płomienia.

Pytam, bo nie mogę utrafić, czasami jak się uda wymiennik mam czyściutki a nieraz cały w sadzy!

U mnie póki żar jest na górze jest ok, ale jak odgazowanie zejdzie tak do połowy wysokości zasypu- na wierzchu nie ma już tyle żaru i dymi niemiłosiernie!!!

Tak więc dmuchać przez KPW mocno czy lekko?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mario1p, Kalejdoskop

 

PW nie może być za dużo jak i za mało.

Gdy jest za mało - gazy nie są dopalane, kocioł fuka na kotłownię, dymi komin.

Gdy jest za dużo - wychładza wymiennik, zdmuchuje płomień, robi lej (gniazdo) w żarze.

 

PW należy regulować przy otwartej PG, po wypaleniu drewna rozpałkowego. Należy obserwować czy płomień nie jest zdmuchiwany (za dużo PW) i czy nie ma dymu (za mało PW). Po każdej regulacji należy odczekać parę minut.

Pomocny jest termometr spalin w czopuchu (ale z sondą w środku a nie taki przylgowy), należy zwiększać stopniowo PW i obserwować wzrost temperatury spalin, zwiększać PW powoli dotąd jak temp na czopuchu nie będzie wzrastać ( a może już zacząć maleć) to jest właśnie to dobre ustawienie PW. Zwykle wystarcza ustawić PW na ok 5mm.

 

mario1p twierdzisz że wsad dymi w połowie wysokości, na górze jest pewnie czarno. Czy klapka PG jest wtedy otawrta czy zamknięta?

Jeśli zamknięta to może być nieszczelność samej klapki lub dołu kotła, jeśli otwarta to spróbuj ją bardziej uchylać.

Druga potencjalna przyczyna to za krótka KPW lub nietrafiająca w środek zasypu. KPW powinna dmuchać na środek zasypu po 3 godzinach od rozpalenia ( po odgazowaniu). Jeżeli KPW jest za krótka (lub ma za duży przekrój) powietrze PW nie ma wystarczającej prędkości aby trafić tak nisko, nie dopala gazów i kocioł dymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...