Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dmuchawa może robić się ciepła ale w ramach testu możesz zakleić ją zwyczajną taśmą klejącą a jak masz obawy użyj takiej srebrnej. Jeśli będą jakieś efekty będziesz szukał czegoś innego do jej przytkania.

Jak rozpalasz od góry powinna się palić tylko górna warstwa węgla pod nią węgiel powinien czekać na swoją kolej do palenia.

 

W swoim piecu masz chyba 3 drzwiczki: patrząc og góry 1) wyczystka czopucha 2) załadunek 3) popielnik

 

Sterujesz powietrzem TYLKO regulując drzwiczki 3 ( popielnik ) pozostałe muszą być szczelnie zamknięte, jeśli nawet przy przymkniętych drzwiczkach rozpaliło się "super" to na bank łapie lewe powietrze. Jak już zakleisz wszelkie otwory którymi piec łapie powietrze otwarcie klapy popielnika na 1-2 mm w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Defender.

Spalanie masz spore ale obecnie masz kociol gdzies z 3 razy za duzy.A jak masz ocieplony zbiornik wyrownawczy,czy wogole jest ocieplony.Drugie pietro masz nieogrzewane,poddasze tez to najlepiej jakbys ocieplil ten zbiornik.Jaka masz temp.powrotu?Moze poodkrecaj grzejniki na maksa i pal z nizsza temp bo moze teraz pompka goni za bardzo ciepla wode na strych a tam sie wychladza,pompka na mozliwie najmniejszej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defender.

Spalanie masz spore ale obecnie masz kociol gdzies z 3 razy za duzy.A jak masz ocieplony zbiornik wyrownawczy,czy wogole jest ocieplony.Drugie pietro masz nieogrzewane,poddasze tez to najlepiej jakbys ocieplil ten zbiornik.Jaka masz temp.powrotu?Moze poodkrecaj grzejniki na maksa i pal z nizsza temp bo moze teraz pompka goni za bardzo ciepla wode na strych a tam sie wychladza,pompka na mozliwie najmniejszej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawa może robić się ciepła ale w ramach testu możesz zakleić ją zwyczajną taśmą klejącą a jak masz obawy użyj takiej srebrnej. Jeśli będą jakieś efekty będziesz szukał czegoś innego do jej przytkania.

Jak rozpalasz od góry powinna się palić tylko górna warstwa węgla pod nią węgiel powinien czekać na swoją kolej do palenia.

 

W swoim piecu masz chyba 3 drzwiczki: patrząc og góry 1) wyczystka czopucha 2) załadunek 3) popielnik

 

Sterujesz powietrzem TYLKO regulując drzwiczki 3 ( popielnik ) pozostałe muszą być szczelnie zamknięte, jeśli nawet przy przymkniętych drzwiczkach rozpaliło się "super" to na bank łapie lewe powietrze. Jak już zakleisz wszelkie otwory którymi piec łapie powietrze otwarcie klapy popielnika na 1-2 mm w zupełności wystarczy.

 

 

Z drugiej zaś strony jak zamknąłem przy rozpalaniu (tak dla testu) te dolne drzwiczki to w kotle zaczęła się wędzarnia, czyli te nieszczelności chyba aż tak duże nie są...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał andrzej9923 piec masz przynajmniej 3 razy za duży jak na swoje warunki. Tak jak proponuje ustaw termostaty na grzejnikach na full będziesz palił na niższej temperaturze i większej sprawności.

Ja na Twoim miejscu jeszcze bym ograniczył palenisko obłożył bym szamotem 2 ścianki pieca nie tylko 1, wtedy ponownie sprawdził jak to wygląda z zaklejoną dmuchawą.

 

Na chwilę obecną zakładam że to wędzenie podczas przymykania dolnych drzwiczek nic nie znaczy, przynajmniej do czasu kiedy w piecu hula lewe powietrze.

