Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale trzaskacie te posty!

 

--> Defender

 

Jeśli jest w kotle element oznaczony nr 8, rozszczelnianie drzwiczek zasypowych gó...o daje, co najwyżej spaliny rozcieńczy.

Jeśli nie ma elementu nr 8 - wymiennik skraca się do jednej półki - kiepska sprawność

 

Mam element nr 8 to dobrze czy źle bo już się zakręciłem. Był wymontowany i leżał obok pieca, ale teraz już go mam zamontowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Coś pomieszałeś. PW (Powietrze Wtórne), służy dopalaniu gazów i znajduje się w drzwiczkach zasypowych (5). PG (Powietrze Główne) powinno iść z drzwiczek Popielnika (7). Albo ogólnie rzecz ujmując, poniżej zasypu.

 

 

Czeski bład. Faktycznie PG idzie z dołu a PW mam w drzwiczkach zasypowych. Tzn. nie są one super szcelne więc jest mała możliwośc dostarczania tamtędy PW..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Coś nie tak z Twoją instalacją CO. Nie masz zbiornika wyrównawczego (otwartego zbiornika), czy może zamarzł, albo zapchany wylot do naczynia. To co się dzieje w twojej instalacji grozi bardzo silnym wybuchem, najczęściej kotła (najsłabszy punkt) i taka eksplozja potrafi zdewastować kotłownię, rozwalić ścianę, wyrwać okna, naruszyć konstrukcję domu, o najgorszym z udziałem ludzi nie chcę nawet wspominać. Jest to b. poważna sprawa i nie lekceważ jej. Jeśli masz naczynie wzbiorcze zamknięte (którego nie wolno stosować przy kotłach na paliwa stałe, za wyjątkiem zaopatrzonych w wydajny ukłL schładzania) to prawdopodobnie wyszło powiertze z membrany i trzeba je uzupełnić przez zaworek jak do pomp. kół. Oprócz tego proponuję założyć zawór bezpieczeństwa niezależnie od rodzaju instalacji. Ostrzegam, to co piszę to nie są bajki. Miałem okazję widzieć takie wybuchy (przeważnie zamarzło naczyńko na strychu). Widziałem również osoby poszkodowane w tych okolicznościach. Z przerażeniem mówiły- nigdy nie myślałem,że kocioł może być aż tak bardzo niebezpieczny. Jako ciekawostkę podam, że widziałem również instalację CO wykonaną na sztywno, bez naczynia wyrównawczego, zaopatrzoną w manometr. Przed manometrem na taborecie siedział dziadziuś i tak operował dosypywaniem węgla i przysłoną czopucha, aby nie przekroczyć namalowanej na manometrze przy wartości 2 bary czerwonej kreski. Pozdrawiam

 

Zrobię dzisiaj zdjecia i wrzucę to zobaczycie co tak naprawde mam. Co do tego cisnienia to ostatnio odpowietrzałem piec, nie weim czy to ma jakies znaczenie. Jeżeli chcialbym znizyc to cisnienie to wystarczy, że spuszczę troche wody z pieca, wtedy spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam element nr 8 to dobrze czy źle bo już się zakręciłem.

Ma być zamontowany i ma być tak ustawiony w czasie pracy pieca, żeby wymuszać przepływ spalin przez "dolny" (podwieszony?) wymiennik a nie prosto w górny wymiennik prowadzący do komina. Innymi słowy spaliny mają biec tak, jak strzałki na rysunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to u mnie tak:

 

20140128_163226.jpg20140128_163244.jpg20140128_163254.jpg20140128_163305.jpg20140128_163315.jpg

 

Ten czerwony zbiornik to jets ponoć taki wyrównawczy, tak sobie wymyślił hydraulik żeby nie dawać tego na nieocieplony strych. Te białe motylki maja na dole dziurkę, cos jak do odpowietrzania kaloryferów, ponoć to jest jakies zabezpieczenie, tak twierdzi poprzedni własciciel, który to montował.

 

Czerwone kolanko nad piecem na rurze ma służyć do grawitacyjnego odprowadzania wody jak się zagotuję na piecu, lub jak padnie pompa.

Edytowane przez defender
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=defender; Trochę mi ulżyło, bo masz założony zawór bezpieczeństwa, to coś między kotłem i czerwoną bańką. Sprawdż czy działa, wystarczy przekręcić na chwilę kurek tego zaworu, lub odciągnąć go do góry - powinna polecieć woda. Zobacz na jakie jest ciśnienie (napis na kurku). Ciśnienie w instalacji nie powinno rosnąć ze wzrostem temperatury. Dlatego zakłada się ten zbiornik, aby kompensował za pomocą wbudowanej membrany przyrosty objętości wody w układzie wywołanej wzrostem temperatury. Często uchodzi powietrze z za membrany, dlatego spróbuj je dopompować. U góry zbiornika jest zwykły zaworek taki jak w kole samochodowym (może być na zaworku osłonka - zdjąć). gorzej gdy membrana uległa uszkodzeniu (zbiornik do wymiany). Nie chcę Cię martwić, ale nie dopatrzyłem się układu awaryjnego schładzania kotła. Zatem instalacja nie spełnia norm bezpieczeństwa. W przypadku zagotowania wody nawet ten zawór bezpieczeństwa nie uratuje instalacji i nie zapewni bezpieczeństwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

