Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ludzie Zrozumcie, dopóki Będziecie polemizować z tym gościem dopóty będzie On się śmiał z Nas,

także traktujcie Go jak powietrze wtórne do pieca :)

 

Kris18 - jestem pod wrażeniem , Ty jedyny zrozumiałes sedno i sens moich postów, ja właśnie się śmieję, z ludzi co są niezaradni życiowo i stare piece chcą koniecznie doprowadzić do sprawności energetycznej, przeciętnie dobry piec naprawdę dobry do jakiego nie trzeba wnosić żadnych poprawek , przeróbek to o mocy 13 KW do 20 KW to odpowiednio od 2,000 zł do max 3,000zł inwestycja na lat conajmniej 20 i nie fuka , pali się 28 h Dobry piec ma dobre drzwiczki dobrze izolowane a w nich klapkę na PW a piece co maja drzwiczki z blachy i bez to sa dobre ale do gotowania ziemiaków dla trzody chlewnej pozdrawiam wycierających dupę szkłem, i ciebie Kris18 przedewszystkim,

Edytowane przez paczka662
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

paczka662kolego andrze70 - piec do palenia paliwami stałymi kupuje się odpowiedni

 

a co jeśli już jest kupiony albo taki się zastało

 

"... czyli dobry..."

 

zapytaj producenta czy jego produkt jest zły

 

"... a nie robiony w garażu czy w wiacie..."

 

czasami właśnie tam robione są lepsze niż od tych "znanych" producentów

 

"... przez pseudo firme..."

 

zdziwisz się ale dyskutują tutaj posiadacze kociołków prawie wszystkich "nie pseudofirm" ,

 

"...ciekawe ze ja mam piec 9 cio letni i nic robić nie muszę ?.."

 

ciesz się, ale z umiarem, a nie 5 razy to samo. Pochwaliłeś się ? OK. My też się cieszymy Twoim szczęściem. A skoro nic nie musisz robić, to co tutaj robisz ?????

 

"... znasz powiedzenie ze szkłem dupy się nie wytrzesz..."

 

Znam. A czy ty znasz powiedzenie "nie wcinaj się między .... a zakąskę" albo"nie śmiej się dziadku...."

 

"... , czy jak kupujesz nowy samochód tez go przerabiasz by nim sprawnie i ekonomicznie jezdzić ?..."

 

jeśli jest taka potrzeba, to czemu nie ? Choćby LPG, klimatyzacja, zestawy nagłaśniejące, niskoprofilowe opony, spojlery itd...

 

"...ale z wielka zabawa czytam te wpisy temu fuka , temu gaśnie inny podpala 3 x dziennie..."

 

Po to jest ten wątek, aby te "sprawy" rozwiązywać. Chyba też nie do końca wszystko u Ciebie było tak dobrze od początku, bo byś tutaj nie trafił. A jeśli już trafiłeś uszanuj ludzi, którzy tutaj starają się sobie wzajemnie pomóc

 

"... , polubiłem czytac wasze zabawne opowieści..."

 

mnie akurat wydaje się, że to Twoje opowieści są zabawne. Bo ileż razy można pisać jak to wspaniale opanowałeś "sztukę palenia", dzięki czemu możesz nieskrępowanie śmigać na nartach przez 47 z 48 godzin z przerwami na spokojny sen w wygodnej sypialni zamiast kotłowni

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Przeczytałem 700 stron. Starałem się ze zrozumieniem, ale to trochę nie moja dziedzina, jak i cała budowlanka.

 

W domu mam mieć zrobioną wszędzie podłogówkę (mam nadzieje że to dobry pomysł) .

 

Palić chcę przeważnie węglem i drzewem.

 

Z tego co przeczytałem najlepszy będzie kocioł dolnego spalania.

 

Z racji tego mam w planie zakupić http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-uwt.html .

 

Do tego chciałem też miarkownik ciągu ale nie wiem czy jest on faktycznie potrzebny.

Teraz moje pytania.

Chcę zrobić bufor ciepła, żeby nie latać co chwilę i podkładać do pieca, a z tego co czytałem lepiej spalić węgiel w wysokiej temperaturze niż dusić piec na 40-50 stopni bo spadnie jego sprawność na której mi bardzo zależy.

 

Czy ten piec jest dobry do tego czy konieczne są przeróbki jego? Jeśli tak to jakie?