 

Swoją drogą nieźle zainwestowałeś z 9 termostatów Schlossera ;) wolał bym za to kupić dodatkową tonę węgla ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał andrzej9923 piec masz przynajmniej 3 razy za duży jak na swoje warunki. Tak jak proponuje ustaw termostaty na grzejnikach na full będziesz palił na niższej temperaturze i większej sprawności.

Ja na Twoim miejscu jeszcze bym ograniczył palenisko obłożył bym szamotem 2 ścianki pieca nie tylko 1, wtedy ponownie sprawdził jak to wygląda z zaklejoną dmuchawą.

 

Na chwilę obecną zakładam że to wędzenie podczas przymykania dolnych drzwiczek nic nie znaczy, przynajmniej do czasu kiedy w piecu hula lewe powietrze.

 

Swoją drogą nieźle zainwestowałeś z 9 termostatów Schlossera ;) wolał bym za to kupić dodatkową tonę węgla ;)

 

W sobotę wsadziłem cegły szamotowe w taki sposób, że tylną ściankę zasłoniły całą (ale między cegłami a ścianka była mała luka bo cegła jest prostokątna a tylna ścianka taka troche zaokrąglona) i na wysokość było to 19,5 cm - do pierwszej półki na spaliny brakowalo jakies 2-3 cm, na szerokość całego rusztu, a długość 12,5 cm. W skrócie, zasłoniłem ok. połowy rusztu, no może trochę mniej. Niestety te cegły chyba słabo sie rozgrzaly i mialem duzy problem z uzyskaniem temperatury powyżej 50 stopni.

 

Tak jak mam teraz cegły czyli na wysokośc jakies 19,5 cm, długośc paleniska 6,5 cm a szerokość nie calego rusztu, cegły przylegają do tylnej ścianki pieca ale te zaokrąglenia nie są zakryte cegła, czyli z dwóch stron jest po jakies 5 cm luzu to paliło sie lepiej.

 

Co do termostatów to takie kupiłem wraz z domem :)

 

Co z pompą? lepiej 2 bieg i szybsze wychładzanie kotła (tak ponoc jest bo zimniejsza woda wraca) czy od razu wrzucic 3 bieg?

 

Ico da włączenie grzejników na maksa bo tego nie zrozumiałem, ja dawalem na 4 żeby było mniej wody do ogrzania, co więcej tyle starczało aby w domu było fajnie ciepło.

Edytowane przez defender
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GS

Mówiłem nie tylko ja pompka miała być na 1 biegu! Najwolniejsze obroty! Traktuj 2 i 3 bieg jakby ich w ogóle nie było!

Te małe otwory między cegłami można sobie darować, niech tak będzie. Wiadomo że cegle troszkę czasu zajmie zanim się nagrzeje i zacznie oddawać ciepło.

 

Jak pisaliśmy termostaty na grzejnikach ustaw na full, uszczelnij dmuchawę nawet tą taśmą, zapalaj i opowiadaj jakie wnioski z długości palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GS

Mówiłem nie tylko ja pompka miała być na 1 biegu! Najwolniejsze obroty! Traktuj 2 i 3 bieg jakby ich w ogóle nie było!

Te małe otwory między cegłami można sobie darować, niech tak będzie. Wiadomo że cegle troszkę czasu zajmie zanim się nagrzeje i zacznie oddawać ciepło.

 

Jak pisaliśmy termostaty na grzejnikach ustaw na full, uszczelnij dmuchawę nawet tą taśmą, zapalaj i opowiadaj jakie wnioski z długości palenia.

 

ok, dzisiaj kolejne próby, cegły jak wczoraj czyli tylko na długość 6,5 cm, grzejniki na 6.

 

Wytłumaczysz mi tą pompę? Dlaczego 1 bieg? Zrobię tak, ale chciałbym wiedzieć dlaczego.