dawno nie pisałem chociaż forum śledzę na bieżąco.Moim głównym problemem jest smoła w wymieniku i zbyt szybkie spalanie zasypu. Kocioł przewymiarowany, komora zmniejszona szamotem na tylnej ściance. Wilk19 według producenta idealny na moje 140 m2. Palę od góry od kiedy trafiłem na to forum, ale widzę że muszę pozbyć się dmuchawy co odwlekałem do tej pory. Moc dmuchawy zmiejszona do minimum na jakie pozwala sterownik tzn 20%, ale i tak chyba rozpala wsad, bo jest dym i smoła w wymieniku. Zdecydowałem się przejść na miarkownik, ponieważ do palenia węglem dmuchawa jest zbędna. Potrzebuję porad w kwestii montażu miarkownika, a mianowicie czy mogę podłączyć go do klapki od muchawy zamiast przerabiać drzwiczki oraz czy mogę wykorzystać sterownik od muchawy ( płomyk pid )? Może jeszcze jakieś sugestie co do zmian w moim kotle, za wszystkie będe bardzo wdzięczny.

 

http://stalmir.com.pl/?kociol-wilk.html#tabs-2

 

Ponawiam prośbę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleban68. Witam. Moim zdaniem kocioł za duży chyba ma 19 kW. Nie wiem jaki

stan ocieplenia domu, ale myślę, że 10 kW wystarczy. U mnie 180 m przy dzisiejszej pogodzie 20 kg na dobę czyli moc średnia ok 5kW. Co do regulacji polecam miarkownik analogowy , taki z mieszkiem wypełnionym naftą. Jeśli dmuchawa daje za dużo powietrza (nie można bardziej ograniczyć obrotami) to zastosuj przysłonę na wlocie dmuchawy - zaklej 80 proc. powierzchni wlotu- spokojnie to silnikowi nie zaszkodzi. Naturalnie możesz wykorzystać klapkę od dmuchawy. Można też wykorzystać sterownik i bawić się w siłowniki. Prościej sprzedać sterownik i za to kupić oryginalny miarkownik. Proponuję Ci poczytać co pisali moi poprzednicy, tam jest wszystko łącznie z fajnym kalkulatorkiem do obliczania zapotrzebowania na ciepło w zależności od rodzaju budynku. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

defender

sprawdź za poradą ciśnienie w zbiorniku wyrównawczym, jest tam zwykły wentyl jak przy samochodzie. może być też tak, że masz za wysokie, bo fabrycznie jak dobrze pamiętam jest ok 3. jak je dobrać do instalacji znajdziesz w instrukcji na stronie producenta. dlaczego masz ustawione takie wysokie ciśnienie w instalacji? ja mam piec w piwnicy, jego manometr ok 30cm od sufitu, najwyższy punkt instalacji na parterze w lazience na 2,5m i ciśnienie na zimnym piecu 0,8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię dzisiaj zdjecia i wrzucę to zobaczycie co tak naprawde mam. Co do tego cisnienia to ostatnio odpowietrzałem piec, nie weim czy to ma jakies znaczenie. Jeżeli chcialbym znizyc to cisnienie to wystarczy, że spuszczę troche wody z pieca, wtedy spada.

 

No to spuść do 1,4 bo naczynko ma oryginalnie 1,5, wydaje się za małe i do tego zamontowane do góry nogami ;) Zapytaj tu dlaczego Ci tak rośnie to ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spuść do 1,4 bo naczynko ma oryginalnie 1,5, wydaje się za małe i do tego zamontowane do góry nogami ;) Zapytaj tu dlaczego Ci tak rośnie to ciśnienie.

 

Spuściłem trochę wody z pieca i teraz to ciśnienie trochę wolniej skacze, przy 60 stopniach było jakieś 1,85 bara, ale ciągle idzie do góry wraz z temperaturą. Ja palę tak na 60 stopni więc jest duży margines błędu, ale faktycznie trzeba sprawdzić dlaczego tak rośnie.

 

A co myślicie, abym spuścił wodę na tyle żeby na zimnym piecu ciśnienie wynosiło ok 1 bara?

 

Oczywiście popytam instalatora, co z tym ciśnieniem i niech posprawdza te zbiorniki.

 

P.S> Dwa razy zagotowaliśmy wodę ale nic się nie wydarzyło, kaloryfery odkręciliśmy na maksa i temperatura z ciśnieniem spadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

defender

sprawdź za poradą ciśnienie w zbiorniku wyrównawczym, jest tam zwykły wentyl jak przy samochodzie. może być też tak, że masz za wysokie, bo fabrycznie jak dobrze pamiętam jest ok 3. jak je dobrać do instalacji znajdziesz w instrukcji na stronie producenta. dlaczego masz ustawione takie wysokie ciśnienie w instalacji? ja mam piec w piwnicy, jego manometr ok 30cm od sufitu, najwyższy punkt instalacji na parterze w lazience na 2,5m i ciśnienie na zimnym piecu 0,8.

 

Ja też grzeję tylko parter więc od sufitu w piwnicy do najwyżej położonego kaloryfera mam maks 2 metry. Tak było ustawione za poprzedniego właściciela, tak palili 5 lat i dlatego nic nie zmieniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...