Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moje sterowanie otwiera klapę PG na maksymalny uchył po spadku temperatury o 1*C względem zadanej. Czy to jest gwałtowne zwiększenie ciagu? No i prawdziwe jest stwierdzenie "Jeśli kocioł nie uzyska temperatury zadanej to jedziemy na maksymalnej mocy nawet do końca palenia". Natomiast nie ma żadnego dowodu na polepszenie ekonomiki poprzez redukcję mocy kotła zasypowego za pomocą dławienia powietrza bez zmiany innych parametrów paleniska (wymiary palnika w DS). Prawa fizyki obowiązują w całej Polsce te same...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Heh, czytałem... Natomiast wydaje mi się, że problem jest uniwersalny. Swego czasu był tu kolega Kalejdoskop, również nieszczęśliwy posiadacz kotła cyklicznie palonego i równie niezadowolony z wyników spalania. Łączy tych panów instalacja grzewcza oparta w znacznym stopniu o podłogowe ogrzewanie...

 

Witam, cały czas jestem w temacie.

Racja, połączenie podłogówki z grzejnikami+CWU daje spore problemy podczas pracy. U mnie jest około 80m2 podłogówki na około 140m2 powierzchni mieszkalnej. Aktualnie wyłożyłem 6 cegieł 6cm na tył kotła, podwyższyłem palenisko, aby było bliżej wymiennika, KPW. Pompę od podłogówki ustawiłem na 2 bieg, w ten sposób zwiększyłem temperaturę powrotu, pompę od CO też ustawiłem na 2 bieg, jest czyściej, no i zdarza się, że przy zasypie około 20kg węgla pali się 12h. Miałem już dawno nie palę - nie opłaca się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam piec ds robiony na zamówienie 1.2kw na mój metraż trochę za duży 70mkw plus zbiornik na ciepłą wodę ,odłączyłem wentylator i założyłem miarkownik ciagu boleckiego dużo się poprawiło jeżeli chodzi o smołę ale czy jest jeszcze możliwość modyfikacji kotła dolnego spalanie poprzez rurę wezyra aby spalić dym w komorze zasypowej podam rys. Czy mogę wstawić cegłę szamotkę tak jak na rys. lub coś innego i zastosować rure wezyra? Dziekuje

P1040046.jpg

P1040042.jpg

Bez tytułu Piec dolnego spalania.jpg

Przechwytywanie rura wyzyra.JPG

Edytowane przez zbyszekr114
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS

Jeżeli nie masz innego PW to wezyrek i PW z drzwiczek zasypowych trochę pomoże ale może spowodować rozpalanie się całego wsadu (warto na wierzch

sypnąć łopatę miału aby uszczelnić zasyp).

koledzy definicjusz i jaarecki z tego wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-stałych&p=6320628#post6320628

zachwalają rozwiązanie z ceramicznym wezyrem + podawanie podgrzanego powietrza nad zasyp które skutkuje całkowitym brakiem smoły wkomorze zasypowej . Poczytaj może i tobie się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście w DS bym nie wstawiał rury wezyra, moim zdaniem lepiej niech dym zostaje w komorze zasypowej podczas zmniejszenia płomienia bo nie zdąży takiej ilości pochłonąć podczas intensywnego odgazowywania. Co do cegły nad wiszącym wymiennikiem to nawet trzeba żeby był prawie 100% dolniak. Jednak zależy co kto lubi :) z wezyrką czy bez. Zbyt dużo powietrza u góry zasypu może spowodować penetrację żaru w górę bez powietrza ten proces jest znacznie utrudniony.

 

Co do ogrzewanego metrażu to nie można zapominać o kubaturze, czasami kubatura potrafi nie pokrywać się z metrażem. Przed wyborem kotła należało by przeanalizować kubaturę, metraż, błędy w ociepleniu, mostki termiczne zawsze jakieś się znajdą, Wężownicę podgrzewacza CWU która potrafi nieźle schłodzić kocioł. Typ instalacji grzejnikowa czy tzw podłogówka itd. Wszystko wpłynie na moc kotła, Robiąc instalację z wymuszonym obiegiem i mieszaniem należy pamiętać żeby stosować przekroje rur obiegu kotłowego nie mniejsze niż króciec kotła dotyczy to także zaworu mieszającego. Powyżej 25 kW najlepiej zastosować sprzęgło hydrauliczne żeby uniknąć przykrych niespodzianek z niezaspokojonym apetytem kotła na paliwo.

