Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wydaje się, że 18 to 18 i n ie może być cieplejsze, ale jednak jest różnica.

 

 

Właśnie dzisiaj z żoną o tym rozmawiałem i tez doszliśmy do wniosku, że jak palimy stale a nie tylko na wieczór to nawet jak temperatura w domu spadnie do 18 stopni to jest jakby cieplej :p Kłóciło mi się to z logiką, ale wiedzę, ze jednak może coś w tym być :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co mogę zmienić? Jakieś pomysły?

Wymienić szamot na cegły termiczne, względnie gazobeton (ale czy ten wytrzyma, to trzeba sprawdzić empirycznie). Szamot pozostawić ew. tylko na samej górze w miejscu gdzie przez większość palenia szaleje płomień. Możesz spróbować także utworzyć "palnik" -- tj. zmniejszyć samą powierzchnię spalania (tj. palenisko masz np 20x20 to górę ograniczasz do 15x15 (ale tu trzeba mieć idealnie wycyrklowane PW aby wpadało pod rzeczone ograniczenie), lub zastosować deflektor szamotowy (płytka nad miejscem gdzie szaleją płomienie). Do tego odpowiednia regulacja i odpowiedni węgiel. I co oznacza że dymem nie zabijasz okolicy? Leci coś z komina, czy nie leci?

 

PS ordusiu -- czy rozpoznałeś może mój węgiel? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienić szamot na cegły termiczne, względnie gazobeton (ale czy ten wytrzyma, to trzeba sprawdzić empirycznie). Szamot pozostawić ew. tylko na samej górze w miejscu gdzie przez większość palenia szaleje płomień. Możesz spróbować także utworzyć "palnik" -- tj. zmniejszyć samą powierzchnię spalania (tj. palenisko masz np 20x20 to górę ograniczasz do 15x15 (ale tu trzeba mieć idealnie wycyrklowane PW aby wpadało pod rzeczone ograniczenie), lub zastosować deflektor szamotowy (płytka nad miejscem gdzie szaleją płomienie). Do tego odpowiednia regulacja i odpowiedni węgiel. I co oznacza że dymem nie zabijasz okolicy? Leci coś z komina, czy nie leci?

 

PS ordusiu -- czy rozpoznałeś może mój węgiel? ;)

 

Dym leci podobnie jak na filmie instruktażowym zamieszczonym na stronie czyste ogrzewanie. Wiec zgaduję, że wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów.

Zarejestrowałem się tutaj, ponieważ chce bardzo, bardzo podziękować wszystkim piszącym !

Szczególnie dziękuję Last Rico. Nie mam pojęcia Kim jesteś, ale zmieniłeś wiele, oj wiele w mojej chatce :yes: Nie wiem jak trafiłem na Was, ale po kilku godzinach lektury z zapartym tchem rozpaliłem mego 5 letniego zębca kwk 16, ustawiłem klapkę miarkownikiem, suwak w drzwiczek zasypowych i... poszło !!!:yes::yes::yes:

Pierwszy zasyp ok.12kg i czas palenia 10h, za czwartym razem było już full i czas 23h, na ósmym full i 30h ( zjechałem z temp. do 54 *)

Last Rico - nie wyobrażam sobie dziś po 10 dniach palenia tą metodą bym wrócił do przeszłości. Profesorze LR - dziękuję :yes::yes::yes:

Teraz zaczynam edukację wśród znajomych -idzie ciężko, chociaż jeden już pożyczył wiertarkę do otworów dla PW :yes:

Ok. nie zajmuje czasu, ani miejsca, dziękuję !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dym leci podobnie jak na filmie instruktażowym zamieszczonym na stronie czyste ogrzewanie.

Patrzyłeś z poziomu komina, czy z dołu? Pytam, bo dymek "pod słońce" może być biały albo zupełnie niewidoczny. Jednak obchodząc dom od drugiej strony dym okazuje się być siwy (czyli nie pali jednak idealnie czysto). Trzeba na to uważać podczas obserwacji. Sam się na tym złapałem we wczesnej fazie testów. To może inaczej, jak wygląda u Ciebie wymiennik kotła? Zapodaj jakąś fotę. Jeśli jednak spala się czysto, to może jakie lewe powietrze albo wyjątkowo słaby węgiel albo zarośnięty piec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłeś z poziomu komina, czy z dołu? Pytam, bo dymek "pod słońce" może być biały albo zupełnie niewidoczny. Jednak obchodząc dom od drugiej strony dym okazuje się być siwy (czyli nie pali jednak idealnie czysto). Trzeba na to uważać podczas obserwacji. Sam się na tym złapałem we wczesnej fazie testów. To może inaczej, jak wygląda u Ciebie wymiennik kotła? Zapodaj jakąś fotę. Jeśli jednak spala się czysto, to może jakie lewe powietrze albo wyjątkowo słaby węgiel albo zarośnięty piec?

 

A co z faktem, że jest dużo gorącego żaru a temperatura spada?

 

P.S. dym obejrzę jeszcze raz, lewego powietrza nie ma bo pozaklejałem wszystko i jak zamknę piec to gasnie, zarośnięty troche jest sadzą ale odkąd palę od góry to jest suchy i sadza powoli się wypala. Wcześniej mój poprzednik tak palił, ze piec był cały zasmolony, ale to juz dawno zniknęło.

