Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bardzo dobrze wyregulowałeś dmuchawę. Temp. spalin 100* na wyjściu kotła jest OK czyli na końcu komina ~ 50* i komin będzie zawsze suchutki. Przy rozpalaniu nie szalej :) spokojnie wystarczy 170-max 200*(będzie ekonomicznie). Mała prośba podziel się za jakiś czas swoimi spostrzeżeniami na temat ilości spalanego opału i w jakim czasie, jak wygląda kociołek (czy nie zarasta jakimś syfem) bo na razie temp. dodatnie i nie wiele z tego wynika . Życzę ciepełka jak najtaniej.

 

Po jednym dniu jedno mnie zastanawia...Otóż palę z "automatu na węgiel" i temperatura spalin oscyluje pomiędzy 65*-100*, przesłona na dmuchawie całkowicie założona, temperatura CO - 60*, CWU - 55*, Podłogowe CO - 36* (na osobnej pompie i sterowniku) i dmuchawa co schodzę to hula na 1%, gdzie to nigdy nie było jak paliłem od dołu, jak otwieram piec (oczywiście dmuchawę wyłączam) to mam czarną górą (ale to tak po 3-4 godzinach od rozpalenia) i widzę jak się żarzy pod nim (nic nie tykam, nie ruszam rusztem) - czy to normalne??

Co do palenia, póki co 12 hrs przy otwartym zaworze 4D, dziś go skręcę na pół bo wczoraj była za ciepło to się zobaczy.

p.s

Łącznie spaliłem ok. 18 kg węgla.

Edytowane przez TedeuszB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga potencjalna przyczyna to za krótka KPW lub nietrafiająca w środek zasypu. KPW powinna dmuchać na środek zasypu po 3 godzinach od rozpalenia ( po odgazowaniu). Jeżeli KPW jest za krótka (lub ma za duży przekrój) powietrze PW nie ma wystarczającej prędkości aby trafić tak nisko, nie dopala gazów i kocioł dymi.

Środek zasypu to środek komory zasypowej?

Dziś do viadrusa u22 włożyłem KPW wycelowane w środek zasypu przy pełnej komorze.

Przy tej pogodzie jest około połowy zasypu i powietrze leci do tyłu komory.

Znowu wycelowane w sam środek komory będzie trafiać na krawędź przy pełnym zasypie.

KPW ma 17cm.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klaudiusz_x

 

O to właśnie chodzi żeby to jakoś wypośrodkować.

Zalecane jest aby KPW celowała w środek zasypu (a nie w środek wysokości komory) po 3 godzinach od rozpalenia.

Właśnie po tych 3 godzinach zasyp węgla przyjmie "docelową" wysokość. I na takiej wysokości będzie długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy godziny po rozpaleniu, trzeba poczekać do zimy na pełny zasyp.

Viadrus ma PW w postaci wyciętego fragmentu koła, zasłoniętego obracającą się blaszką na śrubce w środku drzwi zasypowych.

KPW dorobione z profila o wewnętrznym rozmiarze 40x40mm.

Wydaje mi się że to trochę za mało. Zwiększyć się za specjalnie nie da ze względu na ograniczoną powierzchnię otworu PW.

Piec o mocy 27KW.

Czysto teoretycznie, mniej więcej jakiego przekroju powinna być KPW?

 

Z KPW jest lepiej.

Zastanawiałem się czy nie zrobić rozgałęźnika, KPW w postaci literki Y.

Powietrze będzie docierać bezpośrednio na większy obszar paleniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klaudiusz_x

 

Jaką masz powierzchnię rusztu ? (czy masz zmniejszoną szamotem?)

KPW o przekroju wewnątrz 40x40mm to sporo, ja u siebie mam 34x34mm wewnątrz (a na zewnątrz 40x40mm).

Tyle że mam u siebie pow rusztu 28x31cm i planuję ją zmniejszyć jeszcze do 21x25cm.

Średnica KPW zależy od powierzchni rusztu, od cugu (jaki masz przekrój komina i wysokość?)

 

Wlot do PW (wlot a nie przekrój samej KPW) powinien być ok. 1/17 powierzchni rusztu, pomierz te otwory w rozecie (tak zgrubnie) jaki dają sumaryczne pole, może tutaj jest problem - za mało powietrza u wlotu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klaudiusz_x

 

Jaką masz powierzchnię rusztu ? (czy masz zmniejszoną szamotem?)

KPW o przekroju wewnątrz 40x40mm to sporo, ja u siebie mam 34x34mm wewnątrz (a na zewnątrz 40x40mm).

Tyle że mam u siebie pow rusztu 28x31cm i planuję ją zmniejszyć jeszcze do 21x25cm.