 

Zostawić włączenie pompy po osiągnieciu 55 stopni czy też włączyc od np. 30 stopni czyli podczas rozpalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał to we wcześniejszym poście andrzej9923 więc ja tylko zacytuję:

"Moze poodkrecaj grzejniki na maksa i pal z nizsza temp bo moze teraz pompka goni za bardzo ciepla wode na strych a tam sie wychladza,pompka na mozliwie najmniejszej mocy. "

 

Rozwijając temat i pomijając to że możesz gonić wodę na strych, ustawiając mniejszą prędkość przepływu w kaloryferach dajesz wodzie w kaloryferach więcej czasu na oddanie ciepła otoczeniu. Tym sposobem do pieca wraca woda o wiele chłodniejsza ( łatwiej jest ją podgrzać do zadanej wartości 55 stopni ).

Zawsze masz 2 temperatury zasilania to to co pokazuje Ci termometr na piecu i temperaturę powrotu ( woda która przeleci już przez kaloryfery i odda ciepło otoczeniu ).

 

Jeszcze jedno wytłumacz co znaczy: "cegły jak wczoraj czyli tylko na długość 6,5 cm" jaką powierzchnię ma samo palenisko po obłożeniu pieca szamotem?

Szerokość x głębokość x wysokość. Bo tak czytam te 6,5 cm i nie jestem pewny co to oznacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na strychu nie mam grzejników więc tam chyba woda nie leci...

 

Wysokość do półki na spaliny ok 22 cm, szerokość paleniska 30-31 cm, długość tez ok 30-31 cm, taki kwadrat. Czyli tak jak mam obecnie to zmniejszyłem długość paleniska o 6,5 cm. Cegła jest prawej na całej szerokości paleniska.

 

Nie wiem ile ma woda na powrocie bo nie mam żadnego termometru. Jedyny odczyt mam tylko na piecu.

 

a ten zbiornik wyrównawczy mam zaraz przy piecu w kotłowni.

Edytowane przez defender
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na strychu masz naczynie wyrównawcze i blokując przepływ tymi głowicami termostatycznymi na wszystkich kaloryferach ograniczasz przepływ wody. Stąd pompka obiegowa na 1, głowice na grzejnikach na maxa.

 

Jeśli palenisko ma 30 x 30 to ja bym je jeszcze zmniejszył np. tylna ścianka obudowana do wysokości 22 cm, a jedną boczną ściankę ustawiając cegłę na sztorc do wysokości 15 cm. W ten sposób palenisko jeszcze się zmniejszy ale masz piec przewymiarowany ze 3-4 razy więc jest z czego ująć.

 

Masz co testować tylko pamiętaj o jednym cegły szamotowe też potrzebują czasu aby się rozgrzać i ograniczając ruszt zmniejszasz powierzchnię odbierania ciepła z pieca przez wodę może skutkować to dłuższym czasem nagrzania wody do zakładanej wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na strychu masz naczynie wyrównawcze i blokując przepływ tymi głowicami termostatycznymi na wszystkich kaloryferach ograniczasz przepływ wody. Stąd pompka obiegowa na 1, głowice na grzejnikach na maxa.

 

Jeśli palenisko ma 30 x 30 to ja bym je jeszcze zmniejszył np. tylna ścianka obudowana do wysokości 22 cm, a jedną boczną ściankę ustawiając cegłę na sztorc do wysokości 15 cm. W ten sposób palenisko jeszcze się zmniejszy ale masz piec przewymiarowany ze 3-4 razy więc jest z czego ująć.

 

Masz co testować tylko pamiętaj o jednym cegły szamotowe też potrzebują czasu aby się rozgrzać i ograniczając ruszt zmniejszasz powierzchnię odbierania ciepła z pieca przez wodę może skutkować to dłuższym czasem nagrzania wody do zakładanej wartości.

 

Jak dla mnie ta woda może się ogrzewać dłużej, ale niech potem dłużej trzyma, na tym mi głównie zależy. Bo jak wsadziłem dużo cegieł to temperatura wody na kotle nie mogła dogonić 55 stopni i szybko spadła.

