Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

MUSI SIE ZAMYKAĆ!!!!

Wyreguluj precyzyjnie miarkownik po nagrzaniu domu!!! i instalacji!!!

 

Ok, ale gdy wyreguluję ją jako zamkniętą dla 60* to następnego dnia kocioł będzie utrzymywał 55* i klapka będzie lekko uchylona. Kocioł u mnie się pali przez cały okres gdy jest opał, a KPG jest uchylona na jakieś 3 mm po tym jak już przestanie stukać. Na drewnie taki stan nie daje dymu z komina, przy węglu dym jest i to dosyć mocny.

 

Mogę zrobić sterowanie z serwomechanizmu typu otwarta-zamknięta, wówczas kocioł nagrzeję do 60 stopni i zamknę KPG, później jak temp spadnie to ją otworzę itd, miarkownik jest jakby analogowy i nie będzie mi zamykać-otwoerać klapy skokowo tylko ustali jedną pozycję i tak będzie KPG trzymał.

 

Tak się zastanawiałem u kolego LastRico tak właśnie jest zrobione. Można dobrać kąt uchylenia klapki bardziej precyzyjnie niż na miarkowniku, zamknąć też można szczelnie, może to byłoby rozwiązanie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kocioł GS Zębiec S2WK21-1 21kW z 1995r

 

Dom z poddaszem użytkowym 140m2, całość 220m2,

ściany 0,52 W/m2K, 15cm wełny w krokwiach (śnieg topi się natychniast),

okna nowe (szyba 1,0), całość podpiwniczona,

wentylacja mech z reku mistral 300duo.

 

Nowym sposobem palę od lutego 2009.

Modernizacja kotła:

montaż miarkownika mechanicznego i doszczelnienie klapy PG.

 

W ciągu 45 dni spaliłem 1000kg węgla (22 kg/dobę).

Niezależnie od temp zewn od miesiąca wsypuję zawsze tyle samo węgla,

tylko podnoszę nieznacznie temp na piecu.

Od 42 st C przy średniej temp zewn 6 st do 50 przy zewn -3 st C.

 

Wynika z tego, że trzeba zmniejszyć komorę zasypową,

nie zrobiłem tego bo planowałem zrobić bufor. Niestety brak kasy.

 

Od 7 dni nie używam zapałek :)

Po 24 godzinach palenia, w kotle jest tyle żaru,

że zasypuję nim nową porcję węgla.

Czas "brudej" obsługi kotła spadł do 5 - 10 minut dziennie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzucę taką spóźnioną refleksją do mikołajkowego postu Last Rico. Teraz jak śniegiem przyprószyło, to widzę jak to jest słuszna rzecz w izolowaniu takich szczegółów jak płyty balkonów, różne pozornie drobiazgi i wykończenia przy dachu i gruncie. U sąsiadów, którzy izolację zakończyli 30cm nad poziomem gruntu i nie tknęli płyt balkonowych, widać 30cm pas stopionego śniegu wokół chałupy i taki sam na balkonach, jak i koło kominów na dachu.

 

I u mnie jeden balkon na dachu przybudówki przyklejonej do muru został zrobiony bez izolacji z wierzchu, nim byłem na tyle świadom, by resztę uświadomić. Niby nic, bo ta przybudówka nieogrzewana, ale w domu czuć, że od miejsca, gdzie ta płyta styka się ze ścianą nośną, ciągnie nielicho.

W innych miejscach na szczęście w porę się skapnąłem i obkopałem dom dookoła ładując ocieplenie na cały fundament (też kończyło się 20cm nad ziemią, ale niewykończone czekało).

Efekt - przynajmniej optyczny - śnieg przy ścianie leży. W piwnicach styropian pod posadzkę i od razu mniej ciągnie niż dawniej. Także płytę luźno wiszącego balkonu ociepliłem z góry i dołu - grubo wygląda, ale śnieg jak na nią spadnie, tak leży, a w środku nic nie przemarza. Tylko z dachem nie wiem jak jest, bo dotąd nie obserwowałem. A dach płaski i 30-40cm trocin z wapnem :wink:

 

Natomiast w temacie: zabieram się za miarkownik. Jeszcze tylko zdecyduję - Regulus czy Honeywell - i będziem instalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym co mi da uszczelnienie kiedy klapa PG i tak jest stale uchylona przez miarkownik, a nieszczelności dopatrzyłem się jedynie na tej klapie?