 

Mam możliwość dowolnej przeróbki pieca SAS. Czy ten piec się nada do bufora? czy może UWG?

 

Kolejna sprawa to jak mam rozróżnić dolne spalanie od górnego, bo już czytam po różnych forach i zgłupiałem do reszty.

 

Dolne to kiedy zasypuje komorę i podpalam zasyp od dołu czy zasypuje i podpalam od góry, żeby żar przenosił się do dołu?

 

Bardzo proszę o pomoc bo już nie wiem co kupić.

 

Czy jest jakiś kocioł o dużej sprawności dolnego spalania, który nie wymaga przeróbek? (taki ideał żeby porównać budowę)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego paczka662 ja sie z Toba troche zgadzam odnosnie tych przerobek.Uwazam,ze poszlo to troche za daleko,rozne kierownice,szamoty itd.Jednak nie moge sie zgodzic z Twoim nastawieniem do innych,sposobem pisania,obrazania,wysmiewania itd.W jakim celu to robisz?Zeby podbudowac wlasne ego?Masz jakis problem z tym w realu i tak wirtualnie sie podbudowujesz?Wez wyluzuj.Jak ktos chce przerabiac swoj kociol to niech to robi,sam w koncu dojdzie do odpowiedniej konkluzji,a moze cos zyska na przerobce.

Odnosnie Twojego palenia,to fakt dlugopalnosc masz dobra.Ale pamietaj ze ogrzewasz mieszkanie,gdzie z pewnoscia ze dwie sciany sasiaduja z mieszkaniami sasiadow.Troche podobnie jak w bloku,gdzie mozna z pol zimy miec przykrecone grzejniki a w domu 21 st.Ogrzewasz tylko 60mkw to faktycznie nie masz co kombinowac bo ile mozesz zyskac -200kg mniej spalonego wegla-gra nie warta swieczki.Jednak jak ktos ogrzewa 150-200mkw wolnostojacego budynku to juz zyski moga byc inne.Dlugopalnosc nie jest do konca wyznacznikiem dobrego i ekonomicznego palenia.Ja jak zakrece z polowe swoich grzejnikow to bede tez mial stalopalnosc z 30 godz ale w domu bedzie lodowka bo za duzy metraz a za malo odbiornikow ciepla.Takze nie jestes zadnym super palaczem tylko w mniejszy metraz wstawiles wiekszy kociol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez przypadek natknąłem się na taki piec:

http://piece-kra.pl/oferta/kociol-kra-gorne-spalanie-z-regulacja-automatyczna/

 

Taniocha (nie patrzeć na cennik) a chyba konstrukcja dobra. I producent sam w instrukcji zaleca rozpalanie od góry.

Wady: ruszt wodny i brak KPW. Siermięźny wygląd. sterownik bez funkcji przedmuchania pieca.

Zalety rozbudowany wyminnik,(te kanały z tyłu to też wymienik) cena, po niewielkiej przeróbce (kpw może szamot) w zasadzie nie ma się czego czepnąć.Trwałość - u znajomych w firmie jest już 12 rok.

 

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu mam mieć zrobioną wszędzie podłogówkę (mam nadzieje że to dobry pomysł) .

[...]

Bardzo proszę o pomoc bo już nie wiem co kupić.

Czas przyszły, zatem masz odpowiednie podwaliny i czas na decyzję. Zainwestuj w Pompę Ciepła i nie pakuj się w węgiel. Gdyby nie to, że nie chce mi się rujnować podwórka, instalacji w domu itd. już dawno bym zamontował PC. Palenie węglem jest jednak upierdliwe, niezależnie czy spędza się w kotłowni 10 czy 20 minut na dobę. Tygodniowo to godzina wyjęta z życiorysu, miesięcznie dobra -- na sterczenie w kotłowni i machanie łopatą -- itd.

 

PS podłogówka to bardzo dobry plan IMHO -- w nowym domu też będę wszędzie chciał mieć podłogówkę (w tandemie z grzanym nawiewem z WM).

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez przypadek natknąłem się na taki piec:

http://piece-kra.pl/oferta/kociol-kra-gorne-spalanie-z-regulacja-automatyczna/

 

Taniocha (nie patrzeć na cennik) a chyba konstrukcja dobra. I producent sam w instrukcji zaleca rozpalanie od góry.