bez tytułu.JPG

Edytowane przez stone21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS

Jeżeli nie masz innego PW to wezyrek i PW z drzwiczek zasypowych trochę pomoże ale może spowodować rozpalanie się całego wsadu (warto na wierzch

sypnąć łopatę miału aby uszczelnić zasyp).

koledzy definicjusz i jaarecki z tego wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-stałych&p=6320628#post6320628

zachwalają rozwiązanie z ceramicznym wezyrem + podawanie podgrzanego powietrza nad zasyp które skutkuje całkowitym brakiem smoły wkomorze zasypowej . Poczytaj może i tobie się uda.

Zastosuję ale ciekawe jak to się ma co do palenia drzewem bo większość bale właśnie takim paliwem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można o ile polana będą leżeć poziomo jedno na drugim a nie pionowo bo wtedy wszystko się zapali w górę przynajmniej będzie szybciej się spalać.

Z drewnem to jest tak że ono nie lubi niskich temperatur spalania, energia uwalnia się dosyć gwałtownie dlatego należy w krótkim czasie odebrać tą energię. Przy węglu ten proces jest dużo dłuższy i mniej gwałtowny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

 

Cysio - u mnie wszystko było jak należy. Wstawiłem płytkę żeliwną, na płytkę żeliwną ułożyłem ściętą cegłę szamotową. Dołożyłem również zagiętą rurkę przez otwór boczny, która doprowadzała PW.. Żadnego kopcenia, temperatura 60 stopni, rurę od czopucha można dotknąć, ale do przedwczoraj. Od dwóch dni zaczęło kopcić !!!! z komina. Doprowadza mnie to do szału. Czy nieszczelne sznury w drzwiczkach zasypowych i popielnikowych mają wpływ na dym z komina? Poza tym w którym miejscu powinno być doprowadzone PW w palniku? Widzę , że różnie

 

proszę o radę

 

 

pz

jano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź tą rurkę bo może się przepaliła, lub też otworzyła się jakaś wczystka od komina zmniejszając ciąg.

Nieszczelności (zwłaszcza w górnych drzwiczkach) mają wpływ na proporcje mędzy PW a PG, ja swego czasu po uszczelnieniu górnych drzwiczek (od nowości były nieszczelne) miałem problem z kopceniem. Niestety z podawaniem PW należy pokombinować bo to różnie wygląda w różnych kotłach.

Edytowane przez cysiokysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QUOTE=stone21;6394499]Osobiście w DS bym nie wstawiał rury wezyra, moim zdaniem lepiej niech dym zostaje w komorze zasypowej podczas zmniejszenia płomienia bo nie zdąży takiej ilości pochłonąć podczas intensywnego odgazowywania. Co do cegły nad wiszącym wymiennikiem to nawet trzeba żeby był prawie 100% dolniak. Jednak zależy co kto lubi :) z wezyrką czy bez. Zbyt dużo powietrza u góry zasypu może spowodować penetrację żaru w górę bez powietrza ten proces jest znacznie utrudniony......

 

....nie jestem inżynierem, nawet technikiem nie jestem. Gorzej, jestem huamanistą, też nie wysokich lotów ... Nie wymyśliłem "wezyra", ale jego kolejne zastosowanie mogę sobie przypisać. Nikt, kto próbnie i poprawnie zastosował wezyra w DS (zwłaszcza ceramicznego) z niego nie zrezygnował, zapewne dlatego, że nie dostarcza on (wezyr) powietrza nad zasyp, a sprowadza gazy do palnika. "wezyr" to taki kanał, w którym może odbywać się komunikacja gazów w każdym kierunku; w dół lub w górę. Oczywiście należy w tych nowych warunkach dostosować pozostałe parametry podawania powietrza jak i wielkość palnika.

Podobnie sprawa się ma z podawaniem gorącego powietrza nad zasyp. Źle TOTO oceniają inżynierzy, którzy tego nie spróbowali. Kolega i producent kotłów (z drugiego forum) już wdrożył TOTO (najczęściej na zamówienie) i sam już nie jest przeciwnikiem. Uczciwie dodam, że sam mam wątpliwości co do ostatecznego zastosowania tych "nowinek", ale znajdują zwolenników....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QUOTE=stone21;6394499]Osobiście w DS bym nie wstawiał rury wezyra, moim zdaniem lepiej niech dym zostaje w komorze zasypowej podczas zmniejszenia płomienia bo nie zdąży takiej ilości pochłonąć podczas intensywnego odgazowywania. Co do cegły nad wiszącym wymiennikiem to nawet trzeba żeby był prawie 100% dolniak. Jednak zależy co kto lubi :) z wezyrką czy bez. Zbyt dużo powietrza u góry zasypu może spowodować penetrację żaru w górę bez powietrza ten proces jest znacznie utrudniony......