 

MUSI SIE ZAMYKAĆ!!!!

Wyreguluj precyzyjnie miarkownik po nagrzaniu domu!!! i instalacji!!!

 

Klapka PG może, ale NIE MUSI się zamykać. To czy jest otwarta i jak bardzo zależy od mocy z jaką pracuje w danej chwili kocioł. Jeżeli rozgrzewamy wyziębiony dom małym kotłem (małej mocy), przy minimalnym zasypie opału i słabym ciagiem w kominie to przez większość czasu (a może nawet bez przerwy) klapka PG pozostanie otwarta.

 

Oczywiście klapka powinna byś szczelna po zamknięciu.

 

Bynio00 ja osobiście radze ci załadować kocioł na full, zapalić od góry i palic na wysokiej temperaturze aż budynek dobrze się wygrzeje. Dopiero potem zajmij się ekonomika i ekologia spalania.

Ogrzewanie budynków wymaga systematyczności, wszelkie zaległości w dostarczaniu ciepła trudno się odrabia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wreszcie miarkownik Regulus no i okazuje się niestety, że moja klapka jest trochę za ciężka.

 

To jest widok pieca z boku. W tej chwili łańcuszek jest zamontowany tak jak zaznaczyłem na czerwono. Idzie on zupełnie z boku kotła. Zauważyłem, że najgorzej idzie samo podniesienie klapki, bo jak już ją ręcznie lekko dam do góry, to później jakoś sobie radzi. Myślałem o tym, żeby zastąpić łańcuszek linką i dać taki kołowrotek (?), padł już taki pomysł tu na forum. W którym miejscu (wg zasad fizyki :wink: ) lepiej umiejscowić takie urządzonko? Wyżej, czy niżej? A może zdecydować się na przeciwwagę i zostawić łańcuszek tak jak jest z boku? Proszę o porady, bo jutro zamierzam wybrać się do miasta i kupić odpowiednie materiały :)

 

http://img69.imageshack.us/img69/1350/miarkownik.gif

 

PS. Ile powinno być mniej-więcej wody w instalacji c.o. w domu o powierzchni 110 m2? Przy montażu miarkownika zdecydowałem się spuścić jednak całą wodę i wyszło mi ok. 150 litrów :o Zastanawiałem się, czy ja czasem nie ogrzewam też sąsiada, ale najbliższy mieszka ok. 100 metrów ode mnie... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł DS

Jestem właśnie po następnych eksperymentach z moim kotłem DS.Zamontowałem z powrotem kątowniki za wymiennikiem ciepła ale teraz z przodu dospawałem pręty na płasko i wszystko dolega do tylnej ścianki idealnie.Powierciłem w kątownikach kilka otworów do powietrza.Teraz wszystko gra jak należy.Co do dodawania powietrza za ruchomą przysłonę nad wymiennikiem to z całym szacunkiem dla Last Rico-niestety trochę trzeba go dać nad wymiennik.Efekt jest super-zero sadzy na wymiennikach,dym z komina nawet po zasypaniu prawie nie widoczny.Sąsiad juz się pytał czy przypadkiem nie przeszedłem na ogrzewanie gazowe bo nie widać dymu z komina.W ruchomej przegrodzie najpierw miałem pościnane naróżniki i dwa otwory na środku.Zaspawałem narożniki a na środku dowierciłem otwór fi-12.Teraz widać w otworach ładne żółto-różowe płomienie,opału idzie mnie a w domu cieplutko.