Jak dla mnie za mała komora na paliwo (węgiel) dla palenia od góry, no i te rury trudne do czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji pieca SAS UWT pisze że to dolne i górne spalanie.

 

Na PC nie stać mnie na dzień dzisiejszy.

 

Jadę co prawda do jednego z forumowiczów dziś na rozmowę i obejrzenie kilku użytecznych rzeczy więc może coś dowiem się więcej.

 

Więc jaki piec do bufora najlepszy pod ten węgiel i drewno? Musi być górne spalanie czy dolne?

 

Sprawność tego UWT jest dosyć wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ku przestrodze.

 

Zbliża się koniec roku i smutny chyba koniec pożytecznego wątku.

Dużo osób opisujących swoje problemy z kotłami idzie na łatwiznę.

Nie czytają i nie chce im się zapoznać z głównymi zasadami dotyczącymi ekonomicznego i czystego palenia węglem.

Oczekują gotowych recept do usprawnienia swoich kotłów na odległość po jednym napisanym poście.

Proza życia nie jest łatwa i bez osobistego zaangażowania w dany temat efektów nie będzie.

Powinno być tak,że jeżeli ktoś zapozna się i wykona wszystkie podstawowe i konieczne przeróbki w swoim kotle i coś jednak nie wychodzi wtedy niech pisze i na pewno nie zostanie bez pomocy.

Zauważyliście,że co parę dni wracamy właściwie do pierwszych stron tego wątku, przypominając w kółko o szczelności kotła,o oddzieleniu popielnika od pionowego rusztu itp.

O tych podstawowych,koniecznych i oczywistych czynnościach powinien wiedzieć każdy za nim tu napisze.

Jak należy podejść właściwie i odpowiedzialnie,dał bardzo dobry przykład kol. ORDY.

Zrobił wszystko co trzeba w swoim kotle,przygotowany merytorycznie,po raz pierwszy napisał.:)

 

Jeżeli jeszcze do tego dochodzą głupie docinki,uwagi i wzajemne obrażanie się,doprowadzą do tego,że ktokolwiek przestanie tu zaglądać,nie widząc poważnej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na PC nie stać mnie na dzień dzisiejszy.

Dlatego podałem Ci obrazowo ile czasu zabiera palenie -- i to tylko wtedy gdy jest się ściemniaczem i tak genialnym palaczem jak obecna tu od paru dni "paczka trocin". Realnie piec węglowy to jeszcze więcej obsługi, ponieważ trzeba po nim zdrowo sprzątać nie tylko w kotłowni. Ktoś twierdzący, że da się utrzymać łatwo czystość mając kotłownię węglową, będzie zwyczajnie kłamać. Policz czas jaki masz zamiar realnie poświęcić na palenie i przelicz to na pieniądze (pamiętaj, że nie wszystko da się "dobrze" przeliczyć -- ja tam wolałbym ten czas spędzić z dzieckiem -- a tego nie odkupię za żadne pieniądze). Szybko okaże się, że stać Cię na PC. ;)

 

PS kropppek, zmniejsz proszę swój podpis -- bo zajmuje więcej miejsca niż treść.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam wszystkich palaczy.Posiadam piec SAS nwg 17 KW i korzystając z pomysłu znanego forumowicza chciałem sie podzielić swoimi doświadczeniami w paleniu,może komus sie przydadzą.Zamontowałem według porady Pw w postaci rurki prostokatnej w miejscu górnej wyczystki o przekroju 1,5 na 3 cm o długosci pod blachą ok 16 cm z zatkana przednią częścią i nawierconymi po przeciwległych stronach czterema otworami (po dwie na każdej stronie) wielkości fi 8 mm,miarkownik nastawiony na 60 stopni,klapka: sruba ustawiona na uchylenie ok 3 mm na spodzie na stałe.Rozpalam kostką i kilkoma szczapkami drewna,po chwili narzucam węgiel,najlepiej orzech i zamykam wszystkie drzwiczki (miarkownik uchylony oczywiście).Korzystając z drugiej porady nasypuję węgiel tak ,żeby wejscie do palnika było zasypane.W górny otwór włozyłem jedną cegłe szamotową 3 cm pośrodku,po bokach sa małe prześwity.Rozpala się dość łatwo,komin o wysokości 12m z nierdzewki,bo stary się wykruszył.A teraz wrażenia : po rozpaleniu snuje się mały dymek ok 15-20 minut,a potem rewelka,kiedy płomienie sięgną rurki z PW dym po prostu znika,a w piecu słychać burze płomieni dopalanych z PW,miarkownik domyka klapkę,a ogień dalej buzuje,oczywiście nieco wzrasta temperatura czopucha,ale myslę,że to korzystne dla komina,zero sadzy.Dziękuję za pomysły,chyba kolega Def to opublikował.Można to powietrze podać przez wyczystkę od dołu,byłoby lepiej nagrzane,na razie jestem zadowolony z tego pomysłu,średnica rurki z PW też może być dyskusyjna.Aha,nie trzeba tej rurki niczym zamykać,piec sam wie ile ma go ściągnać,po odgazowaniu węgla zasysa tego powietrza minimalnie.Opisałem w miarę możliwości dokładnie,bo sam szukałem tej wiedzy,a wszystko było rozsypane na kilkunastu postach.Życzę powodzenia w eksperymentach,w razie wątpliwości chętnie sie podzielę tym co wiem z pratyki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji pieca SAS UWT pisze że to dolne i górne spalanie.

