Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jacek37 wszystko co jest z PID analizuje temperaturę spalin i temperaturę wody na kotle i na tej podstawie jest dobierany "nadmuch" ale źle umiejscowione czujniki temperatury wody w kotle, temperatury spalin, obroty wentylatora lub brak minimalnej przerwy PG przy węglu i drewnie doprowadzi do bankructwa.

Bez pid jest tylko analizowana temperatura wody w kotle.

 

Niestety ten sterownik jest tylko częściowym PID'em bo reguluje obrotami nadmuchu w zależności od temperatury wody w kotle.

 

To raczej wymiana na nowszy jest sensowna, tym bardziej, że ten stary coś mi szwankuje i cały czas podaje napięcie na pompkę i chodzi ona na okrągło, bez względu na ustawioną temperaturę jej załączenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi niedawno wywalił rezystor od nadmuchu w sterowniku bo jakiś idiota nie wiedział że musi być wysokonapięciowy a nie zwykły :mad: co objawiało się buczeniem.

Ogólnie polskie sterowniki są marnie wykonane zero szczelności itp. Wiadomo jakie warunki panują w kotłowni pył, kurz, wysoka temperatura....

A węgiel (pył węglowy) dobrze przewodzi prąd co prowadzi do zwarć i uszkodzeń elektroniki.

 

I od dzisiaj prowadzę próby z drewnem w takim ułożeniu pierwsze co się rzuca w oczy to to że brak dymu w komorze załadunkowej podczas spalania i większa moc (krótszy czas rozgrzewania instalacji i domu mimo spalin o tej samej temperaturze, biały jak mąka popiół i mniejsza jego ilość. bez tytułu.JPG

Edytowane przez stone21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zbieram do takiej operacji -- jak głupi do sera. Czasu braknie. Ale wczoraj za to się zawziąłem i porozbijałem węgiel (ale burdel się przy tym zrobił), wlazło mi zamiast 12kg aż 16 kg. Czyli na samej gramaturze węgla jaka różnica w ilości zasypu, a przecież raptem połowiłem, jak czasem się udało to na 4 części szły kawały. Zanotowałem, że pali się dużo wolniej, a i jakby mniejszy dymek powstaje. Czyli możliwe, że jednak za szybki przepływ powietrza od dołu uwalnia dużo gazów a jednocześnie przytyka mi PW (ze względu na konstrukcję KPW) i robi się kapeć.

 

No to jak to jest? Masz przepływ od dołu przy zamkniętej klapie PG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Ja też planuje dołożyć zawór 4d bo nie mam możliwości regulacji temperatury w domu ale mam pytanie. Gdzie mam wpiąć bojler płaszczowy 140l? Myśle tak wyjście z pieca trójnik, jedno do bojlera drugie na zawór 4d i potem pompka - powrot od pieca trojnik, jedno bo bojlera a drugie do 4d i teraz pytanie czy bojler bedzie miał obieg wody bez dodatkowej pompki?

A drugie pytanie jaki wpływ na ilosc spalanego wegla ma przewymiarowanie kotla?

od ok miesiaca pale od gory w viadrusie weglem z jankowic orzech 2 i spalam ok 30 kg na dobe. Dom przedwojenny ok 150m strop z chasia nie ocieplony, sciany nie ocieplone tylko okna plastik.

 

O to chodziło ?

Jak będą duże przekroje rur do bojlera to może grawitacja zadziałać ;) Brakuje mi tu rury do naczynka wyrównawczego bo to ona powinna być na wyjściu z kotła, najlepiej zapytaj fachowców TU

Przewymiarowanie bez bufora ma wpływ zależny od temperatury na zewnątrz... im cieplej tym więcej strat ;)

 

Ja bym dołożył 3d plus pompka mieszająca do ochrony powrotu zamiast 4d bo i tak Ci pewnie coś skopią i nie będzie tej ochrony na 4d i w końcu założysz tą pompkę do obiegu kotłowego(sam tak zrobiłem).

