Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No ja zdaję sobie sprawę, że pójdzie więcej. Ale mimo tego nie porównujmy stałopalności drewna do węgla... jak czytam niektóre (a w zasadzie wszystkie wyniki, bo każdy jeden jest lepszy niż mój) innych forumowiczów, to mi się płakać chce. Bo zamiast włożyć dzieciom do garna, to muszę włożyć węgiel do pieca. Mówisz o bocznych ściankach... właśnie się zastanawiałem i nie wiem czy nie lepsza była by tylna, z dwóch względów - łatwiejsze ładowanie oraz fakt, że na bocznych ściankach mam otwory powietrza z wentylatora (którego używam raz na ruski rok ale używam) i czego może nie widać na przekroju - tam gdzie są kanały powietrza z wentylatora, blacha jest bardziej wypukła od pozostałej o kilka centymetrów (powstaje swoista fala, więc cegły nijak nie da się na tym szczelnie i stabilnie ułożyć, żeby przylegała do ściany kotła).

Nie miałem na myśli stałopalności, bo ona przy drewnie jest dużo gorsza niż przy węglu i trzeba się więcej nalatać z podkładaniem do kotła. Chodziło mi po prostu o ilość spalanego opału i ilość ciepła z niego. Już tam ktoś po drodze przeliczył kaloryczność drewno/węgiel. Energetycznie można założyć, że 2kg drewna = 1kg węgla. Prawie wszyscy mają niższe zużycia od Ciebie, bo jesteś w szczególnej sytuacji, masz wielki i nieocieplony dom. Mój jest niby ocieplony, ale według standardów z początku lat 90tych. 5cm styro - dzisiaj to po prostu śmiech.

Z szamotem jest tak, że z jednej strony zmniejsza komorę, ale z drugiej strony podnosi temperaturę. Dlatego efekty bywają różne, ale jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz.. Ładuj na tylnią ściankę, tylko zrób w dolnych cegłach wycięcia, żeby ruszt ruchomy nadal działał. Zastanawia mnie Twój wentylator i otwory doprowadzające powietrze. Czy przez te otwory i kanały nie zachodzi przypadkiem jakieś nadmierne i niekontrolowane napowietrzanie spalin?

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

krzych_krak

Dom masz nieocieplony.

Moim zdaniem spalasz tak czy tak przyzwoitą ilość węgla.

Masz może jakiś styropian luzem?

Rozłóż go szczelnie nad jednym z pokoi. Zobaczysz różnicę.

Nieocieplonym stropem ucieka bardzo dużo ciepła, sumarycznie pewnie więcej niż przez wszystkie ściany zewnętrzne.

Tam masz tylko beton i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj LAST RICO,bardzo dziękuję za odpowiedz ,tak jak radziłeś piec przerobiłem na DS,niestety nie sprawdzil się po drugim dołożeniu węgla tak jakby zadusił się zwiększanie PG itd. nie pomogło więc wróciłem do paleni od góry kanaly i komora du......żo czyściejsza więc dam mu jeszcze jedną szansę czyli te przeróbki które poleciłeś ale to pod koniec zimy będę próbował jak nie pomoże to nowy kocioł,i tu jeszcze raz poproszę cię o poradę ,otóż czy kocioł typu eco kws lub ogniwo był by dobrym wyborem i jaka moc ,do ogrzania ok.110m2 dom ocieplony styro 8cm strop nie.Wiem z wcześniejszych stron ,nie reklamujesz konkretnych kotlow ale chodz mi o budowe.Jeszcze raz bardzo dziekuje za poswiecony czas i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj LAST RICO,bardzo dziękuję za odpowiedz ,tak jak radziłeś piec przerobiłem na DS,niestety nie sprawdzil się po drugim dołożeniu węgla tak jakby zadusił się zwiększanie PG itd. nie pomogło więc wróciłem do paleni od góry kanaly i komora du......żo czyściejsza więc dam mu .Jeszcze raz bardzo dziekuje za poswiecony czas i pozdrawiam.