 

....nie jestem inżynierem, nawet technikiem nie jestem. Gorzej, jestem huamanistą, też nie wysokich lotów ... Nie wymyśliłem "wezyra", ale jego kolejne zastosowanie mogę sobie przypisać. Nikt, kto próbnie i poprawnie zastosował wezyra w DS (zwłaszcza ceramicznego) z niego nie zrezygnował, zapewne dlatego, że nie dostarcza on (wezyr) powietrza nad zasyp, a sprowadza gazy do palnika. "wezyr" to taki kanał, w którym może odbywać się komunikacja gazów w każdym kierunku; w dół lub w górę. Oczywiście należy w tych nowych warunkach dostosować pozostałe parametry podawania powietrza jak i wielkość palnika.

Podobnie sprawa się ma z podawaniem gorącego powietrza nad zasyp. Źle TOTO oceniają inżynierzy, którzy tego nie spróbowali. Kolega i producent kotłów (z drugiego forum) już wdrożył TOTO (najczęściej na zamówienie) i sam już nie jest przeciwnikiem. Uczciwie dodam, że sam mam wątpliwości co do ostatecznego zastosowania tych "nowinek", ale znajdują zwolenników....

Chciałem jeszcze zastosować minimalny dopływ poprzez nieczynny kanał wentylatora ; http://images63.fotosik.pl/735/1c714316e0e73733med.jpg ? rurką pod płaszczem wodnym nad zasypem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GS

 

Ostatnio we viadrusie u22 przy gazowaniu muszę wyłączać sterownik Boleckiego i ręcznie ustawiać PG.

Przy ustawieniu na minimum maksymalnego otwarcie z komina mam ciemny dymek.

Ręcznie ustawiam uchył klapy PG na pół obrotu śruby, sterownik ustawia na 1,5 do 2 obrotów.

Ustawienie sterownika dla minimalnego uchyłu (zamknięty dopływ pg) na 23, max uchył na 25 i to jest za dużo.

Dopiero po około 3 godzinach od rozpalenia mogę włączyć sterownik.

Dodam, że przy zamkniętym PG kocioł wygaśnie.

Orzech 33 28MJ z Jankowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[GS]

Kol klaudiusz_x masz KPW w tym viadrusie? Ja ostatnio dorobiłem u siebie ale niestety do czystego spalania mi duzo brakuje a nawet mogę powiedzieć ze nie widzę różnicy miedzy KPW a jej brakiem. Jedno co zauważyłem to cały czas piec zarastał mi takim brązowym puchem (przy okazji komin tez) i chyba było to spowodowane zbyt małą ilością PG - do tej pory ustawiałem szczelinę na zapałkę ale to na razie testuje czy moje spostrzeżenia są prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[GS]

Kol klaudiusz_x masz KPW w tym viadrusie? Ja ostatnio dorobiłem u siebie ale niestety do czystego spalania mi duzo brakuje a nawet mogę powiedzieć ze nie widzę różnicy miedzy KPW a jej brakiem. Jedno co zauważyłem to cały czas piec zarastał mi takim brązowym puchem (przy okazji komin tez) i chyba było to spowodowane zbyt małą ilością PG - do tej pory ustawiałem szczelinę na zapałkę ale to na razie testuje czy moje spostrzeżenia są prawidłowe.

Viadrus jak i camino pewnikiem trzeba podać więcej PG.Ja z racji przewymiarowania mam w komorze spalającej szamot więc temperatura spalania jest uczciwa ale i tak potrzeba podać na 2-3mm uchyłu dołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GS

Viadrus najlepiej dopala bez KPW. Wszelkie kombinacje powodują narastanie ciemno brązowych nalotów.

Palę orzechem 33, dawkowanie PG musi być minimalne. Przy zwiększaniu PG następuje szybszy wzrost temperatury jak i również dymu. Można dojść do zadymy jak z lokomotywy. Viadrus u22 5 członowy. Ostatnio ograniczony z tyłu betonem komórkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...