Edytowane przez yareka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> ronuch

odpowiedź dostałeś natychmiast pod postem.

Widzę, że każdy nowy tylko żąda a sam nic nie chce poszukać. Tematów o zaworach n-drogowych jest bez liku a zwłaszcza na forum info ogrzewanie. Tutaj podobno piszą o paleniu węgla a nie o zaworach...

Poświęcić chwilę na poszukanie odpowiedzi jest dużo trudniej niż napisać na nowo to samo pytanie a zwłaszcza nie w tym temacie co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zbieram do takiej operacji -- jak głupi do sera. Czasu braknie. Ale wczoraj za to się zawziąłem i porozbijałem węgiel (ale burdel się przy tym zrobił), wlazło mi zamiast 12kg aż 16 kg. Czyli na samej gramaturze węgla jaka różnica w ilości zasypu, a przecież raptem połowiłem, jak czasem się udało to na 4 części szły kawały. Zanotowałem, że pali się dużo wolniej, a i jakby mniejszy dymek powstaje. Czyli możliwe, że jednak za szybki przepływ powietrza od dołu uwalnia dużo gazów a jednocześnie przytyka mi PW (ze względu na konstrukcję KPW) i robi się kapeć.

 

W Miłosnej koło bazaru jest autoryzowany przedstawiciel KHW marnie ten skład wygląda ale węgiel z Wesolej podobno ma. Spróbuj tam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej regulować temperaturą kotła?

Z calym szacunkiem (bo nie zamierzam tu wystepowac jak kol "paczka") ale to byla twoja wczesniejsza odpowiedz. :)

Dziekuje za odpowiedzi - oczywiscie wiem o czym jest ten temat i tylko dlatego zadalem to pytanie dotyczace zaworu 4d ze chwile wczesniej toczyla sie rozmowa na ten temat i tam nikomu nie zwrociliscie uwagi ze to nie ten temat. Tematow o zaworach przeczytalem duzo ale tam wszedzie bojler byl zasilany osobna pompka a odpowiedzi na moje pytanie byly takie ze fachowiec powinien wiedziec - a jakich fachowcow mamy to wszyscy wiemy wiec lepiej sie upewnic.

Teraz pytanie na temat :)

w jaki sposob regulujecie temp kotla w procesie odgazowywania? Ja mam ustalona minimalna szczeline na PG ok 1mm ale piec jeszcze da rade podniesc temp o ok 15 stopni niz zadana. PW zamykam dopiero jak mam gorace dolne drzwiczki czyli teoretycznie wegiel juz skoksowany. U mnie jeszcze problem jest taki ze piec po ok 3 dniach palenia zerasta takim puchem (nie jest to chyba sadza ani smola) ktory mozna zdmuchnac, ale potrafi on szczelnie zatkac kanaly dymowe. Sadzy raczej nie przybywa ale tez nie wypala sie. Piec to viadrus u26 31kw, dom ok 150m2 kompletnie nie ocieplony, tylko wymienione okna - nie planuje tez ocieplac bo na wiosne ruszam z budowa wiec nie warto tu pchac pieniedzy ale mimo to musze tu kilka lat jeszcze palic w piecu. W piecu mam zatkany ruszt pionowy welna mineralna, udroznione PW i do sterowania miarkownik regulus. Komin chyba za maly bo 12/12 i ok 10-12 metrow dlugosci. Obecnie spalam ok 30 kg wegla orzech II z jankowic na jakies 20h potem juz wyraznie spada temp na piecu, a niedopalkow przed rozpalaniem mam moze ze 3 lopatki takie male do popiolu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak to jest? Masz przepływ od dołu przy zamkniętej klapie PG?

QIM, nauczony doświadczeniem swoim i kolegów, nigdy nie otwieram drzwiczek zasypowych bez przewietrzenia komory z pomocą PG. Zatem wietrzę chwilęz pomocą PG, zamykam PG, i otwieram zasyp. Widzę przygasające płomienie i biały dymek. Także przepływu od dołu z pewnością nie ma.