 

Na forum czytałem, że jeżeli piec nie trzyma 12 h to cegieł jest za dużo dlatego wyciągnąłem i wczoraj paliłem z mniejszą ich ilością w piecu.

żeby mieć co porównywać, dzisiaj cegły zostawię tak jak wczoraj a zakleję dmuchawę i pompę dam na 1 bieg. Spróbuję też zrobić tak, aby włączyła się przy 30 stopniach i nagrzewała wodę razem z piecem a nie potem spadała o 20 stopni.

 

A jutro przyjdzie człowiek od instalacji to jeszcze "na żywo" mi coś podpowie. Ponoć też fachowiec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowców to ci u nas dostatek w mojej okolicy reklamuje się koleś który montuje "magiczne płytki" w kotle ograniczające dymienie. Sąsiad zamówił sobie taką usługę koleś przyjechał wymierzył piec, po tygodniu zamontował magiczne płytki szamotowe na jakiejś spoinie i zainkasował 600 PLN. Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowców nie ma co generalizować, są fachowcy z wykształcenia, są też domorośli i są też partacze na których nabierają się ludzie. Wiele prac można zrobić na własną rękę przy odrobinie umiejętności ale nie ma co przesadzać bo to czasem źle się może skończyć, czasem z pozoru proste rzeczy przerastają majsterkowicza i później robi się niebezpiecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GS

Dziś od rana robiłem test górnego spalania i wyszło dobrze. Węgiel palił się 8h, więc zakładam że po znalezieniu dobrych ustawień i zamontowaniu miarkownika będzie dużo lepiej. Dziś byłem zajęty i po otwarciu dolnych drzwiczek piec palił na poziomie 80 stopni, więc jak wiadomo za dużo. Dzisiaj wyjechałem, ale po powrocie zakładam miarkownik, uszczelniam piec i testuje dalej. Najbardziej podoba mi się to, że nic nie trzeba robić. Żadnego rusztowania w trakcie palenia.

Powiedzcie macie jakiś sposób na znalezienie optymalnego uchylenia górnej klapki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS

 

Jozi kolega Budmet ma DS-a.

 

 

ach ten twój nieszczczęsny groszek. W twoim przypadku przy twoim paliwie uszczelnienie tego prześwitu tylko spotenguje ten problem. Zamiast kombinować z deskami ja bym spróbował ten groszek zmieszać z zrębkami lub ewentualnie grubszym sortem węgla. Prześwit ten uszczelnia się w przypadku gdy mamy grubszy sort i za szybko zapala nam się cały wsad .

 

--------------------------

 

DS

 

Cysio - dziękuję za rady. Podglądam cały czas dyskusje. Moje nieszczęsne paliwo ( została jeszcze tona ) mieszam ze zrębkami i opada na ruszt. Temperatura 55-58 na piecu. Teraz wiem co szukać ( orzech II ). Włożyłem żeliwną płytkę i jest w porządku. Wloty wtórnego powietrza według mnie ułożone są za wysoko. Muszę pomyśleć coś w temacie rurki od zewnątrz z kolankiem.

 

zamówiłem zrębki - cały wóz- odbieram w tym tygodniu.

 

mam jeszcze jedną sprawę. Dobry kolega ( z którym czasami latamy:D ) jest zainteresowany kupnem z Leroya kotła o nazwie Rickenbache Ulrax SM - nowość związek z firmą Wolf. Duży kocioł na wszystko , żeliwny ruszt, dużą komora zasypowa, drzwiczki zasypowei i drzwiczki popielnikowe w porządku. Jest to górniak, ale zauważyłem tylko płomiennice ( dwa rzędy 5 cm średnica ) . To jest cały wymiennik ??. doradź proszę

warto czy nie 2760 zł brutto.

 

pz

jano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...