 

Na stronie producenta napisane są bzdury. Piec dolego spalania to taki w którym nie tylko rozpala si od dołu ale także wylot spalin i ognia jest również na dole.

 

Więc jaki piec do bufora najlepszy pod ten węgiel i drewno? Musi być górne spalanie czy dolne?

Jeśli chcesz palić drewnem i węglem bez kupy dymu i ekonomicznie to zdecydowanie piec dolnego spalanie np Dakon Dor. Defro DS HEF itp a najlepiej moim zdaniem jak masz czas to piec zamów tu: http://p2ar.jimdo.com/

SAS wbrew temu co pisze na stronie nie ma w swojej ofercie kotłów dolnego spalania. Ma jedynie kotły górno tradycyjnego spalania. Omijaj zwłaszcza kotły z "wiszącymi wymienikami".

Ciekawy ranking kotłów znajdziesz tu:http://czysteogrzewanie.pl/

 

a czemu nie kocioł z podajnikiem na miał i groszek?

Edytowane przez cysiokysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- - >Cysiokysio

 

 

Fajnie,że podałeś namiary do Przemka wszystkim.

Nie zrobiłem tego wcześniej,żeby nie być posądzonym o reklamę czy jakieś korzyści.

Podawałem niektórym, na priva.

Osobiście uważam,że Jego kotły są konstrukcyjnie najlepsze i tańsze niż np.litewskie Kalvis czy Vienibe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecałbym w ciemno jakiegoś określonego modelu kotła,opinie są różne co do kotłów np http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11379-dakon-dor-i-klony-nigdy-wiecej-go-nie-kupie/.A ja mam SAS-a z jak to piszesz z "wiszącym wymiennikiem",to jest wymiennik tylko od strony palnika,a od drzwiczek to blacha po której zsuwa się węgiel.W moim sytemie grzewczym spisuje się dobrze.Żeby ocenić piec trzeba go uzywać,to tylko moja skromna opinia,wszak jestem tu nowy.Mój kolega miał piec na drewno z Żywca,zwrócił go firmie po trzech miesiącach użytkowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- - >piecopalacz

 

Do palenia tylko drewnem nie nadaje się kocioł górnego spalania,obojętnie czy wspomniany Żywiec,SAS,którego tak wychwalasz i inne.

Powinny to być kotły DS ale te prawdziwe z PW dopalającym lub kotły zgazowujące (b.drogie)

I jeszcze podstawowy warunek-drewno sezonowane o wilg.20%,bo inaczej jest to utylizacja ,a nie spalanie i niszczenie kotła.

 

Jeżeli miałeś na myśli KDOŻywiec to do miana kotła DS ,brakuje mu doprowadzenia PW,nie wspominając o ceramicznym palniku.

Edytowane przez grabpa58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, potwierdzam Przemek robi przemyślane piece.Takie trudno spotkać w sprzedaży, za tak małe pieniądze.

Teraz, żeby nie było tak fajnie: do czego przyda się nasza wiedza, gdy w 2020 zacznie obowiązywać zakaz spalania paliw stałych w gospodarstwach domowych?

Kogo z nas będzie stać na normalne ogrzanie domu, żeby nie kłaść się spać w kożuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...