 

Sadzy jest tak na 1 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z faktem, że jest dużo gorącego żaru a temperatura spada?

lewego powietrza nie ma bo pozaklejałem wszystko i jak zamknę piec to gasnie

Chodziło mi o lewe powietrze od dołu zasypu, które przechodzi np. za/przez cegły zmniejszające palenisko zamiast centralnie przez żar. Zatem przeciąga PG przez żar i tym więcej im więcej uchylisz PG? Próbowałeś testowo zamknąć PW podczas koksowania i sprawdzić jaki to ma rezultat na temperaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o lewe powietrze od dołu zasypu, które przechodzi np. za/przez cegły zmniejszające palenisko zamiast centralnie przez żar. Zatem przeciąga PG przez żar i tym więcej im więcej uchylisz PG? Próbowałeś testowo zamknąć PW podczas koksowania i sprawdzić jaki to ma rezultat na temperaturę?

 

Jak zamknę PW to gaśnie i mam cały piec niespalonego koksu i temperatura spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu jeszcze zapytam o cisnienie. Mam skale do 2,6, na zimnym piecu utzrymuje mi się 1,5 bara, przy 60 stopniach 2 bary a przy 70 stopniach 2,3 bara. Czy nie za duże mam ustawione cisnienie na zimnym kotle? Bo jak przy 70 stopniach mam 2,3 to przy 80 pewnie zamknę skalę. Czym grozi osiagnięcie maksymalnego pułapu cisnienia w tym kotle? Wybuchem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PG mam na drzwiczakch zasypowych (tych na samej górze), po prostu tak jak na filmie instruktażowym dopuszczam tamtędy powietrze.

Coś pomieszałeś. PW (Powietrze Wtórne), służy dopalaniu gazów i znajduje się w drzwiczkach zasypowych (5). PG (Powietrze Główne) powinno iść z drzwiczek Popielnika (7). Albo ogólnie rzecz ujmując, poniżej zasypu.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu jeszcze zapytam o cisnienie. Mam skale do 2,6, na zimnym piecu utzrymuje mi się 1,5 bara, przy 60 stopniach 2 bary a przy 70 stopniach 2,3 bara. Czy nie za duże mam ustawione cisnienie na zimnym kotle? Bo jak przy 70 stopniach mam 2,3 to przy 80 pewnie zamknę skalę. Czym grozi osiagnięcie maksymalnego pułapu cisnienia w tym kotle? Wybuchem?

 

Witam.Coś nie tak z Twoją instalacją CO. Nie masz zbiornika wyrównawczego (otwartego zbiornika), czy może zamarzł, albo zapchany wylot do naczynia. To co się dzieje w twojej instalacji grozi bardzo silnym wybuchem, najczęściej kotła (najsłabszy punkt) i taka eksplozja potrafi zdewastować kotłownię, rozwalić ścianę, wyrwać okna, naruszyć konstrukcję domu, o najgorszym z udziałem ludzi nie chcę nawet wspominać. Jest to b. poważna sprawa i nie lekceważ jej. Jeśli masz naczynie wzbiorcze zamknięte (którego nie wolno stosować przy kotłach na paliwa stałe, za wyjątkiem zaopatrzonych w wydajny ukłL schładzania) to prawdopodobnie wyszło powiertze z membrany i trzeba je uzupełnić przez zaworek jak do pomp. kół. Oprócz tego proponuję założyć zawór bezpieczeństwa niezależnie od rodzaju instalacji. Ostrzegam, to co piszę to nie są bajki. Miałem okazję widzieć takie wybuchy (przeważnie zamarzło naczyńko na strychu). Widziałem również osoby poszkodowane w tych okolicznościach. Z przerażeniem mówiły- nigdy nie myślałem,że kocioł może być aż tak bardzo niebezpieczny. Jako ciekawostkę podam, że widziałem również instalację CO wykonaną na sztywno, bez naczynia wyrównawczego, zaopatrzoną w manometr. Przed manometrem na taborecie siedział dziadziuś i tak operował dosypywaniem węgla i przysłoną czopucha, aby nie przekroczyć namalowanej na manometrze przy wartości 2 bary czerwonej kreski. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest w kotle element oznaczony nr 8, rozszczelnianie drzwiczek zasypowych gó...o daje, co najwyżej spaliny rozcieńczy.

Jeśli nie ma elementu nr 8 - wymiennik skraca się do jednej półki - kiepska sprawność

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5680043&viewfull=1#post5680043

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do paczka662

Jeżeli nie zauważyłes tego wcześniej, to napisze Ci, że wszyscy krytykowali Cie nie za to ile Ci kocioł trzyma, tylko za ton Twoich wypowiedzi. Przeczytaj swoje wcześniejsze posty to może zrozumiesz. Dwa ostatnie najbardziej wartościowe i bez głupich docinek. Tak trzymać!

Co do spalania, teraz palę rano i wieczorem, trzyma po 10 godzin, na dobę ok 30kg. Dużo. Wegiel po 720pln. Tez dużo.

 

Już nie chodzi o ton jego wypowiedzi, ale o to, że wprowadza w błąd wielu nowych Czytelników tego forum. U mnie również, kiedy przez dwa miesiące paliłem od góry spalałem około 18kG węgla na dobę. Po kilku dniach mrozu zapotrzebowanie wzrosło, myślę, że 2 razy tyle.Bajki pisał np; P Andersen, czyżby pojawił się nowy bajkopisarz? W postaci kolegi paczka662.Więc życzę Ci kolego, abyś rozpalał we Wrześniu, a po wyciągnięciu popiołu z kotła wyczyścił go w Maju!! To byłby wynik, który naprawdę by nas poruszył. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...