Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moc palnika to jego wielkość, oczywiście w pewnym zakresie regulowana tak jak Piszesz. Przy palniku rynnowym bez problemu ?? można zmieniać jego czynną długość, a więc powierzchnie palnika.

 

A ten palnik to zamierzasz używać z nadmuchem czy bez ?

Bo jak bez nadmuchu to chyba nie warto w to brnąć.

Najlepiej jakbyś napisał ile spalasz na ruszcie i czego oczekujesz po zastosowaniu palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ten palnik to zamierzasz używać z nadmuchem czy bez ?

Bo jak bez nadmuchu to chyba nie warto w to brnąć.

Najlepiej jakbyś napisał ile spalasz na ruszcie i czego oczekujesz po zastosowaniu palnika.

Palnik z nadmuchem i sterowaniem Boleckiego. Tylko jego ster spełniał moje oczekiwania. Palnik pozwoli lepiej spalić paliwo: pellet, owies, trociny, zrębki, miał, groszek itd. będzie sam usuwał popiół.

Edytowane przez Jurgonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjaśnienia: Przy takim podajniku w kotle GS i minimalnych usprawnieniach zwiększających temperaturę w palenisku mamy najlepszy kocioł na rynku. Problemem może być tylko zła konstrukcja odbierająca ciepło. Nie występuje problem przewymiarowania pieca. Popatrzcie na swoje kotły i wyobraźcie sobie, że możecie podkładać opał gdy chcecie i to nawet po jednym kawałku węgla. Tylko to sobie wyobraźcie w Waszych już istniejących kotłach. Nie poprawiajcie (na razie) konstrukcji podajnika. Gdy ten podajnik już w działaniu nie zda egzaminu można go modyfikować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki typ węgla masz, z jakiej kopalni? Wygląda na to że zostaje Ci poprostu niedpolany koks, który powstał po odgazowaniu węgla.

Aby spalić ten koks do końca, musiałbyś stworzyć odpowiednie warunki: wysoka temperatura i nadmiar tlenu do spalania.

Ten niedopalone koksiki możesz wykorzystać do następnego palenia, po prostu wsyp je na nową warstwę węgla, dopalą się z węglem.

 

Węgiel to orzech II z KWK Murcki-Staszic, specyfikacja węgla jest tutaj: http://wegiel.katowice.pl/wegle/kwk__murcki_staszic__ruch_staszic/.

Spróbuje z tymi koksikami jutro. A jak się ma do tego przesłonięta dmuchawa? Może to jest przyczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zapewne pamiętacie mnie sprzed kilku lat kiedy to dałem "popalić" LastRico z moim kotłem defro optima. Mimo sporej liczby przeróbek nie udało mi się w nim czysto i długo spalać. Piec został wymontowany i stoi w garażu, w jego miejsce zakupiłem używany Seko o takiej samej mocy, ale wyższy i węższy. W międzyczasie w domu zainstalowałem wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

W kotle seko bez problemu dały się zastosować rady kolego LastRico. Daje się w nim spalać czysto i efektywnie, w popiole praktycznie brak niedopalonego węgla. Obecnie rozpalam 1 dziennie wrzucając do niego ze 4kg węgla, trochę drewna na rozpałkę i z tego mam wystarczająco CWU i 1,5-2 godziny ciepłe grzejniki i temperaturę w domu 20-22 st. W tamtym roku przy podobnych temperaturach w domu spaliłem 2 tony węgla ale nie miałem jeszcze wentylacji mechanicznej. Na jeden zasyp nigdy nie szło jednak więcej jak 8 kg węgla (nieco ponad połowa węglarki), w większe mrozy rozpalałem 2 x dziennie. To było nie do pomyślenia przy defro. A dom ma niemal 200m użytkowych.

 

Dziękuję zatem kolegom z forum za cierpliwość do mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może ktoś mi pomoże i nakieruje mnie na właściwe tory, bo pomału zaczynam wątpić.

Dom - jakieś 140m2 - temperatura ustawiona na głowicach termostatycznych 21-22 st C (3-4). Bojler 300l.

Garaż+warsztat - 42m2 - temperatura ustawiona na głowicach termostatycznych 17-18 st C (2).

Całość wykonana z cegły dziurawki 25cm+styropian 15cm frezowany, budynek drugi rok eksploatowany.

Palę z kotle RED UNI25kW - węglem jakimś ruskim groszek+orzech. Kocioł zmniejszyłem cegłami szamotowymi mnie więcej o 2/5 powierzchni. Zamontowałem KPW o wymiarach 40x30x3mm na długości około 20cm skierowaną w środek paleniska i zwężoną. Palę od góry na MCI z SPR boleckiego. Temperatura na piecu 50 stC, zasypuję na raz 2 razy po wiaderku po farbie (jakieś 2x9=18kg) i rozpalam ognisko. Wszystko ładnie się zapala i po godzinie temperatura obiegu wody stabilizuje się. Po około 10h w kotle pozostaje koks, ale z racji tego iż jest stosunkowo nisko względem wymiennika - temperatura na kotle spada i po następnych 2 godzinach kocioł stygnie.

Oczywiści kocioł wypala wszystko ładnie, czas palenia to około 12h - przy obecnych temperaturach. Wychodzi jakieś 1,5 kg węgla /h. Czy można uzyskać lepszy wynik? Czy dać już sobie na spokój?