Średnica KPW zależy od powierzchni rusztu, od cugu (jaki masz przekrój komina i wysokość?)Wlot do PW (wlot a nie przekrój samej KPW) powinien być ok. 1/17 powierzchni rusztu, pomierz te otwory w rozecie (tak zgrubnie) jaki dają sumaryczne pole, może tutaj jest problem - za mało powietrza u wlotu ?

Komin około 11 metrów, przekrój 25x12.

Za czopuchem wylot spalin idzie w poziomie z 30cm-50cm (na oko_, potem skręca w poziomie 90* idąc dalej poziomo około metra i dopiero potem do góry około 10metrów. Cały komin do wyczystki ma około 11 metrów.

Sam wlot PW ma przekrój większy od kwadratu 40x40mm.

Instrukcja z przekrojami kotła http://klimosz.pl/tl_files/klimosz/foldery_instrukcje/kotly_grzewcze_wodne/U22_instr_2012_09_18.pdf

To jest kocioł 30KW z "wyjętym" żeberkiem u góry w celu łatwego wrzucania drewna. Po tym zabiegu piec ma moc 27KW

Dom to kostka 11x14m, grzane piwnice (lekko), parter, piętro.

Ściany 5cm styro, strych ocieplony w 2/3 powierzchni 5cm styro 044.

Raczej nie widzę sensu zmniejszania powierzchni rusztu.

Kaloryfery grawitacyjnie + grzanie CWU poprzez odcięcie kaloryferów.

 

W poniedziałek Skieruję KPW bardziej w dół.

Zobaczę efekt. Piec sterowany jest w tej chwili tylko śrubą od PG. Miarkownik nie działa.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się czy nie zrobić rozgałęźnika, KPW w postaci literki Y.

Powietrze będzie docierać bezpośrednio na większy obszar paleniska.

 

Myślę, że zamiast robić rozgałęźnik w postaci litery Y (co może powodować że obydwie rury będą dmuchały na boczne ścianki kotła.)

Spróbuj zrobić tak, natnij koniec profila w czterech narożnikach cienką tarczą i "spłaszcz" ten koniec w poziomie tak aby było ok 1cm szczeliny (coś na wzór ssawki odkurzacza).

Po takiej modyfikacji powietrze będzie trafiało z większą prędkością na zasyp (dysza) i bardziej na boki.

Jeśli nie chcesz ciąć profila, to zrób test z jakąś cienką blachą, utnij balchę, zrób taki kształt dyszy (wąska w pionie, szeroka w poziomie) i nałóż ją na KPW. Blacha Ci się szybko przepali, ale będziesz wiedział czy pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej, KPW kieruje powietrze do tyłu przy połowie zasypu. Długość 17cm,

 

Dziś pierwszy raz rozpaliłem z KPW. Generalnie to przy uchyleniu większym niż 3 obroty śruby zaczyna dymić na czarno.

Uchylenie na "palec" to 7 obrotów śrubą PG.

Przy obecnej pogodzie temperatura na piecu to pomiędzy 30 do max 40*.

Na zewnątrz jest jeszcze za ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile założyciel tematu wyrazi zgodę:Chciałbym w Jego temacie zaproponować wykonanie każdemu w własnym zakresie podajnika do śmieciucha. Podajnik jest lepszy niż sobie można wyobrazić. Mój był za darmo, tylko praca. I koszty sterownika. Sposoby wykorzystania przechodzą wyobraźnie. W śmieciuchu sypie opał na ruszt, w zależności od ilości popiołu, gdy prze-rusztowanie już nie wystarcza gasisz,(wyłączasz obroty beczki) czyścisz i rozpalasz. U mnie średnio co 2 doby. Gdy to Ci nie wystarcza wyrzucasz ruszt wstawiasz palnik rynnowy. (własnego wykonania) Odwiedzasz kotłownie tylko gdy kończy się opał lub miejsce na popiół. Palisz wszystko do maksymalnej granulacji 100x60. Edytowane przez Jurgonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klaudiusz_x

 

Nie wiem jak zamocowaną masz KPW do drzwiczek, ale można zrobić mocowanie na dwóch śrubach w pionie, między kołnierzem KPW a drzwiczkami dać sznur szklany np 8cm i wtedy masz regulacje w pewnym zakresie, bardziej dociągając dolną albo górną śrubę.

Lub poprostu zrobić dwie, lub trzy KPW z różnymi kątami i wymieniać w zimie inna a w okresach przejściowych inna.

 

Czym palisz, węglem? Jaki to węgiel, typ, nazwa, z jakiej kopalni?

Generalnie nie powinien dymić na czarno przy większym otwarciu PG.