 

W Miłosnej koło bazaru jest autoryzowany przedstawiciel KHW marnie ten skład wygląda ale węgiel z Wesolej podobno ma. Spróbuj tam ;)

To jest Wesoła, a nawet bardziej Sulejówek. Tam chyba był zakupiony węgiel dwa lata temu i jeszcze trochę go zostało -- właśnie zaraz idę zaczerpnąć i popatrzę trochę na komin. ;) Wczoraj podałem więcej PW, dymku z komina nie zauważyłem -- choć inna sprawa, że ciemno wczoraj było jak tam tego ten u Afroamerykanina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> ronuch

 

Witam! Ja też planuje dołożyć zawór 4d bo nie mam możliwości regulacji temperatury w domu(...)

 

 

A nie prościej regulować temperaturą kotła?

 

Na tamtej stronie było też napisane,

co da Ci montaż zaworu. Sądziłem, że to przeczytałeś. Jeżeli w

dalszym ciagu chcesz go zakładać...

A co do zwracania uwagi, to po prostu przemówiłem w języku, którego użyłeś dzisiaj rano :D

Co do sterowania temperaturą. Mam na stałe otwarte PW. PG pilnuje miarkownik elektroniczny ze sterownikiem. Sadzy cieniutka warstwa, podczas gazowania się wytwarza. Przy paleniu koksu znika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)To jest Wesoła, a nawet bardziej Sulejówek. Tam chyba był zakupiony węgiel dwa lata temu i jeszcze trochę go zostało -- właśnie zaraz idę zaczerpnąć i popatrzę trochę na komin. ;) Wczoraj podałem więcej PW, dymku z komina nie zauważyłem -- choć inna sprawa, że ciemno wczoraj było jak tam tego ten u Afroamerykanina.

 

Jeśli chodzi o miejscowość to dla mnie jest to Miłosna ;) Mi chodziło o tą Wesołą a raczej węgiel z tej kopalni(podobno jeden z lepszych).

Duży skład masz też w Dębem ale tam pomieszany jest węgiel(różne kopalnie) za to na wadze nie oszukują ;) Jeszcze w Otwocku jest przedstawiciel KHW i duży skład(chyba największy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jakis czas temu radzilem sie w Was w sprawie mojego kotła.Zrobilem tak ja radziliscie mianowicie porzadnie go uszczelnilem no i co?jest kurcze jeszcze gorzej niz przed.Wczesniej po zaladowaniu okreslonej ilosci wegla tj.np 15 lopatek palilo sie w piecu ok 6 godz chocoaz wszystko bylo nieszczelne,a teraz te same 15 lopatek przy szczelnych wszystkich dzrzwiczkach wypalilo sie w niecale 3 godz.Juz po 2 godzinach tem.z 60 stopni spadla gwaltownie do 40 stopni w 3 godzinie wegla bylo juz naprawde niewiele tylko lekko sie zarzyl nie pomoglo uchylenie troche bardziej dolnych dzrzwiczek.Zimno w domu no coz postanowilem dolozyc troche wegla na to co zostalo i palic po staremu byle do rana.Jutro sprobuje jeszcze raz, a jesli sie nic nie zmieni bede chyba musial zerwac te wszystkie uszczelnienia.CZy to jest normalne zamiast poprawy i dlugosci czasu spalania poszlo wszytko w innym kierunku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ronuch

Przeczytaj mojego posta z 650 str.:stirthepot:

 

Podaj numer postu i strony.

Aktualnie Twój post widnieje u mnie na 366 stronie.

 

Wracając do tematu.

We viadrusie u22, rura z rusztu wodnego eliminuje możliwość przekładania żaru do popielnika.

Wejdzie go tylko minimalna ilość, resztę trzeba wyrzucić na zewnątrz.

Przy obecnych temperaturach można poczekać do całkowitego wygaszenia kotła.

Przy niższych, niestety będzie duży problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...