 

Kocioł GS

Może niektórzy na forum będą sie z tego wynalazku śmiac ale co tam :D .Jak tylko zacząłem przeróbki w moim kotle kumpel zaczął kombinować też ze swoim górniakiem.Chciał wydłużyć drogę oddawania ciepła.Na początku oczywiście cegła szamotowa w szczelinie żeby lekko spowolnić spalanie i ruch powietrza.efekty raczej marne.Potem wpadliśmy na pomysł poziomej płyty nad zasypem żeby wydłużyć drogę i dopalić gazy.Coś podobnego jest w którymś z kotłów Zębiec.Tam jest przesuwana płyta żeliwna.Nasze eksperymenty zaczęliśmy od długiej płyty stalowej.Prześwit miedzy przednią ściną komory zasypowej a płytą był ok.7 cm tyle co szczelina nad wymiennikiem.Niestety piec się dusił.I tak sukcesywnie przy piwku w kotłowni obcinaliśmy płytę co 2 cm i sprawdzaliśmy co się dzieje.Doszliśmy w końcu po 3 godzinach że w tym kotle płyta powinna mieć długość 2/3 komory zasypowej.Teraz wszystkie gazy są kierowane w stronę drzwiczek i KPW pięknie się dopalają i prawie o1,5 godziny wzrosła stałopalność nie licząc tej od górnego odpalania pieca.Link do rysunku poglądowego: http://picasaweb.google.pl/artur2310/Pulpit?authkey=Gv1sRgCIyDqeP66MepQw#5415164976590161154

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Zębcu płyta żeliwna ma za zadanie kierować płomienie na tylną ścianę kotła, żeby wpadały do płomienic. W Twoim przypdaku kierując płomienie na drzwi zmniejszyłeś sprawność pieca. Stałopalność o 1.5h dłuższa jest na granicy błędu statystycznego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie bo lepiej się wszystko dopala. :D :D :D A w Zębcu najpierw płomienie faktycznie idą do tyłu a potem pod drzwiczki i szczeliny powietrza wtórnego.Miałem taki piec jakieś 3 miesiące i dobrze że znalazłem powiedzmy dalikatnie naiwniaka który go kupił po cenie zakupu.Ja chciałem tym piecem ogrzewać dom a nie komin :D :D :D http://www.fuego.pl/download/swk_przekroj.gif?sess_id=49234633bab51ef9bd1b3ed667c0a727
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten kocioł. Na rysunku brakuje płomienic. Płomienie nie podchodzą pod drzwi powietrza wtórnego tylko przechodzą przez płomnienice i następnie przed drzwiami zawracają do czopucha. Na tym rysunku brak jest płomienic. Kocioł ma bardzo wysoką sprawność. Ogrzewam nim powierzchnię koło 500m2 A kocioł ma coś koło 44KW nie pamiętam dokładanie. Chodzi u mnie już 12rok i pochodzi drugie tyle. Spalanie w nim jest banalnie proste, a kocioł oprócz raz na parę dni przeciągniecia płomienic wyciorem, nie wymaga żadnej obsługi. Spala tak czysto, że komin czyszczę raz na 2 sezony i mogłbym tego wogóle nie robić, bo prawie nie ma sadzy. Palę drewnem i węglem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam kolegów, ale jakoś przez omyłkę przeskoczyłem całą stronę nr. 23, nie ma tam

dużo pytań, ale kilka jest. Następnym razem odniosę się do nich w pierwszej kolejności. ;)

mistrzu poradz jestem tu poraz pierwszy przeczytawszy cale forum Posiadam kociol KIELAR eco 2 mam zamiar wywalic dmuchawe i zabudoawc UNISTER co ty na to Czy mozna w tym kotle palic z goey na dol.Stałopalnos tego kotła (29 kv przy 200mkw powierzchni domu)jest straszna 2 godziny Poradz cos choc duzo juz wiem z tego forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, nie wyrabiam z czasem, proszę jeszcze o cierpliwość.

No właśnie chciałbym poprosić o to samo co Zyga123451. Kolego Tofek, jeśli możesz,

to skasuj swój duży cytat wraz z rysunkiem, naprawdę nie ma powodu do cytowania

a już zwłaszcza z rysunkiem. przecież piszesz wprost...pod Brokerem. Musimy oszczędzać papier ;)

bo zaśmiecimy wątek i ludzie przestaną czytać zniechęceni objętością. Dziękuję bardzo. :)

 

Ponieważ kolega Broker zepsuje swój nowy miarkownik, zamieszczę tylko rysunek z bezpiecznym

ustawieniem napędu. Kolego, w twoim przypadku nie można pozwolić miarkownikowi ciągnąć

wprost w górę, gdyż cała siła ukierunkowana jest wtedy w osie zawiasów. Wiadomo że prędzej

miarkownik sam się uszkodzi niż zawiasy wyrwie. Powinieneś siłę skierować jak na rysunku.