Bez tytułu.jpgQ PLUS - przek - 723px-135x228.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TedeuszB

 

Link ze strony jest niaktualny...

Jak jest ruszt wodny to jest to właśnie bezpośrednia przyczyna niedpolania koksików pod koniec cyklu spalania.

Dzieje się to ze względu na niską temperaturę warstwy położonej na samym ruszcie, woda w ruszcie skutecznie chłodzi warstwę koksu.

Są trzy rozwiązania:

1. dorobić ruszt z żeliwa (albo można kupić na all..ro) i nałożyć go na wodny. Odizoluje to bezpośrednio żar od rusztu.

2. Pospawać grube stalowe płaskowniki i zrobić taką "kratę" niby ruszt i nałożyć na istniejący ruszt.

3. Nie przejmować się, zbierać koks z poprzedniego palenia i wykorzystywać do następnego zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TedeuszB

 

Link ze strony jest niaktualny...

Jak jest ruszt wodny to jest to właśnie bezpośrednia przyczyna niedpolania koksików pod koniec cyklu spalania.

Dzieje się to ze względu na niską temperaturę warstwy położonej na samym ruszcie, woda w ruszcie skutecznie chłodzi warstwę koksu.

Są trzy rozwiązania:

1. dorobić ruszt z żeliwa (albo można kupić na all..ro) i nałożyć go na wodny. Odizoluje to bezpośrednio żar od rusztu.

2. Pospawać grube stalowe płaskowniki i zrobić taką "kratę" niby ruszt i nałożyć na istniejący ruszt.

3. Nie przejmować się, zbierać koks z poprzedniego palenia i wykorzystywać do następnego zasypu.

 

Link jest jak najbardziej aktualny, bo nawet go przed chwilą otwierałem:rolleyes:

Co do trzech proponowanych sposobów, to postawię na 3, z tym czy te koksiki to na górę paleniska, czy może wymieszać z węglem:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link jest jak najbardziej aktualny, bo nawet go przed chwilą otwierałem:rolleyes:

Co do trzech proponowanych sposobów, to postawię na 3, z tym czy te koksiki to na górę paleniska, czy może wymieszać z węglem:confused:

Ja daję na samą górę, jeszcze posypuję popiołem, wówczas nie uwalniają się tak mocno gazy z węgla(działa jak katalizator).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link jest jak najbardziej aktualny, bo nawet go przed chwilą otwierałem:rolleyes:

Co do trzech proponowanych sposobów, to postawię na 3, z tym czy te koksiki to na górę paleniska, czy może wymieszać z węglem:confused:

 

Wątek posiadacza takiego samego kotła. Może znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209215-Defro-Optima-Komfort-20kW-sposoby-palenia&highlight=komfort

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda dym z komina?, czy w którejś fazie kopci? Jakim węglem plisz (sort i kopalnia)? Wrzuć proszę fotki twojej KPW.

 

Co do dymu to tak się składa, że palę na wieczór i nie bardzo widać tego dymu. Węgiel ruski orzech - nie znam kaloryczności, u nas nikt prawdopodobnie nie wie, a jak nawet wiedzą to nie powiedzą, albo oszukają. Wieczorem wrzucę foty z KPW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja daję na samą górę, jeszcze posypuję popiołem, wówczas nie uwalniają się tak mocno gazy z węgla(działa jak katalizator).

 

Gdzieś już o tym czytałem ale nie próbowałem...

Czy ktoś mi może podpowiedzieć z dmuchawą? Czy ją przesłaniać czy nie? Przy całkowitej przesłonie (czyli może ma odsłonięte 10%) i po rozpaleniu (jak już złapie temperaturę na kotle i rozhula się cała instalacja) dmuchawa chodzi na 1% [rodzaj dmuchawy to http://www.mplusm.com.pl/n_wpa117.html]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł zmniejszyłem cegłami szamotowymi mnie więcej o 2/5 powierzchni. Zamontowałem KPW o wymiarach 40x30x3mm na długości około 20cm skierowaną w środek paleniska i zwężoną. Palę od góry na MCI z SPR boleckiego. Temperatura na piecu 50 stC, zasypuję na raz 2 razy po wiaderku po farbie (jakieś 2x9=18kg) i rozpalam ognisko. Wszystko ładnie się zapala i po godzinie temperatura obiegu wody stabilizuje się. Po około 10h w kotle pozostaje koks, ale z racji tego iż jest stosunkowo nisko względem wymiennika - temperatura na kotle spada i po następnych 2 godzinach kocioł stygnie.

 

Czy cegły szamotowe dałeś na jednej ściance czy na trzech (tylnej i bocznych)?

Jaka wysokość cegieł w palenisku (ile warstw cegieł)? Czy dałeś je do samej góry?

Jaka jest teraz powierzchnia paleniska po zmniejszeniu szamotem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy cegły szamotowe dałeś na jednej ściance czy na trzech (tylnej i bocznych)?

Jaka wysokość cegieł w palenisku (ile warstw cegieł)? Czy dałeś je do samej góry?

Jaka jest teraz powierzchnia paleniska po zmniejszeniu szamotem?

 

Cegły dałem na tylnej ściance dość wysoko - pod wymiennik oraz po bokach na grubość płytki szamotowej pionowo, zmniejszyłem powierzchnie o około 2/5.

Co do dokładnych wartości paleniska, to później bo na razie jestem w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...