Temperatura zasilania 30* na kotle to zdecydowanie za mało, nie masz problemów ze smołowaniem kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klaudiusz_x

 

Nie wiem jak zamocowaną masz KPW do drzwiczek, ale można zrobić mocowanie na dwóch śrubach w pionie, między kołnierzem KPW a drzwiczkami dać sznur szklany np 8cm i wtedy masz regulacje w pewnym zakresie, bardziej dociągając dolną albo górną śrubę.

Lub poprostu zrobić dwie, lub trzy KPW z różnymi kątami i wymieniać w zimie inna a w okresach przejściowych inna.

 

Czym palisz, węglem? Jaki to węgiel, typ, nazwa, z jakiej kopalni?

Generalnie nie powinien dymić na czarno przy większym otwarciu PG.

Temperatura zasilania 30* na kotle to zdecydowanie za mało, nie masz problemów ze smołowaniem kotła?

 

Dom nie jest mój.

Smoli trochę, ale taka konstrukcja i tyle.

W celu zwiększenia temperatury można przymknąć zawór na kaloryfery tylko w części, podnosi to temperaturę na piecu.

Jednak ze względu na grawitacyjny obieg, występuje efekt uboczny, nie grzeją wszystkie piony.

Węgiel to orzech, nie pamiętam numeru, 28MJ., nie wiem z jakiej kopalni.

KPW mocowane na jednej śrubie, która służy oryginalnie do przykręcenia osłony wewnętrznej drzwi zasypowych. Akurat jedna znajduje się bezpośrednio pod PW.

KPW na razie bezczelnie bez sznura przykręcone właśnie do osłony.

O różnych KPW już myślałem ww trakcie pomiarów przed wykonaniem KPW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klaudiusz_x

 

Węgiel 28MJ to może być z Wesołej. wysokokaloryczny-gazujący, a generalnie węgle powyżej 26MJ potrzebują więcej powietrza wtórnego do dopalania gazów.

Jak piszesz że masz KPW przykręconą bezpośrednio do drzwiczek "bezszczelnie" to mogą być dwa problemy:

 

- powietrze ucieka sobie szczeliną pomiędzy KPW a drzwiczkami i ulatuje do komina (a nie nad zasyp)

- KPW nie nagrzewa się do odpowiedniej temperatury bo nie ma izolacji (sznura szklanego). Właśnie po to jest ten sznur aby odizolować KPW od drzwiczek i uszczelnić połączenie.

 

Jak uchylisz minimalnie drzwiczki zasypowe przy ustawieniu PG na 7 obrotów to też dymi na czarno? Może faktycznie brakuje PW. (uchyl drzwiczki tylko do testów, normalnie tak palić NIE WOLNO)

Podnieś tą temperaturę na kotle przynajmiej do 50*. Najwyżej nie pal 24h/dobę tylko przepalaj, np po południu i rano.

Przy temp kotła 30* temperatura spalin może być za niska i może dojść do wytrącania kondensatu w kominie, w konsekwencji nawet pożar komina i domu. Z tym nie ma żartów. Zwłaszcza na grawitacji gdzie obieg wody jest powolny dziwię się że temp kotła jest tak niska.

Kiedy czyściłeś kocioł? Warstwa smoły i sadzy może skutecznie zmniejszać sprawność kotła.

 

EDIT: Możesz na górze wywiercić otwór i nagwintować go. Wtedy zrobić KPW na dwie śruby na dole i górze. Dać sznur szklany.

Jak będziesz chciał "wyemliminować" KPW to wkręcisz samą śrubę w otwór, utniesz ją przy samej blasze i nie będzie nawet śladu jak zajdzie sadzą :)

Edytowane przez ordy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

internet to nie moja specjalność kilka postów wyżej

animuss podał działający link

Tak już czytam b,długo ten temat i pomyślałem, że ;) może cześć osób nie mających środków ,oraz innych motywacji do pozbycia się śmieciucha, spróbuje coś stworzyć własnymi chwytakami .

Kiedyś też paliłem w smieciuchu i wiem ile zabiera to czasu.

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15811-czym-grozi-utrzymywanie-niskiej-temperatury-kotla-40-50stopni/

a tu skąpa sesja zdjęciowa :

http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=22456

http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=22457

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15811-czym-grozi-utrzymywanie-niskiej-temperatury-kotla-40-50stopni/page__st__120#entry162635

Nie jest to Alfa Romeo :D ale napewno w pewnym sensie jest to pomocnik palacza .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:pjeśli chodzi o wygląd na pewno nie Alfa jeśli chodzi o technikę przewyższa wszystkie podajniki choć ma i wady.

Przez dwadzieścia lat nigdy nie zawiesił się opał nawet b.mokry nigdy nie zerwała się zawleczka i nie musiałem wymieniać ślimaka.

Edytowane przez Jurgonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...