 

http://static.pokazywarka.pl/i/6235939/137793/podpiecie-miarkownika-24.jpg

Edytowane przez Last Rico
Rysunek zginął z serwera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ja nie znalazłem tego forum 3 tony węgla wcześniej?! Nieważne 1800 PLN'ow w plecy!

Mam kocioł R-Eco M 35Kw. U producenta powiedzieli że stałopalność kotła to 8 godz.

Nie wiem czym oni palą ale najdłuższa stało palność u mnie w domu to 3 godziny przy dobrych wiatrach (dom poniemiecki 3 ściany grube 60, 1 chuda 30, nie ocieplony). Dodatkowy bonus tego kotła to jego dmuchawa! kiedy się rozkręci ze wszystkich szczelinek kotła wylatują kłęby dymu, takiego żrącego siwo-żółtego, dodatkowo kocioł lubi sobie fuknąć i przypalić włoski na rękach twarzy. już nie wiedziałem co z nim zrobić, bo taki ma fajny żeliwny wymiennik.

Rozpaliłem od góry o 8 i pojechałem do pracy.Wracam o 18 a tam konkubina oznajmia, że pieca nie dotykała. Dzisiaj u mnie na dolnym śląsku było -2 stopnie, klapę na oko ustawiłem i kocioł dawał 65 stopni średnio. Jestem zszokowany. Producent tego kotła powinien mi zwrócić zmarnowane 3 tony węgla. Po tym poście kolegi Last Rico jestem zadowolony z kotła. Trocę żle się to rozpala bo palenisko jest stosunkowo niskie ale bardzo długie ale i tak ten sposób daje super wynik. I nie ma tego dymu i nawet z komina nic nie kopci.

A czy jest jakiś może patent na ponowne załadowanie kotła po wypaleniu wsadu?

 

Dzięki jeszcze raz za ten post i życzę jak najlepszych wyników w ekospalaniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mariusz30

To prawdopodobnie masz inny typ pieca a na rysunku NICZEGO nie brakuje.Ten Zębiec którego miałem dokładnie tak wyglądał.Jak się dobrze rozbujał w czasie wietrznej pogody to rura do komina robiła się czerwona.W łazience na ścianie mi płytki odparzyło i pospadały. :-? :-? :-? Tu jest link do strony producenta i można sprawdzić typszereg kotłów razem z przekrojami: http://zebiec.com.pl/index.php?pname=110. Ja w każdym razie kotły Zębiec od tego czasu obchodzę szerokim łukiem.Z rodziny też ktoś kupił Zębca tylko nie wiem jaki typ i raczej jest średnio zadowolony z niego. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś pomoże biednej kobicie. Jako że naszym pierwszy piecem jest to

http://www.enka-ogrzewanie.pl/images/kotly-enka-p-plus.gif

proszę poradzcie jak najłatwiej rozpalić , bo męczę się męcze a temperatura podchodzi do 35 stopni i zaczyna spadać.mąż ma pomysł żeby czymś polać ale czytałam tutaj że raczej to niejest dobry pomysł.Może ktos ma skuteczny sposób zeby w miare rowno rozłozyc palenie węgla.

i jeszccze jedno pytanie czy szczelina miedzy dmuchawa a kotłem moze wpływac jakos na szybsze spalanie? bo zauwazylismy ze dmuchawa u nas jest krzywo zamontowa a co za tym idzie mamy szpare wielkosc 5mm i dlugosci 3cm.

z gory dziekuje za odpwiiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny jakiś ten piec.

Nie wiem czy bys go kupiła gdybys wcześniej przeczytała ten wątek.

Nie ma ani klapki do powietrza pierwotnego ani krócca na miarkownik a ma klapke powietrza wtórnego. Przy dmuchawie to chyba niebezpieczne?

Może jakieś zdjęcie tej dziury ze źle zamontowaną dmuchawą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...