 

Też próbowałem palenia DS w kotle SAS i powróciłem po kilku próbach do palenia od góry. Palenie w kotle DS, (którego "kotła" tak naprawdę jeszcze nikt nie wymyślił) wiąże się z dużo większą nad nim kontrolą. I tu jest duży minus. :(

Edytowane przez camel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obliczenia. Dobrzę myślę, że jeżeli kupię bardziej kaloryczny węgiel (jankowice, Piast) to wynik się poprawi? Bo one mają koło 28, zamiast 22 Janiny. Jeżeli chodzi o ten szamot - wszyscy na forum (albo duża część osób) go używają do zmniejszenia mocy kotła. Mój jest zdecydowanie przemiarowany. Dlaczego więc uważasz, że szamot niewiele da?

jakie to liczenie

..... bo ja palę 40kg na dobę a ktoś inny ok 20kg kiedy janina ma ok 22 czegoś tam, a inne kopalnie 28-33 czegoś tam , za ekogroszek janiny płaciłem ok 500zł a z wesołej 790zł:no:

 

 

i dalej mam pytanie .jak palicie już skoksowany węgiel z PW czy lepiej go zamknąć i nie studzić kotła

Edytowane przez jacek3773
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> jacek3773

Palący się koks wytwarza wyłącznie

dwutlenek węgla, a on, ten CO2 używany jest w gaśnicach p. pożarowych

bo świetnie gasi ogień. To z tego powodu właśnie nie zalecam zamykania

KPW w fazie koksu, bo bez wentylacji komina, wentylacji delikatnej - jednak

ciągłej, po pewnym czasie koks naprodukuje sporo CO2 - który sam go gasi.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=6297020&viewfull=1#post6297020
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co do spalania w danym domu,mieszkaniu to podchodzilbym z rezerwa.W kazdym domu,mieszkaniu sa inne warunki,poczawszy od lokalizacji w Polsce gdzie temp miedzy skrajnymi lokalizacjami moze sie roznic srednio o 15 st.To jest b.duzo,to jakby jedni pala na 100% a drudzy na 50.Druga sprawa to dany obiekt,nie tylko czy ma ocieplenie w postaci slawetnego styropianu ale jakie okna,drzwi itd.Ja np.mam 5 letnie okno plastykowe ktorym bardziej pizdzi niz w 30 letnim drewnianym oknie w piwnicy.

Co do samego ogrzewania to ja jestem zwolennikiem prostoty niz zbednej nowoczesnosci.Mam kilku kumpli ktorzy pala na dmuchawie a spalanie maja 2-3 razy wieksze niz ja palacy na miarkowniku.Ja im wbijam do lba ze to przez ten wir w kotle a oni swoje,ze to nowoczesnosc itd.Ich sprawa.Jak chce sie pstrykac przy kotle w sterownik ustawiajac sobie temp to trza bulic i to slono.

Co do podawania powietrza pw i pg to mam taka zasade jak nie wiesz ile podac to zamknij i tylko podlacz miarkownik.Ladne spalanie nie znaczy wcale efektywne spalanie a dla mnie zalezy na kasie a nie na tym czy mam dymek w kominie czy nie.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje w budynku wybudowanym 10 lat temu, dobrze ocieplonym. Wentylacja z rekuperacją. Zapisujemy odczyty liczników gazu. Oto one:

 

Liczniki gazu.jpg

 

Proszę porównać początek stycznia z ostatnią dekadą i przeliczyć na wiadra, ile wsypywaliście wtedy i ile wsypujecie teraz! ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez roccobarocco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator ciągu kominowego - planuję go w końcu kupić i zainstalować ale nie wiem jak się do tego zabrać. Komin mam z prefabrykatów, nie chciałbym w nim wycinać, wykuwać dziur, bo boję się, że wkład ceramiczny mógłby popękać. Mam wyczystkę standardową 14x21 i chciałbym w tym miejscu go zainstalować. Jednak RCK dostępne na rynku mają swoje, inne wymiary. Czy poradził ktoś sobie z taką instalacją? Chcę aby ten RCK był w miejscu wyczystki, nie likwidując przy tym funkcji wyczystki czyli okresowego czyszczenia komina.

 

RCK chcę zamontować, bo często i gęsto wiatr u mnie bardzo mocno hula, ciąg przy tym mam ogromny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje w budynku wybudowanym 10 lat temu, dobrze ocieplonym. Wentylacja z rekuperacją. Zapisujemy odczyty liczników gazu. Oto one:

 

[ATTACH=CONFIG]238598[/ATTACH]

 

Proszę porównać początek stycznia z ostatnią dekadą i przeliczyć na wiadra, ile wsypywaliście wtedy i ile wsypujecie teraz! ;)

 

Pozdrawiam

 

Witam. Proszę bardzo: wartość opałowa gazu ok 25 MJ w metrze sześciennym, tyle samo co w 1kg przeciętnego węgla kamiennego. Gęstość węgla drobnego(orzech) to średnio 0,8kg na litr (przestrzenny). Zatem wiaderko 15 litrowe mieści ok 12kg węgla. Jeśli ostatnio spaliłeś 36 m gazu to jakbyś spalił 3 wiadra węgla. Tylko, że Ty masz lepszą sprawność kotła o 30 proc no to możesz dołożyć jeszcze jedno wiadro. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk, pisałem Ci już o Twoim węglu:cool:

O widzisz, a myślałem że byłem na bieżąco w roamingu. :(

 

Dziękuję bardzo. Czyli wychodzi na to, że mam jednak mocno kalorycznego, przysypiającego śmierdziucha, i stąd tyle problemów. :(

 

Dlatego opiszę jeszcze co wczoraj się działo. Mianowicie postanowiłem w końcu zniszczyć poprzednią (generalnie dobrze działającą do tej pory) konstrukcję, ponieważ ytong się stopił i co chwilę wygrzebywałem z paleniska ten dziwny "zużel". Zatem patrząc od końca kotła dałem 2cm waty jako uszczelnienie, wstawiłem dwa bloczki po 12x22x19cm każdy, czyli w podstawie powstała większa niż ostatnio komora 26x39cm (poprzednio 20x39). Czemu? Żeby poprawić długość palenia. 12-14h przy możliwości podpalania raz dziennie to było za mało. Na bloczki trafiły na "płasko" 3 cegły szamotowe jako "palniki". Nad to jeszcze płyta żeliwna i na nią 2 płytki (w sumie było to bez sensu). Weszło spokojnie 18kg węgla (oczywiście drobnego). Choć starałem się delikatnie go rozpędzić już po chwili fajczyło się zdrowo i musiałem przymykać PG żeby nie przegrzać zasypu. Po godzinie palenisko się uspokoiło, woda sięgnęła stabilnych 60sC na wyjściu. Podpalenie było około 21, o 7 rano zaglądałem i pozostało 1/3 koksu i to już dogasającego. Stałopalność spadła więc na pysk.

 

Podejrzewam, że ze względu na dużą energię wywołaną większym paleniskiem, w nocy miarkownik domknął PG i mój cudowny węgiel musiał znowu sobie usnąć i zamiast spalać jak trzeba -- kopciło się, co widać po wymienniku. :( Rezultat: 18kg poszło z dymem w niecałe 12h. Poprzednio 12kg paliło się 12-14h. Wnioski pozostawiam "walczącym" o swoje.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wyczystkę standardową 14x21 i chciałbym w tym miejscu go zainstalować. Jednak RCK dostępne na rynku mają swoje, inne wymiary. Czy poradził ktoś sobie z taką instalacją? Chcę aby ten RCK był w miejscu wyczystki, nie likwidując przy tym funkcji wyczystki czyli okresowego czyszczenia komina.

http://www.domer.pl/regulator-ciagu-przepustnica-70x45x70-tr-6a.html

Może ten regulator zastąpi RCK i zmieści się na deklu wyczystki? Oczywiście po modyfikacji przeciwwagi.

Edytowane przez jacet100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacet100.

 

Myślałem o takim tanim rozwiązaniu. Nie wiem tylko jak z regulacją, bo tylko na czuja można to ustawić a w tych drogich to jest skala od 10 do 25 Pa. Wiem jakie jest założenie podciśnienia w kominie wg. producenta kotła, więc mogę ustawić daną wartość. Macie jakieś doświadczenie z tym? Wiem, że o RCK już było sporo powiedziane, ale zawsze zostają jakieś zapytania.

Edytowane przez wushu77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacet100.

Myślałem o takim tanim rozwiązaniu. Nie wiem tylko jak z regulacją, bo tylko na czuja można to ustawić a w tych drogich to jest skala od 10 do 25 Mpa. Wiem jakie jest założenie podciśnienia w kominie wg. producenta kotła, więc mogę ustawić daną wartość. Macie jakieś doświadczenie z tym? Wiem, że o RCK już było sporo powiedziane, ale zawsze zostają jakieś zapytania.

Przecież to co proponuje jacet100 to nie jest regulator ciągu kominowego, tylko klapka dmuchawy do kotła z dmuchawą. RCK niestety kosztują parę zł więcej. Ty chcesz ,,domontować" regulator do drzwiczek wyczystki. Jeśli zawiasy i zamek drzwiczek wyczystki są wystarczająco solidne to wystarczy dorobić łącznik mocujący regulator na drzwiczkach, a w nich wyciąć dziurę. Ot i cała filozofia. Można też wciąć się jakimś awaryjnym trójnikiem wentylacyjnym w rurę czopucha. W tym ostatnim przypadku może by się udało dobrać srednice pod okrągły RCK ?

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...